CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 19:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 211 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 01 Dub 2008 04:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Ještě jedna možnost co s roubovanci aby se dobře přijali. Dělám to též takto. Na dlouhou podmisku pod truhlíky dám mokrý písek a na to postavím roubovance které ještě orosím a přikreji použitým akvariem. Nechám asi půl cm mezeru. Asi za 14 dní začnou rouby rašit. Toto je bez problémů protože roubovanci mají dobré mikroklima.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 01 Dub 2008 05:48 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Janku ... to je d.f. i d.j. ta PETka na roslinách, ale jen s tím rozdilem, že si přiděláváš více práce

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 02 Dub 2008 12:47 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ale jinak jsem rád, že se s diskusí vrátili na nějakou odbornou niveau. A doufám, že to takto bude pokračovat. :mrgreen:
Zdá se mi, že existuje vzájemná nekmpaktibilita mezi mandarinou Ichimaru a citrumelem jako podnoží.
Rouboval jsem to jednou a ex, tak jsem to přerouboval a taktéž ex. Rouby byly odebrány ze stejné větičky, podnož bylo to stejné citrumelo. Ve stejný čas jsem sejným roubem rouboval i na pomerančovník a trifoliatu a zde to srostlo a roste bez problémů. Od nového roku jsem narouboval asi 60 rostlin a všechny jsou ujmuté a rostou, ale jedině tato kombinace srůst dvakrát po sobě odmítla (z dalších neujmutých jsem ještě zlomil 3 rostliny, když jsem je nechca shodil z parapetu okna dolů na zem). Je možné, že zrovna tato jedná konkrétní podnož byla zlobivá a bylo by třeba uvedené vyzkoušet i na jiných citrumelech - zda-li se zmíněná nekompaktibilita potvrdí či nikoliv.
Tímto by mne zajímalo, zda nemá někdo z přítomných podobnou zkušenost :?: :?:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 02 Dub 2008 21:55 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Jejda, chvíli nesleduji fórum a teď nemůžu skoro dočíst do konce.
Nechtěl bych se přiklánět k žádnému názoru, ale napíšu mé zkušenosti.
Nejlepší úspěšnost mám, když je podnož narašená-min. tak 1-2cm rašící výhonky
Delší dobu nezamazávám voskem, ale ne že by to dřív nerostlo, ale protože to nikdy nezaschne a člověk se o to lehce zamaže. Věřím, že vosk co používá Zdeněk bude dobrý, ale na ty počty mojich roubovanců to nemá cenu.
Většinou mám podnož s listy a proto to do tmy určitě nedávám, ale ani ne na okno. Vrazím to, kde je místo a moc to nezavazí, ale většinou to má pokojou teplotu 21st. Přímé slunce ne, protože to taky pár dní vůbec nemůžu sledovat. Nebyl ale problém aby to srostlo i při 15 st. Teplotu při které to nejlépe srůstá nechám na velkopěstitelích-pokusnících. Asi to není zas tak nejdůležitější faktor. Ale velkou změnu teploty po naroubování od teploty v které podnož rostla před naroubováním bych asi nevolil. V létě mívám naroubované rostliny v místnosti, protože se to líp hlídá, nesfoukne to vítr, nejsou velké výkyvy teplot, ale do ledničky to nedávám.
Podrost na podnoži určitě hned vyštipuji.
PET lahev sundávám, jakmile vidím, že to začíná rašit.Potom je výhonek silný a nemusím ho později aklimatizovat.
Sáčky moc rád nemám, protože jsem už několikrát pod nimi ulomil rašící výhon. Ale někdy je ten prostor uvnitř PET malý a nic jiného nezbyde. Na výšku se dají nastavit dobře, ale na šířku ne.
Listy na roubu jsem dřív zkracoval, ale v poslední době je většinou nechávám a většinou neopadnou.
Opadávání řapíku, případně listů je jak kdy. U očkování broskví to ale pro mne bylo vždy znamení úspěšnosti. U citrusů ani ne.
Určitě na fóru nepoužívám Obrovská písmena. To mi připadá, jako by člověk někoho slovně fackoval a to není můj styl.
Nekompatibilitu citrumelo x ichimaru jsem nepozoroval, možná proto, že jsem to nikdy nerouboval.

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 00:10 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Vidím, že si opět malinko otevřel již uzavřené téma. Je to rozhodně poučné - jiná zkušenost a já zde neshledávám žádného problému proč by ti něco naroubovaného nemělo růst či bylo jinak špatně. Naopak - rouby, resp. roubovanci ti zcela jistě hezky rostou. Zda-li používáš velká či malá písmena je jen tvojí věcí a tvým stylem, ale nějak u nich neshledávám žádnou spojitost s roubováním rostlin ... a ani se po ni nijak pídit nebudu.
Vosk, který začal Zdeněk používat je vinikajcí věc - jeho přesné složení neznám, ale domívám se, že bude na bázi rychle tuhnoucích parafinů, které citrusům nevadí. Naopak použití normálního klasického štěpařského vosku dopadá při roubování naprostou katastrofou. Kdo ho doporučuje, tak citrusy nejspíš nikdy nerouboval. V tomhle ohledu je moje zkušenost naprosto shodná se zkušenostmi Zdeňka - viz např. i jeho článek, část neúspěchy : http://www.citrusy.cz/2007110001-zkusen ... pestovanim
I na dospělých rostlinách je jeho použití po řezu taky nanejvýš problematické, protože rostlina na něj po aplikaci reaguje následujícími příznaky : posunutí či úplné vynechání růstové periody, jakoby "vypálením" očka pod jeho aplikací (růst pokračuje obvykle až o pupen či dva níže a nikoliv na konci seříznuté, voskem ošetřené rány - proto to u roubování znamená při použití jednoočkového roubu jeho 100% konec, u dvouočkového to už občas rozdýchá, ale že by se mu to nějak líbilo, to rozhodně ne), někdy dokonce vyvolá na rostlinách vznik gumózy. Kdo tomu nevěří, má možnost si to sám vyzkoušet. Je to jen jeho věcí a já ho již o opaku po předchozích zkušenostech přesvědčovat nebudu.
A o sluníčku tu zde již bylo tolik napsáno, že už se snad ani víc napsat nedá:-) V tom, že čerství roubovanci pobyt na přímém slunci nesnášejí a většinou ho i nepřežijí jsme i s paní Ivou dle mého názoru za jedno. Tedy doufám :-) A myslím, že s každým, kdo někdy něco z citrusů narouboval. Mě se jen v předozích příspěvcích nelíbilo použití formulace, ve které bylo zastoupeno slunce, moc a pokud, protože to dává obrovský prostor pro chybu a tím pádem neúspěšný výsledek. Mnohem větší než při jakékoliv jiné formulaci. A proto jsem na to upozornil. Lidé nečtou, jsou líní (já tedy rozhodně:-)) a proto často udělají jen tu jednodušší část z požadovaných úkolů, nazlobený partner sundá papír nalepený na okně s odůvodněním, proč je rostlina okně, když se na okno nalepí papír a tím se udělá stín a okno je polepený, lepící páska držící papír na okně se sama odlepí a papír upadne, zejména koupí-li si někdo podobnou jako jsem já (soudruzi v Číně udělali někde chybu - ve stínu vše slepí a spolehlivě drží, ale dostane-li se na sluníčko, tak během dvou hodin přestane lepit !!!), průvan papír někam posune atd. atd. Mylím, že i paní Iva s odtupem času uzná, že použitá formulace se sluníčkem a podmiňující něco štastnější nebyla, neboť mám za to, že v v problematice jako takové jsme rozhodně za jedno - t.j. že čerství roubovanci přímé slunce nesnášejí, protože hrozí jejich přehřátí a následný úhyn bez jakékoliv šance na záchranu následnými opatřeními a to zejména tehdy, jsou ji umístěny v uzavřeném prostoru PET láhve či pytlíku. Ale ať taky příspěvek obsahuje i něco nového : tyto přehřáté rouby začnou světlat, posléze zhnědnou - jsou mrtvé. Jsou-li již vyrašené potom muže nastat prvně uvedený stav nebo jen vyrašené výhony odpadnou nebo odpadnou jen listy a na roubu zůstane jen výhon bez listů. Pokud je přehřátí kritické (přesnou hranici neumím určit) a roub či vyrašený výhon toto přežijí, může nastat i následující : rostlina sice vyraší, ale vyrašené výhonky jsou chlorotické, listy malé, vzdálenosti mezi jednotlivými listy na výhonu jsou velmi malé (1mm i méně), veškerá nově narostlá pletiva rostliny jsou zbytnělá. Někdy to rostlina v následující růstové periodě rozdýchá a roste zcela normálně dále a nebo roste již navždy jen podle popsaného schématu v předchozí větě. Čím to je nevím - možná, že se tím nějak kriticky poškodí pletiva rostliny bez možnosti následné regenerace, možná je tím porušen nějaký gen rostliny. Opravdu nevím.
Pokud by toto někoho opravdu hodně zajímalo, tak zde příležitostně vložím fotku dvou asi 10 let starých semanáčů pomerančovníků, které jsem se tehdy snažil "urychlit" umístěním v malém pařeništi, kde byly přehřáty nad pomyslnou kritickou teplotu a od té doby (8 let) vypadají i přes veškerou péči skoro stejně jako před pobytem v pařeništi - ale jen vzrůstem pochopitelně. Nechávám je žít jen z jakéhosi soucitu.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 10:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Zde, na fóru klubu, nebudu již znovu rozebírat konkrétní podmínky dlouholetých pěstitelů - uznávám, že naprostému začátečníku je to jen na škodu. Pro začínajícího pěstitele bez vlastních zkušeností je nejlepší, co může udělat, držet se návodu na péči o štěpovance, který najde na našich klubových stránkách v "radách" a který taktéž dostal při klubovém roubování. Jedná se o zcela univerzální návod, se kterým ani ten naprostý začátečník nemůže udělat chybu. :wink:
Přeji všem, kteří využili našeho klubového roubování (samozřejmě i dalším :wink: ), hodně radosti z dobře rostoucích rostlin. Kdo to nestihl, má ještě letos poslední možnost zítra odpoledne. Těším se s vámi na shledanou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 10:47 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jo, plně souhlasím - ten návod je naprosto v pořádku.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 16:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Musím vytáhnout část jedné výše zmíněné věty.
Lidé nečtou, jsou líní a proto často udělají jen tu jednodušší část z požadovaných úkolů
Důvod:Dnes jsem byl u jednoho nadšence přes citrusy naroubovat jeho podnože.Před měsícem když jsem byl obhlédnout rostliny jsem ho upozornil,že má na rostlině puklice a ty je potřeba určitě odstranit,než se začne roubovat.Dal jsem mu ještě pár dalších infomací než budeme roubovat.Dnes jsem žasl,jak je rostlina připravená-rašící na roubování,dokonce byla i rozprašovačem porosená.Ale...při prvním šáhnutí na rostlinu jem se přilepil do lepkavých výměšků puklic,kterými byla celá rostlina obalena více než minule....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 19:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Asi neví jak se jich zbavit. Musíš mu poradit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 19:50 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Kdyz roub chytne plisen tak ho muzu vyhodit co? :( privezl jsem si v sobotu z luzanek roubovance pomerancovniku newhill, s vyrasenymi listy, ale zacatkem tydne listky zhnedly, a dnes to chytlo plisen :( jak je to mozne? mam to normalne na okne pod PETkou, jednou denne na chvili odkryji....
dost me to stve :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 20:27 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Dub 2007 17:08
Příspěvky: 110
plisen ,tak to je asi nanic .. foto rekne vic.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 20:40 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Nemusí... jde jen o to, na kterém je místě.
Jinak .... tak jak Martin píše, asi hodně často vznikají nové odrůdy ... bohužel jen tím názvem.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 21:54 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
ok sneku jak je to spravne? Newhall? Jsem zmaten, Ivo se ve skleniku rozciloval, ze to je spatne napsane, ze to ma byt Newhill :) tak nevim...tak se domluvte :)....
hlavne ted co s tim, viz foto, nerad bych o nej prisel, kdyz jsem ho kupoval mel spoustu listku a ted po ani ne tydnu je z nej toto :(((

Obrázek


Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 04 Dub 2008 04:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
To samé jsem mněl já. Myslím že to bylo tím že po naroubování nebyl roubovanec ničím přikryt a asi po třech dnech jsem ho přikryl též petkou a za tři dny se oběvila plísen. Myslím že to je tím že rychle stoupla vlchkost. Roub vždy zahynul i po postřiku. Jaký je názor ostatních?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 04 Dub 2008 05:03 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tak to se rozčiloval ten pravej, ani mne to nepřekvapuje .... pán je totiž znalec a určitě nám zde následně vloží nějaké poučení, nejlépe citaci z encyklopedie, proč ti to tak tvrdil .... a své tvrzení si taky jistě obhájí. Ale abych tě více nepletl, není se o čem domlouvat, koukni na http://www.citrusvariety.ucr.edu/citrus/newhall.html :idea:
V tvém problému tě však ani neuklidním, ale ani nezklamu. Fotky jsou tak malé, že je to jako bych se na to díval ze vzdálenosti 5-ti metrů. Jediné co ti jsem schopen takto říci je to, že opad listů na roubu není známkou jeho neujmutí či ujmutí - to zde již bylo spoustukráte výše napsáno.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 211 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz