CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 11:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1294 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 87  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Črc 2006 12:48 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Bře 2006 14:27
Příspěvky: 60
Toto sú plody z môjho fíkusu spred pár rokov. Bohužiaľ, túto zimu vymrzol až k zemi, plody z nových výhonkov pravdepodobne nedozrú.

Obrázek[/img]

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Črc 2006 10:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Taky se musím pochlubit mím fíkovníkem!Dostal jsem ho od Petra na červnové návštěvě! :P
Zřejmě se mu u mě líbí,protože mi nasadil fík!Byl jsem stoho dost překvapený,že by mohl už v 10cm výšky plodit! :D
Tady je jeho foto :arrow:
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fikovnik
OdeslatNapsal: 21 Srp 2006 09:37 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2006 10:17
Příspěvky: 113
Bydliště: Ústí nad Labem
Tak Vas vsechny na foru zdravim ze Svycarska,kde jsem na dovolene u svoji kamaradky a zaroven vzdalene pribuzni. Neni tu nastavena cestina a tak to pisu bez diakritiky,snad to prezijete :D . Jsem tu treti den vcetne prijezdu a vcera jsem byla v Zurichu na prochazce po meste, okoli,taky jsme se podivali z obriho kola - kolotoce shora na mesto a bylo to docela fajn :D . Ale hlavne jsem se prochazela po pobrezi okolo jezera a objevila spoustu krasnych stromu. Tak jsem taky nasla par fikovniku, vetsinou to byly stromky, ktere byly obalene plody a co je dulezite, tak nebyly v hrnkovych nadobach, ale ve volne pude, takze to znamena, ze nevymrza :lol: , samozrejmne vetsina z Vas je zkusenych a tak urcite vite jake je pasmo a nadmorska vyska v okoli Zurichu...asi jsou tu vhodnejsi podminky nez u nas doma.... Byla jsem z prochazky unesena a taky jsem objevila krasny druh borovice a taky nejaky krasny modrin. Je to jiny druh nez nas, ma tmavsi a hlavne hrubsi jehlici, neni tak jemny jako ten nas a hlavne co mne soklo byly jeho sisky :D . Ke vsemu jsou na strome jeste dva druhy, ta jedna siska vypada na zemi jako hovinko :D ci cerny slimak, ta druha je zase jako domecek od vos...bohuzel jsem nemela sebou fotak a ani jsem na tu kulatou sisku nemohla dosahnout, presto se mi podarilo sesbirat torza tech velkych kulatych sisek a ted se susim na slunci, abych vybrala nejaka semena. Pozdeji jsem z tramvaje videla strom v centru, kde ty sisky byly nizko, takze jak se znam, tak se tam urcite stavim a i kdyz jste tu spise zamereni na citrusy, tak ty sisky zdokumentuji a pozdeji treba ukazu fotku. Pokud by nejaky nadsenes mel zajem o seminka - aby stromecky vypestoval treba na bonsaje, tak jich urcite budu par mit a mohu poslat v obalce. Tak se tam u nas mejte krasne, vsechny zdravim, hlavne pani Ivu, pani Irenku, Mirka a vubec vsechny ostatni. Dovolenou mam pred sebou, tesim se hlavne do hor, tam bohuzel zadne citrusy neuvidim, ale pri ruznych vyletech uvidim spoustu zajimavosti. Je tady plno jedlych kastanu, ruzne druhy a hlavne barvy zahradnich ibisku, ted jsem videla krasne plnokvete, ktere jsem jeste u nas nevidela, no proste seminka a rostlinky to je moje.... tak se teste. Prima dny a hezke pocasi preji Vam vsem. Dnes je 21. tak jsem si poslechla Karla Kryla... Ahoj Eva


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Srp 2006 11:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ve Svycarsku se daji videt i rostliny z naseho zajmu vcetne citrusu. Nevim, zda muzete s kamaradkou cestovat, ale od Zurichu neni daleko Bodamske jezero a u nej Cechy velmi navstevovana Kostnice (upaleni Jana Husa, pamatnik). Je to na hranicich s Nemeckem, svycarska cast mesta se jmenuje Kreuzlingen a nemecka Konstanz. A za Konstanz je pristup na maly nemecky ostruvek Mainau zamereny na pestovani vseho krasneho. Je tu obrovsky novy Palmenhaus u zamku - s palmami i nekolika citrusy, z opacne strany zamku je expozice citrusu v drevenych nadobach z ozdobnym kovanim (fr.typu Versaj). Dale Schmetterlinghaus - tropicky sklenik s poletujicimi motyli a mnoho venkovnich expozici ruzne kveteny. Kousek po toku Rynu u mesta Schaffhausen jsou uchvatne Rynske vodopady - Rheinfall
Pokud by jste se vydali na jih - pres tunel Sv.Gottharda na Belinzonu, tak u jezera Lago Maggiore ma firma Otto Eisenhut botanickou zahradu vcetne velke sbirky citrusu, osazene m.j. i na venkovni expozici :!: .
Vice na http://www.eisenhut.ch :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Srp 2006 11:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Jeste Evo, diky za pripomenuti 21.8. K.Krylem, v tom pracovnim shonu by clovek zapomel...
Jinak jeste dodatek. Ve Svycarsku v okoli jezer a udoli rek (napr.Rhona) je videt napr.kiwi, ovocnarstvi na vysoke urovni, horske svahy jsou osazeny vinnou revou atd.
Ahoj Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Srp 2006 18:57 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2006 10:17
Příspěvky: 113
Bydliště: Ústí nad Labem
Petr Broža napsal:
Jeste Evo, diky za pripomenuti 21.8. K.Krylem, v tom pracovnim shonu by clovek zapomel...
Jinak jeste dodatek. Ve Svycarsku v okoli jezer a udoli rek (napr.Rhona) je videt napr.kiwi, ovocnarstvi na vysoke urovni, horske svahy jsou osazeny vinnou revou atd.
Ahoj Petr


Ja jsem tu letos uz poctvrte, loni jsme byly s Evinou spolu na vylete u Rynskych vodopadu a musim rict, ze jsem byla z toho vyletu nadsena, byla to nadhera a neni to daleko od mista, kde Eva bydli. Dnes jsem se udelaly okruzni jizdu na kole, tak kolem 30 - 35 km a na zpatecni ceste jsme se stavovaly u Evy dalsiho pribuzneho, ktery zde zije a ma nadherny sad plny ovoce... snad svestek ci ryngli tady ma snad 15 druhu, cervene, zlute, modre, ovalne, kulate, sisate, velke, male... a taky qvitin - nevim jestli jsem to napsala dobre, ale je z toho vyborny dzem a je to neco na zpusob nasi kdoulone, u nas mala zluta jablicka, babicka to davala kvuli vuni do pradla, tady jsou to zlute hrusky, nektere maji az pul kila a je z toho vyborny dzem... Taky jsem tam dnes v sadu videla kiwi :D . Je tu oblast, ze skoro v kazde zahradce tu maji vino a co zahrada, to jina barva a jiny druh :D . Jinak mohu cestovat po celem Svycarsku, posledne pri planovani vystupu na jeden vrchol bylo osklivo a tak jsme jeli do Svateho Morice, rok predtim do Lugana na jih, kde jedine misto melo skoro 30 stupnu, na ostatnim uzemi lilo a lilo a bylo jen asi 14 stupnu. Napisu co jsem jeste objevila za zajimavosti, kazdopadne seminka sbiram a pisu poznamky, abych vedela co to vlastne mam :D . Tak znovu pozdrav vsem Eva


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fíkovník
OdeslatNapsal: 24 Srp 2006 21:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
LeXxa napsal:
Jak se pozná že jsou už zralý? :?

V Itálii stály takové zelinky 3,45 Euro :shock:

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Srp 2006 12:54 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Zdravim vsechny pratele Fikovniku! :) Letos jsem stravil dovolenou take v jejich tesne blizkosti a to sice na stredni dalmacii v Chorvatsku, kde si rostou jako plevel treba i z kamennych zdi obdobne jako u nas kopriva.

Jak vyplyva z predchozi diskuse, rad bych, aby se fikovniky rozsirily i u nas na nekterych chranenych stanovistich a proto jsme se s jednim z uzivatelu tohoto fora (VIP) rozhodli udelat jeden blaznivy experiment a to sice zakorenit vetsi mnozstvi rizku a na jare pak vysadit na ruzna verejna mista a u jiznich zdi v Ostrave a on zase v Praze.

Mozna nekteri z Vas jiz vi, ze v Praze je mozne se potkat s volne rostoucimi fikovniky ve Valdstejnskych a palacovych zahradach, viz. nize uvedene fotografie.

Obrázek

Obrázek

Jedna se samozrejme o jizni nebo jiho-vychodni zdi, ale lze predpokladat, ze odolnost techto rostlin bude pomerne vysoka proti tem, ktere jsem si dovezl z Chorvatska jako napr. tento krasny a maly stromek:

Obrázek

ktery ted po prevozu v kufru auta samozrejme vypada trosicku jinak :)

Obrázek

Zrovna vcera jsem byl v Praze a bohuzel jsem se v "ramci vyzkumu" musel zachovat trosicku vandalsky a sproste jsem si par rizku z tamnich rostlin cvaknul a privezl do Ostravy.

Obrázek

Obrázek

Byla tam i spousta jiz zralych a sladkych fialovych plodu. Nyni jsou rizkovance namoceny v Racine a za chvili je budu davat do mnoziciho substratu zakorenovat. Doufam, ze se ujmou vsechny a na jare pak budu mit moznost vyzkouset s VIPem experiment se zanesenim noveho druhu do mistni prirody. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Srp 2006 13:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Držím palce s výsadbou fíkovníků, pokud se vám při řízkování neujmou, pár jich mohu na tento účel věnovat. :D
Ty kamenné zdi na svazích k jižní straně - to je něco úžasného a moc mě to bere... Inspirace z Itálie je velká, ale bohužel mám pouze pozemek s opačným sklonem (severovýchod), navíc na silně návětrném místě, proto se snažím alespoň uměle vytvořit podobné prostředí. Pouze v malém - začínám si hrát na kameníka a buduji Hortus Hesperides pro letnění citrusů a u kamenných zdí dojde i na výsadbu fíkovníků a jiných subtropů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 27 Srp 2006 17:01 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Dovezene fiky - jsou urcite partenokarpicke?

Dobry napad s experimentem, rad se pripojim.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Srp 2006 07:04 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Dle informaci mistnich obyvatel partenokarpicke jsou, ale ruku do ohne bych za to nedal. Po pravde mi na tom ale az tak moc nezalezi, u techto dovezenych stromku mi jde spise o jejich okrasny charakter, mam je vice mene jako nejaky suvenyr z oblasti kde se pohybuji kazde leto jiz tretim rokem.

Privezl jsem si i tento na prvni pohled maly olivovnik primo z poprezi plaze kromasna.

Obrázek

Bohuzel byl o neco vetsi nez se na prvni pohled zdalo a proto jsem ho musel mirne zastrihnout aby se dal vubec nalozit. Ted jen budu doufat ze se pristi rok vzpamatuje a zazelena, korenovy system ma bohaty a privezl jsem mu i tamni typicky cervenou pudu.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Srp 2006 07:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 24 Srp 2006 14:23
Příspěvky: 79
Bydliště: Nitra, SK
flax napsal:
Nemohl by mi nekdo z Vas poradit, kde by se dala sehnat odruda ficus dulciaria dugand, ktera by mnela byt plodici mrazuvzdornou verzi fikovniku z horskych oblasti kolem 2800 m.n.m. ? Velice bych o tento druh stal, ale bohuzel i google skoro mlci...


Flax, odkial mas informacie, ze sa jedna o mrazuvzdorny druh? Rastliny z And z vysokych nadmorskych vysok vidia v "lete" teploty okolo +25C, ale naopak v "zime" tam je teplota +20C. Tie "rocne obdobia" ako aj uvedene teploty bez obrazne. Celorocne je teplota velice konstatna ako aj vysoka vlhkost vzduchu. Aj ked na fotkach z And casto vidiet tropicke rastliny v pozadi so zasnezenymi vrcholkami kopcov, tie rastliny nikdy nezazili mraz.

Obrázek

Jan

_________________
Jan, Nitra, SK


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Srp 2006 07:52 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
J. Saml ve sve knize Subtropy zminuje tento druh jako jeden z nejmrazuvzdornejsich, proto jsem k nemu chtel ziskat vice informaci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Srp 2006 08:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 24 Srp 2006 14:23
Příspěvky: 79
Bydliště: Nitra, SK
flax napsal:
Jak vyplyva z predchozi diskuse, rad bych, aby se fikovniky rozsirily i u nas na nekterych chranenych stanovistich a proto jsme se s jednim z uzivatelu tohoto fora (VIP) rozhodli udelat jeden blaznivy experiment a to sice zakorenit vetsi mnozstvi rizku a na jare pak vysadit na ruzna verejna mista a u jiznich zdi v Ostrave a on zase v Praze.


Flax-i, super - taketo experimenty by mali byt sucastou nasej zaluby ;-) Samozrejme by ste to mali vsetko aj poriadne zdokumentovat. Mozem sa pridat aby ste mali udaje aj z kontrolnej stanice (Nitra), kde figovniky zarucene rastu. Jan

_________________
Jan, Nitra, SK


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Srp 2006 08:23 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
No pokud by byl vetsi zajem o tuto "akci" tak by nebylo od veci zridit nejake stranky s fotodokumentaci vsech mist, kde se budou fikovniky vysazovat vcetne GPS pozice. Prubezne pak muzeme kazdou rostlinu aktualizovat a sledovat jeji rust. Jeste o tom vecer pouvazuju jak to co nejjednoduseji udelat. Webovy prostor mohu poskytnout.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1294 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 87  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 104 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz