CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 23 Dub 2024 20:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pro uživatele Hofis
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2007 21:27 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 13 Zář 2006 19:04
Příspěvky: 120
Tropy napsal:
Tecnická informace pro uživatele Hofis. Od lidí tvořících pawpaw.cz jsem pro Vás zjistil toto:
Napsal jste na citrusy@pawpaw.cz, tento mail řeší člověk, který je nyní mimo. Pokud byste napsal přes kontaktní formulář na webu, což je mail info@pawpaw.cz, odpovědi by se Vám dostalo. Jinak jestli Vám vadí 2 dny, pak vězte, že třeba mě ne. Ti lidé to dělají po práci a někdy to holt nevyjde tak rychle.
Toť z mé strany k ..... vše.
Odrůda je napsaná na kontejneru číslem. To v paždí listů jsou skutečně nejspíš květy, ať Vám to dobře odkvete :D !!


Nechtěl jsem nikoho naštvat, ale asi jsem deformován z práce, kde se odpovídá do 5 minut.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kvetení black sapote
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2007 08:29 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Srp 2004 18:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Do kvetení netřeba zasahovat, dokonce ani když je rostlina vevnitř bez přístupu hmyzu.
Chránit před chladem? Nedělám, pokud dotaz měl být k dnešním hlášeným mrazíkům, již je vyřešeno....Ale v Olomouci asi nemrzlo, mikroklima města je silný moment.
Black sapote má květy v podstatě stejné jako jiné tomely. Specifické je, že některé jsou nedokonalé ve smyslu tom, že neobsahují funkční obě pohlavní součásti. Pozná se to podle vůně.... :). Netřeba nějak řešit, rostliny vesměs nasazují docela poctivě dost květů a je mezi nimi dostatek i "kompletních". Na pohled to úplně poznat nejde, ani tu vůní můj nos nějak nerozlišoval, ale J. Morton to popisuje jako mdlou/slabou vůni u kompletních květů a vysloveně patrnou vůni gardénie u neúplných (samčích) květů, které navíc mají mít černé skvrny v hrdle okvětí (to jsem nikdy nezkoumal, asi to tak je). Závěr - informace o kvetení jsou pro zajímavost, v praxi netřeba řešit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2007 17:14 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Tropy,tiež sa mi v pažiach listov začali objavovat malé guličky :wink: tiež si myslím,že sú to kvety,hoci je rastlina vysoká zatial len meter s štyrmi konárikmi. Obsah nádoby je 5 litrov. Kolko plodov podla teba udrží a kedy dozrejú? :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Black sapote.
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2007 20:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Mam podobný dotaz ako Ivan Brošš , a další jak je to s řezem a tvarovaním rostliny, Nechat ji přirozený růst nebo zaštipovat / stříhat vyhony??
Zasílám pár obrázků.

[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img78.imageshack.us/img78/2479/p5300267sm5

TAk alespon jednu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2007 13:59 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Presne tak,o reze rasdtliny nemám ani ponatia,pre istotu aj ked Black sapote rastol kusok do kriva,pre istotu som namiesto rezu rastlinu len vyviazal o bambusové paličky,aby rástol aj do hora a do strán rovnomernejšie.
Ale nepredpokladám,že by ho trebalo nejako rezat,ten môj po presadení začal vytvárat dostatok,asi 10 bočných výhonov,ktoré by sa mohli podla môjho úsudku viac rozvíjat a na nich priniest dalšie kvety,prípadne aj plody,pokial by ich uživila :wink: .Viac svetla,či rezat,alebo nie, by pravdaže mohli prniest kompetentnejší,kedže je to novinka. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Dotazy, odpovedi
OdeslatNapsal: 02 Čer 2007 23:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Srp 2004 18:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Zdravím!
Nemýlím-li se, ptáte se na nutnost/vhodnost/možnost řezu a na kvetení versus vyživení plodů.
Řez netřeba, je možný bez limitu. Je to opravdu v podstatě stálezelený tomel (diospyros dygina), takže na řez reaguje rozvětvením. Rozvětvuje se i sama, některé selekce mají mírně převislý růst. Řez v podstatě stačí podle Vaší volby, tedy tvarovací, atp. Pro plodnost netřeba, sám jsem řezal párkrát, naposledy tehdy, když jsem nějak zapomněl loni v prosinci zalít a rostlinka chudinka shodila 2/3 listů. Taky shodila 12 ze 13 plodů :cry:, ale ona by je stejně nevyživila. Zde máme odpověď na druhou otázku, black sapote je schopná a ochotná nasadit pěkně. Propad je přirozený a až když by zbylo víc plodů o velikosti tak 2 cm než vyjde podle obvyklé rovnice cca 10-20 listů na plod (rostou 12 měsíců!), pak probrat. Ve velikosti, co je prodávána lze uživit tak 4-6 plodů - vyzkoušeno. Kontejner a jeho velikost je relativně méně podstatná - viz. např. můj příspěvek o plodícím liči zde na fóru. Je třeba běžně hnojit, přesazovat spíše méně, za chvíli byste to neměli do čeho dát, kontejnery by byly těžké, atd. Podmínkou je nezasolování substrátu (občas je dobré silné propláchnutí), chystám se vyzkoušet zeolitový substrát, který je do určité míry "na furt". Vlastně si teď uvědomuju, že přesazuju až tehdy, když rostlina začně chřadnout, takže tak jednou za 4-5 let a vesměs do stejného kontejneru - vyklepu dost staré zeminy, seříznu kořeny a rostlinu a jedeme znovu. Je to metoda, kterou používají američtí pěstitelé tropických rostlin v interiéru a jednou co 5 let seříznou takto kořeny o 2/3, rostlinu stejně. Já to tak brutálně zatím nedokážu...ale funguje to spolehlivě. I třeba na citrusy.
Co se týče black sapote, znovu zopakuji, že je nesmírně odolná a tvárná, docela z našeho hlediska šťasná výjimka mezi tropickými druhy. Podobně mohu hovořit třeba o karambole, malajském jablku, all spice (nové koření, pimenta doica), některých amazonských eugeniích. Ale to by bylo na dlouhé povídání...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Black sapote
OdeslatNapsal: 03 Čer 2007 06:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Děkuji za obsahlou odpoveď - myslím že i za Ivana,
Takže jsme si vybrali dobře a doufam, že rostliny porostou a porostou a zaplodí.
P.S. Jak se pozná že plod je uplně zralej ??? Sam odpadne, ??změkne. ??
A jaká je následná konzumace, může se konzumovat hned po odtrhnutí , nebo se musí nechat uzrát" dojít " v ledviny, či mezi jinám ovocem ??
A jak je to ze semeny, Tropy máš s tím nějakou skušenost, jak se sadí, jaká je kličivost - ja jsem našel nějaké články o tom v angličzine, musím se k tomu posadit- ale co jsem to letmo prohlížel, bylo tam něco na spůsob stratifikace chladem ?? - ale musím to přeložit a přečíst ještě jednou . 8) 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2007 11:50 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Samozrejme,aj ja dakujem za rozsiahlu odpoved :P
Ivan.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Black sapote.
OdeslatNapsal: 15 Črc 2007 20:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Rad bych poprosil o radu, sapote mam na terase, na sluničku , ne celý den, spíše na vrchním patře více fouká. Doposud byly rostliny bez problemu a přes víkend mi jedna z nich skoro zhodila všechy listy ?? Na druhé rostline jsem na roubu listu našel černé fleky. Přikládam foto.

No i přes opakovane pokusy mi to nějak nejde a vyhazuje server nelze najít / již při resize image/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BLACK SAPOTE-čokoládový strom do bytov/pravý ebenovník/
OdeslatNapsal: 19 Lis 2008 14:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Dub 2007 07:25
Příspěvky: 7
Ahoj,
Mám dotázek Black Sapote mi zakvetl v červnu 2007 a dva plody se udrželi, ale ne a ne dozrát stále jsou na rostlině mají průměr cca 8-9 cm a jsou stále tvrdé jak kámen :-) letos v červenci opět vykvetla, ale květy shodila všechny tak bych se chtěl zeptat jak urychlit dozrání protože už mi to připadá dost dlouho :-) Rostlina už je zazimovaná v zimní zahradě kde je chladno a tam už letos asi nedozraje tak bych chtěl poradit jestli utrhnout a nechat dojít v teple doma a nebo nechat na rostlině a doufat, že na jaře dozraje :-) Díky moc za radu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BLACK SAPOTE-čokoládový strom do bytov/pravý ebenovník/
OdeslatNapsal: 19 Lis 2008 16:54 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
No tak bude pořádný oříšek. Proč asi nedozrála na to ti tady nikdo asi neodpoví. Já Black sapote pěstuji a po letošní zkušenosti kdy mi mamka na jaře zrušila 4 velké plody, ( v dubnu mi do black sapote vrazila metrovou Fuksii a plody ulomila) které jsem je nechal dojít doma a plody nedozrály. Pořád byly takové divně pálivé i když změkly a zčernaly. Tohle bych raději nezkoušel. Musí dozrát na rostlině. V domovině kvete v květnu nebo červnu a plody dozrávají za 12 - 14 měsíců po odkvětu. Proč nedozrály u tebe nevím a nejsi jediný komu plody nedozrály. Mužeš doufat, že plody pokud jsou zelené určitě někdy dozrají, ale otázka je kdy to bude :?: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BLACK SAPOTE-čokoládový strom do bytov/pravý ebenovník/
OdeslatNapsal: 20 Lis 2008 06:53 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Dub 2007 07:25
Příspěvky: 7
Díky za odpověď tak uvidíme třeba dozrají přez zimu i když nevím spíš asi až na jaře po vynesení ven uvidíme jednou se dočkám snad :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz