CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 15:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 09 Zář 2011 20:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 18 Dub 2011 10:51
Příspěvky: 4
Bydliště: Povazska Bystrica
Ahojte,
Nemal by niekto záujem o jednu rastlinku (teda skor prerastlu rastlinu) rajciakovca? Mam 2 a prerastli mi cez hlavu :wink: , takze jednej rastliny by som sa rad zbavil. Ale je nutny odobny odber... a este pred tym bude nutne poriadne skratit, pretoze v sucasnosti ma mozno aj 4m vysku :shock:
Takze ak by mal niekto zaujem a ochotu prist pre nu do Povazskej Bystrice tak napiste,...

http://www.ftoro.wz.cz/rajciakovec.html

_________________
http://www.citrusar.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 10 Říj 2011 19:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Srp 2008 19:17
Příspěvky: 5
Zdravím,
od srpna mám rajčenku, kterou jsem zakoupila na Kruhu. Rostla jako šílená, byla nádherně zelená, ale posledních pár dní nevypadá vůbec dobře. Listy jí pomalu světlají, žilnatí, jsou na nich takové tmavší skvrnky a bohužel jich už i pár odpadlo :( . Na kmínku jsem našla něco, co vypadá asi jako puklice, ale nejsem si jistá. Přikládám foto. Nerada bych o ni přišla, proto pokud někdo víte co s tím, tak prosím poraďte. Díky moc


Přílohy:
Poznámka: Skvrny na listech
PA106103_1.JPG
PA106103_1.JPG [ 205.03 KB | Zobrazeno 642 krát ]
Poznámka: Celkový pohled
PA106098_1.JPG
PA106098_1.JPG [ 250.38 KB | Zobrazeno 669 krát ]
Poznámka: Kmínek s "něco".
PA106093_1.JPG
PA106093_1.JPG [ 111.55 KB | Zobrazeno 687 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 11 Říj 2011 08:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Puklica to nie je, rajcenka takto vypada bezne. Myslim ze puklica na nu ani moc nejde.. Moze ist o prirodzeny opad v nedostatku svetla. Uz prislo to obdobie zial..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 11 Říj 2011 10:31 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Srp 2008 19:17
Příspěvky: 5
miro napsal:
Puklica to nie je, rajcenka takto vypada bezne. Myslim ze puklica na nu ani moc nejde.. Moze ist o prirodzeny opad v nedostatku svetla. Uz prislo to obdobie zial..


Tak toto vysvětlení by mě potěšilo. Takže je normální, že na podzim opadá?? Protože ji mám na jihozápadním nebo momentálně na západním okně, takže světla má víc než dost. Se mi právě moc nelíbí ty hnědé výstupky na "kmeni", vyskytuje se to i v horní části rostliny. Když se mi to podaří srýpnout, tak je pod tím krásně zelený kmen.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 11 Říj 2011 16:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No nech sa pripadne vyjadria aj druhi, ale nemyslim.. no a svetla viac nez dostatok je relativne, kedze vo vnutri je to iba jednostranne svetlo a noc je dlhsia nez den uz teraz, da sa o tom polemizovat. Ludske oko nie je rastlina.. ta si neprisposobuje zrenicku podla intenzity svetla, ako oko, ktoremu sa moze zdat svetla stale dost :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 11 Říj 2011 17:00 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Samozřejmě že nyní již trpí i tropické rostliny nedostatkem světla, den je kratší i než tropický, tudíž i rostliny krátkého dne strádají, nehledě k tomu že i intenzita záření vlivem mraků a nízkého úhlu klesá. Mě teprve rajčenka a narančila začínají nasazovat na květ. Asi to mají vlivem teplého podzimu a chladného léta pomotané. Ovšem u rajčenky kvetou i letošní řízkovanci, což vítám, neboť nedosahují takových rozměrů jako semenáče a kvetou již takřka v metrové výšce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 16 Říj 2011 10:53 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Srp 2008 19:17
Příspěvky: 5
Asi máte, chlapi, pravdu, bude to tím nedostatkem světla. Evidentně nejen lidé touto ztrátou trpí :| Taky mi nasazuje na květ, jeden se začíná dokonce otevírat :) Ale jdu ji už zazimovat, máme doma místnost, kde bývá kolem 10 C, tak snad to zvládne do jara. Měla by se na jaře trochu seříznout, nebo ji můžu nechat dále růst?? Už má nějakých 90 cm.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 16 Říj 2011 12:29 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Mě semenáč před léty dorostl během jediné sezóny do 3m. Řez snáší bez problému, můžeš to co uřízneš řízkovat. Stačí do vody. Jinak já zimuji s citrusy do 10oC, spíš po většinu zimy okolo 2. Listy na jaře takřka žádné nemá, ale po přenesení do tepla a teplé zálivce a sprše jede jako divá. V bytových teplotách trpí nedostatkem světla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae)
OdeslatNapsal: 17 Říj 2011 21:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Srp 2009 16:55
Příspěvky: 27
Tak už začala sklizeň. Plody jsou sice jen velikosti malých švestek, ale zato překvapivě chutné, což potvrzuje manželka i obě děti.
Před 2 lety jsem malinký semenáček koupil v Olomouci v botanické zahradě, tak tam asi měli odrůdu s lepší chutí než je obvyklé.


Přílohy:
PA150799.JPG
PA150799.JPG [ 175.3 KB | Zobrazeno 692 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz