CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 21:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 174 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 14 Led 2006 12:01 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Led 2006 13:58
Příspěvky: 4
Ahoj, muzete mi nekdo poradit jak naklicit semena z kupovanych pomerancu?...Takovy nejaky strohy popis jak na to...Jsem uplnej zacatecnik...Jak to delate vy? A pak jaka semena jsou nejvhodnejsi...citrony, pomeransce, mandarinky?...Diky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: naklíčení semen
OdeslatNapsal: 14 Led 2006 12:11 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Nejlepší semena jsou z pomeranču a citronů u obou pak musí být vzdušný substrát aby nehnily kořeny ( Fytophora). Mandariny se nedoporučují pro svůj zakrslý růst a špatně vyvinutý kořenový systém. Výsev je nelépe provést do truhlíku na pelargonie který je i dostatečně hluboký. Truhlík umístit na spodní teplo do 30°C a opatrně zalévat. Semena pak klíčí od 3 do 8 týdnů. lepší klíčení semen se docílí krátkou stratifikací v lednici nebo venku ve sněhu stačí 1 týden.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Led 2006 12:40 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Co se týče substrátu, je dobrý s mírně kyselou reakcí. Např.: rašelina s hrubým pískem v poměru 1:1. Já sázím asi 2-3cm pod povrch. Při mírné zálivce a větší teplotě by měli do měsíce vyklíčit. Nejvhodnější doba pro přesazení je po vytvoření prvních pravých lístů. Při přesazení je dobré zkrátit hlavní kořen, aby došlo k rozvětvení kořenů.
Pro bytové pěstování se také doporučuje grep, pro své teplomilné nároky, takže mu až tak "nevadí" teplé zimování v bytě.
Grep- Moc neovlivní kvalitu naroubovaných plodů (kromě mandarin), brzký nástup do plodnosti.
Citron- může ovlivnit kvalitu plodů (kyselé), brzký nástup do plodnosti, plody menší. Vhodný spíše pro kyseloplodé odrůdy.
Pomeranč- neovlivňuje kvalitu plodů, trošku oddaluje nástup do plodnosti.

Je to velice hrubě řečeno, takže to neber úplně doslova. Může se stát, že např. pomeranč (v době květu), který si koupíš v obchodě byl opylen třeba pylem mandarinky, takže semena jsou kříženci pomeranču a mandarinky a jak bylo řečeno výše mandarinka není až tak vhodná pro pěstování. Spíš se dívej, na to jak semenáčky rostou. Vyber pouze ty největší, se zdravým růstem a tmavými listy. Ostatní odstraň, nebo si je schovej a můžeš se na nich cvičit v roubování...

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Led 2006 14:19 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Po vyjmutí z plodu semena pečlivě očistíme od zbytků dužniny. Semena vyséváme co nejdříve, čerstvá klíčí vždy nejlépe. K výsevům postačuje obyčejný truhlík nebo květináč. Všechny nádoby je nutné před výsevem dobře vymýt, protože čistota je základním kamenem úspěšného výsevu. Vůbec nejlepší jsou pro výsev citrusů miniskleníky, které lze běžně zakoupit v obchodech se zahrádkářskými potřebami. Zvýšení vzdušné vlhkosti u větších nádob dosáhneme, přikryjeme-li květník plastikovým sáčkem nebo průhlednou plastikovou lahví s několika větracími otvory.
Pro výsev semen se doporučuje celá řada substrátů. V naprosté většině postačí směs kvalitního zahradního substrátu s perlitem v poměru 2 : 1. Směs můžeme vylehčit také pískem, vermikulitem nebo pemzovým štěrkem. Můžeme použít i lisované rašelinové tablety. Pro výsev semen doporučuji používat sterilní substrát. Perlit se sterilní prodává, zeminu můžeme propařit v hrnci nebo prohřát v mikrovlnné troubě. Nikdy nezapomínejte nasypat na dno výsevní nádoby drenážní vrstvu.
I při použití sterilního substrátu se osvědčuje semena před výsevem ošetřit roztokem fungicidu. Hrozbou pro všechny vzešlé semenáčky je totiž napadení houbovými chorobami. Použití sterilního substrátu a fungicidů je nejlepší prevencí. Určitou možnost skýtají i prostředky biologické ochrany, zpravidla speciální druhy hub, které napadají vlákna plísní. Bohužel po vstupu naší země do Evropské unie nejsou tyto přípravky v současnosti na trhu dostupné.
Semena vyséváme do mírně vlhkého výsevního substrátu a zasypeme vrstvou substrátu do výšky přibližně 1 cm a mírně stlačíme. Poté dobře zalijeme spodem a substrát udržujeme stále mírně vlhký. Citrusy dobře klíčí při teplotách 20 – 25 °C. Pokud umístíme výsev na okno, pozor na přímé sluneční světlo. Teplota nad 40 °C je pro výsevy a zejména vyklíčené semenáčky kritická! Zejména v minisklenících stojících na okně dojde rychle k přehřátí, pokud na dopadá přímé sluneční záření.
Semena se nejlépe vysévají časně na jaře. Přesto je však lze vysévat v kteroukoliv roční dobu. Semenáčky jsou však velmi citlivé na nedostatek světla, a proto doporučuji výsevům v době nízké světelné intenzity přisvětlovat. Výsevy vyžadují osvětlená místa a ochranu před přímým sluncem z důvodu možného přehřátí výsevního prostoru. Dostatek světla je důležitou podmínkou především pro další růst vyklíčených semenáčků. Nedostatkem světla se semenáčky „vytahují“, jsou slabé a náchylné k napadení chorobami i škůdci.
Jakmile semenáčky mají tři až pět pravých lístků, musíme je rozsadit. Umožníme jim tak rychlejší a lepší růst, snížíme i riziko napadení houbovými chorobami. To platí samozřejmě jen v případě, že jsme vyseli větší počet semen do jedné nádoby. Ihned po přesazení udržujeme vyšší vzdušnou vlhkost pro lepší aklimatizaci malých semenáčků. Jakmile jsou rostlinky větší, otužují se mírným větráním.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Led 2006 14:26 
Díky za rady, zkusim se do toho pustit... :)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Led 2006 17:13 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 02 Pro 2005 14:15
Příspěvky: 84
Bydliště: Ostrožská Lhota (UH)
Já jsem zasadil začátkem prosince (je t osice brzo, ale už jsem to nemohl vydržet :lol: ) 8 semínek citronu. Každé semínko jsem dal do zvlášť do kelímku od jogurtu s 2 otvory na dně. Použil jsem substrát na citrusy a asi 1,5 cm drenáž ze štěrku. Nakonec jsem každý kelímek zvlášť přikryl fólií. Minulý týden začala semínka klíčit a dnes už je jich 5 venku :D
A to je mám v pokoji kde je jen 20°C.
Příští týden už ve fólii udělám pár dírek, aby mně klíčky neshnily.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Led 2006 22:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já semena před výsevem hodím do skleničky s vodou teploty cca 52 až 53°C - tato teplota semenům neublíží a spolehlivě je dezinfikuje. Navíc semena, která nejsou životaschopná, vyplavou nahoru, ta kvalitní klesnou ke dnu. :wink: Ve vodě je nechávám 5 minut (ale už se mi stalo, že jsem je tam zapomněla do 2. dne a vůbec to nevadilo - vyklíčila všechna a mnohá i více jedinci). Je to takový prvotní výběr životaschopnosti. :wink:
U grepů, které jsou jako podnože do teplých bytů z plodů koupených v obchodech nejodolnější a tudíž nejvhodnější, zase nelze doporučit roubovat na ně mandariny - předevších mandariny unshiu. Roub se sice bezproblémově chytá, koruna roste i zaplodí, ale po pár letech bez zjevné příčiny "odchází" - větve postupně odsychají až ke konečnému úhynu roubované části :cry:
Docela zajímavou alternativou jsou semena z tanžel - v obchodě jsou dostupné Minneoly, nebo z oranžel - v obchodě jsou to malé "bílé" grepy s několika semeny a v podstatě bez hořkosti. :wink:
Dají se použít i tanžory Mandory, ale ty jsou poměrně choulostivé (hlavně na přelití a citlivé na chlad). Naprostý začátečník by s nimi mohl mít problémy. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Klíčivost trifoliáty
OdeslatNapsal: 09 Bře 2006 19:02 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 19 Dub 2005 18:18
Příspěvky: 7
Bydliště: Kralupy nad Vltavou
Chci se zaptat, jak dlouho klíčí trifoliáta. Mám je vyseté již 5 týdnů (teplota asi 20 st.C) a nic se neděje. Před tím byly semena asi dva měsíce při teplotě 4 st. C.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: klíčení semen
OdeslatNapsal: 09 Bře 2006 19:57 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
U trifoliáty je jeden velký problém. V některých letech je úspěch když vyklíčí pár semenáčku a jindy vyrostou i ty které tam nebyly :lol: . po 5 týdnech by měly být semena z větší části naklíčené s viditelným kořínkem :lol: nebo vyhnité a měké po zmáčnutí vytečou jako zubní pasta :cry:
Po správné stratifikaci a přenesení do tepla klíčí do 14 dnů. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčivost trifoliáty
OdeslatNapsal: 09 Bře 2006 21:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
JardaTesar napsal:
Chci se zaptat, jak dlouho klíčí trifoliáta. Mám je vyseté již 5 týdnů (teplota asi 20 st.C) a nic se neděje. Před tím byly semena asi dva měsíce při teplotě 4 st. C.

Zachovat klid :!: a :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2006 06:45 
Offline
Citrusář
Citrusář

Registrován: 12 Dub 2005 07:24
Příspěvky: 524438
Bydliště: Brno
Mno 5 týdnů už je dost, mně vylezly do dvou týdnů, všechny. Mořil jsem Polyversem, úspěšnost vzhledem k polyembryonii více než 100%.

_________________
kidman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2006 06:57 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Například jedno semeno (citron) mi vyklíčilo po pul roce..tak bych to nějak nedrtil..Vono vyleze, až uzná, že se o něj postaráš.. :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Bře 2006 14:01 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Úno 2006 23:44
Příspěvky: 15
Bydliště: Jižní Morava
Ahoj, ja se taky pokousim neco vypestovat, zkousim seminka z citronu, mandarinek, pomerancu, neco jsem dala do vaty, neco do hliny,,,je to asi uz mesic a porad se nic nedeje.. :( no kdyz se bude neco dit, tak dam vedet. cago bago 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Bře 2006 18:50 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
I u mně je to klíčení nějaké pomalé,už by dávno mělo-mohlo :) být něco venku a ono stále nic.Asi za to může ta zima venku a nové semenáče si řekli,že vylezou až bude trochu kloudně(i když doma mám příjemně) :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Bře 2006 19:22 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Úno 2006 23:44
Příspěvky: 15
Bydliště: Jižní Morava
Je to opravdu neco-cekat az to vyroste, moc se na to tesim :D Zacinam, takze doufam, ze se mi neco povede...To pocasi je nanic, u nas uplne snezi... :cry: cago bago! At se dari!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 174 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz