CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 11:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Říj 2006 08:44 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
To je tedy potvora,ale guláš je zní dobrej.,hold václavka.V čera jsem brouzdal na internetu a četl něco o zkušeností s pěstováním odolných citrusů.A jsu zděšen,tam se mrazy počítají jen na hodiny,byla to zona8a.A 96 hodin mrazu -12st byla pro odolné citrusy konečná.Jinak se tam teploty pohybují max do -4st a to jen krátkodobě.Dobře hodnotí majera,ale musí se mu přikrýt jen roubované místo a korunu nechá zmrznout,obrašení a vykvetení stihne za jeden rok.Odolné citrusy,ale chuťově je to katastrofa.Jediný,který má přijatelnou chuť je USA 119,ale nemí být roubován na trifoliatě,ale pokud je na něčem jiném je méně odolný.Ještě jeden názor,že trifoliata čím je starší,tím víc strácí pachuť,nejdříbve se to projeví po 10letech,ale výrazné zlepšení chuti je okolo 50let,kéž bych to mohl zhodnotit na své.Jo mu kvete trifoliáta již 1.rokem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Říj 2006 10:41 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
S tím vytápěním pomocí motoru (dříve z favorita) a výrobě elektřiny to není zase až tak jednoduché (zvlášt finančně). 8km od nás je firma Tedom, která se tímto zabývá a je to největší firma v ČR s tímto zaměřením. Pořízovací cena takového zařízení je bezmála půl milionu- takže návratnost je dlouhá. Navíc výkonostně jsou motory pro obyčejný rodiný dům moc výkonné. Nejslabší motor je kolem 86kW, což přesahuje 4x větší výkon než průměrný plynový kotel pro rodinný dům. Nejvýkonější motor má 168kW. Hodí se, jak už bylo zmíněno, spíše pro vytápění paneláků apod. Nestačí jen motor, ale jsou potřeba velké expanzní nádoby na ohřátou vodu, sací a výfukové potrubí, pro plyn a zplodiny, které se liší od těch jaké se používají u plynových kotlů, akumulátory na elektřinu, měnič napětí, a stím vším spojené revize... S prodejem elektřiny to není také moc růžové, protože uváděné ceny odprodeje elektřiny elektrárně nejsou tak vysoké, nehledě na to, že elekrárna o elektřinu stojí jen někdy, takže se může stát, že ji v určitou dobu nebude odkupovat vůbec, případně maximálně v jednotkách až desítkách haléřů. Proto se musí akumulovat alespoň pro vlastní použití.
Více na: http://motory.tedom.cz/motory--tedom-stacionarni.html

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Zimni ochrana
OdeslatNapsal: 07 Lis 2006 21:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pro šikovné ručky posílám tip na zimní ochranu :lol: :lol: :

http://redshirtknitting.com/?page_id=271
případně na pokračování - navod k použití na:

http://erika.fisherking.org/?page_id=404


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Pro 2006 01:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
flax napsal:
Toto tema jako by mi z ust vypadlo.
..nic jineho hlavou nehoni nez jakym zpusobem vymyslet co nejlepe ochranu jednotlivych rostlin narocnych na teplo na zahrade.

V kazdem pripade stavba malych foliovniku kolem rostliny je zalezitost ktera mne taktez napadla jako prvni. jen nevim jaky material zvolit pro samotnou konstrukci na kterou se folie bude "nastrelovat" a predevsim jaky system ukotveni do zeme vytvorit, abychom se vyhnuli problemum s pripadnymi narazovymi vetry.

Uvazoval jsem i o pracnem obalovani jednotlivych vetvi netkanou textilii a naslednem pretazeni rostliny igelitovym pytlem, ale nevim jak by to vypadalo v praxi.


Podívejte se na :

http://costa2.co.funpic.de/thread.php?threadid=74&sid=


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Zimní ochrana
OdeslatNapsal: 31 Pro 2007 21:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Dnes konečně polevily mrazy a tak jsem během dne konečně ukázal světlo palmě Trachycarpus fortunei. No nevím, jak to letos dopadne, listy má bledé a namrzlé...
Nemám zkušenosti jak se s dlohodobým nedostatkem světla vyrovná :?: . Lepší kryt jsem z časových důvodu nebyl schopen vytvořit :( .


Přílohy:
T.fortunei_a.jpg
T.fortunei_a.jpg [ 55.83 KB | Zobrazeno 664 krát ]
T.fortunei_b.jpg
T.fortunei_b.jpg [ 66.61 KB | Zobrazeno 662 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zimní ochrana
OdeslatNapsal: 01 Led 2008 09:48 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 24 Srp 2006 14:23
Příspěvky: 79
Bydliště: Nitra, SK
Petre, tato zima sa mi vobec nepaci. Teploty sice nie su extremne nizke (u nas zatial -6C), ale osobne si myslim, ze vela rastlin sa skor vysporiada s nizsou teplotou po ktorej nasleduje "oteplenie" (aspon mierne nad 0C) ako s dlho-trvajucimi mrazmi aj ked len par stupnou pod nulou. U nas v kuse mrzne uz 18 dni a teplota sa takmer nehybe (-3 az -6C). Za vsetko moze sa ta **** inverzia. Tuto zimu bolo v Moskve vela krat teplejsie ako u nas. A meteorologovia nepredpokladaju nejaku radikalnu zmenu...

Pri takejto zime hrozi rastlinam uhyn skor vysusenim ako zamrznutim.

_________________
Jan, Nitra, SK


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zimní ochrana
OdeslatNapsal: 01 Led 2008 16:13 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
U nas v Ostrave je zima take takova jak popisujete. Teploty se stabilne drzely kolem -5 az max -2C, ale bylo velice sucho coz si prave myslim takovym rostlinam jako je Trachycarpus musi nahravat. Se svetlem v zabalu u sve palmy problem, nemam. Udelal jsem ji jednoduchou konstrukci potazenou nekolika vrstvami netkane textilie a v horni casti jsem aplikoval folii abych zamezil protekani tajicimu snehu atp. Viz. tato fotografie. Vcera nam po dlouhe dobe napadl snih coz je taktez na fotografiich videt, ale je velice vodnaty a tezky, protoze se pomerne oteplilo. Teploty maji dale padat az do soboty a po nedeli se vyrazne otepli. Celkove vsak vyhled na leden vypada velice slibne! Pokud to tak bude kazdy rok tak za chvili tady budeme bez jakyhkoli ochran moci pestovat uplne cokoli ze subtropicke flory. :)

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zimní ochrana
OdeslatNapsal: 01 Led 2008 17:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Flaxi, je to jak kde. Já v hodnocení současné zimy souhlasím spíš s jamem. Prostě tady v kuse víc jak měsíc silně mrzne, sice pouze do -13 st.C, ale zato pořád :arrow: ve dne :arrow: v noci. Půda vlivem nedostatku sněhu je promrzlá snad už metr a já mám strach o subtropy. Sice jsem narychlo zakryl půdu nějakým smrčím, ale po to dlouhé mrazivé období stejně všechno totálně promrzlo :roll: . V nevytápěné garáži máme sněhové zmrazky ještě z října, schválně jsem to tam nechal a dosud se to nerozpustilo :roll: . Veškeré skleníky mám promrzlé dovnitř-námraza na vnitřních stěnách nepolevuje. A teď je otázkou, co subtropům ublíží více. Krátkodobě třeba -20st.C nebo více jak měsíc promrznutý kořenový bal, který možná nepovolí až na jaře v dubnu či květnu. Sám jsem na to zvědavý :?: . Není v mých časových možnostech zazimovat všechny rostliny, ale naštěstí fíkovník se lehce množí a tak na jaře vysázím další :D .
Snad tvoje užitečné bádání v odrůdách přispěje i k odolné odrůdě na Vysočinu :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zimní ochrana
OdeslatNapsal: 01 Led 2008 17:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Dotku se jen jedné věci z příspěvku. Dle toho co jsem se subtropy (především citrusy) zatím zažil, je mnohem horší dlouhodobý slabší mráz než jednorázový krátkodobý silný mráz.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zimní ochrana
OdeslatNapsal: 01 Led 2008 18:54 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
U stalezelenych citrusu to je pochopitelne, ze jim dlouhodoby byt mirny mraz bude skodit mnohem vice. Ja narazel na toho Trachycarpa v zabalu. Z vlastni zkusenosti vim, ze tyto palmy miluji v zime naproste sucho a klidne vydrzi v mrazech v suchem pisku az do jara aniz by byly poskozeny. Pokud se teploty v zime dostanou nad nulu palma zacina byt aktivnejsi a zde se jiz muze stat ze uschne, proto je potrba ji trosicku, ale skutecne velice malo vody doprat. Jakakoli vetsi vlhkost u korenu vede k hnednuti listu od koncu a uhnivani korenu. Kdyz jsem jeste vcera kopnul na zahrade do travniku uplne se z nej zaprasilo jake bylo sucho. Mou pomerne mladou palmu mam zasazenu v silne piscitem substratu s korenovou barierou, aby pripadna vlhkost neprosakovala ke korenum z okoli. Stejne zkusenosti s pestovanim ma i p. Molkova z Ceskych Tropu, ktera take vsem doporucuje v zime jen sucho, sucho a zase sucho. Ostatne to vyplyva i z prirozeneho prostredi, odkud tyto palmy pochazeji. A co se tyce fikovniku tak tomu to je upne jedno. Ten jednoduse v zime spi a klidne ho muzete i zahrabat, prezije cokoli...

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zimní ochrana
OdeslatNapsal: 01 Led 2008 20:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Zář 2007 08:55
Příspěvky: 149
Bydliště: Kačice
Novoroční foto
Příloha:
1.1.08.JPG
1.1.08.JPG [ 182.56 KB | Zobrazeno 637 krát ]

Josef Bučko


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zimní ochrana
OdeslatNapsal: 02 Led 2008 14:02 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 24 Srp 2006 14:23
Příspěvky: 79
Bydliště: Nitra, SK
dnes prvy krat po 19 dnoch vystupila teplota nad 0C, konkretne 1C v 13:00...

_________________
Jan, Nitra, SK


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zimní ochrana
OdeslatNapsal: 02 Led 2008 14:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 24 Srp 2006 14:23
Příspěvky: 79
Bydliště: Nitra, SK
...a stale to stupa: o 14:00 bolo +4C

_________________
Jan, Nitra, SK


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ficus Carica - Fíkovník
OdeslatNapsal: 03 Led 2008 09:13 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 31 Črc 2006 19:24
Příspěvky: 26
S tím druhem zimování jak píše Flax mám už 4-leté zkušenosti a funguje naprosto skvěle.Zimuji v těchto polyst.bednách i 2m phoenix a zatím jsem neměl problém.Jinak granátové jablko zimuji letos poprvé,zatím vypadá v pořádku a kupoval jsem ho od p.Matějky.Je vysoké asi 1m a zatím ho zkouším zimovat bez ochrany.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ficus Carica - Fíkovník
OdeslatNapsal: 04 Led 2008 09:36 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 31 Črc 2006 19:24
Příspěvky: 26
Ten zábal tvořím uplně jednoduše.Do země zatluču dřevěné latě a k těm polystyrén přišroubuji.Ve vyšších patrech to ještě stáhnu okolo izolepou a na tom je víko zatížené kamenem.Používám 5cm polystyrén a ke kořenum dávám kuru.V největších mrazech spíná termostat a uvnitř je 60W žárovka.Takto udržím veškeré subtropy zelené až do jara.Začínám letos pátou sezónu a prošel jsem si už i tím že trachymu umrzly listy/byl bez vytápění/.Je to o prioritách,buď chcete mít pěkné zelené rostliny anebo na jaře omrzlé koště u kterého čekáte 2-3 měsíce až trochu zregeneruje.Jinak sázím větší silné rostliny,které dle mých zkušeností mají podstatně větší naději přežít. Oleandr mám kultivar Villa Romaine což je po Atlasu jeden z nejodolnějších a v zemi už je 3 roky/každý rok kvetl/.


Přílohy:
Poznámka: To je obrázek z té dlouhé zimy 2005/06.
Im_a0001.jpg
Im_a0001.jpg [ 96.07 KB | Zobrazeno 659 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz