CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 20:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pitaya
OdeslatNapsal: 14 Dub 2009 20:34 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 01 Bře 2008 13:16
Příspěvky: 32
Máte už nejaké skúsenosti s pestovaním tohto ovocia?Dá sa rastlina vypestovať zo semienka z plodu kúpeného v obchode?Ako sa pitaya pestuje?Dakujem predom za odpovede.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pitaya
OdeslatNapsal: 14 Dub 2009 20:50 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím mary
myslíš Pytahaya asi že,
ze semínek se nechá bez problémů vypěstovat,ale zatím to vše.Měl jsem jí tři roky a ani jeden květ.Teď jsem jí vyhodil a nechal jen několik výhonků.Možná chce hodně trpělivosti,ale některé rostliny neuvedeš do květu nebo plodnosti kdyby si se
.............ahoj vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pitaya
OdeslatNapsal: 14 Dub 2009 21:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Diskusia o pitahayi je tu:
viewtopic.php?f=3&t=1763
a nejaka zmienka aj s fotkami tu:
viewtopic.php?f=3&t=1175&start=0


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pitaya
OdeslatNapsal: 15 Dub 2009 07:55 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Abychom na zacatek nematli, tak pitahaya je kaktus! Mam jen male zkusenosti s rostlinou kterou ani nevim odkud mam. Mozna ze seminka. Ma 4 roky. Jak ji tak pozoruju, pestuju ji spatne, protoze ji mam v misovitem kvetinaci, kde jsem ji furt tocil do klubicka. Ve skutecnosti se prvni vyhon (i kazdy dalsi plazivy) rostliny ma nechat pnout nahoru po opore. Ve vysce od 1 - 2 metru pak vytvori trsovitou korunu, ze ktere vyrustaji kvety a plody. Ja ji mam v kaktusovem substratu, nikdy nebyla presazovana a jeji tahnouci vyhony jsou furt kroutil dokola, protoze jsem se bal, ze se jen tahne za sluncem. Ted dela korunu v te mise a tak mozna i zakvete. No uvidime. Po zmrzlych ale prijde, stejne jako loni, ven :-)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pitaya
OdeslatNapsal: 15 Dub 2009 17:37 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 01 Bře 2008 13:16
Příspěvky: 32
Ano,viem ze pitahaya je kaktus,videla som ho aj s plodmi na internete,ale bohviekolko tam toho o jeho pestovani nieje.
Tu u nas v supermarketoch som pitahayu este nevidela,ale mozno sa mi ju niekde podari najst :)
A vlastne kolko trva kym semienko vyklici?Ci tolko,kolko trva aj obycajnym kaktusom?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pitaya
OdeslatNapsal: 02 Zář 2009 12:35 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
Podělím se tady s vámi i o moje zkušenosti. Pitahaya je nesmrtelný kaktus, se kterým si můžete dělat co chcete, ale stejně ho nezničíte :D Můžete ho sušit, můžete do něj lít litry vody, můžete ho mít ve stínu i na přímém Slunci. Alespoň tak to vypadá.

Podle mě roste pitahaya velmi rychle, pokud má dost vody, živin a Slunce. Roste v tropech, kde je hodně vláhy i Slunce (např. JV Asie). Mám jeden kousek za oknem, asi dvacet centimetrů za záclonou a to už je místo, kde podle mě trpí nedostatkem světla. Roste sice bujně, ale ty výhony jsou tenké a raší z nich mnoho kořenů. Podle mě Pitahaya určitě patří na přímé Slunce, nejlépe ven nebo do skleníku. Další pitahaye mám na okenním parapetu východního okna a tam se jim daří mnohem lépe (výška zatím 80 cm a rostou bujně dál), ale i zde podle mě mají nedostatek světla. Pořád totiž nejsou tak "silné", jak by podle mě měly být a na zastíněné straně (tzn. strana směřující do pokoje) z nich také raší kořeny (do vzduchu). Pokud budete rostlinu otáčet, tak vám buď nebudou kořeny z rostliny rašit vůbec anebo všude. Myslím samozřejmě nadzemní části rostliny :D

Substrát jsem nejdříve používal pro kaktusy, ale v něm rostly pomalu (to ale nemuselo být substrátem, ale spíše mojí "péčí"). Když jsem použil obyčejný substrát pro pokojovky, ještě smíchaný s rašelinou a kdovíčímještě, tak se mi ti prckové rozrostli. Ale já jsem dělal všelicos a většina toho určitě byla špatně :D :oops: Například jsem je zaléval moc opatrně, ale opatrnosti nebylo třeba. Ty klíčky měly kořeny nejdříve jen velmi řídko v substrátu a tak každé vyschnutí povrchu substrátu znamenalo jenom zbrždění. Když jsem pak zaléval tak, že substrát nikdy nezeschnul, tak se ty rostliny najednou rozrostly turbo rychlostí (ale ono to bylo ve stejné době, kdy jsem je dal do jiného substrátu). Já jsem totiž jaksi ty klíčky hrozně dlouho trápil, hrozně dlouho stagnovaly a dlouho zůstávaly "klíčky" :cry: Teprve až jsem začal nešetřit s vodou, tak se vzchopily.

Přesto ale zůstávaly rostliny, které rostly pomaleji a rostliny, které rostly rychleji.

V každém případě se připravte na to, že pokud je neplánujete pěstovat jako plazivé, tak si připravte pořádnou konstrukci (anebo alespoň silnou tyč, ke které ty výhony budete přivazovat). Já jsem si takové vyráběl z bambusových tyčí a drátu, když už bylo pozdě a pak přesazování bylo takové drastické a bez kožených rukavic by to nešlo. Možná bych je rovnou zasadil do velkého květináče s pořádnou pevnou konstrukci a nechal je pak, ať po ní stoupají.

Květů se určitě nedočkám, dokud nebudu mít skleník nebo alespoň nějakou zahrádku, kam bych je mohl přes léto přenést a nechat je užívat si Slunce celý den.

Fotku jsem dal do jiného tématu, viz odkaz od: Kamco


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pitaya
OdeslatNapsal: 02 Zář 2009 12:39 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
Ještě dodám, že semínka klíčí ihned a skoro 100%. Kupte si v supermarketu plod, vyberte semínka, trošku je umyjte v teplé vodě, pochytejte sítkem, zasaďte do substrátu, který budete udržovat stále vlhký a do týdne máte klíčky venku. Já jsem je sázel na podzim. Nevím, jestli má teplota na jejich klíčení vliv.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz