CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 18 Dub 2024 13:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 211 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 18:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jinak já už se tomu začínám smát. Protože to ani jinak nejde. A to se asi týká i budoucích možných navazujících příspěvků. :D :D :D
Nelze jinak, protože asi bychom se dostali k rozdílům mzi ženským a mužským myšlením a mohl bych zde být obviněn snad i z toho, že jsem nějaký macho či něco podobného. Neodpustím si tedy poslední a i když velmi nerad :oops: , tak to musím napsat : dávat naroubovaný citrus do ledničky může napadnout snad leda ženskou (některé tam dávají i např. zablokovaný mobilní telefon v domění, že se jím tímto odblokuje po zadání špatného PINu, místo toho, aby jednoduše zavolaly operátorovi, aby jim ho odblokoval a celá věc byla do minuty vyřízena) a dát citrus na SLUNNÉ okno a NÁSLEDNĚ zcela zbytečně POLEPIT OKNO PAPÍREM, aby se ze sluného místa stalo místo spíše ve stínu či polostínu ... to bohužel taktéž. Soudný člověk (teď už záměrně nerozlišuji pohlaví :-)) tedy rovnou umístní rostlinu do stínu a nepřidělává si zcela zbytečnou práci lepením papírů na okna, jejich následným odděláváním a čistěním oken. :idea: :idea: :D :D :D :D .... leda, že by neměl vůbec nic jiného na práci :wink: :idea:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 18:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
S těmi listy máte u těchto podnoží pravdu - přemýšlela jsem, zda tu poznámku tam napsat, ale nechtěla jsem to rozmělňovat.
Měla jsem tentokrát dost silné rouby, že mi nezbylo, než část podnoží (semenáče) roubovat až na bezlistý kmínek. Ponechané řapíky listů na roubech postupně odpadly, takže výsledkem po 2 týdnech byl bezlistý roub. Ten ale obvykle již v pár dnech po opadu řapíků začíná narašovat. Pokud roubuji ze svých vlastních rostlin, tak mnohdy zůstávají na roubech i všechny zakrácené listy a odpadají až po roce i více. Četla jsem (myslím v některém Citrusáři), že odpad listů či řapíků z roubu je známkou jeho ujmutí. A že se mají (zakrácené) ponechávat, aby pomáhaly rostlině při srůstu. Neměla jsem důvod o této informaci pochybovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 18:39 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Buď se vraťme k tématu a nebo ne. Já se vracím :P :P
Zajímavá je poznámka o opadu listů či řapíků. Ano, i já jsem to četl.
Moje zkušenosti jsou takové, že někdy to prostě opadá a jindy ne a nemá to vůbec žádnou souvislost s ujmutím či neujmutím roubu.
Čím je to způsobeno či ovlivněno a vyvoláno opravdu netuším, ale na to co bude následně to nemá opravdu vůbec žádný vliv a hodnotit podle toho nijak nelze.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 18:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
No, tak abyste se měli čemu smát, tak já, blbá ženská, (věčný) začátečník, tímto prosím o radu:
Zde na fóru jsem si přečetla:
šnek napsal:
...
A slunné místo?! .... nyní po naroubování ??? ..... to proboha taky ne :!: :idea: :shock: :shock: .... roub sroste klidně i v úplné tmě a v relativním chladu :!: :!: :idea: .... budu tvrdit dokonce, že v těchto podmínkách sroste ze všeho nejlépe a nejrychleji :!: :idea: Když tohoto roubovance teprve po cca 3-4 týdnech přeneseš na slunné místo (ale již rozhodně bez PET falšky, jinak roub za živa uvaříš !!!) a při tom zároveň důkladně proliješ nádobu teplejší vlažnou vodu, tak uděláš to nejlepší co můžeš a budeš rozhodně velmi mile překvapen výsledkem .... popřemýšlej si o tom - u rostliny má každá akce svou jasnou reakci :idea: :idea: :idea:


Takže: mám rostlinu v růstu (mladý semenáč), a chci jí udělat dobře. Vezmu ji z tepla a slunce, radikálně seřežu, nechám jen kmínek, pokud má listy, tak je odstraním, na kmínek dám roub a nějak (nemusím ani moc pečlivě) to zavážu. Aby se na kmínku udělal pěkný zával a dobře to srostlo, tak to celé strčím na tři až čtyři týdny do šera až tmy s vegetační teplotou asi 15°C (viz další příspěvek). Žel jsem se nikde nedočetla, jestli je potřeba v té době zalévat? Pak ji vyndám, dám na jižní okno a zaliji teplou vodou. Nic víc - žádné rosení či jiné zvýšení vlhkosti okolí, žádné přistínění a hlavně ne žádnou PET láhev! Je to tak správně? :roll:
Možné odpovědi:
a) ano, je to pro rostlinu to nejlepší
b) tohle může napadnout snad jen ženskou! S tímhle přístupem pěstujte raději žampiony!
Tak mi prosím odpusťte moji nevědomost. Prostě jsem začátečník... :oops: :oops: :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 19:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ten můj příspěvek výše byl samozřejmě lehce absurdní nadsázka. :P :D :D

šnek napsal:
Buď se vraťme k tématu a nebo ne. Já se vracím :P :P
Zajímavá je poznámka o opadu listů či řapíků. Ano, i já jsem to četl.
Moje zkušenosti jsou takové, že někdy to prostě opadá a jindy ne a nemá to vůbec žádnou souvislost s ujmutím či neujmutím roubu.
Čím je to způsobeno či ovlivněno a vyvoláno opravdu netuším, ale na to co bude následně to nemá opravdu vůbec žádný vliv a hodnotit podle toho nijak nelze.


Takže se také (doufám po zasmání :P ) vracím k tématu roubování a řapíků.
Pravda je, že v mých podmínkách ten vztah dost často platí. Pokud řapíky přischnou, tak zaschne i celý roub. Ale už se mi stalo, že po asi 10 dnech opadly, roub delší dobu stagnoval a nakonec stejně odešel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 19:10 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ach bože bože :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
D.f. je to tak správně a Vy se klidně můžete věnovat i žampionům - ovšem pozor : neopomenout na zásadní :!: :!: :!: : umíst žampióny na slunné místno na okně, aby dobře přirůstaly a natřít jim kloboučky štěpařským voskem, aby pro změnu příliš neosychaly. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 19:14 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Můj taky .. proto i těch 6 :mrgreen:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 19:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ještě se musím vrátit k předchozímu tématu - konkrétně k termínu "přistínění".
Zde je nutné rozlišit "přistínění" od "rozptylu světla". To přece není totéž! Ve stínu citrusy špatně rostou, v době vegetace je pro ně nejlepší pohyblivý zelený stín - přesněji řečeno umístění pod ne příliš hustým stromem tak, aby měly ranní a odpolední slunce, ale byly chráněny před poledním žárem listy stromu. Slunce proniká paprsky skrz listy jen tlumeně a navíc jako zelené světlo, které je pro citrusy velice příznivé.
Rozptýlení světla neznamená nějak výrazně jeho menší intenzitu, tedy stín - vezměte si rozdíl mezi obyčejnou a mléčnou žárovkou. Totéž je důvodem vápnění skel - tam funguje i princip odrazu slunečních paprsků. Tutéž službu udělá i Šnekem posmívaný papír na skle. Odrazí část paprsků, sníží se teplota za oknem jako při přistínění, ale zároveň nedochází k výraznějšímu úbytku světla. Kolik světla citrusy ve fázi srůstání roubu s podnoží skutečně potřebují, je věcí polemiky. naše "stará generace" citrusářů si myslí, že hodně...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 19:39 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Musím se přiznat, že z vašeho dohadování je mi docela smutno.. :(
Opravdu nevím, jestli ještě radíte nebo se prostě jen "přesvědčujete o té "své" pravdě".
Já bych tipnul to druhé...
Nebo z lidí děláme v Brně pitomce /omlouvám se za výraz/, protože k rostlinám dostávali tento návod:

"""Několik bodů, které je třeba dodržet k úspěchu pěstování roubovanců

Je třeba udržet příznivé mikroklima okolo naroubované rostliny – roubu, aby nám roub do ujmutí nevyschl, neboť nemá možnost čerpat vláhu (mízu) z podnože, dokud nesroste
Zakryjeme rostlinu 2l PET průhlednou láhví s uříznutým dnem a ovlhčenými stěnami
Navlečeme PVC sáček, kterým zakryjeme celou rostlinu, vyztužíme drátem nebo jinak, a to tak, aby se listy ani rostlina nedotýkaly vlhkého povrchu sáčku
Překryjeme roubovanou část sáčkem, podvážeme a dovnitř vstříkneme vodu malým otvorem nebo vpichem injekční stříkačkou, popř. vložíme vlhkou vatu. Voda ani vlhká vata nesmí být ve styku s roubem a roubovaným místem
Teplota po naroubování by měla být v rozmezí 20 až 27oC, nejlepší teplota 24 až 26oC, při k které roubovanci nejlépe srůstají.
Rostliny je třeba umístit na dobře osvětlené místo, ale chránit před přímým slunečním zářením ( přehřátí, spálení právě vyrážejících výhonků – oček).

Rouby by se měly ujímat po 14 dnech, nejpozději po 5 týdnech. Řapík u přijatého roubu po lehkém doteku odpadne, roub a očka zůstávají zelená. U neujatého roubu zasychá řapík současně s roubem, hnědne nebo černá.V tomto případě je nutné odstranit roub a nechat podnož znovu narůst."""

Celý článek zde: http://www.citrusari-brno.estranky.cz/s ... -clenu-ii_

... a nemyslím si, že takovéto "špatné" rady by jsme záměrně lidem dávali, aby příště přišli znovu, protože se jim rouby neujmuly.

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 20:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Krumme, je mi líto, jestli to vyznělo takto. Z mé strany šlo o pokus vysvětlit podmínky, za nichž pěstuji dále svoje naroubované rostliny těsně po jejich naroubování, ne o nějaké "protichůdné" či zavádějící rady. Za Šneka mluvit samozřejmě nemohu. Pokud se Vám zdají kterékoliv mé příspěvky na tomto klubovém fóru nevhodné či scestné, tak je klidně smažte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 20:05 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
Tak už se prosím pěkně přestaňte dohadovat a poraďte, pokud na naroubovaném citrusu pod roubem (původní část) začne citrus rašit je to špatné znamení nebo je to normální a má se ten rašící výhonek vyštípnout?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 20:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Karliku, každopádně hned výhon z podnože odstraňovat. Nárůst těchto výhonů je zcela normální - uřízlá podnož má spoustu síly k růstu a než pořádně sroste roub s podnoží, tak logicky obráží.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 20:38 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No tak tomu mohu říci jen jedno. Dávali jste takový návod, který je v zásadě pořádku - Krumme, nikde zde nevidím žádnou zmíňku o štěpařském vosku, který mne osobně nejvíce vytočil (a kdopak nám to zde napsal ... a potom odůvodnil, že myslel .... jeden myslel a jak to dopadlo, že ano) :!: :?: . A taky zde vidím naprosto zřetelně a jasně napsáno : "chránit před přímým slunečním zářením" :!: :!: , žádné slunné okno (bez dalších podmínek), které si potom může kdokoliv interpretovat jakkoliv.
Údaj o teplotě 24-26 je sice hezký, ale je to jen cosi, co je reálně nespnitelné .... pokud někdo nemá profi množárnu s automaticky řízením teploty a vlhkosti. A třeba za oknem v bytě, byť překrytým papírem, bude prostě značně kolísat mimo toto rozmezí. Asi by to za této doporučované teploty fungovalo opravdu nejlépe, ale já nevím jak ji mám v normálních podmínkách zajistit :?: :!: ... pokud to někdo ví a moc to nestojí (peněz a ani času), tak šup sem hned s tím :idea: :!:

Pro Ivu : ve stínu citrusy špatně rostou, ale nikoliv srůstají. Srostou i v úplné tmě. To moje přítmí po naroubování je jen získání času, aby roub s podnoží jen srostl (s autoeliminací možných pěstitelských chyb - přehřátí, vyschnutí, nedokonale provedené rubování) a ne aby rostlina rostla. Toto tímto brzdím naprosto záměrně, aby roub měl čas srůst a rostlina neplýtvala energií do bočních výhonů z podnože. Sama moc dobře víte co se s rostlinou stane, následuje-li velmi příznivé období pro růst po určitém období chladu a šera ... rostlina zareaguje velmi rychlým a velmi bouřlivým růstem, který v tomto případě již posílá energii přímo do roubu, který jž mezitím z větší části, ne-li zcela srostl s podnoží. To co zvládne v konstaních podmínkách A za měsíc, zvládne ten druhý posléze za 10 dní a za dalších 10 je i předžene. To je vše ... a ztráty, resp. úspěšnost ujmutí = 100%.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 20:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Takto zacházím já s naroubovanou rostlinou. Naroubovanou rostlinu jednoduše přenesu z citrusárny do dětského pokoje kde mám několik akvárek s rybkami a tam ji postavím na stolek u okna východní strana. Pet lahve ani sáčky nepoužívám. Všechny roubovanci co jsem rouboval rostou. Je to asi tím že tam je stálá vlchkost i teplota.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 22:55 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Iva Hažmuková napsal:
Karliku, každopádně hned výhon z podnože odstraňovat. Nárůst těchto výhonů je zcela normální - uřízlá podnož má spoustu síly k růstu a než pořádně sroste roub s podnoží, tak logicky obráží.


Souhlas :wink:

Ještě malé vysvětlení - proto doporučuji ten relativní chlad, aby se tak zbytečně moc nedělo a rostlině se šetřily zásobní látky až na podější dobu, když už je roub s podnoží srostlý a růsrová energie putuje přímo do roubu a nikoliv do zcela zbytečného obrostu na podnoži, který se stejně vyštípne. Tím neotvírám znovu uzavřenou debatu, jen vysvětluji to co dělám a proč dělám pro ty, kterým třeba doposud unikal smysl toho mého počínání. I přesto se tak samo i u mne děje (myslím obražení podnože), ale výrazně méně než kdybych ponechal rostlinu hned v teple.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 211 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz