CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 10:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1294 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 87  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Črc 2006 19:49 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 03 Kvě 2006 07:02
Příspěvky: 14
Bydliště: Velvary cca 10km od Slaného nebo Kralup nad Vltavou
To jako když se svěsí a já je utrhnu třeba až za 5 dní bude už špatně???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fíky
OdeslatNapsal: 04 Črc 2006 20:34 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Já fíky sklízím tehdy když mi zůstanou v ruce v tomto stavu jsou nejlepší.
Nezralý fík drží celkem dobře na keři a nejde utrhnout. Naopak zralý fík po mírném otočení zustane v ruce - zlomí se stopka u plodu. Přezrálý fík většinou spadne na zem. Stopka měký plod neudrží - upadne vlastní váhou. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Črc 2006 21:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ale stalo se mi, že některé fíky držely a v horku byly již 3. den evidentně přezrálé s počínající hnilobou. Ve skleníku se mi stávalo, že rozprasklé plody chytily plíseň a hnily o to rychleji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: odrudy
OdeslatNapsal: 05 Črc 2006 10:17 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Zde bych to tipoval na problem odrudy. Ve fikovnicich jsem amater teoretik, ale to proto, ze prave hledam vhodnou odrudu na zahradu a nechci presvihnout, takze jsem uz precetl stohy materialu. Mam tam ted jednu od Zdenka (viz foto jeho fiku) a vypada to na Dottato nebo podobnou. Ale ta nechranena mraz nevydrzi a vzdy obrazi od korenu. Doma mam udajne velmi odolnou odrudu Verdino, ale existuje pry udajne nejmrazuodolnejsi fikovnik odrudy "Hardy Chicago", ktery ma mit extrem na drevu v -22°.

A jak jsem zjistil, jsou v nich neuvertitelne rozdily i v jinych vlastnostech. Krom obecne zname velikosti plody, barvy, listu i stavby rostliny je to i zrani plodu. Takze tady to bude hadam jako s jablonema, u kazde odrudy jinak. Hodilo by se tedy znat odrudu fikovniku ktery kupujete, anebo mate doma.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Črc 2006 13:58 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
martincz: Ahoj! To co pises je pomerne zajimave. Velice rad bych od tebe ziskal nejaky ten rizek odrudy Verdino. Mym obrovskym snem je take pestovat fikovnik na zahrade, ani nemusi plodit, ale hlavne at roste.

Pred par dny jsem narazil na jednoho Bulharskeho pestitele, ktery udajne vyslechtil z jiste Recke odrudy nejakou mrazuvzdornou odnoz, ktera ma vydzret i -15C Viz. http://www.polarpalm.net/photos1.htm

Bohzel se mi s nim zatim nepodarilo spojit je prave na dovolene, ale az se vrati pokusim se od nej nejaky ten rizek na experimenty ziskat.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 05 Črc 2006 16:40 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Diky za info, skutecne se zda, ze mnoho odrud, ktere se pestuji tady na ceskych zahradach nejsou ty odolne, takze na zimu vymrzaji. Da se predpokladat, ze zde vymrznou i ty odolnejsi, ale s urcitou ochranou by se daly zimovat a donutit k plozeni.

Rad bych, pokud je zde nekdo s lepsimi informacemi ci nejlepe praktickymi zkusenostmi, aby prispel.

Jinak s tou Verdino se uvidi, mam ji jeste velmi malinkou (30 cm), budu presazovat a mozna ji riznu, vetvicky ma ale male, takze uvidim jaka je sance ze zakoreni. Mam i overenou odrudu Dottato a pak na zahrade rasici fik od Zdenka z Vetrkovic (viz foto jeho odrudy). Dottato se chystam na bytove pestovani, Verdino bych rad soupnul ven. A pak jeste sehnal cokoliv odolnejsiho. Takze se nebranim cemukoliv a na odpoved od toho bulhara jsem zvedavy :-)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Črc 2006 18:22 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Taky mam Zdenkovu odrudu, ale tu venkovni, ne tu co pestuje ve skledniku. Bohuzel mi vsechny jeho vykopky uschly, ale uz jsem s nim domluveny, ze se zastavim pro nejake nove. ;) Az tvuj maly Verdino naroste moc bych ti byl vdecny za ten rizek na oplatku ti muzu poslat moje vzorky. Mam jeden z ostravske ZOO, ktery roste ve volne prirode, ale je to bohuzel nejaka kerikova odruda, zato s velice krasnymi maximalne vykrojenymi listy.

Bylo by fajn, kdyby se nekomu nekdy podarilo prizpusobit fikovnik nasim podminkam, aby bez ochrany zvladal i nase zimy, urcite by to bylo zajimave. Zatim to ale vidim spise tak, ze bude potreba na zahrade stavet nejake takove obludne konstrukce kolem stromu jako na nize uvedenem obrazku a to je prosim v severnim recku :)

http://www.polarpalm.net/exp/efir3.jpg


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Črc 2006 18:18 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Tak Bulhar se dnes ozval :)


I wrote in 2003 that we grow Brown Turkey variety, but now I know that this is a completely different fig. The name is Michurinska 10, but the people here just calls it "the one with the small fruits",but the fruits are more like middle sized.

They are very hardy. Even a small plant can survive as low as -16'C with no damages. Larger trees take -18'C with no damages. Please note that figs need much summer heat to get full hardiness.

Last winter was very cold in Bulgaria. In my garden I have 7 different fig varieties. Only 1 was untouched and it was Michurinska 10. Brunswick fig had just a minor damages and all of the others died to the ground.

Usually all figs in my garden get no damages at all. This winter the lowest temp. was just 2 degrees lower than before, but what killed the figs was the duration of cold - more than 1 week below freezing, even during the days the highest temps were up to -8 or -9'C. Our local fig variety takes this duration with no problems.

Also, even if they freeze back to the ground, they produce fruits on the young, one season old shoots, so they always produce crops.

Our summers are warm, with daytime highs around 28-35'C, sometimes 40-42'C, but most of the summer days above 30'C. In such conditions this fig has 2 crops, the first ripens right now, the first days of July, and the second one starts to ripe in the first or second week of August until the middle of September.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Črc 2006 19:13 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím
našel jsem dvě adresy,na jedné nabízí mrazuvzdorný "fík"do -18 st.,ale za velký peníz.
http://www.starkl.com/hity_terasy.htm
Na další se píše že ho někdo pěstuje někde v Krkonoších....
http://www.darwiniana.cz/forum/read.php?19,10188,10700
Bylo by to zajímavé se spojit a vyzkoušet pěstování.I já by jsem měl zájem.Zatím nashle.vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Črc 2006 19:29 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Mas pravdu ten posleni odkaz z diskuze co jsi poslal jsem uz nasel drive, bohuzel se mi nedari s tim clovekem spojit. Stran toho mrazuvzdorneho fikovniku co nabizi za 690,- je to bohuzel problem, protoze je jiz nemaji skladem.

Jinak s Bulharem jsme se celkem hodne rozpovidali, jedna se o pomerne velkeho pestitele a mam stesti ze mi posle hned nekolik jejich odrud fikovniku vcetne te jejich specialni Michurinska 10, ktera sice udajne nema ty nejkvalitnejsi plody, ale zvlada venkovni mrazy. Takze to vypada, ze budu mit pomerne atraktivni sberatelskou serii o kterou se pristi rok urcite rad podelim s ostatnimi, aby se u nas rozmnozily.

Na oplatku mu zasilam nejake knihy v cestine o pestovani citrusu a subtropickych rostlin. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fíkovník
OdeslatNapsal: 08 Črc 2006 07:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Črc 2006 13:15
Příspěvky: 5
vaclav napsal:
Zdravím
našel jsem dvě adresy,na jedné nabízí mrazuvzdorný "fík"do -18 st.,ale za velký peníz.
http://www.starkl.com/hity_terasy.htm
Na další se píše že ho někdo pěstuje někde v Krkonoších....
http://www.darwiniana.cz/forum/read.php?19,10188,10700
Bylo by to zajímavé se spojit a vyzkoušet pěstování.I já by jsem měl zájem.Zatím nashle.vaclav

Pokud vím,ficus carica je do -16ti a ty 2 stupně snad nehrajou takovou roli. Stejně se musí oba zazimovat. Fíkovník je bez listů,není problém jej ochránit před velkými mrazy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Črc 2006 07:53 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Črc 2006 13:15
Příspěvky: 5
flax napsal:
martincz: Ahoj! To co pises je pomerne zajimave. Velice rad bych od tebe ziskal nejaky ten rizek odrudy Verdino. Mym obrovskym snem je take pestovat fikovnik na zahrade, ani nemusi plodit, ale hlavne at roste.

Pred par dny jsem narazil na jednoho Bulharskeho pestitele, ktery udajne vyslechtil z jiste Recke odrudy nejakou mrazuvzdornou odnoz, ktera ma vydzret i -15C Viz. http://www.polarpalm.net/photos1.htm

Bohzel se mi s nim zatim nepodarilo spojit je prave na dovolene, ale az se vrati pokusim se od nej nejaky ten rizek na experimenty ziskat.

Obrázek

Nejsem odborník přes fíkovníky ale ty z kruhu mají vydržet -16.Při zazimování musí tím pádem vydržet v poho i -25 bez poškození.Stačí jej obalit několikanásobnou vrstvou netkané textilie jako je na obr dole. Podobně se zazimovávají i palmy a mrazuvzdorné banánovníky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ..
OdeslatNapsal: 08 Črc 2006 12:43 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Jde ale opravdu o odrudu, pokud nejake zahradnictvi prodava mrazuodolny fikovnik a je to jakysi "no name", pak ho vezmu maximalne zadarmo, protoze nevis co od nej cekat. Mezi odrudy fiku jsou opravdu neuveritelne rozdily. Od chuti, pres velikost plodu, barvu, tvary listu, zpusob nasazovani plodu a nevim co jeste. Je to vazne jako s jablonema, taky si an zahradu nekoupis jablon jen proto, ze o ni pisou, ze je to odolny strom s velkymi jablky :-)

Flaxi: tohel je naprosto vynikajici zprava :-) Ja se pokusim sehnat nekoho kdo by mi poslal vetvicku toho "Hardy Chicago".

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Črc 2006 12:58 
Letos sem vysadil semenáč fíkovníku a fíkovník z Kruhu(již s malými plody+jeden zrajici), uvidím který snese víc.

semenáč
Obrázek

fíkovník z kruhu + detail
Obrázek
Obrázek


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Črc 2006 09:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Silným mrazom v zime poškodený figovník má iba minimálne prírastky a na týchto hned nasadzuje plody. Dufam že vypestovaný strom už prežije. Zo spodnej korenovej časti rastie omnoho bujnejšie.

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1294 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 87  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 92 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz