CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 10:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Česká premiéra - Durian
OdeslatNapsal: 24 Kvě 2005 12:01 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Vazeni pratele, dovolte abych vam predstavil ojedinely obrazek vykliceneho Durianu.

Hledam nekoho, kdo jej ma taky, ale vypada to ze v CR ani SR nikdo takovy neni. Ze bych byl opravdu jediny? Nepochodil jsem ani v botanickych zahradach... Mozna proto, ze durian ma semena, ktera straci klicivost behem dvou dnu. Nevim jak je to mozne, ale ze sesti semen mi po tydeni izolaci v bratrove kufru v igelitovem sacku vyklicilo pet. Ctyri rostliny jsou ve stadiu podobnem jako na obrazku, pate se klube nejak pomalu...

Snad jsem alespon nekoho potesil takovymhle exotickym kouskem

Ahoj!


Obrázek

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE: durian
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2005 16:07 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Blahopřeju, tak to je skutečný úspěch :P . Docela by mě zajímalo, jak bylo semeno staré při vysazení? Pokud vím, velmi rychle ztrácejí klíčivost.
Pokud máš tropický skleník, pak by mělo růst, možná i v bytě, ale to bude skutečně experiment. Durian je rozhodně teplomilný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2005 19:03 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Moje puvodni domenka byla, ze semena byla stara jeden tyden a jeden den. Zrejme ale byla starsi az kolem dvou tydnu. Bratr to ovoce koupil v posledních pěti dnech pobytu a pak mu ten zbytek vyčichávalo na balkoně apartmánu. Pak ho strčil do igelitového sáčku a já si ho od něj vzal až za týden. Nevěděl jsem co mi přivezl jinak bych pospíšil.. ale jak vidíte :-)

Jinak, už se po tom týdnu klubou lístečky :-)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká premiéra - Durian
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2011 19:37 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
máš ho ešte? ak áno daj foto...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká premiéra - Durian
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 07:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Před pár lety jsem koupil celý durian v Globusu (nebyl zrovna nejlevnější), jíst se to nedalo, smrad jak svítiplyn. Ovšem semen tam bylo plno. Docela nezvyklý jehlanovitý tvar. Některá zcela hluchá, plná semena však klíčila 100%. První vyklíčil kořen, do nějž byly přečerpány zásobní látky ze semene, tudíž kořen byl řepovitý. Poté začala růst nadzemní část. Plstnatý kmínek i rub listů. Chloupky byli jakoby nazlátlé barvy. Listy byli podobná listům vrby, dlouze kopinaté. Z počátku rostlinky poměrně rychle rostly, na podzim růst zastavili, neopětovaly ho ani na jaře. Celou další sezonu se ani nehnuly. Na podzim opadaly, dřevo však vydrželo asi další rok zelené, v jakémsi stavu vegetačního klidu. Nic ho již však k vegetaci neprobudilo. Postupně začaly vysychat. Nechci ti brát iluze, ale durian (Durio zibethinus) je strom tropických deštných pralesů z rovníkových nížin. Tedy se jedná o jednu z nejnáročnějších rostlin pro pěstování. Četl jsem jakousi legendu, kdy Siamští králové měli speciální běžce, kteří měli za úkol doběhnout pro ovoce na jih Thajska a rychle donést králi k obědu. Plyne z toho to, že se jim asi pěstování příliš nedaří ani v okolí Bankoku. Nechci ti tedy brát iluze, rozhodně ne, ale určitě nebudeš první, kdo semena vyklíčil a vypěstoval semenáčky. Znám několik dalších nadšenců co se do toho pustili. Ovšem život rostlin končí spolu s vyčerpáním zásobních látek z děloh semene, které byla přečerpána do zbytnělého kořene. Podobné zkušenosti mají i na ITSZ a to je zkoušeli v tropickém skleníku. Možná budeš mít štěstí, ale nevěřím tomu, že ti vydrží déle jak dva roky. Trochu lepší zkušenosti mám s pěstováním chleovníku - džekfrut (Artocarpus heterophyllus), ten mi živoří již asi tři roky a současně má dva živé listy. Opravdu s tak zvláštními nároky jaké durian má jsem se ještě ani nesetkal. Musím říct, že jsem ho pěstoval v totožných podmínkách jako kakaovník. Kakaovník má dost přes dva metry a pravidelně kvete, z mnoha rostlin durianu mi nezbyl ani jeden. Nešli ani v bytě ani ve skleníku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká premiéra - Durian
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 07:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Před pár lety jsem koupil celý durian v Globusu (nebyl zrovna nejlevnější), jíst se to nedalo, smrad jak svítiplyn. Ovšem semen tam bylo plno. Docela nezvyklý jehlanovitý tvar. Některá zcela hluchá, plná semena však klíčila 100%. První vyklíčil kořen, do nějž byly přečerpány zásobní látky ze semene, tudíž kořen byl řepovitý. Poté začala růst nadzemní část. Plstnatý kmínek i rub listů. Chloupky byli jakoby nazlátlé barvy. Listy byli podobná listům vrby, dlouze kopinaté. Z počátku rostlinky poměrně rychle rostly, na podzim růst zastavili, neopětovaly ho ani na jaře. Celou další sezonu se ani nehnuly. Na podzim opadaly, dřevo však vydrželo asi další rok zelené, v jakémsi stavu vegetačního klidu. Nic ho již však k vegetaci neprobudilo. Postupně začaly vysychat. Nechci ti brát iluze, ale durian (Durio zibethinus) je strom tropických deštných pralesů z rovníkových nížin. Tedy se jedná o jednu z nejnáročnějších rostlin pro pěstování. Četl jsem jakousi legendu, kdy Siamští králové měli speciální běžce, kteří měli za úkol doběhnout pro ovoce na jih Thajska a rychle donést králi k obědu. Plyne z toho to, že se jim asi pěstování příliš nedaří ani v okolí Bankoku. Nechci ti tedy brát iluze, rozhodně ne, ale určitě nebudeš první, kdo semena vyklíčil a vypěstoval semenáčky. Znám několik dalších nadšenců co se do toho pustili. Ovšem život rostlin končí spolu s vyčerpáním zásobních látek z děloh semene, které byla přečerpána do zbytnělého kořene. Podobné zkušenosti mají i na ITSZ a to je zkoušeli v tropickém skleníku. Možná budeš mít štěstí, ale nevěřím tomu, že ti vydrží déle jak dva roky. Trochu lepší zkušenosti mám s pěstováním chleovníku - džekfrut (Artocarpus heterophyllus), ten mi živoří již asi tři roky a současně má dva živé listy. Opravdu s tak zvláštními nároky jaké durian má jsem se ještě ani nesetkal. Musím říct, že jsem ho pěstoval v totožných podmínkách jako kakaovník. Kakaovník má dost přes dva metry a pravidelně kvete, z mnoha rostlin durianu mi nezbyl ani jeden. Nešli ani v bytě ani ve skleníku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká premiéra - Durian
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 07:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Omlouvám se za odpověď, nevšiml jsem si, že Martin 01 opět oživuje témata šest let neaktivní bez nějakého přínosného zjištění či důležitého dotazu. Zřejmě hon na hvězdičky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká premiéra - Durian
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 11:36 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
na hviezdičkách mi nezáleží... len ma zaujímalo ako dopadli...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká premiéra - Durian
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 12:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
petrlcr napsal:
Před pár lety jsem koupil celý durian v Globusu (nebyl zrovna nejlevnější), jíst se to nedalo, smrad jak svítiplyn. Ovšem semen tam bylo plno. Docela nezvyklý jehlanovitý tvar. Některá zcela hluchá, plná semena však klíčila .... Možná budeš mít štěstí, ale nevěřím tomu, že ti vydrží déle jak dva roky. Trochu lepší zkušenosti mám s pěstováním chleovníku - džekfrut (Artocarpus heterophyllus), ten mi živoří již asi tři roky a současně má dva živé listy. Opravdu s tak zvláštními nároky jaké durian má jsem se ještě ani nesetkal. Musím říct, že jsem ho pěstoval v totožných podmínkách jako kakaovník. Kakaovník má dost přes dva metry a pravidelně kvete, z mnoha rostlin durianu mi nezbyl ani jeden. Nešli ani v bytě ani ve skleníku.

Keď už sme tú tému nakusli:
Mám s durianom podobné skúsenosti, skúšal som duriany z Malajzie aj z Thajska. - myslím, že je to slepá ulička - aj keď problém nebude len v teplote, či vlhkosti - asi to nejako súvisí s pôdou.
Chlebovníky sú na tom o poznanie lepšie, aj keď aj tam je to rôzne podľa druhu. Najlepšie mi prosperuje Artocarpus mariannensis, artocarpus integer pôsobí tiež nádejne, aj keď o tom viem, že s ním majú problémy aj niektorí pestovatelia napr. v Mexiku. Artocarpus heterophylus je tak "ani z voza ani na voz" a najhoršie u mňa prosperoval artocarpus odoratissimus- Marang, z ktorého už nemám ani jednu rastlinu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká premiéra - Durian
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2011 21:15 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Úno 2009 18:49
Příspěvky: 22
Mám ty stejné zkušenosti z durianu přivezeného z Indonesie či Malajsie, klíčí celkem dobře, ale do půl roku byly pryč.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká premiéra - Durian
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 20:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Co se těch chlebovníků týče, přes spolužáka se mi podařilo získat semenáč Artocarpus heterophyllus z jedné botanické zahrady, který byl vysoký hodně přes metr a nádherně olistěný. To znamená, že to s touto rostlinou nějak jít musí i v našich podmínkách. Já z něj během dvou až tří let, co ho vlastním dokázal udělat asi dvaceti centimetrové koště, se třemi listy. Kde dělám chybu? Netuším! Jednou po zimě byl celý žlutý, vypadal, že je na sklonku svých sil. Naštěstí se blížilo jaro, umístil jsem ho do skleníku a v tu chvíli úplně uschnul. Měl namířeno do popelnice, když jsem si všiml, že vyhání nový pupeny u báze kmene. Po půl roce letnění suchého klacku ve skleníku se rostlina ani nehnula. Pupeny vyrašily až na zimovišti v obýváku. Od té doby vždy alespoň dva listy měl. Hodně trpí sviluškou. Po postřiku trochu obrazí, pak nějakou dobu chvíli roste, až ho opět roztoči napadnou a začne opadávat. Podle mého nesnáší suchý vzduch, ale ani vlhký vzduch ve skleníku mu nedělá dobře v kombinaci s kolísavou teplotou. Kdo byl v botanické v Teplicích a viděl Artocarpus altilis, který tam pěstují, ví že to nějak jít musí. Ale zřejmě to není rostlina do bytu. Spousta informací na internetu, kdy se lidem daří perfektně pěstovat chlebovník, jsou často zmatečné, neb chlebovníkem nazývají rohovník obecný Ceratonia silikqua (svatojánský chléb).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká premiéra - Durian
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2011 06:18 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
No jediné, čo som vypozoroval je, že hoci je z trópov, správa sa ako nejaká suchomilná rastlina, vždy keď ho nepolievam prosperuje a keď už si poviem, že už ho musím poliať lebo je zemina úplne suchá, tak po zálievke stratí nejaký list alebo mu zaschne časť vetvičky, mne to pripadá, že neznáša vodu v pôde :?: Aj o prvé artocarpus integer som prišiel zálievkou -teraz ich mám v malých kvetináčoch kde hlina rýchlo preschne a zalievam len keď zvesia listy a vyzerajú perfektne a prosperujú. Rád by som chlebovníky pestoval a tak uvítam každý poznatok.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká premiéra - Durian
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 09:10 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Ještě jsem si vzpomněl na jednu poměrně zajímavou věc, kterou chlebovník začal dělat před tím, než začal opadávat. Začal totiž tvořit květenství, které se však již nerozvinulo a uschlo. Zřejmě snaha zachování své DNA a aspoň prostřednictvím rozmnožení se před smrtí. Smrt mu však naštěstí nevyšla a poté co jsem ho z jara opět nastříkal proti svilušce, tak opět narůstají nové výhony.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz