CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 16:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 211 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Seto
OdeslatNapsal: 21 Dub 2009 21:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pedro napsal:
...............Vzal jsem si domů i nějaký roub(původ neznám), který byl označován jako mandarinka SETO. Tu jsem rouboval mnohem později, ale zatím drží a čekám na vyrašení. Jen jsem chtěl poznamenat, že to určitě není mandarinka, ale tangor SETO, kde jen jedním z rodičů je unshiu. Tak kdyby ji snad někdo měl taky, tak si to opravte..............
o odrůdě Seto sice dá řící, že je to tangor, ale v praxi je čistá satsuma-neboli Citrus unshiu. Jde o nucelární semenáč z křížení:C.unshiu cv.Sugiyama x C.sinensis cv.Trovita navel .
o nucelární semenáč, je čistě po matce (C.unshiu). Už jsme to tady jednou řešili:
http://citrusy.cz/forum/viewtopic.php?f ... &sk=t&sd=a

Jinak ještě dovětek k tangorům. Vznikají křížením pomerančovníků s různými typy mandarin. A právě křížením pomerančovníků ze satsumou (C.unshiu) je známo několik odrůd, kopíruji z netu-v angličtině:
Tangor - Satsuma tangors
* Iyokan (Miyagawa x Unknown sweet orange)
* Miyauchi Iyo (Early ripening Iyo mutant)
* Othani Iyo (Later ripening Miyauchi mutant)
* Kiyomi (Miyagawa x Trovita navel orange)
* Seto (Sugiyama Unshiu x Trovita navel orange),


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 27 Dub 2009 11:16 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Když dovolíš Petře, tak tomu budu říkat dál tangor Seto :mrgreen: ať si v tom nedělám větší hokej. Ale listy to má opravdu jako nefylšovaná Unshiu :lol:
Jinak už mi taky pěkně začíná z roubu rašit. Stejně jako i většina roubů od tebe. Díky ti za ně. Nechce se zatím jen vyrašit těm roubům ve výšce 50 cm a výš :D

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 27 Dub 2009 12:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Nazdarek vospolok. Mam jednu otazku a smerujem ju teda sem medzi vrublovanie. Kedze ako som uz spomenul inde, ze som si zakupil pomaranc od adava a doplnili ma ze adavo vrubluje na citrumelo, planoval som ho mat v byte, ale vraj nie je vhodna podnoz do bytu. Mate nejake skusenosti? alebo to ani nemam skusat zimovat ho ciastocne v teple? Respektive do mrazov vonku a potom vo vnutri. dakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 27 Dub 2009 16:12 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Roubovanci na citrumelu - nejvhodnější přes léto je samozřejmě letnění a to co nejdelší, rostlina klidně může přejít několika mrazíky do max. -5 st. /podle naroubované části/. Zimování pro tyto rostliny je ideální někde v rozmezí 0 - 10 st. Pokud je nemáš, rostliny klidně zvládají bez větších problémů i bytové zimování, ale za podmínky co nejsvětšího "přísunu" světla. /rozhodně však není nutné přisvětování !!! /

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 28 Dub 2009 07:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pedro napsal:
Když dovolíš Petře, tak tomu budu říkat dál tangor Seto :mrgreen: ať si v tom nedělám větší hokej. Ale listy to má opravdu jako nefalšovaná Unshiu :lol:
Jinak už mi taky pěkně začíná z roubu rašit. Stejně jako i většina roubů od tebe. Díky ti za ně. Nechce se zatím jen vyrašit těm roubům ve výšce 50 cm a výš :D
Samozřejmě, vždyť je to tangor, akorát je celý po mamince :lol: a tatínka zapřel :mrgreen: .
Jsem rád, že ty rouby ode mne raší, snažím se vybírat nejlepší rouby mající šanci na ujmutí (abych nemusel rouby posílat za půl roku ještě jednou -zabere to strašně času :cry: ).
I když u mnoha odrůd v květináčích se takový kvalitní roubek často nenajde. Posílal jsem na jaře rouby na více míst a jednomu pěstiteli se ujímaly špatně, snad především pomerančovníky-ale zrovna těch mám několik větších rostlin, kde jsou kvalitní rouby, tak se domnívám, že problém byl spíš v podnožích nebo jinde. Ale i tak se domnívám, že mám kvalitnější rouby v létě (nepodepsalo se na nich dlouhé zimní období) :idea: , které jsou narostlé z první růst.periody. Ovšem nevýhodou pro tyto rouby jsou letní tepla. Rouby nejsou tak trvanlivé a při posílání se v sáčku často zapaří, při malém množství vody zase vysychají a pokud již nestačí v daný rok vyrašit a vytvořit nový vyzrálý výhon, nemusí další zimní období přežít a jinak ujmutý roub často na jaře místo vyrašení odchází :idea: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 28 Dub 2009 08:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Dakujem za radu, medzicasom som hladal na internete a nasiel som nejake clanky ze je mozne aj v byte zimovat tieto podnoze. No ja ich nechavam do zamrazu vonku, co je v pripade bratislavskeho sidliska a juznej logie medzi barakmi casto az okolo vianoc, cize urcitym cca 2 mesacnym obdobim kludu prejdu a az potom ich stahujem do vnutra. Takze je to take 50 na 50 :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 28 Dub 2009 08:35 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petr Broža napsal:
Pedro napsal:
Když dovolíš Petře, tak tomu budu říkat dál tangor Seto :mrgreen: ať si v tom nedělám větší hokej. Ale listy to má opravdu jako nefalšovaná Unshiu :lol:
Jinak už mi taky pěkně začíná z roubu rašit. Stejně jako i většina roubů od tebe. Díky ti za ně. Nechce se zatím jen vyrašit těm roubům ve výšce 50 cm a výš :D
Samozřejmě, vždyť je to tangor, akorát je celý po mamince :lol: a tatínka zapřel :mrgreen: .
Jsem rád, že ty rouby ode mne raší, snažím se vybírat nejlepší rouby mající šanci na ujmutí (abych nemusel rouby posílat za půl roku ještě jednou -zabere to strašně času :cry: ).
I když u mnoha odrůd v květináčích se takový kvalitní roubek často nenajde. Posílal jsem na jaře rouby na více míst a jednomu pěstiteli se ujímaly špatně, snad především pomerančovníky-ale zrovna těch mám několik větších rostlin, kde jsou kvalitní rouby, tak se domnívám, že problém byl spíš v podnožích nebo jinde. Ale i tak se domnívám, že mám kvalitnější rouby v létě (nepodepsalo se na nich dlouhé zimní období) :idea: , které jsou narostlé z první růst.periody. Ovšem nevýhodou pro tyto rouby jsou letní tepla. Rouby nejsou tak trvanlivé a při posílání se v sáčku často zapaří, při malém množství vody zase vysychají a pokud již nestačí v daný rok vyrašit a vytvořit nový vyzrálý výhon, nemusí další zimní období přežít a jinak ujmutý roub často na jaře místo vyrašení odchází :idea: .


Petře, rouby od tebe jsou vždy super kvalita, všechny se ujímají téměř stoprocentně ... i po zimě. Pokud ne, tak je chyba rozhodně někde jinde, ale ne v roubech. Viz např. TaCle z 20.3. (mimochodem, taky tangor) .... je hned i s květem, stejně tak jako např., loni citroník Sladky.
Příloha:
IMGP7777.JPG
IMGP7777.JPG [ 160.74 KB | Zobrazeno 880 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 28 Dub 2009 09:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
miro napsal:
Dakujem za radu, medzicasom som hladal na internete a nasiel som nejake clanky ze je mozne aj v byte zimovat tieto podnoze. No ja ich nechavam do zamrazu vonku, co je v pripade bratislavskeho sidliska a juznej logie medzi barakmi casto az okolo vianoc, cize urcitym cca 2 mesacnym obdobim kludu prejdu a az potom ich stahujem do vnutra. Takze je to take 50 na 50 :wink:


Miro, s podnožou citrumelo možeš zimovať v byte na okne. Studeny vzduch z okna Ti bude aspoň trochu chladiť rastliny, navyše tam máš najviac svetla z celej miestnosti. Ale musíš odkloniť teplý vzduch z radiatora mimo rastlinu. A pozor na preliatie! Radšej menej polievaj, občas nechaj aj mierne preschnuť. Do substratu pichni teplomer.
Škoda, že tu logiu nemáš zasklenu. To by bola značka ideál. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: roubovani_prilehajici cast roubu
OdeslatNapsal: 28 Dub 2009 16:45 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Lis 2007 21:37
Příspěvky: 49
Dobry den,
chtela jsem poprosit o radu,mam dva dny naroubovane podnoze pomerancu, zakryla jsem je ruznymi flaskami (petkami) mam ale uzke kvetinace a jeden roub je dosti dlouhy,proto jsem pouzila igelitovy sacek a 2 spejle,roub se mi dotyka sacku po stranach i na vrcholu roubu (i ten sacek je dost kratky).
Mam roub zkratit,aby se nedotykal sacku nebo to mam takto nechat?
Obavam se,aby prilehajici casti roubu k sacku nezacaly nejak zahnivat. Predem dekuji za odpoved.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 28 Dub 2009 17:15 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Romčo, hodně dobrý postřeh..
Roub se rozhodně nesmí dotýkat PETky, sáčku. Ovšem jestli to střihnout nebo ne, to je složitá otázka. /Spíše bych se přikláněl ke střižení../ Ale aby se na to dalo přesně odpovědět, bylo by lepší foto. Pokus se ho nafotit a dát sem. Ono hlavně záleží na tom, co a kde se dotýká...

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 28 Dub 2009 17:49 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Lis 2007 21:37
Příspěvky: 49
Krumme,
diky uz jsem to smikla a vesla se mi na to i ta petka,takze uvidim,co z toho bude,mam naroubovano 7 semenacku,bylo to uz pekne zaparene,az se obavam ,ze dost,uz nebudu zalevat.Vyfotila jsem,ale nemam kabel k vlozeni,jsme po stehovani a je nekde zastrachanej,budu se snazit najit a vlozit foto.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 28 Dub 2009 18:05 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Lis 2007 21:37
Příspěvky: 49
Krumme,
koukam na tu tvoji fotecku,to uz se ti roub po mesici ujal a flasku mas pryc?Moc pekny.Nebojis se,ze ten kvet to vysili? A ta podnoz je p.trifoliata?Nevysliluji ty listecky na podnozi tu roubovanou rostlinku?
Treba se ptam banalne...jsem zacatecnik,ale napadlo me to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 28 Dub 2009 18:16 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Romča napsal:
Krumme,
koukam na tu tvoji fotecku,to uz se ti roub po mesici ujal a flasku mas pryc?Moc pekny.Nebojis se,ze ten kvet to vysili? A ta podnoz je p.trifoliata?Nevysliluji ty listecky na podnozi tu roubovanou rostlinku?
Treba se ptam banalne...jsem zacatecnik,ale napadlo me to.

Romi, bohužel nevím, kterou fotku máš na mysli..

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 28 Dub 2009 18:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Lis 2007 21:37
Příspěvky: 49
Jezis, Krumme,
promin,prehledla jsem to,je to posledni fotka,ale neni od tebe,ale od Sneka.To ale neva,tak muj dotaz smeruje ke Snekovi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubovani
OdeslatNapsal: 28 Dub 2009 19:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Romča, ake odrody si si dala naštepiť? :wink:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 211 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz