CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 13:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Limetka
OdeslatNapsal: 20 Bře 2006 11:30 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Úno 2006 23:44
Příspěvky: 15
Bydliště: Jižní Morava
Ahoj, zkoušeli jste někdo vypěstovt ze semínka Limetku? Zrovna máme doma dvě, tek je asi vykuchám a zasadím semínka ..:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Bře 2006 11:56 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 02 Pro 2005 14:15
Příspěvky: 84
Bydliště: Ostrožská Lhota (UH)
No nevím, jestli se ti vůbec povede najít semínka. Já jsem pár limetek taky kuchal a nic :?

Přeju ti hodně štěstí :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Bře 2006 11:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Yveto, o pěstování citrusů ze semínek si tu najdi spoustu příspěvků - zjistíš, že to asi není to pravé. Navíc vážně pochybuji o tom, zda v limetce nějaké semínko najdeš (mé vlastní zkušenosti z počátků pěstování).
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Bře 2006 23:44 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
To se někdo má..vykuchal jsem slušnou řádku limetek,ale semínko žádné-ani jedno.Je to skoro zázrak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Bře 2006 22:32 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Úno 2006 23:44
Příspěvky: 15
Bydliště: Jižní Morava
Ahoj, no tak to jsou mi novinky..:) ja jsem se jeste k tomu kuchání nedostala... :oops: no ale to me teda docela mrzi, co vsichni pisete-ze se tam neda najit seminko.. :( Zitra se k tomu snad dostanu, takze potom dam vědět, jestli jsem něco našla.. :D Zatim se mějte hezky, cago bago.. 8)
Jo,,, a nemáte s Limetkou vůbec žádné zkušenosti? Kde teda berou semínka ti, co to pěstují.. :?: Tady v těch našich podmínkách se jim asi nechce moc rozmnožovat.. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Bře 2006 23:33 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Pro Yvetu:
Určitě jako většinu citrusů tak i limetu pěstitelé nemnoží ze semen,ale řízkováním,roubováním.Má limeta je řízkovaná a vůbec se jí zatím nedaří špatně,i když je dosti malá a teprve čekám na kvetení.
Jak už tady jinde fe fóru bylo psáno snahou pěstitelů aby byly plody bez semen,jak si to žádají konzumenti.Proto jsem ani v jedné z asi dvaceti limetek koupených za poslední rok nenašel žádné jádro...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Bře 2006 07:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
S pěstováním jako takovým a množením roubováním (a případně i řízkováním) u limetky skutečně u nás nejsou zvláštní problémy (kromě sehnání roubu) - platí pro ni zhruba totéž, co pro ostatní citrusy.
Jen pro jistotu - plod prodávaný jako "limetka" je tzv. mexický lajm, čili Citus aurantifolia, obvykle jde o odrůdu West Indian nebo některý z jejích mnoha klonů, pro pěstitele dodávám že je značně citlivý na chlad, údajně vyžaduje zimování při 12-15 C.
Limeta jako taková je Citrus limeta, jeden z nejčastějších představitelů je bezkyselinná odrůda Sweet.
Ale o tom se už tady taky někde psalo.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Bře 2006 08:45 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Měl bych dotaz k "Červenoplodý citroník Laim" ze zahradnictví Kruh :shock:.

Toto mi poslal Pavel Beran ze Subtropického zahradnictví Kruh:
    Dobrý den, botanický název je Citrus aurantifolia. (Tanaka č.13). S pozdravem Beran.

Pokud se tedy jedná o "limetku" - mexický laim, jakto že píší, že je červenoplodý, když jsem viděl pouze zelené? Nebo je více (i zbarvených) druhů? A co od toho mého laimu mám čekat, že z něho vyroste (barva, chuť...)?

Zatím je to teda asi 20cm vysoký řízkovanec, ale třeba jednou zaplodí :P:

Obrázek

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Bře 2006 10:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
O tom, co je "červenoplodý lajm" ze zmíněného zahradnictví se tu již diskuse tuším vedla a dle mého názoru to C. aurantifolia nebude. možné tipy jsou Citrus latifolia (velkoplodý lajm), úplně vyloučit asi nelze Citrus limettioides (i když ten by měl být "sladký"), ale jsou zde možnosti ještě v oblasti rangpuru (Citrus limonia), nebo kříženci jako lemonajm ap.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Bře 2006 10:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Michale, myslím, že ten červenoplodý lajm (používejme český výraz s "j" nebo anglický "lime", NE laim) je ve skutečnosti lemandarin Otaheite. Jde tedy o křížence citroníku - lemonu a mandariny. Je to velmi populární ornamentální odrůda, známá pod mnoha názvy např. Otaheite, Otaite, miniorange, Pinocio orange, Otaheite Rangpur; dříve známý jako C. otaitensis Risso & Poit. (syn. C. taitensis Risso). V současné době jako zmíněný lemandarin a také jako bezkyselinová forma Rangpuru. A protože i Ragpuru se říká lajm (Rangpur lime), tak tady se chýlí moje dedukce k cíli. Lajm si někdo zjistil (nevím zda přímo ten pan Beran) že je Citrus aurantifolia a chyba je na světě.
Opírám se o kolegy, kteří tento "červenoplodý laim" z Kruhu měli a jednoznačně ho identifikovali jako Oteheite.
Už se to tady na foru také probíralo, nechce se mně hledat kde...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Bře 2006 11:06 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Úno 2006 23:44
Příspěvky: 15
Bydliště: Jižní Morava
Ahoj, tak ten lajm..:) na fotce je opravdu hezky,,tak jsem roupitvala ten plod a opravdu jsem zadne seminko nenasla.. :cry: Takze leda asi nekde koupit..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Bře 2006 23:24 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
ja som si tam tiez objednal aj Laim aj rangpur a poslali mi 2 ponderosy tak mas stastie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limetka
OdeslatNapsal: 13 Říj 2022 19:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Říj 2022 19:40
Příspěvky: 1
Ahoj. já mám se seminkama v limetkach skvělé zkušenosti. najdu ho skoro v každé. Také se mi daří z nich pěstovat. Už se mi povedlo vypěstovat 3 a jeden jsem dala babičce. Ta říkala, že rostlina je to krásná


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 164 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz