CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Dub 2024 17:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 26 Říj 2011 21:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No po mojich pokusoch s chladnym zimovanim, celu zimu okolo 0 mi rastlina odisla, cize aspon okolo 10 stupnov. Takuto mladu rastlinu radsej pri izbovej teplote..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 27 Říj 2011 06:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2011 22:34
Příspěvky: 97
Bydliště: trenčín
diki moc vdaka :)

_________________
Dominik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 27 Říj 2011 11:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
ano, mango je tropicka rastlina a nie subtropicka! Ma rada teplo, pekne vykurene. Ziadne zimovanie na chodbe a pod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 27 Říj 2011 13:21 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Mango je sice tropická až subtropická rostlina, ale pěstuje se běžně v subtropech a částečně i v mírném pásmu mediteránu. Běžně je k vidění ve Španělsku. To je k tropům přes dvě podnebná pásma. Slabý a krátkodobý mráz snese, stejně jako většina tropických rostlin, které nejsou vázány vyloženě jen na rovníkové nížiny. Zimovat samozřejmě při teplotách v průměru nad patnáct stupňů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 29 Říj 2011 19:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Zdravím všechny pěstitele manga!
Mám kvám prozbu mám takové trable s mangem,vždy ho vyseju ono mi vyklíčí a do roka zdechne! :oops:
Máte tu někdo na foru mango s pecky víceleté?Poradí někdo jak na něj?Můžu pro inspiraci poprosit o fotku vašich rostlin!?
Abych měl přectavu jak mango vypadá zapěstované unás a v květináči!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 29 Říj 2011 20:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
Djuran napsal:
Zdravím všechny pěstitele manga!
Mám kvám prozbu mám takové trable s mangem,vždy ho vyseju ono mi vyklíčí a do roka zdechne! :oops:
Máte tu někdo na foru mango s pecky víceleté?Poradí někdo jak na něj?Můžu pro inspiraci poprosit o fotku vašich rostlin!?
Abych měl přectavu jak mango vypadá zapěstované unás a v květináči!

Mango mám několikaleté, je to nezmar, není pěstované v květináči, ale v pokoji v asi 10 cm substrátu, vždycky když je už moc vysoké, ustřihnu na nižší rozvětvení. Foto bude těžké dát, protože tu mám takový prales, ale zkusím to. Podle mě je to takový nezmar, u mě roste v rašelině promíchané s keramzitem. Nehnojím, občas zaliji vodou z jezírka s rybičkami.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 30 Říj 2011 07:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
To si mě potěšil že je to nezmar! :wink:
Pro mě je mango rostlina s nálepkou - chcípne nesej ho! :oops:
Vždy po vyklíčení mě vyrostlo do výšky cca 20cm, tak jsem ho přesadil jelikož původní květináč byl pěkně prorostlí kořeny.Po přesazení mi ještě cca o 10cm povyrostl a pak náhle růst zastaví a půl roku roste neroste.Vždy začal odpadem listů a někdy i s černáním kmínku či listu a pak už byl KO! :oops:
Nepřelíval jsem ho nepřeˇhňojoval jsem ho prostě z neznámích důvodů zdechne! :oops:
Další manga zdechli ve fázi před přesazením ve výšce 20cm.
Tak jsem už 3 roky žádnou pecku nevysadil ale teď mi to nedalo a rozhodl jsem se znovu to skusit tak jdu na radu kde je zakopaný pes?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 30 Říj 2011 10:53 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Mango ma moc nebere :D , ale čo som tak zachytil na zahraničných fórach - je dosť náchylné na infekcie koreňov - stačí malá ranka pri presádzaní a je s ním amen. Všeobecne s ním majú problémy aj nadšenci v teplejších oblastiach, kde ho môžu pestovať vonku - treba ho striekať všetkým možným - tie plantážové odrody sú dosť zbastačené a treba veľa chémie. Ale čo sa týka toho pestovania v Španielsku resp. subtrópov - áno je to možné, ale týka sa to konkrétnych odrôd, ktoré dobre znášajú miestne podmienky - oni tomu hovoria hardy variety - niečo ako u nás hovoríme "mrazuodolným" odrodám citrusov, čiže pre naše podmienky by boli skôr vhodné takéto v Španielsku pestované odrody.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 30 Říj 2011 12:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Stěmi odrudami je to těžký, nevíš co kupuješ.Pro obchodníky je to prostě mango a basta! :oops:
Je ale stejně zajímavé když jsem před 5 lety vysel pecku tak mi každá vyklíčila a cca před 2 lety jsem skoušel snad 5 pecek a nevzešla ani jedna!Tak nevím zda to je peckama nebo mnou!No dnes zajdu do obchodu a skusím zasít a uvidíme!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 30 Říj 2011 14:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Djuran napsal:
Stěmi odrudami je to těžký, nevíš co kupuješ...
a cca před 2 lety jsem skoušel snad 5 pecek a nevzešla ani jedna!Tak nevím zda to je peckama nebo mnou!No dnes zajdu do obchodu a skusím zasít a uvidíme!


Ale vôbec to nie je ťažké: Stačí sa pozrieť na papierovú krabicu, v ktorej sú plody manga a nájdeš tam pestovateľa, názov odrody a veľkosť plodov. U nás sa väčšinou predávajú odrody: Kent, Keitt a Tommy Atkins.
No a ako je to s klíčením semien manga ? Je to jednoduché. Musíš si kúpiť plody čerstvé, nepodchladené, ktoré neboli dlho skladované v chladiacich boxoch.
Po zjedení dužiny, treba odstrániť z manga tú tvrdú šupu, ktrorá chráni semeno a toto treba vysiať a držať v teple. Bola tu taká dilema, že akým smerom sa má semeno pri sadení otočiť ?
Ja ich sadím naplocho, a vyklíči každé.
Milan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 30 Říj 2011 18:56 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
Djuran napsal:
Vždy po vyklíčení mě vyrostlo do výšky cca 20cm, tak jsem ho přesadil jelikož původní květináč byl pěkně prorostlí kořeny.Po přesazení mi ještě cca o 10cm povyrostl a pak náhle růst zastaví a půl roku roste neroste.Vždy začal odpadem listů a někdy i s černáním kmínku či listu a pak už byl KO! :oops:
Nepřelíval jsem ho nepřeˇhňojoval jsem ho prostě z neznámích důvodů zdechne! :oops:


S mangama mám stejnou zkušenosti, pěkně rychle vyroste prvních 20 centimetrů a pak růst přestane a nic se neděje nebo začnou červenat listy. Ani jsem ho přitom nepřesazoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 30 Říj 2011 19:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Tak jsem 4 manga koupil a zasel! :wink:
Já také mango sázím na plocho! :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 30 Říj 2011 21:06 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já bych ta semena raději sel, než sázel 8) , ale to je fuk. Měl jsem stejné problémy s růstem mangovníků jako Vy. Černání listů, nenarašení pupenů apod. Nedělal mi to jen mangovník, ale i chlebovník. Mám podezření na vlnovníky. Letos jsem použil dost razantní akaricidy proti sviluškám a hle začaly rašit i pupeny, ač jsem na nich svilušky nikdy nepozoroval. Neúmyslně jsem se tedy zbavil nějakého roztoče, který vysával pupeny a je prakticky neviditelný. Rostliny však rostou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 21:28 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Lis 2011 19:30
Příspěvky: 12
Zdravím všechny pěstitele nejen manga.Chci se podělit o své zkušenosti s touto nádhernou rostlinou.Jak už tady bylo řečeno, mango je skutečně nezmar a pokud přežije první měsíce, potom ho už jen tak nic nezlomi.Rostliny u mě přezimují v rozmezi 12-17 st.Optimální výsev je v průběhu ledna, kdy je možnost využít teplo radiátorů a rostlina má čas na zesílení do príšti zimy.Pro výsev používám obyčejný zahradnický substrát.Před výsevem zeminu přeliji vařící vodou.Nevýhoda manga je, že ho miluji puklice i červci.Na první fotce je 6-leté mango.


Přílohy:
File0202 [1600x1200] [1600x1200].JPG
File0202 [1600x1200] [1600x1200].JPG [ 117.83 KB | Zobrazeno 774 krát ]
P1010195 [1600x1200] [1280x768].JPG
P1010195 [1600x1200] [1280x768].JPG [ 134.5 KB | Zobrazeno 833 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MANGO - CO TED?
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 22:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Nadherna rastlina, klobuk dole.. Krasne prosperuje. :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz