CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 21:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 19 Čer 2008 17:38 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Ahojky.Petře doufám,že snad obrazí.Ale velice rychle na ten postřik reagoval.Tak pozor,bude to velmi citlivá rostlina.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 21 Črc 2008 15:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tak letos mi jujuba začínala kvést již koncem června a teď dokvétají poslední poupata. Mám nasazeny plůdky, které skutečně skoro před očima pěkně narůstají :wink: Abych nebyla tolik závislá na rozmarech počasí, nechala jsem rostlinu v květináči - tak si mohu "zařídit" teplý podzim ve skleníku. Takže jsem teď zvědavá, jak to dopadne :lol:
Příloha:
jujuba 14.7.08.JPG
jujuba 14.7.08.JPG [ 97.93 KB | Zobrazeno 696 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 22 Črc 2008 22:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ivo, tak já jsem s cicimkem tak měsíc za Vámi, nyní kvete, takže z plodů nebude zase nic. Kvete i malý semenáč, obě rostliny jsou vloni vysazené ven:


Přílohy:
Z.jujuba (1).jpg
Z.jujuba (1).jpg [ 66 KB | Zobrazeno 691 krát ]
Z.jujuba-seedling (1).jpg
Z.jujuba-seedling (1).jpg [ 54.85 KB | Zobrazeno 722 krát ]
Z.jujuba-seedling.jpg
Z.jujuba-seedling.jpg [ 70.12 KB | Zobrazeno 728 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 23 Črc 2008 10:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Petře, právě kvůli tomu pozdějšímu kvetení a také dozrávání váhám zasadit jujubu ven - a to mám oproti vám o dost příznivější podmínky. Myslím, že pokud budete chtít mít aspoň jakés takés plody, bez fólie či netkané textilie na jaře a hlavně na podzim se neobejdete :|


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 23 Črc 2008 13:02 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Ahoj.Ivo určitě by vám plody dozrály.Já jsem severně od vás asi 30km a plody mi vloni dozrály.Taky mi začal kvést později,byl volně zasazen.Ale nerozchodil ten postřik.Začal vždy rašit až po zmrzlích.To by určitě nebyl problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 23 Črc 2008 17:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Konalesi, jestli se mi podaří získat další rostlinu (třeba výsevem vlastních semínek? :roll: ) tak to zřejmě zkusím. Tedy samozřejmě pokud ještě najdu kousek volného slunného místečka na zahradě :lol: . Ale možné je to i u jujuby o odrůdě a s ní spojené ranosti, takže to může být doslova sázka do loterie. Musíme také započítat dvě zimy - nezimy a loňské (i předloňské) šílené léto.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 23 Črc 2008 21:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Iva Hažmuková napsal:
Petře, právě kvůli tomu pozdějšímu kvetení a také dozrávání váhám zasadit jujubu ven - a to mám oproti vám o dost příznivější podmínky. Myslím, že pokud budete chtít mít aspoň jakés takés plody, bez fólie či netkané textilie na jaře a hlavně na podzim se neobejdete :|

Právě proto, že ani s rychlením pod sklem to nepomohlo (malé nezralé plody,v září při ochlazení opadání výhonů i s plody) a tak jsem to mnoha letech vzdal a vloni vysadil roubovanou rostlinu z Itálie do volné půdy. Snad se aklimatizuje a vydrží i silnější zimy než ta loňská a bude zvýrazňovat mediter. kolorit osázené plochy před Hesperidiem.
Až v srpnu přijedete-připomeňte, mám v zemi jeden volný semenáček (myslím, že už také kvete), ještě půjde vykopnout. Ať stejné rostliny zkoušíme v různých podmínkách :idea: :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 24 Črc 2008 16:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Petře, díky, ráda vaší nabídky využiji. Ale trochu se bojím, že pokud by se ten semenáček vykopával teď, mohl by se nenapravitelně poškodit. A to by byla věčná škoda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 30 Srp 2008 14:44 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Obrázek

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 31 Srp 2008 09:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tak jsem tu jujubu od Petra dostala skoro obratem už v 1. třetině srpna. Malý semenáč kvetl, přesto jen po krátkém přistřižení větviček zcela bez úhony snesl vykopání i dílčí poškození kořenů a v naprosté pohodě se aklimatizuje u mne - zatím v nádobě. Květy opadaly, přesto jsem hned po obdržení provedla přepylení dvou právě otevřených květů z 2. fáze kvetení své jujuby. Nasadil se mi 1 plůdek, tak budu čekat, zda stačí nějak dozrát kvůli semínkům :wink: .
Petře, ještě jednou díky za tu rostlinku. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 01 Zář 2008 20:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Iva Hažmuková napsal:
Tak jsem tu jujubu od Petra dostala skoro obratem už v 1. třetině srpna. Malý semenáč kvetl, přesto jen po krátkém přistřižení větviček zcela bez úhony snesl vykopání i dílčí poškození kořenů a v naprosté pohodě se aklimatizuje u mne - zatím v nádobě. Květy opadaly, přesto jsem hned po obdržení provedla přepylení dvou právě otevřených květů z 2. fáze kvetení své jujuby. Nasadil se mi 1 plůdek, tak budu čekat, zda stačí nějak dozrát kvůli semínkům :wink: .
Petře, ještě jednou díky za tu rostlinku. :wink:

Tak to jsem rád, že to vyšlo. když jsem ji vykopával, tak se to moc nepovedlo a část kořenů zůstala u mně v zemi. Možná jsem to kopal neopatrně naschvál :mrgreen: a ve skrytu duše si říkal, že ty zbývající kořeny obrazí :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 02 Zář 2008 09:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Chtěla bych se zeptat, zda máte podobnou zkušenost.
Loni mi jujuba kvetla poprvé a to koncem léta - bylo to jen pár květů a bez násady.
Letos mi kvetla již v červnu s násadou 10 plodů (1 nakonec odpadl), další kvetení o měsíc později koncem července a během celého srpna už bylo bez násady s jedinou výjimkou květu, který byl opylen z Petrem sarované rostliny. Asi je brzy na nějaké závěry, ale dle těchto dosavadních zkušeností by to vypadalo, že z časného kvetení se plody nasadí po samoopylení (resp. hmyzem či větrem pylem z jediné rostliny), na pozdní kvetení je potřeba opylovač.
Co myslíte? Jaké jsou vaše zkušenosti?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 02 Zář 2008 11:19 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Paní Ivo, vy si pořád chcete hrát na včeličku... :roll: :lol:

Jujuba je samosprašná, tak na co opylovat! Důkaz? ... můj čtvrtý příspěvek výše..

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 02 Zář 2008 13:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Krumme, myslím, že došlo k lehkému nepochopení mého dotazu či úvahy... Zatím je na mé jujubě jako fakt, že z květů ze srpna letos ani loni (kdy kvetla poprvé) se žádné plody nenasadily, s jedinou výjimkou květu po sprášení cizím pylem, zatímco z červnového kvetení plody jsou "samoopylením". A já si kladu otázku: je to náhoda a nebo snad pravidlo?
Vím, jujuba je něco úplně jiného než fíkovník, ale vzpomeňte si na přechodnou skupinu fíkovníku, kdy z prvního kvetení vznikají plody partenokarpicky, z druhého bez vosičky "ani ťuk". :wink: U jujuby mi nejde o včeličku, ale o případnou cizosprašnost pozdních květů. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jujuba-dozrávání plodů
OdeslatNapsal: 02 Zář 2008 13:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Budu raději svoji otázku naprosto konkretizovat: pokud jste měli na jujubě již nasazené plody a po pár týdnech kvetla podruhé - nasadily se na rostlině (pokud máte jen jedinou) ještě další plody?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz