CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 21:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zingiber officinale-zázvor
OdeslatNapsal: 06 Led 2012 23:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Přišla mi nedávno poměrně zajímavá soukromá zpráva a já doufám, že se její odesilatel do této diskuse časem také zapojí. Týkala se více méně pěstování rostlin z čeledi Zingiberaceae-zázvorovité. Konkrétně přímo zázvoru pravého (Zingiber officinale) a ne zcela běžného koření v našich končinách galangal, tedy oddenek v různém stupni úpravy z rostliny, jejíž české jméno neznám, ale latinsky se jmenuje Alpinia galanga nebo také Alpinia officinarum. Zázvor jsem pěstoval asi pře deseti lety. Jako reprodukční materiál jsem tehdy použil oddenek běžně prodávaný v obchodech. Ono to vlastně ani jinak nejde, neb se pravděpodobně jedná o hybridní druh, který ztratil schopnost generativní reprodukce. Údajně i vytvoří plody, ty ovšem nikdy nedozrají. To že se jedná o hybrid, zřejmě vyšlechtěný lidmi dokazuje i skutečnost, že se nevyskytuje nikde ve volné přírodě původní populace. Kultivován byl ale asi již před tisíciletími. Moc zkušeností jsem nenashromáždil, pěstoval jsem ho jen jedno vegetační období, které však nebylo totožné s vegetačním obdobím v našich klimatických podmínkách. Zkrátka z oddenku vyrostlo několik lodyh, vegetovali poměrně slušně, ač byly neustále napadány sviluškami, poté uschly a nedařilo se mi kratší dobu přimět oddenek k nové vegetaci. Jelikož mi na rostlině moc nezáleželo, časem jsem oddenek, který byl naprosto v pořádku, asi upotřebil při nějaké chřipce. Nyní si myslím, že zřejmě vyžaduje nějaké období dormace a i se domnívám, že jsem ji vyvolal buď přísuškem, nebo postřikem proti svilušce, který zjevně rostlina moc dobře nesnáší. Jinak mu také příliš nesvědčilo letnění a listy z obvodu osychaly. Další rostlinou z této čeledi, kterou jsem svého času pěstoval, byla Curcuma longa, tedy producent stejnojmenného koření kurkuma. Zkušenosti byly podobné, opět vyhledávaná kořist svilušek, ale rostlina velice dekorativní, listy širší než zázvoru. Bohužel úchvatného květu jsem se ani v tomto případě nedočkal. O květech Alpinia netřeba mluvit, směle mohou konkurovat okázalé kráse vstavačovitých, ovšem já jsem u nás nikdy nesehnal čerstvé oddenky. Nyní bych se k pěstování těchto nádherných rostlin rád vrátil, ale mimo zázvoru jsme nikde neviděl oddenky ke koupi. Byl jsem informován, že se dají koupit za pár desítek korun na nějaké Vietnamské tržnici v Praze a Marťas mě upozornil, že se Curcuma dá sehnat i v hoby marketech jako okrasná rostlina. Máte někdo ještě co napsat k těmto exotickým rostlinám? Téma je dlouho spící a myslím, že za tu dobu určitě někoho napadlo ten oddenek vrazit do květináče. S použitím v kuchyni radit nemohu, jelikož nejsem v tomto odvětví moc nadaný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zingiber officinale-zázvor
OdeslatNapsal: 07 Led 2012 13:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Led 2011 23:32
Příspěvky: 63
Obrázek


Zázvor obecný neboli z. pravý (Zingiber officinale Rose.) jest vytrvalá bylina vyhánějící z dužnatého, hlízovitě ztloustlého, článkovaného oddenku každého roku několik přímých, štíhlých, až přes 1 m vysokých lodyh, které jsou porostlé dvěma řadami úzkých, asi 3 dm dlouhých, pochvatě přisedlých listů. Vedle těchto listnatých, jalových lodyh vyrůstají později z oddenku též bezlisté, blanovitými pochvami objaté, pouze 2 až 4 dm vysoké květonosné stvoly zakončené krátkým, klasovitým, hustě směstnaným květenstvím.

Jednotlivé kvítky sedí v paždích blanovitých, širokých listenů a mají toto složení: Na spodním semeníku spočívá dvojí okvětí: vnější, zastupující kalich, podobá se malému, po jedné straně hluboce rozeklanému kornoutku, který objímá spodinu okvětí vnitřního. Toto okvětí, zastupující korunu, skládá se z trubky a ze tří kopinatých, žlutých, již v několika hodinách vadnoucích uštů, ve které trubka nahoře jest rozeklána. Poněvadž jeden ušet korunní stojí přímo, kdežto druhé dva ušty odstávají stranou, jest koruna poněkud dvoupyská. Z tyčinek jest vyvinuta pouze jedna a ta jest tím pozoruhodná, že spojidlo mezi oběma prašníkovými pytlíčky jest protaženo v dutý, fialový zobánek. Naproti tyčince stojí trojlaločný, fialově zbarvený medník, jenž se podobá okvětnímu lístku, jest však přeměněnou tyčinkou. Ze středu trojpouzdrého semeníku trčí dlouhá, jednoduchá čnělka, která prochází žlábkem mezi prašníkovými pytlíčky a dutým zobánkem a zakončuje se nálevkovitou bliznou. Na spodu čnělky možno pozorovati dva nitkovité výrostky, zákrsky po tyčinkách.

Plody, které se velice zřídka vyvinují a dosud prý nikde nedozrály, jsou trojpouzdré, mnohosemenné tobolky. Příčinu, proč plody nedozrávají, jest hledati nejspíše v té okolnosti, že rostlina se od dávných věků rozmnožuje a zachovává pouze oddenkem.

Složením květu připomíná zázvor ze známějších rostlin nejvíce dosnu indickou (Canna indica, L.), kterou lze často viděti jako okrasnou květinu v zahradách; jsouť rostliny zázvorovité (Zingiberaceae) s rostlinami dosnovitými blízko spřízněny.

Ačkoli planě rostoucí zázvor nebyl dosud nikde pozorován, považuje se za pravlast zázvoru jižní Asie, poněvadž se tam od starodávna pěstuje. Od 16. století pěstují jej však také na ostrovech Západoindických a v Brasilii, v novější době i v Africe, zejména v Sieře Leoně.

Ku pěstování zázvoru nutno voliti půdu vlhkou, ale nikoli močálovitou, která se musí dobře vyhnojiti a připraviti. Do té zasazují se kousky oddenku asi tak jako u nás kousky zemákových hliz, z jejichž pupenů (oček) v několika měsících vyrostou rostliny, vytvářející nové oddenky. Asi po desíti měsících počnou rostliny odumírati a nastane sklízeň. Oddenky se totiž ze země vyberou a uschovají se v suché místnosti pro další potřebu.

Pro obchod upravují se oddenky zázvorové dvojím způsobem dle toho, má-li se z nich dostati zázvor loupaný anebo zázvor neloupaný. V prvním případě se vybrané oddenky spaří nejprve vodou, aby se s nich dala svrchní kůra snadno sloupnouti, a oloupané se opatrně usuší. Zázvor tímto způsobem sušený jest na povrchu bílý nebo šedý, řidčeji trochu nahnědlý a nazývá se v obchodech zázvorem bílým. V druhém případě se oddenek neloupá, pouze se očistí od hlíny a rozkrájí se pak na kousky, které se uvaří ve vodě a rychle usuší. Zázvor touto methodou získaný jest na povrchu šedohnědý a říká se mu v obchodech obyčejně zázvor černý.

Užívání sušeného zázvoru jakožto koření musilo býti v jižní Asii rozšířeno už v dobách nejdávnějších, anať se o něm děje zmínka již v sanskrtě pod jménem sringavera. Ze spisů Pliniových a Dioskoridových vysvítá, že také starověcí Římané a Řekové zázvor znali. V našich zemích počalo se však zázvoru užívati jako koření až ve středověku.

Co učinilo zázvor kořením tak rozšířeným, jest etherický olej - silice zázvorová, jíž oddenek jest proniknut. Tato silice dodává zázvoru zvláštní vůně a kořenné, palčivé chuti.

Poněvadž zázvor jest po pepři kořením nejlacinějším, užívá se ho hojně netoliko v kuchyních a pekárnách, nýbrž i v cukrářství -zvláště do tak zv. zázvorek neboli „pepřenek“. Essence zázvorové přidávají též do bonbonů a do rosolek.

Také v lékárnách upotřebují sušeného oddenku zázvorového (rhizoma zingiberis), připravujíce z něho na př. tinkturu podporující trávení (tinctura zingiberis).

Měrou daleko větší nežli u nás upotřebují však zázvoru v jiných zemích. V Anglii ho na př. přidávají do piva, aby mu dodali větší říznosti; pivu takovému říká se pak pivo zázvorové, angl. gingerbier. V Japonsku jedí oloupaný, zavařený zázvor jako zákusek. V Číně a Vých. Indii čerstvý oddenek zázvorový zavářejí a kandisují jej jako u nás puškvorec.

Co týká se světového obchodu se zázvorem, stačí uvésti, že do Evropy dováží se nejvíce a nejlepšího loupaného zboží z Vých. Indie (zvláště z pobřeží Malabarského) a z Jamajky; zboží neloupaného dává nejvíce Bengalsko a ostrov Barbados.


Vedle zázvoru obecného neboli pravého pěstují v teplé Asii ještě několik jiných druhů zázvoru, jejichž oddenky však do Evropy se nedovážejí. Jsou to zejména:

Zázvor širolistý neboli zerumbet (Zingiber latifolium Herrm.), jenž se od z. obecného liší hlavně tím, že má širší, kopinaté listy a tlustší, méně kořenný, nahořklý oddenek.

Pěstují jej nejvíce v Bengalsku a na ostrově Javě, požívajíce oddenku jeho jako žaludečního léku a mladých listů jako zeleniny.

Druhdy dovážel se sušený oddenek tohoto zázvoru (radix zerumbet) i do Evropy, neboť z něho v lékárnách připravovali léky.

Zázvor kasumunar (Zingiber cassumunar Rob.) - má oproti oběma druhům předch. čárkovito-kopinaté listy vespod a na pochvách srstnaté a nahořklý oddenek jeho zavání kafrem.

Pěstují jej v jižní Asii k podobným účelům jako zerumbet. Druhdy připravovali i v evropských lékárnách ze sušeného jeho oddenku (radix cassumunar, rhizoma zedoariae luteum) léky, zvláště proti padoucnici.

Pozn. Zázvor žlutý neboli indický, jehož užívají v jižní Asii vedle zázvoru obecného jako koření i léku, pochází z oddenku příbuzné zázvorovité rostliny, zvané kurkuma (Curcuma longa L.). Více o ní nalezne čtenář mezi rostlinami barvířskými .O galgánu obecném (Alpinia officinarum Han.), jehož oddenku užívají v některých zemích asijských jako koření místo zázvoru, pověděno více mezi rostlinami lékárnickými.

_________________
http://exoticke-rostliny.blogspot.com/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zingiber officinale-zázvor
OdeslatNapsal: 07 Led 2012 21:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Semena Alpinie jsem asi před 3-4lety koupil v bambusáriu od p.Rezla.Vysel jsem je do obyčejného zahradnického substrátu a do třech týdnů vyklíčila.Pěstuji ji jako zmijovec.Na podzim ji nechám zatáhnout a přezimuji ji v suchu při 15stupních.Na jaře ji dám do skleníku a po vyrašení teprve začnu zalévat.Pan Rezl už semena nenabízí,ale koukal jsem,že asi tři druhy má Koexflor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zingiber officinale-zázvor
OdeslatNapsal: 07 Led 2012 22:12 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
A jak velké máte oddenky od Alpinie a rovněž jaký je to druh nevíte? Kdyby byly zbytečně přerostlé, nechtěl by se kousek oddenku podívat výše proti proudu Ohře?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zingiber officinale-zázvor
OdeslatNapsal: 07 Led 2012 22:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Abych pravdu řekl,tak jak to vypadá pod zemí nevím :oops:Oddenky nevyndavám a nechávám je zimovat ve vyschlém substrátu.Stejně tak přesazuji celý bal aniž bych ho rozebíral.Ale jestli po ní tak toužíte,tak se podívám.Na cedulce mám napsáno jen alpinia.Ale někde mám schované staré katalogy tak se mohu mrknout co je to za druh.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zingiber officinale-zázvor
OdeslatNapsal: 07 Led 2012 22:48 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Bře 2009 13:26
Příspěvky: 15
Bydliště: Kamenický Šenov
Já na oddenky kukumy narazila čirou náhodou v Tescu v Liberci v létě, byl tam i oddenek galgánu, který byl takový oschlý a říkala jsem si, že z toho nic nevyleze a tak si koupila jenom tu kurkumu. Část oddenků jsem použila na vaření :wink: a zbytek jsem zasadila do květináče, kde zatím v celku pěkně prosperuje. Vždy, když mám cestu do Liberce, tak se jdu podívat, jestli je tam zase nemají, ale od té doby jsem kurkumu ani galgán neviděla a lituji, že jsem si ho před tím nekoupila :twisted:. Jinak abych nezapomněla, bylo to od firmy Titbit, v supermarketech většinou od nich vídám čerstvé bylinky a chilli. Kdyby někdo měl zájem o kurkumu, tak na jaře jsem pár oddenků ochotna věnovat :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zingiber officinale-zázvor
OdeslatNapsal: 13 Led 2012 08:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Led 2010 22:05
Příspěvky: 83
Bydliště: Praha, Děčín
Mohu li rici tak TItbit dodava cizokrajne veci zejmena do restauraci a retezcu. Ale pokud ma clovek dostatek drzosti jako ja a napise zvidavy mail primo rediteli tak muze objednavat i soukroma osoba. Musim rici ze maji nektere veci jinak naprosto nesehnatelne - tesim se az bude sezona a ja dostanu cerstvy durian. Jejich stranky http://www.titbit.cz/
Mam od nich napriklad klicky Perilly purple - coz jsou mlade vyklicene rostlinky ve vate - ze seminek me nikdy nevyrostly. Takze Galgan, kurkuma, zensen, pripadne ruzne druhy chilli a dalsi veci jsou na pestovani velice pouzitelna. A maji toho mnohonasobne vice nez ten zkusebni vzorek co ukazuji na strankach. Na pozadani mohu soukromne zaslat na mail jejich cenik.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zingiber officinale-zázvor
OdeslatNapsal: 13 Led 2012 13:12 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Tak tomuhle říkám příspěvek roku v sekci ostatních tropických rostlin. Něco takového jsem chtěl dlouho slyšet. Opravdu, u nás se i z velkých obchoďáků totálně vytratila většina exotického ovoce, zbylo liči, kaki, sporadicky Hylocereus a fíky, jinak nic. Sháním longan, na podnože, salak, durian apod. Tesco, Globus, Kaufland, vůbec nic nového. Oni to posílají poštou, nebo je to na osobním odběru či PPL a podobně? Durian klíčí velice ochotně, snad z každého plného semene, ale udržet semenáčky na světě se mi nakonec nepovedlo. Hodně moc cenných informací jsem o pěstování durianu získal od Marťase a nyní vím, že problém, který mi rostliny zahubil je sic krátkodobý, ale přísušek, který prý rostlinu zahubí spolehlivě. Nyní o nějakou tou praxí ověřenou radou obohacen, se na durian zase cítím, ne tedy na jeho konzumaci, ale pěstování. Problém je že vím jak pěstovat, ale nevím z čeho pěstovat. Tak asi budu následovat tvou přidrzlou zkušenost a kontaktuji rovněž ředitele.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zingiber officinale-zázvor
OdeslatNapsal: 13 Led 2012 21:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Led 2010 22:05
Příspěvky: 83
Bydliště: Praha, Děčín
Poslana PM s mailem. Jsou velice ochotni. :-D ja nakonec bral veci asi za 4 tisice, bylo pred vanoci, neco jsem vzal pro dva kolegy, neco bratrovy pod stromecek,....jejich tamarilo bylo moc dobre. A cerstve datle kralovske...mnam mnam...nevydrzely do stedreho dne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zingiber officinale-zázvor
OdeslatNapsal: 13 Led 2012 21:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Led 2010 22:05
Příspěvky: 83
Bydliště: Praha, Děčín
Jinak cenik jsem nahral sem - http://www.edisk.cz/stahni/67263/Cenik_ ... .81KB.html
Nenapadlo me ze to bude nekoho nejak zvlast zajimat - tak at slouzi ke zdravi.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz