CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Dub 2024 22:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ako začať ??
OdeslatNapsal: 31 Pro 2009 10:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 22 Srp 2009 19:58
Příspěvky: 88
Ahoj , ponakupovala som si rôzne tropické , subtropické aj exotické rastliny ako napríklad rôzne citrusy medinilla , čajovník , kávovník , pepino(väčšina je zo subtropického zahradníctva KRUH) . . . . niektoré z nich teraz zimujú v komore ostali z nich len kmene bez listov a neviem či sa na jar preberú iné zasa zhnili uschli alebo jednoducho uhynuli chcem sa spýtať že aké exotické , tropické alebo subtropické rastliny sú vhodné pre úplného začiatočníka niekde píšu že citrusy ale zase som čítala inde že sú náchylné ku škodcom , inde píšu že asimina je vhodná pre začínajúcich tak mi prosíííím poraďte ako začať mať rastlinkou ktorá rýchlo rastie je pekná a hlavne nenáročná
Vopred Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 31 Pro 2009 11:42 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
1. z citrusov na začiatok iba semenáče zo semienok kupovaných plodov,
štepené rastliny u nás sú najčastejšie na podnoži poncirus alebo
citranž - obe podnože sú v naších podmiekach prednostne určené na pestovanie vo voľnej pôde v temperovanom skleníku, pestovanie v malej nádobe a teplé zimovanie sú pre ne vyslovene nevhodné.
2 . z exotických rastlín sú odolné pestovateľským chybám napr. annony
alebo mučenky (passiflora)
3 .v zásade platí (až na niektoré), že starostlivosť o ovocné rastlinky sa nelíši od starostlivosti o bežné okrasné rastliny preto je dobré radiť sa s niekym vo svojom okolí, komu sa darí pestovať izbové rastliny.
4. o každej pestovanej rastline je dobré si max. naštudovať -internet,knihy, fóra
5. začať výsevom z plodov nakúpených v obchode
6. do kvetináčov voliť iba rastliny, ktoré aj vo volnej prírode rastú ako kríky alebo malé stromky do 3m.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 31 Pro 2009 13:29 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 20 Dub 2008 13:14
Příspěvky: 402
Bydliště: Slovensko- Trenčín
A ja by som ešte dodal, že vhodná by mohla byť Psidium cattleyanum...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 01 Led 2010 10:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 22 Srp 2009 19:58
Příspěvky: 88
radoslav :
1.podarilo sa mi vypestovať mandarínku , avokádo a palmu :o)
2.anonu mám malý stromček asi 10cm a mučenku mám tiež nejakú ale neviem akú teraz som posadila mučenku jedlú a plodu ktorí som kúpila v Kauflande
3.u nás mám jedine ja náklonnosť ku rastlinkám nemám nikoho s kým by so sa mohla radiť preto píšem sem
4.študujem , študujem mám knižku a hladám na nete
5.to som urobila
Ďakujem za rady


kar-el : tú rastlinku mám a darí sa jej

Takže citrusy z plodov , anona , mučenka ......sú ešte nejaké vhodné pre začiatočníka ktoré som nepísala ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 01 Led 2010 18:30 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Led 2008 16:34
Příspěvky: 20
To nie si sama ani ja sa nemám s kým o túto moju záľubu podeliť.A teraz k tým vhodným druhom, veľmi dobrá rastlina je ananás, ak sa ti ho podarí zakoreniť máš vyhrané, je to takmer nezničiteľná rastlina, ja som skúšal aj papáju, no tá je strašne citlivá a rýchlo uhynie, asi by bolo pre ňu dobré spraviť nejaký miniskleníček v ktorom by rástla, aby mala vlhko a stálu teplotu,potom arašidy zo zverimexu- je to síce poľná rastlina, ale určite bude rásť aj na parapete, tamarillo, avokádo- mne sa nepodarilo, asi mali podchladené semená, no budem skúšať ďalej, citrusy, mango a tak ďalej, keď ťa to baví-skúšaj, najlepšie sú vlastné skúsenosti. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 01 Led 2010 20:38 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Celkom dobre sa dá pestovať v kvetináči figovník, - ja som ten svoj- zakorenenú vetvičku mal v kvetináči 5 rokov bez problémov - teraz je už 3 roky zasadený vonku a je z neho obrovský krík - vo voľnej pôde rastie niekoľkonásobne rýchlejšie, v kvetináči v byte má figovník len dva problémy - cez zimu, keď je suchý vzduch ho napádajú roztočce a robia na ňom malé pavučinky - ale to je bežný škodca a sú postupy ako s ním bojovať a figovník má v kvetináči občas tendenciu
zhadzovať plody, ďalšia rastlina, ktorá dobre znáša bytové podmienky je diospyros digyna - čierna sapota.

Všeobecne je najhoršia pre rastliny v kvetináči tzv. prílišná starostlivosť, hlavne v zime naozaj treba polievať až keď
je hlina suchá, máloktorú rastlinu zabije krátkodobé sucho, zato prílišné polievanie a z toho hniloba koreňov zabije každú spolahlivo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 06 Led 2010 11:06 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 22 Srp 2009 19:58
Příspěvky: 88
Tieto rastlinky niektoré mám a niektoré si obstarám čo hovoríte na subtropické záhradníctvo KRUH ? ja som si tam raz objednala bobkový list a citrón a darí sa im ale ked tak na jar , a čo si myslíte o nasledovných rastlinkách granátovník , bavlník , ginko , anánovník , jasmín a angínovník ? sú vhodné pre mňa ?


radoslav : a kde sa dá zohnať tá čierna sapota ? a figovníky rastú v meste ale nikdy sa mi nezakorenia :(

yoyo : papája sa mi páči pred nejakým časom som si kúpila plod a bolo v ňom mnoho semien ale nevyrástli mi škoda a neviem prečo ? a arašidy zo zverimexu ? aký je rozdiel od tých z Kauflandu ? a avokádo mi po 4 týdňoch vyrástlo chcela som ho vyhodiť a malo korene ale nad zemou nič a po dlhom čase mi vyrástlo na 5 pokus kôstka bola čerstvá s tým tenkým hnedým obalom


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 06 Led 2010 12:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Ginko nemá zmysel pestovať v kvetináči, pretože na Slovensku rastie bez problémov vonku vo voľnej pôde.
To isté platí aj pre asiminu trilobu, ktorú si spomínala v niektorom z predchádzajúcich príspevkov.

Granátové jablko mnohí ľudia pestujú v kvetináčoch dlhé roky- je dobré mu nechať na zimu, keď zhodí listy, zimný kľud,
podobne ako citrusom tzn. do nejakej chladnejšej miestnosti a obmedziť zálievku.

čierna sapota sa dá pestovať zo semienok, ktoré sa dajú objednať cez internet zo zahraničia alebo kúpiť hotovú zavrúblovanú rastlinu napr. z Čiech - pawpaw.cz, len s tým plodením to nie je také optimistické ako by sa zdalo napr. z článkov na spomínanej pawpaw.cz, čierna sapota je totiž dvojdomá rastlina aj keď vo vínimočných prípadoch môže vytvoriť obojpohlavné kvety a aby toho nebolo málo, na spoľahlivé opelenie musí samec a samica pochádzať z rôznych odrôd.
Kupovať hotové rastliny má ešte jedno riziko a to, že sú plné škodcov, platí to predovšetkým pre rastliny dovážané napr. zo škôlok v Španielsku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 06 Led 2010 13:37 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
ešte k otázke papaya a arašídy,

papaya má veľkú úmrtnosť semenáčikov na pôdne infekcie- aj v krajinách kde rastú voľne, pred výsevom semien
všetko (nádoby, náradie, pracovné stoly) dezinfikujú chlórom.
Najnovšie sa papáje pre farmy množia in vitro - v skúmavkách.
Pre naše pomery sa mi osvedčil systém - na jar vysiať veľa semien do bedničiek albo kvetináčov a nechať vonku.
Do leta všetky vyklíčia a postupne zostane pár najodolnejších jedincov, ktoré sa môžu opatrne presadiť do kvetináčov a preniesť do vnútra. Papáju vo v byte napáda cez zimu najmä roztočec a robí na nej svoje pavučinky- je dobré ju preto rosiť.

Arašidy z krmiva pre vtáky sú surové - preto zverimex, v Kauflade môžu byť pražené alebo inak upravené,
diskusia o arašidoch je niekde tu na fóre- myslím si, že ich nemá zmysel pestovať trvale v kvetináči, ale koncom zimy predpestovať a na jar vysadiť do záhrady podobne ako zemiaky a na jeseň vykopať úrodu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 15 Led 2010 10:36 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 30 Pro 2009 14:44
Příspěvky: 5
Bydliště: Bratislava
lula napsal:
a figovníky rastú v meste ale nikdy sa mi nezakorenia :(

Tak ak mas v okoli aj väcsi krik tak vyber konarik, ktory je pri zemi resp. ciastocne sa plazi po zemi. Ked ho dvihnes tak na spodnej strane zbadas ze uz ma aj male korienky. Staci ich iba par na to aby sa i uspesne uchytil. Mam to niekolkokrat odskusane.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 17 Pro 2011 10:57 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
Objednal som semená ginka biloba z osiva-semena a prišlii 2 ks. Vyzerajú ako mandle v šupke ale majú tvrdý obal... neviem do akejseme ich mám posadiť, či mám narušiť obal a pri akej teplote klíčia...
Martin

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 20 Pro 2011 02:11 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 06 Úno 2011 00:30
Příspěvky: 11
Bydliště: Pardubice
semeno jinanu preleha az 18 mesicu :-)
taky chteji stratifikovat (pokud uz nebyly) a pred zasazenim na 2-5 dnu namocit.

_________________
Inteligence na naší planetě je konstatní... Jen počet obyvatel stále roste.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ako začať ??
OdeslatNapsal: 20 Pro 2011 16:27 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Jinan dvoulaločný je strom z mírného pásma, původem ze stejnojmenné Čínské provincie. Z toho je nutno vycházet i při pěstování. Rozhodně ho nelze pěstovat trvale v bytě. Dle mého názoru je hibernace nezbytná. Navíc se jedná o slunný druh dřeviny, to za oknem rovněž nejde. Otázkou je, zda budou semena vůbec oplozena. Jedná se o dvoudomý a větrosnubný strom. Pokud v okolí samice není do cca. 20 km žádný samec, rostlina tvoří neoplozené nepravé plody k nerozeznání od opylených. Ty pochopitelně, na rozdíl od citrusů, neklíčí. Většinou je ale mnohem více samců, než samic, neboť nepravé plody nehorázně páchnou. Proto se pěstují takřka jen samčí rostliny. Navíc samci mají více konický tvar, než rozložité samice. Bezpochyby jednodušší způsob bude řízkování pomocí vyzrálých řízků. Mimochodem je právě to nejvhodnější období pro jejich odběr. Dnes již jinan není ničím vzácným, aleje jsou vysazovány snad v každém trochu větším městě, vždy ze samčích rostlin.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz