CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 00:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: BLACK SAPOTE-čokoládový strom do bytov/pravý ebenovník/
OdeslatNapsal: 26 Kvě 2007 18:31 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Vážený a milý pestovateia,ak môžem,otváram novú tému na prekrásnu subtropickú izbovú rastlinu BLACK SAPOTE-čokoládový strom, :wink: práve som získal jednu rastlinu od Zdenka,dovoz Taliansko,krásna,rozkonárená,jeden metrová,kto okrem mna ju pestuje v byte? Pošlite nejaké fotky :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2007 11:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 19 Říj 2006 10:21
Příspěvky: 83
Á, Black Supote! Po tom jsem se tu pídila na podzim. Teď čekám, až na pawpaw doplní nabídku a taky pro jedno vlítnu. Už se těším.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fotografie black sapote
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2007 22:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Srp 2004 18:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Zdravím,
na http://www.pawpaw.cz je kromě jiného již opět běžně dostupná black sapote, celkem 4 odrůdy! Letošní plody na našich rostlinách z loňského kvetení již dorůstají. Zde pro inspiraci plody "kulaté" selekce ze Sicílie, sice o malinko větší, než zde :D, ale stojí za kouknutí...
Obrázek
Jinak tady nakonec vlastně taky nejsou o tolik menší, takže netřeba smutnit. Zde foto "tuzemské", staré asi 14 dní, jiná selekce ("placatá"). Rostlina letněna na terase, pěstována bez přisvětlení v teplém bytě - nulový opad listů, plod přirůstá celou zimu, sice pomalu, ale přirůstá.
Obrázek
Bez diskuse jedna z nejzajímavějších rostlin pro tuzemského pěstitele, dobře pěstovatelná a k tomu s onou chutí čokolády :D.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2007 10:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 19 Říj 2006 10:21
Příspěvky: 83
Díky Tropy, tak tam hned dneska "vlezu".
Jo, taky prosím o info, jestli se dá pěstovat na zasklené lodžii (chystám se tam udržovat tak min. +5°C, snad to zvládnu).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Black sapote - lodžie
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2007 10:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Srp 2004 18:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Zasklená lodžie půjde, +5°C jako minimum by neměl být problém, je třeba mít na paměti asi to, že tam může být výrazný výkyv nahoru při slunném zimním dni.
Co se týče drobné rady, asi jen jedna - podložit kontejner na zimu polystyrenem kvůli zamezení chladu od spoda pokud jde o lodžii, kde vespod je venkovní vzduch = zima.
Hodně pěstitelských úspěchů!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2007 12:31 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 19 Říj 2006 10:21
Příspěvky: 83
Tropy, tak jsem koukala na pawpaw a rozšířená nabídka tam ještě není. A taky fakt nevím, kterou odrůdu bych si případně měla vybrat. Můžeš mi ještě poradit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2007 13:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Pre TROPIHO: TROPI,nemáš na svojom Black Saote náhodou slivušky? Tvoja fotka je velmi pekná,ale niečo také,ako slivušky je na nej vidiet,alebo sa mi to zdá?

Sú 4 odrody Black Sapote,sú označené číslami,1-4,ja osobne som prosil Zdenka,aby mi priniesol najvhodnejšiuu odrodu do bytu a doniesol mi Black Sapote 2,predpokladám teda,že je to jedna z vhodnejších odrod,ale to naozaj len predpokladá,lebo doteraz som ho ešte nepestoval. Čas ukáže. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2007 14:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 19 Říj 2006 10:21
Příspěvky: 83
Když už, tak puklice, nebo štítenky, nebo jak se jim nadává. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2007 14:38 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Nadáva sa im hocijako.V češtine je to trochu inak,no nakoniec je to jedno,všetko to cicia štavu z listov,pekne sa to krmi,ham ham. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Odrůdy black sapote
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2007 20:53 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Srp 2004 18:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Odrůdy jsou skutečně označeny čísly 1. až 4.
Všechny jsou vhodné do bytových podmínek, liší se v podstatě jen tvarem a velikostí plodu a trochu vizáží (menší/větší listy, vzpřímenější/mírně převislý růst, atp.). Do bytu klidně jakoukoli, nejlepší je osobní výběr - jedno vidění vydá za tisíc slov a popisů.
Docela jsem čekal, kdo se chytne těch škůdců na obrázku. Chtěl jsem to hned napsat, ale nenapsal :). Jsou to normální puklice. Zajímavé je, že black sapote jim v zimě celkem chutná, ale zajímavější je, že rostlinám je to zcela jedno. Žádná poškození, nic. Před lety, když jsem s black sapote začínal, jsem to přes zimu řešil (jde v mém případě jen o zimní záležitost při bytovém zimování), ale je to zbytečné. Tedy pokud Vám nevadí trocha medovice okolo kytiček :lol:. Po vyletnění stačí jeden postřik i zde široce doporučovaným Nurellem D a je to v klidu. Ona rostlina již byla v době fotografování postříkaná a jen šlo o to, kdy přijde déšt, který ji omyje. Ten přišel včera, teď je čisťonká jak lilie...
Ideální postup je asi tento - pokud se puklice objeví, počkat s případnou chemií na letnění a mezitím občas osprchovat a rukou setřít puklice. Nenáročné, nesmrdí to v bytě, rostlinám je to v celku jedno.
Martino, když napíšeš na pawpaw.cz, určitě se Ti pověnují.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Black sapote.
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2007 21:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Zdravím všechny, ja už mám doma na terase 2 rostliny black sapote- odráda č. 3 a 4 . Byly ze stejného dovozu jako Tvoje Ivane.
Jsou opravdu krasne, a v podpaří lístů se klubou drobné poučky- snad to budou květy ??? :lol:
Mam je na terase přivazan= ke sloupům protože v těchto dnech v Olomouci hodně foukalo anechci aby je převrhlo a zlomilo.
Pro všechyn - krásne rostliny, už jsem i zapoměl na tu cenu :cry: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2007 21:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
PS. ješte jedem dotaz, kde je přesne to označení odrůdy , Zdeněk mi to řekl ale samou radostí až jsem je donesl domů jsem to zapoměl a již to nevím ?? :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odrůdy black sapote
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2007 22:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 13 Zář 2006 19:04
Příspěvky: 120
Tropy napsal:
Odrůdy jsou skutečně označeny čísly 1. až 4.
Všechny jsou vhodné do bytových podmínek, liší se v podstatě jen tvarem a velikostí plodu a trochu vizáží (menší/větší listy, vzpřímenější/mírně převislý růst, atp.). Do bytu klidně jakoukoli, nejlepší je osobní výběr - jedno vidění vydá za tisíc slov a popisů.
Docela jsem čekal, kdo se chytne těch škůdců na obrázku. Chtěl jsem to hned napsat, ale nenapsal :). Jsou to normální puklice. Zajímavé je, že black sapote jim v zimě celkem chutná, ale zajímavější je, že rostlinám je to zcela jedno. Žádná poškození, nic. Před lety, když jsem s black sapote začínal, jsem to přes zimu řešil (jde v mém případě jen o zimní záležitost při bytovém zimování), ale je to zbytečné. Tedy pokud Vám nevadí trocha medovice okolo kytiček :lol:. Po vyletnění stačí jeden postřik i zde široce doporučovaným Nurellem D a je to v klidu. Ona rostlina již byla v době fotografování postříkaná a jen šlo o to, kdy přijde déšt, který ji omyje. Ten přišel včera, teď je čisťonká jak lilie...
Ideální postup je asi tento - pokud se puklice objeví, počkat s případnou chemií na letnění a mezitím občas osprchovat a rukou setřít puklice. Nenáročné, nesmrdí to v bytě, rostlinám je to v celku jedno.
Martino, když napíšeš na pawpaw.cz, určitě se Ti pověnují.


Psal jsem tam již před dvěma dny kvůli Fejchoe a ještě jsem nedostal ani odpověď, natož aby se mi někdo pověnoval :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pro uživatele Hofis
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2007 08:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Srp 2004 18:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Tecnická informace pro uživatele Hofis. Od lidí tvořících pawpaw.cz jsem pro Vás zjistil toto:
Napsal jste na citrusy@pawpaw.cz, tento mail řeší člověk, který je nyní mimo. Pokud byste napsal přes kontaktní formulář na webu, což je mail info@pawpaw.cz, odpovědi by se Vám dostalo. Jinak jestli Vám vadí 2 dny, pak vězte, že třeba mě ne. Ti lidé to dělají po práci a někdy to holt nevyjde tak rychle.
Toť z mé strany k ..... vše.
Odrůda je napsaná na kontejneru číslem. To v paždí listů jsou skutečně nejspíš květy, ať Vám to dobře odkvete :D !!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: black sapote
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2007 20:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
to Tropy
je zapotřebí nějak aktivně zasahovat do kvetení- třeba opylovat, resp. chranit před chladem ??


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz