CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 12:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 02 Dub 2010 21:32 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Přesně to co píšeš bude nejspíš příčinou .... méně je někdy (většinou) více.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 30 Dub 2010 19:02 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Udělal jsem si zopár jmenovek do zásoby :-).


Přílohy:
PICT0463.JPG
PICT0463.JPG [ 162.11 KB | Zobrazeno 762 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 25 Srp 2010 20:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
REVOLUCE V JMENOVKÁCH

Poslední dobou mě pěkně štvalo pořád luštit co mam napsanýho na jmenovkách, tak jsem provedl tzv. malou "revoluci" v jmenovkách.. :mrgreen: Koupil jsem si raznice (5 mm písmeno), udělal šablonu a začal razit. Jmenovka má 10x4 cm tloušťka hlinikovýho plechu je 0.7mm. Kamošův táta má zámečnickou dílnu tak mi to pěkně nastříhal. viz foto


Miroslav


Přílohy:
P1070332.JPG
P1070332.JPG [ 172.04 KB | Zobrazeno 838 krát ]
P1070331.JPG
P1070331.JPG [ 168.61 KB | Zobrazeno 764 krát ]
P1070329.JPG
P1070329.JPG [ 147.42 KB | Zobrazeno 733 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 16 Zář 2010 20:29 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Dnes měli v Glóbusu takové prodloužené mandarinky a bylo to Tangelo Minneola. Ještě jsem takové v potravinách neviděl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 17 Zář 2010 11:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Mirku, to je paráda, když se takto natrvalo označí citrusy, hlavně promyslet každý název, aby nedošlo k chybě-značení vezme určitě dost času.

Asterne, Minneola je běžná odrůda hrušk.tvaru, prodávaná na jaře jako náhrada mandarinek, kterých v této pozdní době na plantážích už moc není. Ale, když je na trhu v září, tak to vypadá, že to bude dovoz z jižní polokoule.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 17 Zář 2010 13:24 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Ano, na krabici byl nějaký stát s Latinské Ameriky. Jinak bych nezjistil ani odrůdu, protože pro prodejce je to prostě madarinka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 18 Zář 2010 00:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
Petr Broža napsal:
Mirku, to je paráda, když se takto natrvalo označí citrusy, hlavně promyslet každý název, aby nedošlo k chybě-značení vezme určitě dost času.


Zabralo to dost času, dělal jsem jich postupně asi 30. Jedna trvala přibližně 10-15 minut (denně jsem jich zvládl 5 pak mě to už nebavilo)ale hlavní je, že vydrží ,,věčnost". Pokud by se někdo inspiroval timhle nápadem, tak bych mu ještě doporučil, aby cedulku udělal místo 10 cm třeba 15 cm, protože když je rostlina ještě malá tak jmenovku zastrčím do květináče (až povyroste tak ji pověsím do koruny a to by byla chvíle, kdy bych přebívajících 5 cm ustříhl) A když má teď 10 cm, tak je nějaký kousek jména ve hlíně, ale to už je detail.

Občas jsem udělal nějakej překlep, když se stal na začátku tak to nevadilo, ale na konci jsem si už trochu zanadával. Zničil jsem přibližně 5 cedulek, brigádně dělám na stavbách, takže plechu ,,potkám" hodně :mrgreen: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 20 Zář 2010 16:06 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Zář 2010 15:14
Příspěvky: 2
Bydliště: Náchod
Ahojda všem...měla bych na vás dva dotazy, na které jsem tu nikde bohužel odpověď nenašla ... a myslím, že nejsou zase až tak obsáhlé, že by bylo nutné kvůli nim zakládat nové téma ... tak to zkusím tady :roll: Jen bych ráda poprosila zkušené pěstitele, aby mé dotazy brali s rezervou, jelikož jsem čerstvý začátečník :oops: 1. dotaz-chtěla bych vědět, jestli se dá někde zjistit charakteristika jisté odrůdy. Konkrétně mě osobně zajímá odrůda citroníku Lipo, kterou jsem si před 3 lety koupila na výstavě citrusů. Zajímalo by mě např. jestli bude plod chuťově dobrý, jak moc je to náročná odrůda a tak podobně :) No a 2. dotaz-onen keřík mi letos nadělil první citrónek (hurá, hurá :D ) ... roste mi už od jara, momentálně je asi 10 cm velkej (a taky dost baculatej), už musí být i podepřený, aby mi nezlomil větvičku :? No a já bych se ráda zeptala-jak dlouho tak zrají plody? Nebude ten plod vysilovat rostlinu přes zimu? Všem moc díky alespoň za snahu mi odpovědět :)


Přílohy:
Poznámka: Jen jedna fotečka pro představu :)
S6302277.jpg
S6302277.jpg [ 126.5 KB | Zobrazeno 793 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 20 Zář 2010 17:38 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Dle fotky to skutečně vypadá na Lipo, což je dle dostupných podkladů pravděpodobně kříženec mezi citroníkem a grepem. Patří spíše mezi ty méně náročné (myšleno z celého spektra pěstovaných citrusů), je poměrně vzrůstný, statný, kvést by měl celoročně. Plody budou velké s poměrně tlustou kůrou, chuťově celkem dobré - asi jako méně kyselý citron, avšak s malinko odlišným aroma .... jakoby ke grepu - po utržení a uskladnění toto "necitrónové" aroma zesiluje. Plody dozrávají u všech citrusů "shodně" - tj. závisí na tom kdy kvetou a jak jsou rostliny pěstovány, jak dlouhé mají k dispozici vegetační období a jak velká je jim poskytnuta suma vegetačního tepla pro jejich vývoj a dozrávání - např. kvetla-li tato konkrétní rostlina v dubnu, přes léto byla venku, tak se přibližně v listopadu plody začnou vybarvovat a na vánoce je můžeš sklízet. (Pozn.: tím "shodně" se zde pochopitelně míní jen v obecné rovině, nikoliv jako odrůda od odrůdy).

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 22 Zář 2010 22:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Tady přikládám popis Lipa z mé knihy
Rozšířil se v sedmdesátých letech, jde patrně o křížence mezi citroníkem a grapefruitem. Pod názvem ‘Imperial’ je známý jako stará anglická odrůda citroníku, v zahradách Kew Garden v Londýně je označen jako „Citrus Imperial Lemon“ (Královský citroník). Strom vzrůstný, trnitý, s velkými, sytě zelenými listy, na špici zaoblenými. Remontantní a velmi plodný v průběhu celého roku. Květy jsou velké, bílé, většinou ve shlucích. Plody velké, tvarem se podobají grapefruitu nebo šedoku, ale jsou více protáhlé, oplodí žluté, silné, dužnina šťavnatá, nahořklá a méně kyselá než u citronu. Snáší hůře nízké teploty, je velmi zajímavý pro okrasné účely a pěstování v nádobách, používá se jako citron.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 27 Zář 2010 16:10 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Zář 2010 15:14
Příspěvky: 2
Bydliště: Náchod
Moc děkuju za informace :) Víceméně jsem se dozvěděla vše, co jsem vědět chtěla ... už se těším, až mi citrónek začne žloutnout :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 30 Zář 2010 19:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Dnes jsem navstivil 1 pana pobliz Pardubic ktery ma 50 let stary citronik vypestovany ze semene a zacal mu i plodit ,Neopomel jsem ho vyfotit a vyzebrat par vetvicek na rozmnozeni.Fota vlozim v sobotu,


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 16 Led 2011 16:25 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Petr Prokop začal psát seriál o citrusech v časopie Záhradkář.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 17 Led 2011 19:37 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
A už to vychází?nebo budem čekat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 17 Led 2011 19:43 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Uz 1. cislo vyslo mam ho.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz