CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 24 Dub 2024 10:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 412 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Skusenosti so zakorenovanim vrcholovych ruzic ananasu
OdeslatNapsal: 29 Čer 2005 09:58 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
... ma niekto pozitivne s bezne kupovanymi plodmi? Mam pocit, ze ich v obchodoch podchladzuju tak, ze to nepreziju. Krasne zelenej ruzici uz na druhy den po odlomeni zasychaju listy. U zdravej nemoze vadit ani tyzden. Ma vyznam pokusat sa zakorenit ich (napr. po odstraneni vsetkych listov)?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Čer 2005 10:31 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
já jsem to zkoušela párkrát a nikdy z toho nic nebylo, ale nevzdávám to :lol: , mám zase jednu, která vypadá moc hezky. Nechala jsem ji týden jen tak uřezanou, teď to namočím do stimulátoru, zasadím a dám do skleníku a budu čekat, jestli z tohoto postupu něco bude nebo zase nic, pak dám vědět :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Zakořeňování růžic ananasu
OdeslatNapsal: 29 Čer 2005 10:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
K dané záležitosti tu už sice bylo v minulosti leccos napsáno, ale opakování je matka moudrosti :-))
Základ všeho je zdravá růžice. Nešetřete peníze a kupte exkluzívní plod, ne levný plod. Pokud možno co největší růžici a zcela zdravou, žádné hnědnutí listů atd. Hned odtrnhout a očistit spodní plochu od veškeré dužiny až na "dřevo". Oloupat několik řad listů odspodu tak aby vznikl alespoň 2 cm (radši víc, radši co nejvíc) dlouhý kus holého dřeva. Je totiž potom problém zakotvit povrchově kořenící ananas v prvním období. Snadno se při manipulaci vylomí, nemluvě vůbec o případném přesazení. Pak nechat bez jakéhokoliv ošetření v suchu (seshora na malé zavařovací sklenici) týden zaschnout a hned zasadit do lehčího humózního substrátu. Na celém povrchu "dřeva" by se měly již objevovat malé hrbolky - základu budoucích kořenů. Zalévat zpočátku vydatněji, ale nepřelít, uhnil by a je po něm. Za pár dní až týdnů začne vyhánět výhony a je vyhráno. Není potřeba ničím ošetřovat, funguje to 100 % ale jen v případě slušné růžice. V Praze je několik prodejen luxusnějšího ovoce, za kus ananasu sice dáte více než 100 Kč ale za tu kytku to stojí. Měl jsem velkou sérii neúspěchů, než jsem ze vzteku zkusil zakořenit růžici ananasu zakoupeného v Rakousku (který byl v super stavu) a ona se bez problémů chytla. Zakořenil sem jich tak 7 se 100 % úspěchem. Dneska jsou všechny vysazeny ve volné půdě skleníku a mimo jednoho který jsem po přesazení ulil (a uhnil) všech šest zbylých na konci zimy zakvetlo a už jsem sklidil první plod, byl zcela super!!! Takže to jde, jde to i bez skleníku, ve skleníku jsou jeden rok (kvetly asi 7 měsíců po vysazení) a asi by vykvetly i v květináči (zvláště s podporou karbidu vápníku :-)). Jen se přichystejte na delší čas, vrcholová růžice údajně prodlužuje dobu plodnosti oproti růžicím na bázi plodenství na dvojnásobek (vyzkouším, mám hafo takových růžic). Ale stojí to za to, protože vzhledem k požadavkům na prostředí je Ananas dle mého názoru snad nejsnadněji pěstovatelná tropická rostlina v bytě, u které lze docílit plodnosti a kvalitně plod sníst !!!!
Takže hodně štěstí

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Čer 2005 12:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
Dik za odpovede. Viem ze nie je problem so zakorenenim u dobrej ruzice, ale naposledy som take mal niekedy koncom socializmu. Vlani som doniesol jeden annanas aj z nemecka, ale stav bol rovnaky. V obchode vyzerala ruzica takmer dokonala, aj vnutorne listky zelene, neposkodene, ale zakratko zacala schnut. U nas by som asi tazko hladal lepsi obchod...

Skoda, uz skoro 10 rokov som to nepotreboval - zohnal som si rastlinu odrody Queen (+/- trnite listy, plod maval cca 900g) a vzdy po odplodeni som si nechal dalsie dve z najlepsich roziet. Lenze nieco sa pokaslalo a vlani posla jedna a to ho roku to caka asi aj druhu - uplne prestala rast. Navyse, neskodilo by nieco menej pichlave.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ananas
OdeslatNapsal: 01 Črc 2005 11:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Mam pozitivne skusenosti tak na 70 percent, ale najlepšie s ešte zelenymi ananasmi, tie sa chytali najlepšie. kupil som 3 ananasy minuly rok v auguste a pestoval v kancelarii v praci ( teplo a suchy vzduch), časom 1 rastlina odišla, zvyšok pekne rastie hlavne teraz na jar. Práve ich mám pri sebe, škoda, že nemám čím odfotiť. :D
Suhlasím, nenáročná rastlina, výborne jej vyhovujú podmienky v práci, na porovnanie tu mám aj Phalaenopsis a jemu sa nepáči hlavne ten suchý vzduch. :? Ale obidve rosím ako divý a veľmi im to prospieva. :D
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Črc 2005 19:56 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
růžice může být zelená a velká sebevíc, ale pokud nejmladší listy ve středu růžice odejdou (nebo často chybí úplně) je šance nulová.
pokud už získáte opravdu zdravou růžici, tak je ze všeho nejdůležitější trpělivost.
zničil jsem spoustu rostlin jen proto, abych zjistil, že koření.
nejlepší je růžici vylomit, očistit, nechat oschnout, pak ji položit na nějaký květináč s jakým koliv substrátem a na dva tři měsíce ji ignorovat.
zdravá růžice si pustí kořeny i bez zavlažování a hnojení, sta´čí ji pak jen dát do svislé polohy a přihrnout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Črc 2005 20:25 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 11 Dub 2005 21:16
Příspěvky: 25
Bydliště: Beroun
Jaký je přírůstek u rostliny ananasu? Mám zasazenou boční růžici a od října poporostla jen tak o 3 -4 cm. Měl jsem ji doma v pološeru. Včera jsem ji dal ven na přímé slunce, tak snad to bude lepší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE ananas
OdeslatNapsal: 04 Črc 2005 10:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
K tomu přírůstku. Jestli přirůstá, tak je to OK, nezapomeň že byla zima a málo světla, tak růst nemohl být nijak velký i tak, natož u mladé rostlinky. Nespěchej na ní, ona se rozjede a pak to bude cvrkot.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Črc 2005 21:49 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
irab napsal:
já jsem to zkoušela párkrát a nikdy z toho nic nebylo, ale nevzdávám to :lol: , mám zase jednu, která vypadá moc hezky. Nechala jsem ji týden jen tak uřezanou, teď to namočím do stimulátoru, zasadím a dám do skleníku a budu čekat, jestli z tohoto postupu něco bude nebo zase nic, pak dám vědět :wink:

Tak jsem se ptala tchýně, odkud byl ten ananas a prý z Hypernovy a růžice už má mini kořínky a je pořád zelená, tak ji doufám nezlikviduju :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skusenosti so zakorenovanim vrcholovych ruzic ananasu
OdeslatNapsal: 20 Srp 2005 16:49 
no ludia ja neviem co mate stale s tym zachnutim ananasovej ruzice to je blby postup pri zakorenovani napiste mi na juraj.liko@centrum.sk a tam si m ozme o tom dobre pokecat a zarucujem ospech :)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Zář 2005 21:47 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
irab napsal:
já jsem to zkoušela párkrát a nikdy z toho nic nebylo, ale nevzdávám to :lol: , mám zase jednu, která vypadá moc hezky. Nechala jsem ji týden jen tak uřezanou, teď to namočím do stimulátoru, zasadím a dám do skleníku a budu čekat, jestli z tohoto postupu něco bude nebo zase nic, pak dám vědět :wink:

Tak můžu tento postup doporučit, protože ananas vyrostl o pár listů, teď jen aby se dožil jara :lol:
Ještě jeden postřeh - když zasazenou růžici budete ignorovat při zalívání a budete čekat se zalitím až na nové listy, tak se jich i dočkáte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ananas
OdeslatNapsal: 16 Říj 2005 21:48 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Vážení

čtu jak pěstujete ana..... ,je to snad nejjednodušší trop. rostlina na pěstovaní doma a pak si skutečně pochutnat na úžasném plodu.Teplo
po celý rok,teplo a zase teplo.Klidně i nad radiátorem ú.topení.Zalejvat
do růžice.nezaměnit za bahenní rostlinu ,pohnojit bez obav prům.hnojivy dle návodu.Kravinec,močůvka ideální ale u nás na vesnici už nejsou ani ty krávy ,myslím tím co dávají mliko např.v kravínech.Foto mohu zaslat pokud se mi to povede nějak odeslat.
vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ananas
OdeslatNapsal: 23 Říj 2005 00:14 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Posílám foto mého ananasu.Obrázek
Snad se to povede.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Říj 2005 10:40 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Hodne informaci o anannasu najdes i tu
http://www.citrusy.cz/search.php?rstext ... &rstema=18


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ananas
OdeslatNapsal: 23 Říj 2005 10:42 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
vaclav napsal:
Posílám foto mého ananasu.Obrázek
Snad se to povede.


vaclave mel jsi tam dve chyby
1) [img]ted%20vlozis%20adresu%20obrazku[/img] a img s lomitken ji uzavres. Mel jsi tam jeste jednou img to jsem ti opravil
2)obrazek porad neni videt protoze adresa je spatne .Tu adresu si vyzkousej tak ze ji chces otevrit a musis videt obrazek.melo by to koncit .jpg

Ales
PS:chybama se clovek uci


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 412 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz