CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Dub 2024 01:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kveteni neroubovanych citrusu
OdeslatNapsal: 30 Říj 2009 11:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Zdravým všechny pěstitele!
Říkal jsem si že bych mohl jen tak pro radost ze života vypěstovat semenáč ze semínka až k plodnosti!
Mám zde na fóru mnoho kolem této otázky nastudováno!Vím že to trvá dloho a že úspěch není zaručen ale proč to neskusit! :wink:
Než si zajdu do obchodu pro semena mám otázku, u čeho je větší pravděpodobnost úspěchu u citronu nebo pomeranče nebo grepu...? :?:
V obchodě prodávají mnoho odrůd z mnoha zemí původu co by jste mi doporučili zasít abych měl větší šanci k úspěchu? :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kveteni neroubovanych citrusu
OdeslatNapsal: 30 Říj 2009 12:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
No, tak první úspěch je nalezení semena v plodu. Pro komerční pěstování čím dál tím víc převládají odrůdy bez semen (jsou "lépe" hodnoceny spotřebiteli), takže v mnoha případech nemáš šanci semeno vůbec najít. Takže to je první úskalí - výběr ti to docela zúží.
Vypěstovat grapefruit do plodu je v našich podmínkách kumšt i u roubované odrůdy, takže u semenáče nevím nevím. Tudy podle mne cesta nevede.
Pomerančovník a citroník je už zmiňovaný běh na dlouhou trasu, možná nadějnější by to bylo u citroníku.
Mandariny bývají jako semenáče slabší, i když jako u maloplodých odrůd je o něco větší šance dovedení do plodu. Ale zase častěji jsou plody bez semen.
Za pokus by možná stál kumkvat - forunella - ten by mohl začít plodit poměrně brzy, možná do 10 let, plody se dají občas koupit v hypermarketech, nemám ale zkušenost s tím, kolik mají semen.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kveteni neroubovanych citrusu
OdeslatNapsal: 30 Říj 2009 12:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
To máš pravdu Michale, dnes koupit něco co má semena je fakt sranda! :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kveteni neroubovanych citrusu
OdeslatNapsal: 30 Říj 2009 12:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Dle literatury kvete brzy semenáč rangpuru (Citrus limonia ). Já jsem občas vysel, ale v mých zimních podmínkách ty semenáčky dlouho nevydržely - uhnily kořeny. A na trifoliátu jsem to za dlouhé roky nenašel čas naroubovat :oops: .
Dle praxe ( Vlado z havaje) kvete brzy Fortunella hindsii (Hong-Kong kumquat ) a mám dojem, že někomu z pražských citrusářů ( :?: ) kvete semenáč Microcitrusu australasica. Docela tomu věřím, na netu jsou různé-řekl bych stále nové barevné varianty tohoto prstového lajmu (zřejmě plodící semenáče). Na Sicilii jsme viděli jak v připravených podnožích na očkování - šlo o Poncirus trifoliata var. Flying Dragon ( :!: :!: ) jich bylo několik (poměrně dost) s plody :idea: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kveteni neroubovanych citrusu
OdeslatNapsal: 30 Říj 2009 13:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Petře - ten komu kvete a už i plodí semenáč microcitrusu jsem já - trvalo to asi 7 let. V předchozím příspěvku jsem se věnoval jen "klasickým" odrůdám, tedy těm, kde se plody dají koupit v obchodu, což rangpur není. Např. bigarádie se dá taky jako semenáč dohnat do plodu v přijatelné době, tu ale taky nepotkáš v sámošce.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kveteni neroubovanych citrusu
OdeslatNapsal: 30 Říj 2009 13:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Michal Faltýnek napsal:
Petře - ten komu kvete a už i plodí semenáč microcitrusu jsem já - trvalo to asi 7 let. V předchozím příspěvku jsem se věnoval jen "klasickým" odrůdám, tedy těm, kde se plody dají koupit v obchodu, což rangpur není. Např. bigarádie se dá taky jako semenáč dohnat do plodu v přijatelné době, tu ale taky nepotkáš v sámošce.
Michal
Jasně Michale, ale Djuran to má ke mně 19 km a já mám plody rangpuru, bigarádie, hybridu Microcitrusu (Faustrime), možná i Hong-kong, jenže když ten djuran to má ke mně tak daleko :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kveteni neroubovanych citrusu
OdeslatNapsal: 30 Říj 2009 22:58 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Mě se líbí semenáč citróniku. Je méně náročný na pěstování než ostatní citrusy. Snese přísušek a nemusí mít až tolik světla jako pomeranč. Je i trochu menší. Voní svěže a kvete každou rastovou periodu. V obchodě prodávají z citrónu více vzrústné odrúdy. Nekomerční odrúdy jako Meyeri a Variegatis jsou menší. Líbí se mi, že rastlina má tvar stromku, olistěná je spíš řídce a má světlejší listy. Ale jsem se rozepsal :D . Citróny mám nejraději. Myslím, že každá odrúda citrónu má semena. Pokud chceš, aby Ti rastlina zaplodila, múžeš použít finty na kvetení. Co já vím, tak múžeš v létě nechat vysušit púdu. Nebo nech vyrúst púvodní rastlinu a ať Ti někdo naroubuje na něj malou větvičku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kveteni neroubovanych citrusu
OdeslatNapsal: 31 Říj 2009 22:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Já vím Petře že jsem hroznej!Bydlíme odsebe takový kousek!Já se polepším!Pak se někdy spolu domluvíme na návštěvě! :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kveteni neroubovanych citrusu
OdeslatNapsal: 01 Lis 2011 20:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Kvě 2009 13:57
Příspěvky: 39
Pěstuji jeden semenáč, který mě vlastně přivedl na tohle fórum, přežil x let v jílovici tvrdé jak beton, několik zimování v pokojové teplotě, hodně nepravidelnou zálivku, obalení puklicemi, které jsem vyřešil seříznutím kmínku na 2 lístky v podstatě až ke kořenům :oops: .. ale od té doby pěkně roste. Kdy jsem ho vysel si nepamatuji ani co je to za druh, odhadem může být tak 8 let starý, ale tím řezem jsem ho asi vrátil o pár let. Nicméně chtěl bych ho dovést do plodnosti, v současnosti měří cca 2 metry, je zasazen v 25 lit. květináči.
Z těch metod k uspíšení plodnosti má za sebou:
- každoroční zimování často s mrazíkem na nevytápěné verandě
- větve nechávám růst s minimálním řezem sami se ohýbají dolů
- po přesazení do velkého květináče a aplikaci symbivitu byl nechtěně docela dlouho na suchu.. listy do lodičky půl roku
- minulé léto jsem přirouboval roub neustále kvetoucí Ponderosy, na roubu sice nevyrostl ani lístek, ale vykvetl a udržel 2 a 1/4 citrónů, na první roubování to není špatné :wink: viz foto..zajímavé je že plody mají výraznou špičku na rozdíl od matečné Ponderosy se zaobleným plodem
- zatím má větve 3. řádu, na jaře některé zkusím seříznout abych podpořil větvení, ale některé nechám růst bez řezu

Přemýšlím ještě o nějakém hnojivu s vysokým obsahem fosforu, ale nechci ho zlikvidovat, myslíte že tohle by přežil ? AVA PK 50-18
http://www.agrobio.cz/vyrobky/473-ava-g ... ojivo.html
Plánuji i další přiroubování Ponderosy možná i Rangpuru, tedy pokud na jaře nevykvete, ale v to nedoufám, myslím že na tom požadovaném rozvětvění min na 5.řád asi něco bude, možná ho i přesadím do 35 litru, ale už takhle se docela pronese tak nevím..
Tahle oblast mě hodně láká, takže jsem chtěl vyzkoušet nějaké metody v praxi, sám jsem zvědavý jestli někdy zakvete, ale vzhledem k tomu co má za sebou, mu dám času kolik bude třeba..


Přílohy:
S Odolny roub Ponderossa.jpg
S Odolny roub Ponderossa.jpg [ 201.59 KB | Zobrazeno 714 krát ]
SEM Odolny 2011.jpg
SEM Odolny 2011.jpg [ 245.84 KB | Zobrazeno 751 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kveteni neroubovanych citrusu
OdeslatNapsal: 01 Pro 2011 18:49 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Lis 2011 13:54
Příspěvky: 24
no ja osobne mam 2 citrony zasadene až od kostky.a po približne 14 rokoch mi zakvytli...taky som bol štastny,jak keby sa mi narodilo dietatko,že po tolkych rokoch mi zakvitli.tych kvetou bolo cez 100 aj viac si myslim a nakoniec na jednom aj druhom mi zostali tak okolo 7 až 9 plodov už stredne velkych..na tu jednu rastlinu,tak akurat..minulu zimu mi nanich strašne opadavali listy a boli take suche skrutene..vyskušal som metodu,že nalial som plnu vanu vody,ponoril som ten citrus spolu aj s kvetinačom pod vodu zhruba minutu aj viac -proste som to držal pod vodou dovtedy,kym s toho substratu nevyšla posledna bublina..a odvtedy ?rastlinka akoby sa znovu zrodila,začala vyhanat nove listky a na jar mi krasne zakvytla..myslim si že dostala taky šok a to ju aj nejako tak prebralo-až natolko,že začala kvitnut.. 8)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 73 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz