CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 16:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fejchoa
OdeslatNapsal: 25 Kvě 2005 18:32 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Dub 2005 10:33
Příspěvky: 7
Co o ní víte? Jak jí pěstovat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Kvě 2005 20:58 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Dub 2005 10:33
Příspěvky: 7
Mam tak 20 cm vysokou rostlinku, dole rozvětvenou do dvou větví. Jedna rostla jako z vody, ale ta druha nic moc, tak sejm tu prvni zaštípl a ta druha zatim pekne nastartovala. Odštěpek jsem dal do hlíny, jestli pustí kořínky a zatím nic. Co jsem hledal o ní informace, tak jsem toho moc nenašel, jen o jaky to ma plody a že je to keř. Nevíte něco o ní?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE:acca
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2005 15:53 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Koukni se na stránky http://citrusykiwi.wz.cz/Feijoa.html.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fejchoa
OdeslatNapsal: 12 Led 2008 22:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Fejchou zimuji v Hesperidiu, od prosince je tam pod nulou, ale minimum dobré - pouhých -4st., možná u koruny to mohlo být o stupeň horší. Listy jsou svěšené, ale myslím, že to bude dobré. jen aby už rozmrzla půda v květináči. Dnes tam bylo již nad nulou.
Plody jsou malé, je to semenáč.


Přílohy:
fejchoa_12.1.08.jpg
fejchoa_12.1.08.jpg [ 59.38 KB | Zobrazeno 980 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fejchoa
OdeslatNapsal: 13 Led 2008 19:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 22 Srp 2006 19:39
Příspěvky: 69
Taky jsem letos poprvé nechal ve studeném skleníku dvě pětileté fejchoi a vypadají podobně. Nejnižší teplota letos -3°C.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fejchoa
OdeslatNapsal: 13 Led 2008 19:40 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Feijoa je prevít. Petře ty tvoje semenáčky prošly křestem a pořádným 15cm sněhu totálně promrzlé květináče a teploty kolem -10°C - všechny to přežily a jsou OK bez poškození. V literatuře se uvádí u Feijoy krátkodobá odolnost do -15°C. Nějaké malé mrazíky do -5 °C bych vůbec neřešil, když se plantáže Feijoy vysazuji tam, kde již citrusy přes zimu nevydrží. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fejchoa
OdeslatNapsal: 14 Led 2008 09:47 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ja mel loni feijoy celou zimu venku na okenim parapetu (Opava) v kvetinaci. Letos jsem je ale pred temy mrazy schoval do chodby (+17°), ale jsou nejake chciple, mel jsem je nechat venku.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fejchoa
OdeslatNapsal: 14 Led 2008 10:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Zdenìk napsal:
..............V literatuře se uvádí u Feijoy krátkodobá odolnost do -15°C. ..... :lol:

Já jsem si to chtěl kdysi ověřit a vyndal poměrně velký a silný semenáč na několik hodin do tohoto mrazu. A už to nerozdýchal, takže od té doby moc netestuji. Těžko odhadnout, kolik má na parapetu Martin, lae třeba i postupná "příprava" rostliny na klesající teploty zvyšuje její odolnost. Ta moje šla na mráz bez otužování.
PS:
Když jsem chtěl vložit předchodzí fotku, využil jsem Hledat, ale toto téma nenašel. Přesto jsem to proběhl "stránku po stránce, až jsem téma Fejchoa našel i když poslední příspěvek zde byl 27.kvěna 2005. :idea: :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fejchoa
OdeslatNapsal: 14 Led 2008 13:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já si mrazuvzdorností fejchoi také nejsem vůbec jistá. Zatím, co jsem měla semenáče, tak ty mi zmrzly vždy přes zimu i v citrusovém skleníku :idea: :!: :!: a to jak roční, tak několik let předtím dokonce tříleté :cry: . Ty poslední semenáčky měly rok a nepřežily zimu 2005/2006, teplota ve skleníku několikrát v noci pod -3°C, asi 2x -5°C a na nejchladnějších místech dokonce -6°C (ráno, když jsem se byla podívat ve skleníku na teploměry po celonočním topení a mraze venku pod -24°C). Pro porovnání - ve skleníku ty teploty nevydržely 3 citroníky (bez plodů) a meyer z Agra s plodem, naopak, byť omrzlý, přežil citroník Lisbon (bez plodů, zmrzly jen listy a větve z posledního roku).
Na plodící fejchoi, kterou mám teď, se uvádí mrazuvzdornost do -6°C a bez dalšího vysvětlení je tam -9°C. Domnívám se, že ten nižší údaj je o mrazuvdornosti bez plodů s malým možná žádným poškozením, těch -9°C je možná mezní mráz, který je rostlina ještě vůbec schopná přežít :roll: :?: Tak jsem raději neriskovala a nechala letos přes zimu rostlinu v nevytápěném pokoji. Zatím se jí tam líbí.
Jistě také záleží na věku, ranosti odrůdy, vyzrálosti dřeva, délce minimálních teplot a možná dalším. Ale těch -15°C bych viděla leda tak pod sněhem nebo se zimní ochranou :roll: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fejchoa
OdeslatNapsal: 14 Led 2008 14:01 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Letos jsem je schovaval pri pvnich mrazech, ale loni mi na nich mezi oblevami vysely krapniky ledu. Minimum jsem mel myslim na parapetu -10. Kvetinace byly ulozeny do vetsich kvetniku s piskem (izolace). Mam od Zdenka odrudu Mamoot a jeste jakousi. Ted mam i rostlinu dovezenou z italie, planou. Vyska 1,7 metru. Byla na zahrade v kvetinaci a bez ochrany az do doby, kdy prisly prvni mrazy (-6). Pak jsem ji teprv odvezl domu. Prave zase rasi, potvora jedna.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fejchoa
OdeslatNapsal: 05 Úno 2008 10:15 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Dub 2007 07:25
Příspěvky: 7
Jen tak pro zajímavost tady mají pár odrůd které snesou -15
http://www.onegreenworld.com//index.php?cPath=1_50


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fejchoa
OdeslatNapsal: 05 Úno 2008 11:52 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Sepp napsal:
Jen tak pro zajímavost tady mají pár odrůd které snesou -15
http://www.onegreenworld.com//index.php?cPath=1_50


však už je mám doma 2 rok ale namnožit je pro ostatní to je síla. To není vůbec jednoduché jako u citrusů. Řizkování se nechytá z důvodu přítomnosti kvasinek a cukru uvnitř rostliny. To znamená, že řízek po nějaké době sprostě vykvasí a nechytne. To je taky jeden z důvodu proč se feijou nedaří namnožit. :evil: :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fejchoa
OdeslatNapsal: 05 Úno 2008 18:42 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 22 Srp 2006 19:39
Příspěvky: 69
Zdenku, je to rozdíl oproti druhům Triumpf, Mamouth, které se ti podařilo roubovat. Které z těch uvedených sis pořídil. Mamouth, Triumpf i od Kubánka už mi raší a nasazují pupeny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fejchoa
OdeslatNapsal: 05 Úno 2008 19:10 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
vaclav sejkora napsal:
Zdenku, je to rozdíl oproti druhům Triumpf, Mamouth, které se ti podařilo roubovat. Které z těch uvedených sis pořídil. Mamouth, Triumpf i od Kubánka už mi raší a nasazují pupeny.

Mám v kolekci Coolidge, Nikita, Mammoth, Triumph, Edenvale , Sicilia a od Kubánka a Reka. :lol: Plodily mi zatím jen 3 odrůdy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fejchoa
OdeslatNapsal: 05 Úno 2008 21:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Zdenìk napsal:
....... Řizkování se nechytá z důvodu přítomnosti kvasinek a cukru uvnitř rostliny. To znamená, že řízek po nějaké době sprostě vykvasí a nechytne. To je taky jeden z důvodu proč se feijou nedaří namnožit. :evil: :?:

Když nechytá, tak ji neřízkuj :!: Když má cukry a dobře kvasí, raději nalož do sudu a nech vykvasit :idea: :lol: :lol:
Ivane, nemáš nějakou volnou bečku od maču na slivovici ? Mohl by jsi ju Zdeňkovi poslat a dovnitř něco přibalit - třeba tu volnou sestru, co po Zdenkovi pokukuje :wink: .


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz