CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 02:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 30 Led 2009 20:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Sneku, mudro. Ja si ale aj tak myslim, že tato diskusia aj tak skonci u Limoncella.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 31 Led 2009 10:36 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Sneku, nezoufej, taky patrim sice mezi dotcene skupiny vseho co se zde jmenovalo. Prispivam jiz jen prilezitostne, jen kdyz mam k cemu (ale ctu poctive vse kazdy den). Obcas se taky divim a dokonce si musim priznat ze jsem taky vlastne "nekolikalety" pestitel (4 roky je u rostlin proste priserne malo a presto si dovoluji ostatnim radit, des co?). Ale musime si vsichni asi taky priznat, ze tu fazi novacku si tady musi kazdy projit. Staci, kdyz tem mladochum poradne vynadame, ale i povzbudime zaroven, jim sklapne a zacnou cist a pestovat a chapat. Ti co nezacnou, **** s nima, vsak vis.

Pred Pepinem, Petrem Brozou, Zdenkem Cernochem i vsemi na ktere jsem zapomel (omluva) smekam az na zem. Admin by mel pomalu takovy lidem vyhradit level s nazvem "Buh" ;-) protoze kazda jejich zkusenost je k nezaplaceni. Ale ti ostatni tady jsou potreba taky. Nas vsechny by to nenutilo na ne reagovat. Sami se z nich ucime, a i oni nam prece umi neco obcas zajimaveho objevit, zprostredkovat.

Myslim, ze tato komunita je jedinecna a i kdyz sam obcas hubuju, neumel bych si sve pestovani bez vas vsech predstavit. So show must go on.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 01 Úno 2009 21:04 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Zář 2007 08:55
Příspěvky: 149
Bydliště: Kačice
Zdravím
Nářky německých pěstitelů neberou letos konce,
a to se mnoho škod ještě teprve projeví.V mnoha
oblastech zanamenali nejnižší teploty za 20let.
Příloha:
51A6DA60EFA311DDAFDAC64DD9E46699.jpg
51A6DA60EFA311DDAFDAC64DD9E46699.jpg [ 97.68 KB | Zobrazeno 693 krát ]

Josef


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 02 Úno 2009 07:51 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Pepino, když vidím ty fotky, tak mne napadá snad jen jediné …. Jack celkem trefně, ač nejspíše neúmyslně, zvolil název příspěvku :shock:

Kdysi jsem koketoval s myšlenkou, že bych podrobně rozepsal jak se to vlastně má s mrazuvzdorností citrusů (mým zájmem jsou citrusy, proto píši citrusy, ale víceméně to s určitými korekcemi platí pro jakékoliv jiné stálezelené subtropické rostliny). Informace, které je možno nalézt, jsou většinou jen takové „štěky“ typu : vydrží tolik a tolik či přežilo tolik a tolik bez dalšího. A to jsou pochopitelně bez uvědomění si souvislostí hodně zavádějící informace. Lépe, ony až tak zavádějící nejsou, ale ….. jsou prostě určeny pro někoho jiného než pro nás. Jsou určeny po pěstitele těchto rostlin v jejich přirozených podmínkách, nebo v podmínkách velmi blízkých, ve kterých dochází k „extrémním“ pěstebním stavům jednou za rok či dokonce jednou za několik let a ne pro pěstitele u nás, pro které je tento „extrémní“ stav prakticky každoročně denním stavem po dobu 3 měsíců. O lepší kondici těchto rostlin díky větší fotosyntéze a dalších faktorech pomlčím úplně, neboť bych ten článek rovnou mohl napsat J
Ptám se? Mám to zapotřebí? …. psát ten článek. Po zkušenostech zde rovnou píši : nemám.
A proč nemám? Protože se zde dříve či později objeví někdo z oněch „rychlokvaškových velezkušených“ pěstitelů, kteří reagují zásadně pomocí Ctrl+C a Ctrl+V z jiných webů, literatury či encyklopedií a začnou vehementně tvrdit, že to či ono není pravdou, protože … těžko říci proč? Nejspíše proto, že jim chybí ta jejich vlastní zkušenost a nebo jen prostá schopnost filtrovat informace. To, co by právě mělo být tím předmětem diskuse zde.

Na druhé straně však existuje i X věcí, které jsou fakta a diskutovat o nich dost dobře není možné, resp. je zcela zbytečné. Ty mají platnost obecnou u nás i kdekoliv jinde, např. jak se ono či ono jmenuje, je-li to samosprašné či cizosprašné atd. atd. A i přesto se o nich diskutuje o sto šest.

Dalším zdejším stavem je to, že někdo napíše kravinu (obvykle opět neověřená citace z něčeho), jiný člověk se ozve a upozorní, že se jedná o blbost a následuje …. sáhodlouhá diskuse o ničem. Autor blbosti si většinou výtku vyloží jako útok na vlastní osobu (no pochopitelně, komu by se chtělo číst si, že píše blbosti), přestane se zásadně držet tématu, tj. toho co bylo označeno za blbost a zareaguje přesně podle hesla : nejlepší obranou je útok. Ono mu pochopitelně nezbývá ani nic jiného, protože onu vlastní zkušenost, kterou by doložil své tvrzení týkající se vytýkaného předmětu nemá. Začne používat věty typu, aby si někdo přiznal, že nemá pravdu , protože literatura přeci píše to co on napsal, atd atd.
Jistě, píše ….. ale bohužel právě bez těch souvislostí, kterou jsou pro nás to nejzásadnější.

Proto od jisté doby mlčím, sleduji, směji se a občas i pláču.
Tím bohužel výměna zkušeností vázne. Nejvíce tím trpí zvídaví nováčkové, ale i pokročilí pěstitelé, kterým třeba takový článek pomohl lépe si utřídit myšlenky nad věcmi, které již dávno intuitivně vědí.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 02 Úno 2009 13:51 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
taky jsem přestal přispívat do všech témat kde to dle mého mínění není nutné a tam kde to již bylo X krát napsáno.
Mužu doložit celou řadu svých zkušeností získanou metodou pokusu a omylu. Tohle již všechno zvládl a mužu se pouštět do množení věcí o kterých si myslím, že mají nějaký smysl v našich podmínkách venku to znamená Asimina, Kiwi, Tomely viržínské a některé Kaki v nižínách, Fíky a Moruše nově zkouším i Hlohy a Muchovníky. Nemá žádný smysl množit něco co u nás venku nevydrží běžné zimní podmínky bez nutné ochrany. Vím jaké minimálni teploty si mužu dovolit u pěstování citrusu a jejich hybridů s poncirem. Je to ho více ale sem to psát nebudu. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 02 Úno 2009 17:53 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Zář 2007 08:55
Příspěvky: 149
Bydliště: Kačice
Když už je ten příspěvek tak trefně nazván,
ještě vložím pár fotek z letošní zimy v NSR.
Josef


Přílohy:
02_02_09%20016_small.jpg
02_02_09%20016_small.jpg [ 126.08 KB | Zobrazeno 612 krát ]
02_02_09%20015_small.jpg
02_02_09%20015_small.jpg [ 153.21 KB | Zobrazeno 650 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 07 Úno 2009 15:04 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
Já si nemůžu pomoct, u nás bylo -20 a tyto palmičky jsem zimoval jen pod kýblem od primalexu :)


Přílohy:
trachy.jpg
trachy.jpg [ 161.08 KB | Zobrazeno 654 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 07 Úno 2009 20:28 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Zdravím,
malá poznámka k teoriam o tom kde je aké počasie apod.
Tak aby sme neobjavovali objavené:
odporúčam otvoriť si napr. školský atlas ČSSR pre základné a stredné školy 1986.
Strana 4 -mapa ČSSR priemerné teploty vzduchu za obdobie 1901-1950
strana 5-mapa ČSSR priemerný úhrn zrážok
a vôbec najlepšia mapa: strana 6-7 podnebné oblasti a klimatické charakteristiky
:lol:
Ako sa hovorí: čo sa za mladi naučíš na starosť ako by si našiel :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 07 Úno 2009 21:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
No vidiš, teraz za take mapy chcu ťažke peniaze.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 07 Úno 2009 23:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Odkryl jsem i můj Trachycarpus fortunei, ty dva malé lístky co za celý loňský rok vyrostly (palma se po zimě probrala až na podzim :oops: ) jsou zmrzlé, tak nevím zda se ještě letos probere :cry: :cry:


Přílohy:
T.fortunei (1).jpg
T.fortunei (1).jpg [ 34.08 KB | Zobrazeno 548 krát ]
T.fortunei (2).jpg
T.fortunei (2).jpg [ 39.95 KB | Zobrazeno 591 krát ]
T.fortunei.jpg
T.fortunei.jpg [ 43.38 KB | Zobrazeno 559 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 08 Úno 2009 07:36 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
mám k dispozici mapu s vegetační sumou tepla, bohužel jen pro Česko a ta je uplně jinak rozložená než mapa ve starém školském atlase. Navíc již vyšel Atlas podnebí Česka, kde je celý soubor map s průměrnou teplotou a srážkami prostě je to ucelený přehled klimatu v Česku. Je to hodně dobrá kniha až na tu vysokou cenu. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 09 Úno 2009 16:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 24 Srp 2006 14:23
Příspěvky: 79
Bydliště: Nitra, SK
zopar ukazek map z toho atlasu o ktorom pise zdenik je zde: http://www.chmi.cz/meteo/ok/atlas/uvod.html

_________________
Jan, Nitra, SK


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 10 Bře 2009 23:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Bře 2009 21:39
Příspěvky: 2
Bydliště: Praha
Zdravím všechny kolegy experimentátory !! Z Čech, Moravy i Slovenska !

Na tomto fóru jsem sice absolutní zelenáč, přece mi to nedá, abych nepřičinil pár poznámek ke klimatologickým teoriím svých předřečníků. Neřekl bych, že nemají pravdu, ale spíš akcentují jiné veličiny než ty, které mohou být pro přežití subtropických rostlin v temperátním klimatu rozhodující:

Mrzí mne, že se Jack Daw tady rozhodl skončit, ale právě s ním bych totiž rád (přátelsky) polemizoval. Srovnání Brna se Žilinou na základě geografické polohy je velmi zavádějící. Nejseverněji rostou ve volné kultuře palmy v Anglii a v jižním Norsku. Na stejné šířce se v Kanadě prohánějí lední medvědi, obrazně řečeno. Podobně to platí i pro každé mechanické srovnání poloh dvou lokalit na základě prosté vzdálenosti or rovníku, faktory jako jsou kontinentalita, modelace terénu, nadmořská výška atd. mají na klima lokalit mnohem větší vliv. ... Věřil byste Jacku, že jižní bulharský Plovdiv má mnohem krutější zimy než severně položená Praha ?

Pokud jde o přežití palem, předně je nejde házet do jednoho pytle: Trachy jsou nervózní v horkém létě (na jižní Floridě se už nesází), zato celkem prosperují v Dánsku, Anglii a jižním Norsku. Jinými slovy - himálajské klima se víc podobá evropskému oceánickému klimatu, kdy léta jsou spíš chladnější a vlhčí. Naopak Rhapidophyllum hystrix potřebuje horká léta a pak klidně snese i mínus 23 v zimě (konkrétní pozorování pěstitelů z USA, lze vygooglovat). Tedy kontinentální klima jinými slovy.

Myslím, že to byl pan Zdeněk, kdo operoval "vegetační sumou tepla". Nepopírám, že její výšeje pro mnoho druhů důležitá, ale rozhodně není jedinou určující hodnotou. Dokonce se zdá, že pro běžnou orientaci "co-kde-komu-poroste" jsou podstatnější tzv. USDA hardiness zóny (pokud je zde někdo diskutoval a jsou notoricky známé, omlouvám se, nečetl jsem asi ještě všechno). Pro osvěžení: jedná se o aritmetický průměr dosažených ročních minim za posledních x let. Systém je založen na teorii, že právě roční rekordní minima mají na možnost přežití daných subtropických taxonů v severnějších lokalitách rozhodující vliv (... ačkoliv i ostatní vlivy se na něm podílejí).

Pokud jse o citovaná srovnání průměrných teplot Bratislava / Praha / Poprad atd. za poslední rok (Rade) obávám se, že tyto číslo nevypovídají téměř o ničem: měřený úsek je příliš krátký. Další zajímavý argument: jako referenční hodnota pro Prahu jsou udávány hodnoty naměřené na letišti v Ryzyni. Jenže Ruzyně je nejchladnějším místem Prahy - severozápadně položená (takže vystavená převažujícímu studenému proudění) zcela neovlivněná tzv. teplotním ostrovem velkoměsta a navíc položená o skoro 170 m výš, než údolí Vltavy a pražská kotlina. To už je znát. Za posledních deset let jsou průměrná roční minima v Ruzyni o skoro tři stupně nižší než na Karlově (a to Karlov není rozhodně v Praze nejteplejším místem). Třeba pro trachy, ale i pro jiné druhy už ty tři stupně jsou docela znát...

Z výše uvedeného je patrné, že mezo- a mikroklima konkrétního místa je MNOHEM důležitější než porovnání údajů meteorologických stanic...

A na závěr budu trošku osobní. Anglicky psané diskuzní servery se vyznačují pro nás až nepochopitelnou vstřícností expertů v daném oboru k "blbým" dotazům a postojům "blbých" začátečníkům. Lidé tam diskutují slušně a oponent (nebo začátečník) pro ně není nepřítel, kterého je nutné do krve urazit nebo aspoň argumentačně zašlapat do země. Pak si člověk přečte, ehmm, poněkud osobní invektivy Pepína a uražené reakce Jack Dawa (který, IMHO až zas tak věcně pravdu neměl) na tomto serveru a ví, že je zpátky v Čechách, Teda v Československu. Jacka neznám, že Pepíno nemá k nevhodné formulaci daleko, to už znám i z jiných debat (jakkoliv jeho trachy jsou výstavní kousky, měl by se maličko krotit). Je to fakt škoda, můžu jen poprosit, schovejme si své agrese na servery kde se to nosí, třeba na novinky.cz ...

Ať se daří. Kdo má jakékoliv zkušenosti s přezimováním N. ritchiana u nás, nebo v Německu, ať je sem prosím napíše...

Zdraví MR


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Prosba pro Pepína
OdeslatNapsal: 10 Bře 2009 23:44 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Bře 2009 21:39
Příspěvky: 2
Bydliště: Praha
Jsem si dovolil malou kritiku v předchozím vstupu, tak doufám, že jste na mne kvůli tomu nezanevřel. Mám prosbu. Uvádíte naměřená minima na lokalitách u jednotlivých druhů palem (Trachy). Fakt zajímavé. Mohu se ptát, odkud ty údaje jsou ? Jsou k tomu bližší informace (nadmořská výška a tak..) Ať jsem s googlem čaroval jak jsem uměl, na tohle jsem nepříšel a tohle by mne děsně zajímalo. Pro americké lokality (sabaly, hystrixy apod.) to problém není, ale u asijských lokalit je to pořád ještě dost záhada...

Jinak se s vámi shodnu v tom, že údaje o mrazuvzdornosti palem, jak je prezentuje většina českých prodejců JE značně nadsazená a to z komerčních důvodů. A taky souhlasím, že kytky někdy nějak záhadně vydrží víc, než by podle svého původu měly. Byl jsem tuhle v zimě (leden) ma lokalitě T. oreophyllus, a nestačil jsem se divit: dost dobře nešlo uvěřit, že by palmy mohly přežít mráz, bylo asi 25 nad nulou a na sluníčku vyloženě vedro...

Zdraví MR


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdorne palmy ako ich (ne)pozname
OdeslatNapsal: 11 Bře 2009 08:45 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Martine - suma vegetačního tepla je důležitější než nějaká USDA zona. Stačí to jen na příkladu broskví a meruněk, které u nás nerostou ani u jižních zdí. Je uplně zbytečné je v našich podmíkách pěstovat suma tepla jim nevyhovuje potřebuji teplejší klima. Zimy u nás nejsou zrovna mrazivé. Jen velmi vyjímečně teplota klesne pod -20°C ( jednou za 4-5 roků). Takže studenou zimou to nebude, že uvedené druhy to u nás nesnášejí. Stačí se jen podívat na moje výsevy druhu Poncirus trifoliáta - loni byl hodně dlouhý podzim a rok s celkovou sumou tepla dostatečnou pro vyzrání letorostu. Zimu přečkaly bez nejmenšího poškození. Několik roků zpět byla suma tepla nízká a letorosty nestačily vyzrát - namrzaly již při -5°C. Vše je o tom kolik tepla potřebuje každý druh k tomu aby přežil zimu bez poškození. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz