CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 01:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 22 Črc 2011 21:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Ahoj Silvi. To nie je mozne. Mas ich na poriadnom svetle? sa mi to nezda.. no ked ich zasadis bez korenov, musis ich zakryt foliou, poharom... a potom pozor na slnko zasa.. este by som pockal, ale nechaj ich niekde na okne..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 22 Črc 2011 22:04 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
ahoj, mam ich normalne na stole pri okne. Maju zopar rizomov- takych malych bielych bodiek z ktorych by mali rast korienky.
Ale korienky nie a nie. Trochu sa bojim aby mi neodisli, uz som aj uvazovala ze ich zasadim, ale dam na teba a radsej pockam. Bananovnik sa ma vyborne, dakujem :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 25 Črc 2011 20:31 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Dub 2009 16:54
Příspěvky: 24
Loni jsem taky sázel ze semínek z kaufu a letos pokvete
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 25 Črc 2011 20:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Neuveritelne.. ja som semenac piplal 4 roky a nic. Kvitne len z odrezku..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 26 Črc 2011 08:21 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
semenáče väčšinou zakvitnú len keď sa nezrezávajú (predpokladám, že keď ho mal miro 4 rokz tak ho zrezával a tripx ho neyreyal)... zrezaním oddiališ kvitnutie...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 26 Črc 2011 08:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No vidis, a to je asi vecou nazoru.. Lebo ked stale rastie bujne vertikalne, tak nekvitne a ked rastu Bocne vyhonky tak tie kvitnu (po zrezani terminalu) :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 26 Črc 2011 13:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Také bych nesouhlasil. Mě rajčenka kvetla také po řezu, ale především po velice chladném zimování a po přechodu pozdními mrazy, asi -2oC. Další věc, co bezpodmínečně potřebuje je přímé slunce, v polostínu nevykvete, zimování v teple ji zase úplně vysílí a dlouho trvá, než začne vůbec růst. Kvete ovšem až v červenci a plody většinou nedozrají. Není o co stát, zeleninu horší chuti už neznám. Ovšem květy jsou hezké, fialové a voní po růžích, na rozdíl od žláznatých listů, který smrdí jak čert. Důležitá je také výživa a organický substrát. Jinak je to rostlina z And, tedy jí budou určitě stimulovat výkyvy teplot mezi dnem a nocí. Dají se na ni roubovat rajčata a ta se tak stanou vytrvalými. Určitě líp chutná rajče, než plod rajčenky. Ať se daří.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 26 Črc 2011 18:19 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
ako štepiť paradajku na rajčenku? rovnako ako citrusy?

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 26 Črc 2011 20:12 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Osobně jsem to také nezkoušel. Zeleninu nepěstuji, ač např. rajče je také exotická tropická plodící rostlina, které sice sbírám, ovšem po století v Evropě již zevšedněla. Pokud se okurky roubují na dýně, bývá to rovněž do rozštěpu, tak myslím, že u rajčat to bude obdobné. Údajně by se po naroubování na rajčenku, měla z rajčete stát trvalka. Spíš mě napadla úvaha. Citrusáři, jak se tento spolek sám nazývá, dnes pěstují celou řadu exotických užitkových rostlin, ne jen citrusy. Pak jsou tu ,,zelináři“ kteří pěstují také celou řadu exotických plodonosných rostlin, ovšem nejsou to citrusáři. Např. brambory, fazoly, papriky, rajčata. Kde je tedy hranice mezi citrusářem a zelinářem? Před lety jsem s vervou pěstoval mochyni peruánskou. Dnes již zevšedněla, semínka se prodávají v marketech a já ji nepěstuji, neb ji pěstují zelináři. Rajčenka by mohla být jejím následovníkem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 26 Črc 2011 21:06 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Dle mých zkušeností rajčenka lépe roste i nastupuje do plodnosti jako semenáč, mě vykvetly po cca 17 měsících. První rok byly rostliny ve venkovních podmínkách, druhý v zimní zahradě, na ne nějak extra prosluněném místě. To bylo v roce 2009. Od té doby ale nezakvetly, takže jsem je letos začátkem července obě vykopal ze zimní zahrady a zasadil ven do země. Její obrovské listy se spálily, ale 3 metry dlouhé kmeny jsou v pořádku a už mají boční výhony, venku dokonce rostou podobně rychle, jako v zimní zahradě, navíc bez škůdců, plísní... Na podzim budou s balem vykopány a přezimovány buď v zimní zahradě nebo bezmrazé místnosti. Plody mně osobně dost chutnaly, spíše neexistuje nic rostlinného původu, co by mi nechutnalo.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 26 Črc 2011 21:36 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Srp 2009 16:55
Příspěvky: 27
Já mám semenáč rajčenky nyní 3 rokem. Osobně bych se klonil k tomu, že pokud je na to dostatečný prostor, tak bych jí na zimu nestříhal. První zimu jsem jí zkrátil výhon na polovinu, ale druhý rok vyhnala zase jen dva výhony, které rostly až do výšky cca 2,5m, kde se teprve později začaly větvit. Tuto zimu jsem ji nechal tak jak byla a vykvetla mi ještě v zimní zahradě už někdy ke konci dubna. Teď je již na dvoře, ale plody jsou už dlouhou dobu velké jen jako malé švestky a nevypadá, že by se chtěli nějak moc zvětšovat. Takže jen doufám, že do zimy dorostou a dozrají.
Jinak se připojuji k Radimovi, sežrat se to dá :mrgreen: - aspoň ta z obchodu, vlastní snad ochutnám až letos.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 26 Črc 2011 22:57 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Ahoj Ondro.

Já jsem ji v zimní zahradě musel řezat 2-3x ročně, roční přírůstek do výšky byl kolem 5 metrů :lol: .

Tak ať Ti to dozraje :)

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 27 Črc 2011 19:44 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Samozřejmě je to o chuti každého z nás. Mně chutnají jako hořko-sladké nahnilé rajče. Přes zimu mi v teple shodí skoro všechny listy. Navíc rozměry jsou nebytové, tedy ji zimuji s citrusy, někdy i seřezanou až k zemi, nebo jen řízky ve vodě. Do podzimu je to zase dvoumetrové hovado. Všiml jsem si, že miluje surový hnůj. Jak na něj narazí kořeny, prorostou ho tak, že je to jeden velký chuchvalec kořenů a po hnoji do podzimu ani památky. To není ovšem mezi lilky nic neobvyklého.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 05 Srp 2011 08:09 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 09 Črc 2008 14:38
Příspěvky: 134
Jak jsem psal, pěstuji rajčenku již plno let. Posílám fotku 5 letý rostliny, kterou jsem radikálně podřízl v půlce a počkal , až pustí. Takhle vypadá po 1,5 měsíci.


Přílohy:
5 roční rajčenka.JPG
5 roční rajčenka.JPG [ 141.26 KB | Zobrazeno 732 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 08 Srp 2011 14:07 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
ondřej napsal:
ale plody jsou už dlouhou dobu velké jen jako malé švestky a nevypadá, že by se chtěli nějak moc zvětšovat. Takže jen doufám, že do zimy dorostou a dozrají.


v Košiciach v Botanickej záhrade mali zrelé plody veľkosť menšej slivky (švestky), tie tvoje už možno ani veľmi nevyrastú...

plod z obchodu mi veľmi nechutil no z botanickej bol dobrý... síce menší ale sladší a menej horkosti...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz