CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 05:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: cocoloba
OdeslatNapsal: 22 Kvě 2007 10:45 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 18 Kvě 2005 10:07
Příspěvky: 51
Bydliště: Praha
Nepěstuje někdo cocolobu? Ráda bych věděla, jestli letnit či ponechat doma, ostatně budu ráda za každý postřeh, není nad rady pěstitelů. Mám ročního semenáče...Předem díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 16 Zář 2007 13:06 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 26 Čer 2006 21:52
Příspěvky: 7
Bydliště: Praha
Normálně ji letním, když noční teploty neklesají pod deset stupňů a v pohodě :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 22 Zář 2007 21:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 18 Kvě 2005 10:07
Příspěvky: 51
Bydliště: Praha
tak mě přežila 5-6st.C. Než jsem jsem stačila vše zazimovat. Ale nějak jí to nevadilo. Jak je ta Vaše veliká?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 17 Lis 2011 22:47 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Snad se během těch pár let, co toto téma v poklidu dřímá, již našel úspěšný pěstitel. Mě tato rostliny moc radosti nedělá. Nějak zvlášť neroste. Nemá někdo zkušenosti se substrátem, výživou, teplotou atd.?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 17 Lis 2011 23:34 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Já bych řekl,že je to nezmar.Od dubna do října ji mám ve skleníku.Za tu dobu naroste více než o metr.Na zimu ji dávám domů k oknu do teploty 16-20.Aby se mi domu vešla,tak nejdelší pruty ustřihnu až u země.Během pár dní vyrazí od kořenů nové.Jako rostlina mořského pobřeží má ráda písčitý substrát a bohatou zálivku.O vodu si sama řekne svěšením listů.Moc jí nehnojím,aby mě nevyhnala ze skleníku.Jen trochu Krystalonu květ a plod.Myslím si,že nemá ráda kyselou zem,že je spokojenější v mírně zásadité.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 18 Lis 2011 21:36 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Možná je dobře, že se naše diskuse přesunula ze SZ i sem, takto je to přínosem i pro ostatní. Mám rovněž ten pocit, že některým mým rostlinám chybí vápník. Některým, např. kávovníku, čajovníku i citrusům to svědčí, ale ostatní nedostatek vápníku asi pociťují. U nás je kraj bez vápníku, snad jen sporadické čedičové hory to tu trochu obohatí, jinak jsou to všechno kyselé horniny, žuly, ruly, fylity atd. Vodovodní voda je rovněž strašně měkká a bez vápníku, neb teče z rašelinišť. To co ostatním dělá potíže, tedy tvrdá voda, některým kalcifytům ve vašich sbírkách jen a jen prospívá. Každou zálivkou je jim dodána pořádná dávka vápníku. To ta má zálivka i sporadicky se vyskytující ionty vápníku ještě vyplaví a půda je tak totálně kyselá. Otázka je co s tím? Nebude to problém jen cocoloby, ale nikterak zvlášť mi neroste ani vavřín, pistácie, kokosovník a možná to bude problém i mangovníku. Jedno řešení by mohlo být, abych těmto rostlinám připravoval substrát z hrabanky z květnatých bučin, ty jsou u nás na čediči, tedy vápníku přemíra, ale ten bude opět vyplaven zálivkou. Nebo možná přimíchat do substrátů těchto rostlin vápencovou, nebo dolomitovou drť. Ovšem kde ji sehnat? U nás vápenec prakticky neexistuje, nejblíže snad v Českém krasu a to je dost z ruky. Mletý vápenec na vápnění trávníků mi nepřijde ideální, abych jím neudělal ze substrátu maltu. Existují nějaká hnojiva, která vápník obsahují? Já používám Kristalony, hnojiva na citrusy apod. a ty jsou úmyslně takřka bez vápníku. Řeší někdo podobný problém? Možná nadrtit sépiovou kost pro ptáky a přidat do substrátu? Nebo mořské lastury? Otázka jestli jsou schopny se rozpouštět a uvolňovat vápník dostatečně rychle, aby rostlinu zásobovaly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 18 Lis 2011 21:53 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Cocoloba bude vápník potřebovat scela určitě.Je to rostlina mořského pobřeží a tam bude vápníku z ulit měkkýšů dostatek.Stejně tak kokosová palma.A to bude asi hlavní problém,proč kokosy většině lidí neprospívají a hynou.Na všech fotkách a v dokumentech je vidět,že kokosy rostou hlavně na korálových ostrovech.Přitom v různých květinářstvích se kokosy prodávají v jakémsi rašelinném substrátu.Dokud rostlina čerpá živiny z ořechu,tak je v pohodě.Ale jakmile ho vycucne a musí se spolehnout na výživu kořeny,tak umírá.Jak dodat rostlinám vápník netuším.Vzhledem k tomu,že jsem v zásadité oblasti,tak řeším jen opačný problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 18 Lis 2011 22:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
To bude asi přesně ten důvod, proč vám prosperují perfektně rostliny, které mě živoří. Nikdy mě však nenapadlo, že to bude vápníkem. Kokosové palmy jsou opravdu v nějakém organickém substrátu. Zkusím nějakou korálovou drť, nebo ty mušle a sépie zapravit do substrátu, možná i vaječné skořápky by mohli plnit svůj úkol.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 20 Lis 2011 21:08 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Petře, myslím že v tom hledáš něco zbytečně složitého. Rostliny o kterých mluvíš - vavřín, pistácie, kokosovník a mangovník zrovna nerostou ani mě a to bydlím v Moravském krasu a mám opačný problém - všude je tu vápno . Kokosová palma je přísně tropická rostlina, která, ač snese krátkodobě teplotu na nule, dlouhodobě nesnese ani 17°C a musí mít neustálý přísun světla a vlhkosti vzduchu. Znám 2 případy, kdy kokosová palma u nás prosperovala, jeden případ je z bytu a druhý případ je kokosová palma u kolegy, kterou pěstuje v zimní zahradě. Pak znám případy z tropických skleníků, například botanická zahrada Brno nebo ITS Praha. V žádném z případů ale nejde o vápník. Co se týče vavřínu a pistácie, v květináči mi tyto rostliny vůbec nerostly, tak jsem je zasadil do země, kde letos začaly konečně růst, zůstanou tam přes zimu, zakryté listím. Mango je rostlina, se kterou jsem už asi skončil, asi na něj nemám podmínky.

A co se týče Coccoloby, měl jsem ji 2x, jednou kupovanou, jednou z výsevu. Vždy rostla jako blázen, ale během zimy na podchlazení (kolem 10°C) odešla :( .

Pistácie a vavříny v přírodě rostou na podobných půdách jako citrusy, přičemž citrusy paradoxně rostou na vápeci. Tento vápenec musí být ale v takové formě, že jej rostliny nepřijímají, jinak si to vysvětlit nedovedu, když jsou citrusy spíše kyselomilné...

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 20 Lis 2011 21:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Rade dovolím si s tebou nesouhlasit.Něco na tom vápníku bude.Kokos mám již pěkných pár let.Vypěstoval jsem ho z koupeného kokosu a nemám s ním sebemenší problém.Ale mám ho v písčitém substrátu a zalévám tvrdou vodou.A nemohu souhlasit ani s těmi 17stupni co se uvádějí jako hraniční teplota.Bydlím ve starém kamenném baráku a těch 17-18stupnů je maximální teplota na kterou vytápím.A to přitápím je na večer k televizi.Celý den je tak kokos v teplotě 14-15.
Píšeš,že to není o vápníku,ale na začátku příspěvku píšeš,že bydlíš v Moravském krasu a teprve po přesazení pistácií a vavřínu z květináče do volné půdy ti začaly růst. :?:
Souhlasím,že ve středomoří rostou citrusy na vápenatém podloží.A u nás vápno nesnášejí.Skus ale zasadit pistácii do rašeliny.Do dvou let je po ní.U vavřínu to tak zásadní nebude,ale i on si v kyselém substrátu nijak nelibuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 21 Lis 2011 00:13 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Marťasi, je to zajímavé co píšeš o tom kokosovníku, já píši zase své zkušenosti. Měl jsem ale už koupenou rostlinu, jestli jsi měl vlastní, je možné, že by mohla být odolnější... :?: ...

Co se týče těch pistácií a vavřínu v zemi, tak jsem neuvedl, že pro výsadbu "speciálnějších" rostlin vždy míchám půdu s vlastním kompostem, pískem, rašelinou a v tomto případě i s polo-rozloženými smrkovými jehličkami, čili taková hrabanka. Zkrátka tak, aby byla půdní reakce spíš mírně kyselá. To mi vždy u většiny rostlin vyhovovalo, takže nedá se říct, že by rostla v "naší", spíše vápenité půdě.

Co se týče ještě toho vápnění půdy, myslím že by to chtělo nějakého odborníka, co by potvrdil, co skutečně obohatí půdu o ten správný "druh" vápna, který rostliny příjmou. Moc nevěřím tomu, že tvrdá voda nebo třeba rozbité skořápky zrovna obohatí půdu o správnou formu vápna přijatelnou pro rostliny.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 21 Lis 2011 00:53 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
Motáte se kolem toho hoši, něco to bude :) .

Kdysy jsem někde slišel, že asi vědci dají další látku do "tabulky" kterou je schopen poznat jazyk, a to je vápník. Trochu mě to trklo, protože já kdy se sprchuju, tak si připadam, jako bych měl pak vlézl rovnou do míchačky z betonem jak ze sebe ten vámník cejtim :mrgreen: . Takže ho máme ve vodě, a ne málo, a rostlinky tím zalévám spolu ještě s kalnou vodou od rybiček a v léti deštovkou.

Takže já asi nevědomky zalívám snad vším tím nejlepším co pro kytky mohu udělat. Ale asi to chce ještě chvíli pozorovat. Mě rostliny odchází buď na přemokření nebo na chlad.

Jako obohacezí půdy o vápník bych volil cpeciální vápno pro rostliny a třeba ve formě zálivky bych jim to velmi zřídka dopřál, třeba pak budou vidět nějaký výsledky. Za zkoušku nic nedáš :wink: .

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 21 Lis 2011 01:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Můj kokos měl tropy jen když jsem ho klíčil.Pak už si musel zvykat na chladnější podmínky.Ale to je všeobecně známo,že rostliny vyrostlé ze semen u nás jsou odolnější než dovezené z tropů.Ve stejných podmínkách pěstuji i durian a nevypadá,že by strádal.O mangu nemluvím,to je plevel.
S přidáváním skořápek skušenosti nemám,ale kaktusáři je dříve k vápnomilným kaktusům přidávali.O vodě nepochybuji.Stačí abych zalil čajovníky vodou z řádu a po pár zálivkách se s nimi mohu rozloučit.S pistácií bych to viděl tak,že jestli jsi jí vysadil na jaře a má tet třicet centimetrů,tak kořen je již minimálně metrový a táhne si vápno z podloží.A to je i problém,proč v květináči neroste.Jako pouštní rostlina žene kořen do hloubky za vodou a pak teprve začne růst vršek.V květináči narazí kořen na dno a jezdí po dně pořád dokola.A nadzemní přírůstek je minimální.A člověk si řekne-neroste,přesadím ji.A to je další problém,protože nesnáší přesazování a trvá ji strašně dlouho než se vzpamatuje.A tak to jde stále dokola a z pistácie je dvaceti centimetrový zákrsek.Venku je to jiná.Jakmile zakoření,tak dělá metrové přírůstky.
Na ten vavřín je lepší položit polistirénovou bednu.Pod listím mu splesnivý listy.Pistácie vydrží i bez zakrývání.Stačí ke kmínku přihrnout trochu zeminy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 22 Lis 2011 16:03 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
Vavřín jsem zasadila do obyčejného substrátu pro pokojové rostliny, koupeného v Peny a roste perfektně. Zalévám vodou z vodovodu, ani moc nehnojím. Čajovník pěstuji od semene krátce, má asi 10 cm za 2 měsíce, mám 3 rostlinky, zasety ve stejném substrátu, každá roste jinak, i když mají naprosto stejné podmínky, pěstuji je v substrátu pro azalky (nic jiného jsem neměla po ruce), zalévám vodou z vodovodu, všechny ale vypadají docela dobře. Teď nerostou, jsou v ZZ při teplotě asi 15st. Ve stejném substrátu mám i kamélie, rostou parádně, kvetou každý rok, mám už docela velké keře. Také zalévám vodovodní vodou, jsou krásně tmavě zelené. Až rozkvetou, dám foto na ukázku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: cocoloba
OdeslatNapsal: 22 Lis 2011 16:26 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
No to není nic divného. Každému teče jiná voda z vodovodu. U nás je voda měkká a neutrální až kyselá, u Marťase je voda tvrdá, vápnitá a tedy i zásaditá. Ta by kaméliím, tedy i čajovníku dozajista nesvědčila. Vy můžete mít vodu také bez vápníku a pro čajovník to tedy není nejmenší problém. Navíc substrát pro azalky bude dost kyselý a rašelinný. Huminové kyseliny neutralizují i případný aktivní vápník a ten přechází do solí, které jsou pro rostlinu prakticky nepřístupné. Pokud však máte vodu tvrdou, tak se substrát postupně zasolí, zneutralizuje a vápník začne rostlině škodit a PH substrátu poroste.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz