CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 14:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Morinda citrifolia
OdeslatNapsal: 16 Bře 2008 11:23 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Zahradnictví Laelia nabízí rostlinu Morinda citrifolia, máte s ní někdo nějáke zkušenosti? Pěstuje ji někdo? Díky, Rade.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Morinda citrifolia
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 08:55 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
A co kdyby jsi se nejdriv zeptal pana Googla? http://en.wikipedia.org/wiki/Noni

Vis Rade, ja znam taky dost kytek, o kterych moc nevim a rad bych neco zjistitl. A takovych nas bude urcite na tomto foru hodne. Kdyby kazdy napsal jednovety prispevek s otazkou a jmenem rostliny, tak bychom se tady z tech tapet vsichni vis co... Snad ti to nekdy dojde :-(

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Morinda citrifolia
OdeslatNapsal: 07 Čer 2008 13:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2006 20:58
Příspěvky: 112
Bydliště: Čelákovice
Zkusím oživit tohle téma. Zkoušeli jste jí někdo pěstovat ze semínek. Jak velké rostliny zasílá Laeila (samozřejmě jsem se jich ptal přes email, ale odpovědi se asi nedočkám). Plodí tyto rostliny i u nás, případně po kolika letech. Dají se semínka a rostlinky sehnat u nás i jinde než přes Aukro a Laelia.
Pan Google toho moc neví, prý by si rád nechal poradit - i já;).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Morinda citrifolia
OdeslatNapsal: 07 Čer 2008 13:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 22 Srp 2006 19:39
Příspěvky: 69
Grepine o pěstování toho moc nevím, ale rostlinu jsem viděl a chutnal v Indonésii. Jsou to poměrně vysoké stromy rostoucí v tropech. V posledních letech jsou velice žádané pro léčivé účinky. Plody jsou bílé podobné naší moruši a velikostně větší než slepičí vejce. Chuťově pro mě nezajímavé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Morinda citrifolia
OdeslatNapsal: 07 Čer 2008 16:22 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Na nete je informácii o noni (m. citrifolia) celé mraky aj keď väčšinou v angličtine.
Všeobecne sa viac propagujú jej liečivé než chuťové
vlastnosti- z článkov mám dojem, že sa ako ovocie skoro ani nepoužíva a čo sa týka semienok tie sú v ponuke skoro na každej stránke predávajúcej tropické semienka ašte aj na ebay :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Morinda citrifolia
OdeslatNapsal: 07 Čer 2008 22:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2006 20:58
Příspěvky: 112
Bydliště: Čelákovice
Vím, četl jsem toho spoustu, ale spíš mi jde, jak jsem psal, o zkušenosti s pěstováním u nás, asi to budu muset vyzkoušet sám. Pak se podělím o zkušenosti;).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Morinda citrifolia
OdeslatNapsal: 31 Led 2012 21:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Led 2011 23:32
Příspěvky: 63
Morinda citrifolia roste v stinných lesích nebo také v kamenitých či písčitých březích.Plodnosti dosahuje okolo 18 měsíců(2,5 let) a poté poskytuje výnosy 4-8 kg plodů za každý měsíc v roce.Je tolerantní vůči mořské vodě a solí obsažených v rašelině.
Můžeme jí tedy nelézt v oblastech ostrovů vulkanicky činných nebo vápencových skalinách.Dorůstá do 9 metrů a má velké, jednoduché, tmavě zelené, lesklé a hluboce žilkované listy.

Morinda kvete po celý rok každý měsíc.Plod je složený a má odpudivý zápach,když uzraje.Proto se také nazývá sýrový plod nebo plod dávivý.Je ve tvaru slepičího vejce 4-7 cm velkého,nejdříve zelený a jak postupně dozrává,mění barvu na žlutou až na bílou,kdy je zralý.
Plod obsahuje mnoho semen,proto je také někdy nazýván hladovějící plod.I přes svou odpudivou vůni a hořkou chuť je plod kozumován při hladomoru.A na některých Pacifických ostrovech je konzumován za syrova,nebo upraven tepelně.Jihovýchodní Asiaté a australští domorodci jej konzumují se solí,nebo vaří s kari.Semena jsou poživatelná,pokud jsou uvařena.

M.Citrifolia je velmi atraktivní pro ohnivé mravence proto si také dělají hnízda na jejich listech.Tito mravenci ji ochraňují proti škůdcům.Zápach plodů je atraktivní pro netopýry, kteří konzumují semena plodů a tím roznášejí semena.

_________________
http://exoticke-rostliny.blogspot.com/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Morinda citrifolia
OdeslatNapsal: 01 Úno 2012 15:53 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Nevím jestli to někoho zajímá, ale když už je toto téma opět bdící, podělím se s mými postřehy o této rostlince. V nabídce ji má např. zahradnictví Laelia a ani cena není hrozná. Nádhernou rostlinu plnou plodů mají v Teplické botanické, hned vedle chlebovníku. Mám již druhou rostlinu, první jsem oddělal asi postřikem proti svilušce nebo dlouhým ponecháním až do podzimu ve skleníku. Myslím že jí moc nesvědčí přísušek a chladné byť třebas letní období a vyhovuje jí stabilní teplota okolo dvaceti stupňů a čerstvě vlhký, vzdušný a humózní substrát. Alespoň v mých podmínkách. Přes léto ji letním ve skleníku a zimuji na východním okně. Nepřipadá mi jako vyložený helifyt, snáší i polostín. Naopak někdy dojde k popálení listů. Přihnojování v létě poměrně bohaté hnojivem na citrusy a Kristalonem dle vegetačního období. Má druhá rostlina roste uspokojivě v mnou popsaných podmínkách. Jen název citrusolistá je možná trochu zcestný. Listy citrusu to může připomenout opravdu jen snílkovi, spíše se podobají mangovníku, nebo ledvinovníku ale jsou vstřícné a přisedlé
. Omlouvám se za překlepy, čas tlačí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Morinda citrifolia
OdeslatNapsal: 10 Dub 2015 07:13 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Dub 2015 06:57
Příspěvky: 1
No to mě tedy pěkně strašíte, paní Ivo. Japonský lokvát jsem zasadil ze semena v roce 2002 (o 10 let později jak Vy) a v roce 2004 jsem ji vysadil do volné půdy ve skleníku. To vše pod vlivem mé "bible" pro pěstování kytek - publikace od pana Šamly, teď jsem zapomněl název, která uváděla právě lokvát jako jednu z rostlin, která i neroubovaná dokáže relativně rychle zakvést a zaplodit. Teď mě těch Vašich 14 let trochu odebralo kyslíku a vzhledem k tomu, kolik lokvát odebírá místa ve skleníku (a viditelně ještě více odebrat chce do budoucna). Nejsem si jistý, jestli mne nečeká práce s pilou ...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 46 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz