CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 12:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 04 Úno 2011 10:27 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Úno 2011 10:14
Příspěvky: 2
Dobrý den, zde jsem se dočetla, že pár nových mladých lístků na květním stojnku je nová rostlinka. Můžete mi někdo poradit, co teď s ní? Aby mi rostla, jak ji zasadit adt.???? Děkuji za brzkou odpověď. Katka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 04 Úno 2011 11:54 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 05 Led 2011 14:31
Příspěvky: 5
Katko, mladé rostlinky se jmenují keiki. Oddělit by se měly až když mají alespoň 3 listy a 3 - 5 kořenů dlouhých přibližně 5 cm. Keiki se potom zasadí do květináčů se substrátem vhodným pro orchideje. Takže asi hodně trpělivosti, já už mám dvě rostlinky na mateční rostlině více než rok.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 05 Úno 2011 20:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
Katka Šebestová napsal:
Dobrý den, zde jsem se dočetla, že pár nových mladých lístků na květním stojnku je nová rostlinka. Můžete mi někdo poradit, co teď s ní? Aby mi rostla, jak ji zasadit adt.???? Děkuji za brzkou odpověď. Katka

Já kejky přesazuji do mechu (takový ten dlouhý, co tvoří jakoby stromečky), může být zelený i suchý, rychle v něm přirůstají kořeny. Drží dobře vlhko a současně je hodně vzdušný. Odstřihávám s kouskem stonku už se 2 kořeny asi 3 - 5cm dlouhými, takže mateční rostlinu dlouho zbytečně nevysilují.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 07 Úno 2011 14:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Úno 2011 10:14
Příspěvky: 2
Taninka napsal:
Katko, mladé rostlinky se jmenují keiki. Oddělit by se měly až když mají alespoň 3 listy a 3 - 5 kořenů dlouhých přibližně 5 cm. Keiki se potom zasadí do květináčů se substrátem vhodným pro orchideje. Takže asi hodně trpělivosti, já už mám dvě rostlinky na mateční rostlině více než rok.


Moc děkuji za odpověď. Bohužel keika nemá ani kořínek a květní stonek začíná hnědnout, schnout. S tím se už asi nedá nic dělat, co? Bez kořenů asi nemá keika šanci? Nebo to přece jenom mám zkusit do substrátu pro orchideje nebo do mechu? Katka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 07 Úno 2011 20:42 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
Katka Šebestová napsal:
Taninka napsal:
Katko, mladé rostlinky se jmenují keiki. Oddělit by se měly až když mají alespoň 3 listy a 3 - 5 kořenů dlouhých přibližně 5 cm. Keiki se potom zasadí do květináčů se substrátem vhodným pro orchideje. Takže asi hodně trpělivosti, já už mám dvě rostlinky na mateční rostlině více než rok.


Moc děkuji za odpověď. Bohužel keika nemá ani kořínek a květní stonek začíná hnědnout, schnout. S tím se už asi nedá nic dělat, co? Bez kořenů asi nemá keika šanci? Nebo to přece jenom mám zkusit do substrátu pro orchideje nebo do mechu? Katka

Pokud to chcete zkusit, tak doporučuji do mechu. Nebývá obvyklé, že stonek s keiky zasychá. Mně na 1 stonku vyrůstá už podruhé keiky. Asi vaše orchidej strádá, proto nestačí keiky uživit. Zkuste zkontrolovat velkou orchidej, jestli nemá problémy s kořeny


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 18 Úno 2011 11:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 18 Úno 2011 11:12
Příspěvky: 2
Dobrý den,
pěstuji doma už dva roky několik orchidejí rodu phalenopsis. A teď mě začaly zlobit :( Odspodu začali odpadávat listy, které vypadaly zdravě a rychle zežloutly a poté upadl vrchol. Už mi takhle odešly čtyři rostliny. Zalévám přibližně jednou týdně prolitím rostliny a 2 - 4 hodiny je nechávám nasákávat vodu do substrátu. Každý týden hnojím hnojivem na orchideje. Rostliny se rovněž snažím často rosit, mám je na jižním okně nad topením s odpařovačem.
Poslední rostlině co mi odešla zhnědnul ,,kmen" a upadl vrchol. Nové kořeny co jí rostly také uhynuly. Viz. obrázky http://lacustris.rajce.idnes.cz/18.2.2011/

Dále mi u většiny orchidejí ,,zhadrovatěly" listy, vůbec nevím čím to může být a co s tím mám dělat.

Také mám problém, že mi orchideje málo kvetou, některé od doby co jsem si je přinesla z obchodu (cca 2 roky) vůbec nevykvetly a mají jen listy.

Mohl by mi tady prosím někdo poradit co s tím? Hrozně by mě mrzelo, kdyby mi všechny odešly...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 18 Úno 2011 14:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Čer 2009 09:52
Příspěvky: 31
Bydliště: Hranice
Lacustris:
dle fotografií hniloba způsobená nadměrnou zálivkou. Lista hadrovatí z důvodu uhnilých kořenů.
Drtivou většinu orchidejí lidé zlikvidují právě přelitím.

Některé rostliny z Vašich fotek pravděpodobně již nepůjde zachránit, ale snad nezajdou všechny. Vysypte je z květináčů, ostříhejte všechny mrtvé kořeny a pokuste se je znova zakořenit ve velmi lehkém a hrubozrnném substrátu (dřevěné uhlí, borový kůra, tzv. kokočipsy, drcený polystyren atd. )

Zálivka stačí v této době jednou týdně lehce rozprašovačem!

Hodně štěstí

Caver


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 18 Úno 2011 15:01 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 18 Úno 2011 11:12
Příspěvky: 2
Takže myslíte, že teď nemám vůbec zalévat a jen rosit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 19 Úno 2011 14:31 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Čer 2009 09:52
Příspěvky: 31
Bydliště: Hranice
Jak jsem psal, přesadit, ostříhat uhnilé kořeny a pak rosit. Hybridní Phalsy je zbytečné (a většinou pro ně likvidační) zalévat jinak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 19 Bře 2011 16:02 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 19 Bře 2011 15:47
Příspěvky: 55
Bydliště: Poprad
vedeli by ste mi niekto poradit ci sa daju zachranit tieto phalaenopsis
prva ma listy po okrajoch a zospodu do fialova
http://www.ulozisko.sk/384756/19032011031.jpg
a tej druhej zacali zltnut listy a sa mi zda ze korene u oboch su akokeby vysusene
http://www.ulozisko.sk/384757/19032011032.jpg
skuste sa pozriet a poradit dakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 20 Bře 2011 17:29 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Ahojky,neví někdo jak donutit rostliny Vandy ke květu?Místo květu mi nasazují nové rostlinky,jako u Dendrobia,ale tam stačí málo zalévat,ale Vanda na sucho i mokro neraguje,jen nasazuje nové rostlinky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 22 Bře 2011 11:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
konales napsal:
Ahojky,neví někdo jak donutit rostliny Vandy ke květu?Místo květu mi nasazují nové rostlinky,jako u Dendrobia,ale tam stačí málo zalévat,ale Vanda na sucho i mokro neraguje,jen nasazuje nové rostlinky.

Pěstuješ ji v teple nebo dopřáváš i chladno? Já mám Vandu přes zimu v ZZ, kde klesne teplota při mrazivých dnech i k 12 st. v noci, přes léto ji mám venku pod stromem, a kvete pravidelně 2x ročně. Podruhé právě teď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 25 Bře 2011 19:03 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Ahojky,mě tam klesá teplota k 15st.C,jinak přes den od 22 do 25.Ven sem ji nedával ,to je možná ten důvod.Cimbídium když je venku, taky nádherně kvete.Sluníčko mám jen západní,řadovka jiné nedovoluje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 25 Bře 2011 20:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
konales napsal:
Ahojky,mě tam klesá teplota k 15st.C,jinak přes den od 22 do 25.Ven sem ji nedával ,to je možná ten důvod.Cimbídium když je venku, taky nádherně kvete.Sluníčko mám jen západní,řadovka jiné nedovoluje.

Vanda má ráda hodně světla, snáší i sluníčko, jenom ne to polední


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pokec o Orchidkách
OdeslatNapsal: 25 Kvě 2011 14:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2011 22:34
Příspěvky: 97
Bydliště: trenčín
par orchidei mam doma ( teda mama ) a su fakt krasne uz dlhsiu dobu rozmyslam ze si nejaku do izby zadovazim..
no ale k veci. pozrel so msi celu diskusiu a nevidle som foto nebickovo modrej orchidei
v kauflande v Tn je kvetinarstvo kde taketo maju cenu som sa radsje nepytal ale fakt uplna nadhera.. farbu maju z taku nebickovu trochu viac kriklavu ale uzasne :))

_________________
Dominik


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz