CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 23 Dub 2024 18:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2011 18:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
dakujem za ponuku ale postovne na slovensko by vyslo okolo 10-13 eur :( ... takze potrebujem ponuku zo slovenska :(

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2011 18:58 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já mám tři druhy. Hylocereus undatus, megalantus a nějakého hybrida. Prvně jmenovaní už měří asi 70cm, což udělali přes zimu, protože na podzim jsem je ostříhal. Loni v létě měřily hodně přes metr a tlustý byly přes deset cm. TUR mže dosvědčit, zaslal jsem mu poštou malý vzorek. Jsou to převážně epifytický kaktusy, i když rostou sekundárně i ze země. Ve středoamerických pralesích odkud pocházejí, nemají v klimaxovém lese šanci růst ze země pro nedostatek světla. Maximálně se pnou po skalách jako liány. Z toho taky vycházejí poněkud jiný nároky na pěstování. Především teplé zimování a podstatně vyšší zálivka než u klasických kaktusů. Já je letním, což výrazně změní jejich vzhled. Přes zimu se snaží po něčem pnout pomocí vzdušných kořenů, zatímco v létě tvoří trs s poměrně tlustými poléhavými stonky. Nikdy mi zatím nekvetl. Nutná je také opora, přesto že kaktusáři ví, že cereus je sloupový kaktus, tento nepopínavý. Hnojím, zalévám a td. Spolu s citrusy a nestěžují si. Jsou velice nenáročné, netrpí žádnými škůdci, jen slimáci z nich jsou schopny udělat cedník.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2011 19:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
mas pravdu... uz dlhsi cas sa ju snazim zohnat ale zatial sa mi na slovensku nic nepodarilo zohnat... v cechach ich ma vela ludi ale u nas takmer nikto :( ...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2011 19:10 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
Martin 01 napsal:
dakujem za ponuku ale postovne na slovensko by vyslo okolo 10-13 eur :( ... takze potrebujem ponuku zo slovenska :(

to je jasné, to byla nabídka pro Brno a okolí, pro vzdálenější nemá smysl


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 05 Čer 2011 21:16 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Pár postřehů o plodině pitahaya. Ač již tu bylo něco o této plodině napsáno, pár vlastních postřehů a novinek, které jsem zjistil při pokecu s kaktusáři. Nám jsou zřejmě nejlépe známé plody pralesních epifytických či petrofytických Hylocereusů. Hylocereus undatus - plody s červenofialovou až fialovou slupkou a bílou dužinou, Hylocereus polyrhizus - slupka stejné barvy a rudou dužinou, Selenicerus(Hylocereus) megalanthus - žluté plody s bílou dužinou. Osobně se mi podařilo jednou zakoupit i jiný druh v Globusu. Tvarem totožný s H. undatus, povrch však žlutý. Nejpravděpodobněji se však jedná o umělou mutaci či hybrida. Stonky jsou typicky trojhranné, někdy i čtyřhranné. Plod zřejmě popisovat netřeba. Semena mají ohromnou energii klíčení. Nápadné jsou velké děložní lístky, což není mezi kaktusy zcela běžné. Epikotyl je již typického vzhledu. Tyto kaktusy se přizpůsobily zpětně životu v deštných pralesích, kde žijí jako epifyty v korunách stromů, nebo se do jejich korun za světlem šplhají jako liány. Netřeba říkat že pravlastí skoro všech kaktusů je Amerika, nejinak je tomu u tohoto rodu. Z jejich odlišného způsobu života pramení rovněž jiné nároky na pěstování. Jednak a to je asi výhoda, nejsou až tak náročné na světlo jako zbytek rodiny ze suchých oblastí. To však neznamená, že se jedná o sciofyty, světla potřebují rovněž dostatek. Dále mají o poznání vyšší nároky na vláhu, i když opět nesmí ve vodě přímo stát! Přeci jen je to stále rostlina sukulentní. Významná je ovšem skutečnost, že vyžadují teplé zimování, nad 15oC. To je asi hlavní důvod, proč není našimi kaktusáři vyhledávanou podnoží. Výjimkou jsou barevné Gymnocalycium Mihanovichi (bez chlorofylu) které jsou často dováženy z Thajska právě na této podnoži. Já pěstuji tyto rostliny již řadu let. Přes léto letním ve skleníku, kde rostliny krásně narostou a získají načervenalý odstín, přes zimu v bytě na okně. Nutná je opora, či pěstovat jako závěsnou rostliu. Zalévám, když si vzpomenu, v létě společně s citrusy, tedy poměrně dost, v zimě sporadicky. Rostlinám to zjevně nevadí. Letos mi rostliny nehezky omrzly. Razantně jsem je ořezal a dnes již zase vypadají k světu. Jediným škůdce, řekl bych dost významný je slimák. Nevím o nikom, komu by tento kaktus kvetl. Kvete však velkými žlutými či bílými květy v noci. Dalším rodem kaktusů, který plodí jedlé plody dosti podobné Hylocereusům, jsou Cereusy(nejběžnějším druhem Cereus peruvianus). Plod jsou rovněž nazývány Pitahaya. Tentokrát se již jedná o klasické sloupovité kaktusy vysoké i několik metrů. Jsou to druhy aridních oblastí. Se zálivkou tedy již oparně, slunce co nejvíc a svědčí jim chladné zimování. Pěstování bych přirovnal k pěstování Opuncie (nopálu) Ideální do citrusových podmínek. Výhodou tohoto kaktusu je, že po dosažení určité velikosti ochotně kvete, rovněž však v noci, květy podobné Hylocereusům, bílé. Jsou však cizosprašné. Každopádně jsem již četl i o plodech, které dozrály v Čechách. Já jsem s pěstováním Cereus peruvianus úplně na začátku, tento týden jsem obdržel dvě geneticky odlišné rostliny od jednoho velice ochotného kaktusáře. Kaktusáři tento druh běžně využívají jako podnože, není tedy zas tak těžké se k nim dostat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 20 Srp 2011 10:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Zdravým všechny pěstilele,
mám kvám prozbu o radu ohledně melounu pepino!
Letos poprvé jsem se rozhodl že pepino skusím vypěstovat,zehnal jsem si odřezek a zasadil a teď již mám nádhernou rostlinu v cca 30litrovém květináči!
Na rostlině mám od 5 července asi tak kolem 20-30 melounů velikosti větčí pesti!Jenže dnes je již 20 srpna a melouny ne a ne dozrát!Nevíte jak dlouho zrají?Již za ten měsíc trošku přešli ze zelené barvy na jemně nažloutlou ale pořád jsou s odstínem zelené a tvrdé jako šutr!
Denně dostává rostlina kybl dešťové vody a pravidelně jednou týdně hnojím buď kvašenými slepičáky a nebo krisalotem plod a květ!Jednou za 14 dní provedu postřik proti mšicím a obdobným ludrám a přidám do postřiku i hnojení na list Vegaflor!
Rostlina je na dvoře od severu a východu chráněna domen a otevřená na jih a západ tudíš celí den na plném slunci!
Už prostě nevím co mám ještě udělat abych té úrodě melounů pomohl k dozrání!Poradí někdo co bych ještě mohl udelat? :?:
Dokonce provádím i odstraňování nových květů a plodů aby se rostlina nevysylovala!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 20 Srp 2011 10:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Přikládám fotky mého pepina


Přílohy:
STP60146.JPG
STP60146.JPG [ 73.58 KB | Zobrazeno 694 krát ]
STP60147.JPG
STP60147.JPG [ 98.42 KB | Zobrazeno 677 krát ]
STP60145.JPG
STP60145.JPG [ 86.48 KB | Zobrazeno 710 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 20 Srp 2011 19:16 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
oni dozrú sami, len to trvá dosť dlho...

keď máš takú veľkú rastlinu, predal by si mi odrezok? skúšal som výsev no z toho nebolo noč tak by som teraz rád vyskúšal odrezok...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 21 Srp 2011 17:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Což o to rád ti odřezek věnuji ale nevím jak by to přežilo poštu na slovensko!
A na zimu to by asi také nemělo cenu!Na jaře se můžeme domluvit! :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 22 Srp 2011 06:41 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
na jar sa ozvem... pred týždňom mi prišiel list z ČR, v utorok podaný a v štvrtok ráno som ho už mal doma... takže by poštu mohli zvládniť...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 22 Srp 2011 11:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2011 22:34
Příspěvky: 97
Bydliště: trenčín
no ja som si pepino na jar zasadil do sklenika 2 odrezky su to obrovske kriky a a plodov mam len 5 :(
aj som opeloval ale podla mna by bolo lepsie pepino sadit do kyblov

_________________
Dominik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 16 Zář 2011 17:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Tak po měsíci už to vypadá že to možná dozraje! :wink:


Přílohy:
DSC03748.JPG
DSC03748.JPG [ 47 KB | Zobrazeno 726 krát ]
DSC03747.JPG
DSC03747.JPG [ 45.55 KB | Zobrazeno 676 krát ]
DSC03746.JPG
DSC03746.JPG [ 43.14 KB | Zobrazeno 695 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 26 Říj 2011 23:01 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Led 2011 23:32
Příspěvky: 63
Tady máte pár fotek Pitahayi.
Pokud má někdo zájem,má smůlu já jsem skrblík. :lol: ,ne dělám si legraci,samozřejmně nabídnu. :D


Pitahaya s bilou dužninou,červenou barvu plodu(Hylocereus undantus)

Obrázek

Pitahaya s bilou dužninou,žlutou barvou plodu(Selenicereus Megalanthus)

Obrázek
Pitahaya s červeno-fialovou dužninou,červenou barvou plodu(Hylocereus polyrhizus)
Obrázek

_________________
http://exoticke-rostliny.blogspot.com/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pepino a pitahaya
OdeslatNapsal: 27 Říj 2011 14:59 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Máš semenáčky dost vytáhlé, ale to nevadí, přes zimu je trap žízní a v létě je pořádně nakrmit a zalívat pod přímým sluncem a do podzimu je budeš mít metr dlouhé a deset cm. tlusté. Já je letos měl ve skleníku pod polykarbonátem, a ač rostly jak zběsilý, nechtělo se jim tloustnout jako vloni, kdy stáli pod širým nebem na přímém slunečním úpalu. Důležité je však je na přímé slunce přivyknout a po teplém zimování jsou zvodnatělé a spálí je jen sebemenší mráz. O slimácích nemluvě, těch nebýt, tak sem mohl brát své rostliny po výstavách, nyní jsou však samá díra jak po zásahu z brokovnice, nebo ohlodané terminály. Mám také tři druhy undatus, megalanthus a pak nějaký asi hybrid, který vypadá jako undatus, má i zelené palisty na plodu, je však žlutý. Pokud by, jsi byl ochoten za něco vyměnit polyrhizus, stačí jen řízek z jara, až je budeš zaštipovat, aby se ti větvily (mimochodem stačí každou odlomenou část píchnout do země a máš novou rostlinu), tak budu rád. Za rozumnou cenu ho i odkoupím. Mě se vždy při stěhování nějaký kus odlomí, protože se proplétá mezi ostatní rostliny, pak spadne někam do květináče k jiné rostlině a i zde zakoření v horizontální poloze. Jen jsem zvědav, kterému borcovi první Hylocereus zakvete. Už se našli machři, kterým kvetla vanilka, ale o Hylocereusech jsem v České kotlině zatím neslyšel. Je to na nás, neb mez kaktusáři se takřka nepěstují, po několika diskusích s nimi usuzuji, že je pro ně Hylocereus, ale i ostatní epifytní kaktusy jen povrchní nevkusná záležitost. Bohužel. Kdo by si však chtěl vypěstovat vlastní Pitahayu, je zde jednoduší způsob v podobě Cereus peruvianus. Ten i v našich podmínkách mnoha kaktusářům kvete a pokud máte dva geneticky odlišné jedince, tak i plodí. Plody jsou prý chutnější než klasická pitahaya ale vzhledově velice podobné, jen jsou hladké.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz