CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 22:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: VAVřÍN
OdeslatNapsal: 17 Led 2005 17:00 
AHOJ VŠICHNI.NEVÍTE JAK A KDY ZASADIT SEMENA VAVřÍNU. PřIVEZL SEM SI JE V ZÁřÍ Z CHORVATSKA A MAM JE ZATIM V LEDNIčCE V PYTLÍKU. ZATIM čAU A DÍKY


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Vavrin
OdeslatNapsal: 18 Led 2005 08:00 
Ahoj!
Tiez som si priniesol semena vavrinu z Chorvatska, v oktobri. Hned som ich vysial a ulozil na loggiu, kde boli celu zimu (teplota 0 az 5st.)samozrejme substrat bol stale vlhky. Uz vo februari zacali klicit a vyklicili takmer na 100%. Niektore som vysadil von do vinohradu a uz 4 roky su vonku aj cez zimu. Len raz za tu dobu omrzli az k zemi, v priebehu vegetacie zas z korenoveho krcku vyhnali. Uvidime ako sa im bude darit dalej.
Vela uspechov pri vyseve!
Vlado


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: RE: vavřín
OdeslatNapsal: 18 Led 2005 09:51 
Zasaï je klidně nyní, stratifikaci už v lednici prodělali. Ony stejně klíčí několik týdnů, takže to bude tak akorát.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Led 2005 10:46 
OK, DÍKY ZA RADU.HNED V SOBOTU JE ZASADIM.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Vavřín
OdeslatNapsal: 20 Led 2005 11:23 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Nemáš náhodou nějaké semínko navíc? :oops:

Vždy, když jsem si přivezl řízky, tak z toho nic nebylo.
Kdyby ano, poslal bych si obálku s penězi a ofrankovanou obálkou, aby jsi to měl bez práce.
Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Srp 2005 07:32 
Marek Svítek I completely gotta agree with you.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: mám semenáče
OdeslatNapsal: 12 Srp 2005 12:50 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Pedro, mám ve vinohradu asi 20 jednoletých semenáčů vavřínu,
tak 15 jich mohu postrádat, takže pokud má ještě někdo zájem, můžu je nějak poslat. Kontakt na mě je 775904775. Ondra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Zář 2005 18:53 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Máte někdo nej... způsob jak namnožit vavřín řízkama?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Zář 2005 05:40 
irab napsal:
Máte někdo nej... způsob jak namnožit vavřín řízkama?


Mně osobně se osvědčilo řízek namočit do stimulátoru růstu, přikrýt sáčkem, nebo Pet láhví. Z loòských řízkovanců se mi ujaly všechny.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Laurus nobilis - vavřín
OdeslatNapsal: 13 Srp 2006 13:16 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Dříve jsem jezdil na jih v září a v té době byla semena vařínu již téměř vyzrálá - černé barvy a bez problému klíčila :) .
Poslední roky jezdíme s rodinou v červenci a doposud jsem nevyzkoušel :cry: , zda v této době dosud zelená semena mohou dojít a vyklíčit :?: .
Máte s tím někdo zkušenost :?:
Vkládám letošní foto zelených semen bobkového listu z Toskánska :

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Laurus Nobilis - Vavřín (bobkový list)
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 07:36 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Pri svych toulkach po internetu jsem nasel zajimavy kultivar vavrinu s priznacnym oznacenim Hardy. http://www.tripleoaks.com/wpgdisplay.php?id=525

Materska rostlina udajne pochazi z Washington DC, kde roste jiz 10 let. Pokusim se alespon jednu sazenici ziskat a vysadit do volne pudy. Nekteri pestitele to jiz u nas zkouseli s beznym vavrinem, ktery ovsem pravidelne vymrza, ale na jare opet obrazi od korenu.

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VAVØÍN
OdeslatNapsal: 06 Lis 2007 19:35 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Čer 2007 13:15
Příspěvky: 141
Bydliště: Náchodsko
Vavřín - bobkový list - je stále zelený keř nebo stromek. Volně roste v Malé Asii, na pobřeží středozemního moře a v jižní Evropě. Ve volné přírodě dosahuje výšky 2 - 4 m, vyjímečně až 8 m. Listy jsou kopinaté, kožovité, tmavě zelené, po rozemnutí silně a příjemně voní. Květy jsou malé, bílo-žluté, jako višeň velké, kulaté nebo oválné. Semeno je obaleno tmavou pokožkou. Na půdu není vavřín náročný a snáší dobře i vápenaté půdy. Vyzrálé starší keře snesou i krátké 15ti stupňové , někdy i vyšší mrazy. Má dobrou regenerační schopnost a snese i hluboký řez. Pěstuje se pro listy (bobkový list), které obsahují etherické oleje, třísloviny a pektin, ale též jako vysoce dekorativní keř nebo stromek, celoročně krásně zelený. Vavřín se množí semenem, odkopky i řízkováním. Rostlina není náročná na půdu, stačí běžně dostupný zahradnický substrát. Každoročně od května se může vavřín přenést ven, nejdříve na 14 dní do polostínu, později snáší plné slunce. Přes zimu necháváme vavřín v chladné místnosti, na chodbě, případně ve světlém sklepě. Při správném hnojení rostou rostliny dobře a je možno každoročním řezem získat pro kuchyni užitečné listy jako koření. Rostliny proto tvarujeme jako nízký keř nebo stromeček s kulovitou nebo polokulovitou korunou. Sazenice vavřínu zasaďte ihned do květináče nejméně 15 cm v průměru. V létě během růstu pravidelně zalévejte a několikráte přihnojujte kombinovaným hnojivem. Na zimu zálivku omezte jen tak, aby kořenový bal úplně neproschl. Podle vzrůstu keře přesazujte každoročně do větších květináčů, později do malých dřevěných kbelíčků. Zaslané sazenice vám poskytnou čerstvé aromatické koření (bobkový list) a je pěknou ozdobou jak na zahradě, balkónech a v zimním období v bytě. POZOR!!! Rostliny po vybalení chraňte 2 - 3 dny před přímým sluncem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VAVØÍN
OdeslatNapsal: 06 Lis 2007 21:52 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
:shock: :mrgreen: :roll: :wink: ... tak jsme se všichni poučili... :!: :idea:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VAVØÍN
OdeslatNapsal: 06 Lis 2007 21:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Čer 2007 13:15
Příspěvky: 141
Bydliště: Náchodsko
To byl jen clanek, kde o nem pisi, hlavne mne v tom clanku chytla vydrz rostliny...co vydrzi atd...
Podle toho clanku bych ho mohl pichnout na jare do zeme a nechat ho volne v pude....na zimu castecne omrzava a znovu na jare roste....

Ono se to tu uz resilo, ale tak sem na to narazil, tak mi nedal, abych to sem vlozil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laurus nobilis - vavřín
OdeslatNapsal: 08 Zář 2009 21:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Dříve jsem jezdil na jih v září a v té době byla semena vařínu již téměř vyzrálá - černé barvy a bez problému klíčila :) .
Poslední roky jezdíme s rodinou v červenci a doposud jsem nevyzkoušel :cry: , zda v této době dosud zelená semena mohou dojít a vyklíčit :?: ............
Tak letos jsem byli na jihu v září-dnes jsem se vrátil a semínka vavřínu dovezl. Když jsem je pracně natrhal z vyššího stromu, tak se o kousek dál ulomila silná větev a šlo to hned jednodušeji. Vzlal jsem i řízky. Kdo má zájem poslat pár semínek a řízek, otvěte se - viz můj příspěvek 7.9.:
viewtopic.php?f=5&t=970&start=75


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz