CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 23 Dub 2024 15:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Očka z pomerančovníku Washington
OdeslatNapsal: 02 Pro 2005 14:27 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 02 Pro 2005 14:15
Příspěvky: 84
Bydliště: Ostrožská Lhota (UH)
Dobrý den,
chtěl bych poprosit o radu. Mám několik 4-letých rostlin ze semen citronu (kmíkek 8 - 10 mm) a chtěl bych je naočkovat pomerančovníkem Washington. Jestliže se dá na tuto podnož Washington očkovat, pak by mě zajímalo, jaké mám použít očka (ze které růstové fáze)
Děkuju za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Pro 2005 10:52 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Citroník sice není úplně ideální podnož, ale použít jistě jde. Citroníky jsou dobře vzrůstné, nesnáší přemokření a jsou náročnější na teplotu. Je to podnož spíše do bytů a zimních zahrad. Asi bude trochu negativně ovlivňovat kvalitu plodů. Uvedená síla kmínku je pro očkování dostatečná.
Očkování se provádí především na jaře, kdy jsou citrusy v plné míze a kůra i s kambiem jde dobře odloupnout. Očka se odebírají obvykle z dobře vyzrálých jednoletých výhonů. Volba techniky závisí na tom, kterou umíš. Většinou se očkuje to tzv. T-řezu. Pokud chceš, dám sem podrobnější popis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Pro 2005 12:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 02 Pro 2005 14:15
Příspěvky: 84
Bydliště: Ostrožská Lhota (UH)
Děkuju, za podrobnější návod očkování budu jenom rád. :)

Ještě mám jednu asi 15-ti letou mandarinku vypěstovanou ze semena, ale jak jsem se tady dočetl, nemá cenu ji nijak roubovat, protože je to nevhodná podnož. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Pro 2005 14:30 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Také mám 13 let starý semenáček mandarinky. Je to už pořádný stromek, ale květů jsem se zatím nedočkal :( A nejspíš asi ještě dlouho nedočkám :? Říká se, že semenáček v nádobě začne plodit až tak po 20 letech, ale může se stát, že to bude trvat i 40 let :cry: No třeba jednou děcka ochutnaj :D

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Semenáč mandariny
OdeslatNapsal: 04 Pro 2005 16:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Možná je to nošení dříví do lesa, ale chtěla bych připomenout, že se v literatuře uvádí, že mandarina může plodit jako semenáč již od 5. roku, rozhodně by měla plodit aspoň po 8 letech. Podmínkou ovšem je vytvoření koruny s větvemi 4. řádu, které teprve mohou být plodné. Proto se musí výhony pilně zaštipovat, aby větvily a 4. řád co nejdříve vytvořily. :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Pro 2005 18:15 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
To je spíše nereálný optimismus. Semenáče citrusů v našich podmínkách (alespoň běžných komerčních druhů a odrůd) zaplodí průměrně za 20 a více let. Na řezu sice záleží, ale nedělejte si iluze, že po vytvoření vhodného obrostu začne stromek brzy kvést a plodit. I na komerčních plantážích či školkách při šlechtění urychlují nástup plodnosti speciálními technikami. Pokud někdo uvádí, že semenáč mandariny běžně kvete po pěti letech, má na mysli zcela konkrétní druh nebo si bohapustě vymýšlí. Právě mandariny se zrovna brzkým nástupem plodnosti nevyznačují, rozhodně ne druhy ze semen vyšlechtěných variet, která zpravidla můžeme z plodů získat. Takhle brzké kvetení je u nás (a nejen u nás) naprostá výjimka.
Obecně údaje o nástupu kvetení u semenáčů tropických a subtropických rostlin platí jen pro podmínky zemí jejich původu, často je k uváděnému údaji nutné hezkých pár let připočítat. Anebo se musí roubovat a očkovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Pro 2005 12:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
S tím kvetením mandarin si dovoluji upřesnit: informace o tom, kdy kvete semenáč kterého citrusu, jsem našla již před lety v době, kdy jsem začínala (asi v půlce 80. let), myslím to bylo v jednom z čísel časopisu Citrusáře. Skutečně se jednalo (dle textu) o semenáče, které si můžeme vypěstovat z koupených plodů. Pamětníci si vzpomenou, co se dalo za citrusy v obchodě koupit: kubánské pomeranče, občas citrony, výjimečně pomeranče ze středomoří a na Mikuláše mandarinky. Ty mandarinky byly jedině Deliciosy - malé, chuťově výborné, samá pecka (tedy semeno). Nevím, kolika lidem se skutečně (v uvedené lhůtě 5 až 8 let) povedlo tuto mandarinu dopěstovat do plodnosti, ale zkoušelo se to tehdy poměrně často.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Pro 2005 12:28 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
To by mě samotného zajímalo :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: větvení vyšších řádů
OdeslatNapsal: 07 Pro 2005 12:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ještě k těm větvím 4. řádu: viděla jsem už pár hodně velkých semenáčů, třeba i kolem 20-ti let věku, vysoké přes 2m, spousta listí, ale když jsem pozorně začala počítat řády na větvích, zjistila jsem, že vysoká vřetena měla tak nanejvýš 2. řád, kotlovitější koruny řád třetí a to na nejdelších, starých větvích. Vedli jsme před lety polemiku, jak ty řády vlastně počítat. Nakonec mi vychází následující schema, v němž za vzor slouží terminál: :idea: vše, co roste přímo, bez ohledu, kolik jde z výhonu bočních větvení, je jeden řád :!: Větvení do vidlic, které zase tvoří prodloužení, jsou zase jen ten jeden řád :cry: v tomto případě s konkurenčním výhonem. Větev vyššího řádu je evidentní (obvykle kolmá) "odbočka".
Pokud se mýlím, prosím, opravte mne. Možná by tento problém chtěl svoje vlstní téma. :roll: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Pro 2005 12:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Zapomněla jsem dodat: větve 4. řádu jsou ty větve, které vůbec mohou kvést. Nikdo netvrdí, že by také kvést opravdu musely :!: :idea: To už pak záleží na podmínkách k nákvětu. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Pro 2005 20:30 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Mělo by se to počítat jako postupné rozvětvení hlavní kosterní větve. Na druhou stranu to s tím 4. řádem není zase tak žhavé, běžně mi kvetou a květly i citrusy z větví nižšího řádu. Nicméně samozřejmě rozvětvení na větvičky 4. a vyššího řádu jistě násadě květů prospívá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Plodící semenáč
OdeslatNapsal: 07 Pro 2005 21:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Michal Kazda napsal:
Také mám 13 let starý semenáček mandarinky. Je to už pořádný stromek, ale květů jsem se zatím nedočkal :( A nejspíš asi ještě dlouho nedočkám :? Říká se, že semenáček v nádobě začne plodit až tak po 20 letech, ale může se stát, že to bude trvat i 40 let :cry: No třeba jednou děcka ochutnaj :D

Mě plodil semenáč :lol: - originální česká odrůda "SP" - Speciální podnož. Tento hybrid SP :
lemandarin Otaheite x Citrus ichagensis
vykřížil pan Urban z Korýtek s cílem vytvořit podnož pro byt. :idea: Ještě dříve než u mě, zaplodil u paní Rozinkové v Praze :( , odhaduji, že to bylo tak do 10 let po křížení. :shock: Ještě přikládám foto :
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 07:55 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Super :) třeba se taky brzo dočkám plodů :D Zatím se spokojím s ostatníma rostlinka a jejich plodama.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 10:42 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Chce to štěstí a trpělivost :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 13:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pro Petra Brožu: Petře, je to jedlé? Myslím tím plody SP. 8)
Ke kvetení na 4. řádu: jedná se o údaj o možnosti 1. kvetení na semenáči, nikoliv na řízkovanci či roubu. U roubů a řízků sice dochází k určité "degradaci" čísla řádu oproti matečné rostlině, ale přece se musí započíst předchozí vývoj z matečné rostliny - obvykle dva i tři řády. :wink:
Mně dokonce zakvetl a zaplodil květní výhon přímo z kmínku podnože těsně pod roubem z koupeného kumkvatu :!: :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz