CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 07 Kvě 2024 08:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Bře 2006 12:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Tak to jo,od toho bych taky nic nečekal,budeš si muset pořídit něco skoro stále kvetoucího třeba Meyera,nebo kalamondin.Já jsem kalamondin dříve nechtěl,pořád jen citroníky a teď už bych ho nedal stejně jako kumkvat (fortunela obovata)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Bře 2006 00:37 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
mne zarodil semenac citronu je to rizkovanec ale zo semenaca ja ho mam asi 10 rokov a semenac bol tiez tak 15 rocny


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Plodici semenac
OdeslatNapsal: 09 Bře 2006 09:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
tibi napsal:
mne zarodil semenac citronu je to rizkovanec ale zo semenaca ja ho mam asi 10 rokov a semenac bol tiez tak 15 rocny

Blahopřeju :D , urcite bude takovych plodicich semenacu u nas vice. Az budu mit cas, tak zalozim samostatne tema "Ceske a slovenske odrudy" a napisu tam jiz dlouho zname ceskoslovenske odrudy. Potom by jste mohli pridavat svoje, aby vznikla ucelena databaze :idea: . Budeš muset vytvořit název odrůdy - co třeba Citrus limon Tibi :?: :)
Ronald Cotin - ředitel citrusového ústavu na Korsice vytváří databázi všech světových odrůd citrusů včetně názvů jejich národních synonym a velmi ho zajímali české odrůdy. Národní odrůdy jsou někde na netu (bohužel v tom udělal trochu zmatek), ale seznam světových citrusových odrůd včetně českých názvů jsou v příručce Citrus of the World. Je to v .pdf (free program Adobe Acrobat) ke stáhnutí na :
http://www.corse.inra.fr/sra/synonym.pdf
Nutno podotknout, že kniha Michala Faltýnka je z tohoto pohledu ještě aktuálnější :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Bře 2006 19:58 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Dik Peter ale asi ho neviem dobre strihat lebo kvitne dost striedavo vlastne ja malo striham citrusy je mi to luto ale budem sa musiet premoct.
inac plody mal pekne jak v obchode


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Bře 2006 21:13 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
tibi napsal:
Dik Peter ale asi ho neviem dobre strihat lebo kvitne dost striedavo vlastne ja malo striham citrusy je mi to luto

Ja take nestriham, jsem rad, kdyz neco naroste :) . Take proto, kdyz chce nekdo roub, aby bylo co ustrihnout. Dlouhé vyhony ohybam a vyvazuji do volneho prostoru v rostline.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2006 07:00 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Petr Broža napsal:
tibi napsal:
Dik Peter ale asi ho neviem dobre strihat lebo kvitne dost striedavo vlastne ja malo striham citrusy je mi to luto

Ja take nestriham, jsem rad, kdyz neco naroste :) . Take proto, kdyz chce nekdo roub, aby bylo co ustrihnout. Dlouhé vyhony ohybam a vyvazuji do volneho prostoru v rostline.


To je zajímavy, proc mi nikdo neřek, že rostlince to nějak neublíží..Myslel sem že je zdravější stříhat..Pač v knihách píšou, že citrusy sou rostliny, které potřebujou šlechtit střihem... :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2006 08:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Klokoci napsal:
Petr Broža napsal:
Ja take nestriham, jsem rad, kdyz neco naroste :) . Take proto, kdyz chce nekdo roub, aby bylo co ustrihnout. Dlouhé vyhony ohybam a vyvazuji do volneho prostoru v rostline.

To je zajímavy, proc mi nikdo neřek, že rostlince to nějak neublíží..Myslel sem že je zdravější stříhat..Pač v knihách píšou, že citrusy sou rostliny, které potřebujou šlechtit střihem... :)
V žádném případě nechci tvrdit, že se nemá stříhat :!: . Ale můj případ je jiný, mám stovky rostlin a nemám čas je ani zalejt, tak proto nechávám řez na náhodné chvíle, kdy návštěvy chtějí rouby.
Má to i další důvody, pokud máš pár osvětlených rostlinkek, můžeš je tvarovat, otáčet a dělat s nimi jiná kouzla a tam to řezání funguje. Devadesát procent mých rostlin je v nevhodných světelných a jiných podmínkách a když naroste jeden náhodný vlk a jinak rostlina stagnuje, tak se ho nezbavím , má čerstvé nové listy, které vydrží déle než starší na zbytku rostliny.
Rovněž rostlinky v nádobách po zatížení plody jsou ve špatném stavu a tady pravidla řezu obvykle neplatí.
Když si budu hrát na zahradě s jabloní, tak ten řez funguje a pravidla platí protože ta jabloň roste v téměř odpovídajících podmínkách. Zrovna tak citrus ve volné půdě v Kalábrii. Ale stresované rostliny v neodpovídajích podmínkách už reagují jinak a vyžadují individuální přístup - dle aktuálního stavu rostliny.
Ale věřím, že většina z Vás si svých pár rostlin udržuje, tvaruje a funguje to :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2006 17:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Řezat se má v prvních asi třech letech, aby se vytvořila korunka - říká se tomu výchovný řez. Na krátko (cca na 3 očka) se řeže 1. řád (kosterní větve) a 2. řád, 3. a vyšší řády již se doporučuje delší řez na 3, 5 až 7 oček podle bujnosti odrůdy :) Ale např. u klementin v podstatě vůbec řezat nemusíte, ty si tak rostou samy :wink:
Řez větví zejména 3. a vyšších řádů lze nahradit ohýbáním větví a vyvazováním do vodorovné polohy - to už je citrusářova tvořivost, jak chce, aby rostlina vypadala :roll: :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2006 17:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Zapomněla jsem dodat: tohle se ovšem týká štěpovaných a řízkovaných rostlin. Semenáče je evidentně potřeba řezat a řezat, ohývat a zase řezat... :lol: :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2006 19:15 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Pro admina:ta knížka je moc odborná.Dá se sem tam napsat kousek článku.Např.-cituji-Kořeny většinou kvetení inhibují,i když některé rostliny bez kořenů nekvetou.Po odstranění kořenů se často vyvolá kvetení i při fotoperiodicky nepříznivých podmínkách.-Nedovedu si představit,že bych své miláčky poškodil a vořezal jim kořeny.Ale přečíst jim to pudu aby dostaly strách.To jsu na palicu,taky si povídáte s citroníky?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2006 23:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Konalesi, nejen s citroníky. I s jinými rostlinami, hlavně když nechtějí kvést - a občas i s rodinou. Ale ta, žel, asi stejně nepokvete :( Nanejvýš ze mne "vyroste" :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kvetení semenáče
OdeslatNapsal: 16 Dub 2006 23:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Mám 7 let na trifoliátě naroubovanou odrůdu označenou "Ambersweet orangarin F2 " od B.Vosse, kterou dovezl z USA. Nejen podle označení F2, ale především dle typického vzhledu trnitého semenáče jsem poznal, že tady pšenka nepokvete, natož citrusový květ. Tak jsem vloni kroužkoval společně s jinými obdobnými semenáči. Na Ambersweetu je výsledek už letos :D :lol: . Na kroužkované větvi se objevily první popata :D :

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Dub 2006 05:52 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
to Petr Broža

Mohl by si prosím založit nové téma "Kroužkování" a podrobnji popsat, jak to funguje a jak se správně kroužkuje?
(nebo napsat pár řádku sem) Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Dub 2006 21:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Klokoci napsal:
to Petr Broža
Mohl by si prosím založit nové téma "Kroužkování" a podrobnji popsat, jak to funguje a jak se správně kroužkuje?
(nebo napsat pár řádku sem) Díky

V zakládání nových témat tu nastala v poslední době nekontrolovatelná inflace :evil: , proto doporučuji každému, kdo chce založit nové téma ať nejdříve využije nahoře umístěnou lupu s nadpisem Hledat a v 90 % se nějaká vhodná rubrika najde :idea: .
Protože s kroužkováním nemám mnoho zkušeností :cry: , tak to napíšu zde. Mimo tohoto tématu jsem se o něm zmiňoval např. na :
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... D&start=30

Kroužkování větví se používá na plantážích i na plodících stromech k zvýšení plodnosti, ranosti a provádí se opakovaně. Princip spočívá v tom, že odstraněním úzkého kroužku kůry způsobíme nahromadění látek ve větvi (nekolují do kořenů) a ty potom poslouží k vykvetení. V našich podmínkách musíme opatrně :!: :!: :!: ( mně některé větve úplně zaschly ), lépe úzký kroužek (1 až 4 mm), aby se rána opět mohla zacelit. Nebo kroužek neodstranit úplně, nechat pásek propojující kůru nad a pod kroužkem, případně dva protilehlé půl-kroužky nad sebou propojené spojovacím páskem. Nebo začít na zkoušku pouze zaškrcením drátem. Zkusit pouze na jedné větvi a u vitálních rostlin :!: .
O době, kdy to dělat nemám úplně jasno, ale mělo by to být v době vegetace a max. do konce léta.
Na netu jsem našel něco kroužkování jabloní :

http://www.floranazahrade.cz/200303/doplnkove2.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Dub 2006 06:11 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Mockrát díky za cenné rady! :lol:
Jak se říká dobrá rada nad zlato! :idea:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz