CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 01:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 211 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 30 Bře 2008 20:55 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Nevím, ale podle mne co prakticky ihned nezaschne bude špatné.
Zejména nechápu proč se tady vůbec otvírá opětovně toto téma zadělávání ran, když ho citrusy vůbec, ale vůbec nepotřebují. Nejlíp se vše zacelí bez jakýchkoliv zásahů na vzduchu - samo.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 10:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
šnek napsal:
Proboha !!!! .... já zírám a nevycházím z údivu :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Štěpařký vosk?! .... ten pokud se dá na roub, tak je s ním ámen. Jeho aplikace i v minimálním množství znamená téměř jistostu neúspěchu :idea: :!: :!: :!:

A slunné místo?! .... nyní po naroubování ??? ..... to proboha taky ne :!: :idea: :shock: :shock: .... roub sroste klidně i v úplné tmě a v relativním chladu :!: :!: :idea: .... budu tvrdit dokonce, že v těchto podmínkách sroste ze všeho nejlépe a nejrychleji :!: :idea: Když tohoto roubovance teprve po cca 3-4 týdnech přeneseš na slunné místo (ale již rozhodně bez PET falšky, jinak roub za živa uvaříš !!!) a při tom zároveň důkladně proliješ nádobu teplejší vlažnou vodu, tak uděláš to nejlepší co můžeš a budeš rozhodně velmi mile překvapen výsledkem .... popřemýšlej si o tom - u rostliny má každá akce svou jasnou reakci :idea: :idea: :idea:


Michale, tak tady se naše zkušenosti naprosto rozcházejí! Slunné místo je kvůli světlu a teplu. Když jsem nechala roubovance v chladnu ve skleníku ve stínu, skoro všechny mi odešly a mnohdy i včetně podnoží :idea:
Samozřejmě, pokud bude na roub přímo pražit slunce, tak se uvaří. Je potřeba rozptýlené světlo a také přiměřené teplo. Vše je o konkrétních podmínkách. U mne v tuto dobu (tj. konec února až polovina dubna) platí: jižní okno a slunný den = nutnost rozptylu slunečních paprsků od asi 9.30 hod do 14.30 hod zimního času. Na východním okně nemusím stínit takřka vůbec, na západním okně také do těch asi 14.30 hod. A zároveň vysoká vzdušná vlhkost, která také pomáhá v tom, aby se rostliny náhodou nepřetápěly.
Samozřejmě předpokládám, že podnož už předtím měla podobné podmínky v osvětlení a popř. teplotě. U rostliny se zkrátka nesmí vyvolat šok.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 11:19 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tak to tedy naprosto. A ani Vám upřimně moc nevěřím, že při tomto můžou mít výsledky roubování nějakou vyšší úspěšnost.
Jediné dvě věci roubovanci nesnášejí - na tom trvám - a to je štěpařský vosk a slunce (a tím zvýšenou teplotu) do doby jejich srůstu. Jiank můžete dva citrusy k sobě přiložit a srostou Vám - řezné plochy mohou být křivé, roztřepené, nůž špinávý, páska nemusí být bůhví jak omotána - to je vše celkem jedno, protože to prostě samo sroste.
V příspěvku dříve píšete "... postavte na slunné okno ..." a nyní mluvíte o o rozptýleném světle. To je něco zásadně jiného. Pokud si kdokoliv přečte slunné okno, tak prostě roubovance postaví na slunce ... to že je na tím něco dále, bude považovat za bezvýznamné - nehledě na to, že nebude trvale doma sedět u roubu a čekat, že když bude náhodou bude moc svítit slunce, aby roub nějak přistínil.
Jinak i čistě tereticky mi uniká smysl této potřeby světla po naroubování - podnož nemá listy, roub taktéž ne (většinou) ... na co potřebují světlo??? V první fázi roub stejně neporoste (jen naprosto výjimečně) - bude jen srůstat s podnoží a teprve následně může vyrašit - a to opravdu žádné světlo nepotřebuje. Následným přenesením na velmi světlé a teplé místo v kombinaci s teplou zálivkou vyvolá u rostliny nesmrnou aktivitu a roubovanec se má čile k světu. Toto zní logicky a i prakticky to tak funguje. Tím relativně chladno v předchozím příspěvku se míní okolo 15C, nikoliv třeba 5C.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 14:34 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Jsem tele a dle mých zkušeností srostou citrusy téměř všude je úplně jedno jaké mají podmínky. Nejlépe a nejrychleji srostou na rostoucích podnožích s bočním sluncem a pod PET lahví. Jsou nastrkané v regále na balkoně a raší po 14 dnech. :lol: Nejlepší bude použití vosku REBWACHS a již žádné flašky a bordel pod nohama


Přílohy:
P3310003.JPG
P3310003.JPG [ 44.68 KB | Zobrazeno 836 krát ]
P3310001.JPG
P3310001.JPG [ 51.6 KB | Zobrazeno 875 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 14:44 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Taky myslím ... ty PETky a pytlíky mě taky jdou pěkně na nervy :(

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 14:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Michale, občas mne opravdu zlobíte. Tentokrát jste si evidentně nepřečetl pořádně, co jsem skutečně pro Martina napsala. Tak tady to je:

Iva Hažmuková napsal:
Martine, mnohem důležitější, než zatírat konce roubů či řezy na podnoži je udržení vyšší vzdušné vlhkosti kolem roubu s optimálním světlem a teplotou :wink: . Takže zaklopte PET lahví nebo dejte plastový sáček, postavte na slunné okno a pokud bude hodně svítit slunce, nezapomeňte přistínit (ideální je dát před roubovance na sklo průklepový papír), ať se vám rouby neuvaří :wink:


Doufám, že vidíte poslední větu s poznámkou o nutnosti přistínění při silném slunečním svitu. Když jsem to psala, měli jsme za sebou zimu i předjaří plné pošmourných dnů, kdy bylo potřeba využít světlo co nejlépe. Ten průklepák popř. kancelářský papír mám opravdu už roky odzkoušený. Mohu se mýlit, mohu něco dělat špatně třeba celých těch více než 20 let a se mnou mnozí další, ale nemám důvod lhát :idea: :evil:

Další "jádro pudla" je v olistění. Jám mám olistěné jak podnože, tak částečně i rouby - proto potřebuji světlo. A to, co jsem psala pro Martina, platilo jako rada konkrétně pro Martina popř. lidi se stejnými podmínkami. Tj. buď podnože - semenáče vypěstované v bytě na okně (o těch Martin psal) nebo podnože, které koupil v Lužánkách ve skleníku, kde je v těchto dnech docela jistě pořádné teplo. Tamní podnože jsou také olistěné a pokud vím, tak nikdo z roubujících je nevyholuje - nanejvýš vytípne rašící výhonky z paždí.
Z tohoto důvodu považuji pro rostlinu za šok, když ji ze světla a tepla strčíte kamsi do tmy, ať už s dormanční či vegetační teplotou. A naopak já osobně nevidím důvod pro takovéto počínání. Šmytec.
Ale jak jsme se mnohokrát shodli, vše je o podmínkách. Takže pro dopřesnění.
Moje osobní zkušenosti vycházejí ze zkušeností předchůdců citrusářů a pokud to tak u mne jde, tak to dělám. Své vlastní podnože před roubováním rychlím, abych je měla aspoň ve stadiu probouzení se (o postupném přemisťování na teplejší a světlejší místa za okny bytu či zimní minizahrady jsem psala už vícekrát). Naroubované podnože z jižního okna zase stavím na jižní okno, z JV na JV atd. Podnože, které ještě v růstu nejsou a nejsou ani dosud zvyklé na vyšší sluneční intenzitu, stavím do zadnějších řad v přistínění těmi předními nebo na čistě východní okno. Jistě, mám výhodu, většinou jsem doma, takže mohu během dne dle potřeby více či méně přistínit, teď, když slunce praží jako o závod a za skly je úpal, mohu i krátce rouby vyvětrat (jistě, o větrání jsem také nepsala, protože je nutné díky tomu, že stíním dost halabala). Pokud doma nejsem, musím se podívat na počasí, ráno kouknout, jak je, a pokud by hrozilo, že bude přes poledne jasno, tak prostě přistínit papírem. Ono se vůbec nic nestane, když máte okno před rouby zakryté průklepákem, pauzákem nebo i kancelářským papírem i když je přes den v podstatě zataženo. Světla a tepla máte i tak dost. Mohu vás ujistit, že v létě nebo při letních teplotách dávám rouby výhradně do stínu (teď za luxferovou či lahvovou stěnu skleníku mimo přímé slunce) a ani ve skleníku si nedovolím vynechat zakrytí PET láhvemi - ve skleníku totiž mám jen o málo vyšší vlhkost, než venku.
Než jsem tohle dopsala, přibyly další příspěvky, tak jestli se nějak s nimi rozcházím, promiňte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 15:10 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ještě ilustrační foto (mohl bych jich vložit několik desítek)
1. Novinka Sikeri od Petra - 07.03 roubováno, do 22.03 na temném místě v teplotě 5-20C, po srůstu od 22.03 na plném slunci po prolití teplou vodou - tj. výsledek za 9 dní aktivity. Roste jak očko, tak i vrholový experimetální očkoroub. A to jsem si při stavu jakém to vše bylo (dřevo) říkal, že budu rád, když se chytne alespoň jedna z 9 možností ... a aktuální stav je takový, že stejně jich vypadá 8 z nich.
Příloha:
IMGP5947.JPG
IMGP5947.JPG [ 43.87 KB | Zobrazeno 795 krát ]


2. Roubovanci z 23.02, do 22.03 na temném místě s teplotou 5-20C, po srůstu od 22.03 na plném slunci po prolití teplou vodou - tj. opět výsledek za 9 dní aktivity
Příloha:
IMGP5948.JPG
IMGP5948.JPG [ 146.49 KB | Zobrazeno 798 krát ]


P.S. : kdyby nyní na sobě a na svých místech měli PETky, tak už jsou dávno ex. Rozdíl mezi 1 a 2 je v umístění na jinak orientovaných oknech.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 16:03 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Paní Ivo ... já mám bohužel dojem, že Vy jste si nečetla to co jsem napsal já. .... takže je možná malinko na místě napsat, že zlobíte malinko Vy mne, co říkáte? :?: :wink:

Kopíruji doslova z mého příspěvku výše : [b]"......Pokud si kdokoliv přečte slunné okno, tak prostě roubovance postaví na slunce ... to že je na tím něco dále (tím míním dále v textu Vašeho příspěvku), bude považovat za bezvýznamné - nehledě na to, že nebude trvale doma sedět u roubu a čekat, že když bude náhodou bude moc svítit slunce, aby roub nějak přistínil......."[/b] ... já Váš příspěvek velmi pozorně četl.
A to je to jedinné zásadní co jsem chtěl sdělit ... dle mého názoru to slovo mající spojitost jakoukoliv se sluncem nemělo být, protože to "další" bude dost lidí považovat za nějakou zbytečnost, která se může a nemusí udělat ... a tak ji neudělá. Zejména v ve formulaci slov "... slunné okno a pokud bude hodně svítit slunce....." - v tom podmínění. Protože co je hodně z Vašeho pohledu je z pohledu druhého, třeba mně, málo - neexistuje srovnatelné měřítko. Proto jsem přspěvek psal.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 16:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Zřejmě vás to překvapí, ale to citované jsem opravdu četla - a také pozorně :wink: A přes to jsem považovala za potřebné napsat, co jsem napsala.
Nejednou jsme tu zdůrazňovali nejen podmínky, ale i vzájemné souvislosti a také se zlobili, jak stále dokola píšeme totéž. Nemyslím, že by bylo naší chybou, když někdo si vezme z našich rad jen část, protože skončí prostě u první věty. To je jeho volba (a jeho blbost - pardon :oops: ).
Mimochodem: ty výhony máte velmi pěkné, ale pod PET lahvemi by se vám docela určitě nepoškodily, pokud by byla uvnitř patřičná vzdušná vlhkost (tj. když svítí slunce, jsou opačné stěny láhve orosené). Já mám teď na vyrašeném roubu z 24.2. také už celkem pěknou korunku. A jak jsem z příspěvku jinde vyrozuměla, vaše okna izolují zřejmě o poznání lépe, než moje.
Prostě: co má srůst, to sroste. :wink: Viz u Zdeňka nebo M. Býčka i dalších.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 16:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tady je ukázka, jak vypadají rouby u mne. Jak jsem viděla, o vašich podnožích si mohu nechat jen zdát :cry: :wink: Ještě že jsem nějaké vyzískala v Lužánkách...
Příloha:
Resize of DSCN9817.JPG
Resize of DSCN9817.JPG [ 99.45 KB | Zobrazeno 798 krát ]

Z roubů od Petra, roubováno 24.2.
Příloha:
Resize of DSCN9819.JPG
Resize of DSCN9819.JPG [ 82.7 KB | Zobrazeno 794 krát ]
Příloha:
Resize of DSCN9821.JPG
Resize of DSCN9821.JPG [ 103.66 KB | Zobrazeno 840 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 16:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
A ještě roub na mé podnoži - datum roubování 13.3. je vidět na cedulce. (Pro foto jsem sundala PET láhev) Umístění u okna na jih.
Příloha:
Resize of DSCN9822.JPG
Resize of DSCN9822.JPG [ 83.32 KB | Zobrazeno 800 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 17:05 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jenže bychom i my měli dávat pozor, aby si někdo druhý uvedené nemohl vyložit jinak, či si vybrat jen část (tu jednodušší pochopitelně, jak už to bývá).
Schválně jsem se zeptal přítelkyně, nazvěme ji teoreticky "začátečník" zda-li dnes moc svítilo slunce - odpověď byla jasná : sice sluníčko sívtilo, ale mohlo by víc, zatím svítilo málo (protože to jednoduše ještě nebylo na opalování). Takže co by udělal náš teoretický začítečník? Nechal by roubovance tak jak jsou za oknem. Instrukce by splnil, protože z jeho pohledu dnes zatím moc slunce nebylo.
Kde je tedy chyba?
Kdo ji udělal - ten nebohý začátečník, který splnil instrukce podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, který má jen jiná měřítka a nebo ten kdo radil, vydával pokyn, který nepředvídal a předvídat měl?
Ani já nevím kde je ta hranice (moc nebo mála slunce) a pochybuji o tom, že ji je vůbec někdo schopen jednoznačně určit a proto jdou u mne všichni roubovanci po dobu srůstu bezpodmínečně do stínu a relativnho chladu. Jednoduše nemám zájem chodit po ledu, o kterém nevím jak je tlustý a totéž bych doporučoval i všem osatním.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 17:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Takže z toho pro mne plyne jediné poučení: přestávám s jakýmikoliv radami. Když napíši málo, je to špatně, když napíši obsáhlé vysvětlení, každý si vždy může z toho vytáhnout jen ten kousek, který považuje on sám dle svého pochopení za důležitý.
Po pravdě řečeno. Při radě, že mám dát roub do temna a chladna, jsem chvíli váhala, zda je tím míněna lednička... takže asi tak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 17:11 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Iva Hažmuková napsal:
A ještě roub na mé podnoži - datum roubování 13.3. je vidět na cedulce. (Pro foto jsem sundala PET láhev) Umístění u okna na jih.
Příloha:
Resize of DSCN9822.JPG


Teď už ji jen ze srandy záměrně rýpnu : Nikde nevidím Vámi zmiňované listy na podnoži a ani na roubu :?: :!: :twisted: :twisted: :twisted:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 31 Bře 2008 17:15 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Iva Hažmuková napsal:
Takže z toho pro mne plyne jediné poučení: přestávám s jakýmikoliv radami. Když napíši málo, je to špatně, když napíši obsáhlé vysvětlení, každý si vždy může z toho vytáhnout jen ten kousek, který považuje on sám dle svého pochopení za důležitý.
Po pravdě řečeno. Při radě, že mám dát roub do temna a chladna, jsem chvíli váhala, zda je tím míněna lednička... takže asi tak.


Upřimně - lednička bude určitě lepší než plné slunce.
Dám klidně ruku do ohně za to, že při srovnání úspěšnosti ujmutí právě naroubovaných rostlin na tom bude výrazně lépe

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 211 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz