CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 19:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mandloň
OdeslatNapsal: 24 Led 2007 10:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Čer 2006 07:25
Příspěvky: 103
Bydliště: Chotěboř
Ahoj všichni, na svou pokusvou "zahrádku" /Mikulovsko/ bych rád získal mandloně a ne a ne najít vhodného prodejce.
Nejradši bych několik různých odrůd, a vůbec nejlepší by bylo kdyby někdo měl kontakt na pana Truněčka od Prostějova, nebo jiného nadšeného šlechtitele - díky za jakoukoli informaci.
Mirek
P.S. diskrétnost samozřejmě zaručena


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: mandle
OdeslatNapsal: 24 Led 2007 15:15 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Zkusím se v okolí poptat. Jinak mandloně na jižní Moravě rostou úplně běžně, tak jaké to pokusy? My máme na zahradě v Hnanicích u Znojma dvě, jedna z nich je semenáč dovezený odkudsi z Chorvatska, druhá je koupená v zahradnictví v Příměticích, kde mandloně na jaře seženeš normálně (je to na hlavní silnici domek zcela obrostlý psím vínem), rostou i plodí obě dobře, děda jich má v Dobšicích na skále podle zahrady taky několik a pravidelně plodí už cca 20 - 30 let. Je teda pravda, že letos mají tak týden do rozkvětu, tak možná nic nebude.. Ale ono ani když slibně dozrávají nemusí člověk sklidit, na obou místech nám mandle sklízí strakapoudi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Led 2007 17:43 
Taky pěstuju na zahradě mandloň, ovšem jak je už výše napsáno, letos z toho asi moc nebude, jelikož jsou pupeny již v takovym stádiu, že při mrazech, který se čekaj, to asi zmrzne. Navíc mám jen jednu,takže sice krásně kvete, ale neplodí.(Moje měla 1 plod) Je cizosprašná.Takže to chce minimalně 2 stromky!!!
Obrázek


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandloň
OdeslatNapsal: 24 Led 2007 17:54 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2006 10:17
Příspěvky: 113
Bydliště: Ústí nad Labem
MiHo napsal:
Ahoj všichni, na svou pokusvou "zahrádku" /Mikulovsko/ bych rád získal mandloně a ne a ne najít vhodného prodejce.
Nejradši bych několik různých odrůd, a vůbec nejlepší by bylo kdyby někdo měl kontakt na pana Truněčka od Prostějova, nebo jiného nadšeného šlechtitele - díky za jakoukoli informaci.
Mirek
P.S. diskrétnost samozřejmě zaručena


Takhle kdybys chtěl mandle ve skořápce z Řecka, tak ty bych měla, dokonce asi dva druhy, ale chvíli by trvalo než by z toho něco vyrostlo :D . Hezký večer Eva


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Led 2007 21:17 
Pěstovat mandle z pecek je blbost, stromky mandloní se prodávají normálně s jinými ovocnými stromky a dají se koupit za stejnou cenu jako např. broskvoně (120-150,-), ostatně mají i podobné nároky:-) ...Každopádně pokud je někdo budete sázet na jaře,tak to chce co nejdřív a hlavně výhony ořezat cca na dvouoké čípky a hodně zalévat (i broskvoně)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Led 2007 07:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Čer 2006 07:25
Příspěvky: 103
Bydliště: Chotěboř
... jak jsem psal rád bych dodržel alespoň trochu "pokusnost" a tak mám zálusk na nějaké neodzkoušené odrůdy nebo ještě lépe něco ze samošlechtění nějakého nadšence - v obchodech se sice dají stromky sehnat, ale zatím jsem viděl vždycky "Sladkoplodá krajová" - je to tradiční a dlouho jediná povolená odrůda. Z tohoto důvodu sháním kontakt na nějakého nadšeného šlechtitele.
Někde u Prostějova žije pan Truněčka který se prý šlechtěním mandloní dlouhodobě baví, ale nepodařilo se mi na něj sehnat bližší kontakt.
Díky všem.
P.S: u nás chumelí nepřetržitě už 46 hodin, alespoň jsem si při vyhazování sněhu protáhl tělo :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Led 2007 16:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
VIP, neopylují se tak náhodou mandloně s broskvoněmi? Pak by stačila jedna odrůda. Pokud vím, byly vyšlechtěny také broskvomandloně jako výborné podnože. Šlechtitelská stanice bývala ve Valticích.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Led 2007 21:11 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Tady na ostravsku budu take experimentovat s mandlonemi. Zatim mam bohuzel jen velkou okrasnou odrudu, ktera bohuzel neplodi a kterou jsem zakoupil v ostravskem zahradnictvi korner a dale mam zakrslou odrudu prunus triloba ktera udajne ma plodit i kdyz ne prilis. Da se zakoupit zde: http://zahradni.prodejce.cz/index.php?I ... b3eaeb6081


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mandle
OdeslatNapsal: 25 Led 2007 21:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Já mám na Vysočině také dvě mandle :lol: , nevím zda se vzájemně opylují :?: - to bych asi dostal angínu :lol: . Sploužákovi je v dětsví pan doktor znárodnil a od té doby má problématické průdušky :evil: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: mám
OdeslatNapsal: 25 Led 2007 23:36 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Mám momentálně jednu, měl jsem tři od pražáka z droždína. Jako prostokořené mají minimální šanci že zakoření. Mě přežila jen jedna. Uvidím jak mi přežije zimu. Někdo opylování broskví popírá, někdo ne. Nevím, uvidím :-)

Jo a moje lokace: Opava, zahrada v mrazovém údolí

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Led 2007 15:23 
Iva Hažmuková napsal:
VIP, neopylují se tak náhodou mandloně s broskvoněmi? Pak by stačila jedna odrůda. Pokud vím, byly vyšlechtěny také broskvomandloně jako výborné podnože. Šlechtitelská stanice bývala ve Valticích.


Vím, že existují broskvomandloně, ale pokud by se s broskvoněmi madloně opylovaly, tak bych určitě něco sklidil. V okruhu 30 metrů tu roste celkem 5 broskvoní.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Úno 2007 09:40 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Jak je to s tím opylováním nevím, taky jsme dlouho měli jen jednu mandloň a rodila, ovšem pyl mohl být přinesen klidně z nějakého vzdálenějšího stromu. Zmíněnou valtickou broskvomandloň BM-VA2 vřele doporučuju ne jako podnož, ale ovocný strom, broskve jsou zelené až zelenožluté (neprodejné), dozrávají začátkem září, jsou velmi aromatické, syrové mívají jemně nahořklý tón chuti, ovšem kompot je chuťově mnohem lepší než z klasických žlutomasých broskví a stejně tak broskvovice.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Úno 2007 19:50 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Ono to s těma kupovanýma stromkama není nijak slavné - já je sháním za normální cenu ( normální = cena do 200,- za kus) už asi čtyři roky a nikde nic není, ale v Kyjově mi paní slibovala, že letos na podzim by mohli nějaké být.
Sousedka s oblibou ráda sadí pecky mandlí a broskví. Trvá to sice dýl, ale jak broskvoň tak i mandloně (2) jí plodí. Třetí mám já na zahradě :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Úno 2007 15:17 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 24 Srp 2006 14:23
Příspěvky: 79
Bydliště: Nitra, SK
Ja mam 1 velky mandlovnik a napriek tomu mi pravidelne rodi. Na druhej strane mandlovnik v mojej lokalite (Nitra) asi nie je ziadna zvlastnost, lebo minule som natrafil na 2 velke exemplare na sidlisku pred panelakom :roll:

_________________
Jan, Nitra, SK


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Bře 2007 16:56 
Tak mandloň už si vesele skoro týden kvete...
Obrázek


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz