CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 23 Dub 2024 18:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 313 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 26 Srp 2009 15:07 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
Jestli to stačí pouze do ní, nevím. Ale mám Ananas rok a půl a zalévám ho jenom do růžice a vede se mu dobře. Vono to ani jinak nejde protože má spodní listy rozprostřeny na povrchu substrátu, takže voda stejně steče do růžice :wink: .

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 27 Srp 2009 22:12 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím všechny pěstitele ana ale i jiné
ano Ovar má pravdu když je skutečně teplo jako teď zalévat do růžice/to potřebuje/a přebytečná voda proteče labyrintem listů až ke kořenům.Vlastně takto nějaký p.Urban
citrusář na Západě Čech /procestoval řadu zemí/vyprávěl kdysi dávno že ana v domovině svými dlouhými listy sbírá vodu/rosu/ do růžice,ke kmeni a až ke kořenům.I tvar listů tomu i odpovídá.
Takže ano ale pří teplotě nad 22-24st.C.Při 15 st.C a nižší např.to vše shnije nebo to neroste.
Jinak se musí zalejvat i substrát.A např.v misce nesmí stát dlouho /trvale/voda,uhnívají kořeny.
Pěstování ana je tak snadné.Tak se mějte všici dobře a zatím .vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 28 Zář 2009 06:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 22 Srp 2009 19:58
Příspěvky: 88
na prvej strane bolo napísané že simulátor sa má do dužiny ananásu nasušiť a to nechápem ked ho nechám len tak potom totálne uschne tak ako ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 29 Zář 2009 13:39 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
:lol: :lol: :lol: To jsou fóry na fóru :!: :lol:
Nebo snad ne :?: :roll: :roll:

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 08 Říj 2009 23:13 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím všechny pěstitele
ale hlavně pěstitele ana
17.7.2009 jsem sklízel,foto plodu někde mám ale váha byla kolem 1.6kg.
Vrcholovou růžici zcela vlevo si odvezla Iva z inspekce po západních čechách na přelomu září a října.Tato vrchol.růžice v té době už byla velice pěkná a dobře zakořeněná.Iva se s ní možná časem pochlubí - snad, jak jí roste.Další je úžlabní rozeta a dvě kořenové
Zatím nashle.vaclav


Přílohy:
Snímek 018.jpg
Snímek 018.jpg [ 125.15 KB | Zobrazeno 878 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 10 Říj 2009 19:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Díky Václavovi za tu nádhernou rostlinu. :wink: Celou dobu se modlím, abych ji přílišnou péčí (hlavně přes zimu) nezničila, jako ty moje vlastnoručně vypěstované z koupených plodů :oops: :oops: .
Pochlubím se hned s oběma rostlinami, které mi Václav daroval. tady jsou:
Příloha:
DSCN5057.JPG
DSCN5057.JPG [ 147.32 KB | Zobrazeno 892 krát ]
.
Ta druhá je semenáč C. hystrix, papedy.
Václave, dovolte otázečku: dá se ananas usušit? Nemyslím plody, ale rostlinu. Zůstal mi jediný ananas (mimo toho od Vás) z Kruhu, je to takový hodně odnožující "divočák", který jsem loni v zimě zalila snad jen 2x. Měla jsem jej na horní polici své zimní minizahrádky, kde je teplota i v zimě kolem 20°C. Můžu takhle zimovat i rostlinu od Vás?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 21 Říj 2009 13:06 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 22 Srp 2009 19:58
Příspěvky: 88
Wow ako sa ti to podarilo aj mne sa dlhšiu dobu nedarí vypestovať ananás


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 29 Říj 2009 23:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím Ivu i Lulu
na ana.co zveřejnila Iva je vidět na konci listů takové tmavé zelené pásky.To je takový jakoby předěl kdy sazenice začala pořádně růst.Tato sazenice je vlastně vrcholová růžice z mého sklizeného plodu někdy koncem června.Tedy tato vrch.růžice byla absolutně čerstvá a tedy se nikde neválela po obchoďácích.Ale i z těch co se "válejí"se nechá vypěstovat rostlina ana. v kteroukoliv roční dobu.
Ananas se asi dá usušit ale bude mu to trvat asi dlouho.Protože v místech kde roste mu asi stačí dost tmálo vody.To mi kdysi dávno vyprávěl p.Urban že ananas má tak dlouhé listy a tak tvarované že se na nich dělá rosa a žlábkem na horní straně listu potom stéká voda až do paždí listů a pak po kmeni až ke kořenům.
Ale na druhé straně se pěstuji v Kostarice,Hondurasu a jinde,ale teď zrovna nevím jaké tam panují podmímky co se týče dešťů ale myslím si že tam prší dost.Ale když je tam neustále vysoká teplota např.22-25 a vice tak jim to prospívá a nevadí že mají dost vody.Je to víceletá bylina z čeledi bromeliovitých.
Rostlina ana.nesmí stát v misce kde stojí neustále voda.Viděl jsem to u lidí.Takto uhnívají kořeny a zvláště když je teplota pod 20 nebo18 a i méně např. na parapetu za oknem v zimním období.Raději málo vody-on moc neporoste nebo poroste velmi málo, bude mít listy takové trochu jakoby scvrklé ale nezhyne.
Zasaďte ho/pokud chcete mít velké robustní rostliny a plody více jak 1,5kg/ postupně až do nějaké nádoby např.25x25x16cm/staré šuplíky z ledničky-používám je/ a posaďte ho 10-20cm nad radiátor ú.t.A uvidíte zázraky.
Ano dobře zaleju tedy proleju substrát a pak např.za hodinu vodu z misky odstraním nějakou odsávačkou nebo ji prostě vyleju.Ale protože rostliny mám velké asi tak 1,5X1,5 metru a umístěné nad radiátorem ú.t.tak je zalejvám optimálně tedy už mám tak nějak odhad kolik vody.Prostě už musíte vědět asi kolik.
Koncem září začal jeden ana.plodit-vytvořil se takový jakoby plod bodláku.Není to vhodná doba-málo světla,ale zase hodně tepla protože se topí.Řekl by jsem že asi nejlepší doba pro plození je někdy březen,duben,květen a pak asi 5 měsíců
než dozraje-jak já říkám zezlátne.A co dál?Snad jen mnoho úspěchů všem při pěstování rostlin.
vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 01 Lis 2009 09:21 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 22 Srp 2009 19:58
Příspěvky: 88
takto ja som teraz urobila toto :

1.kúpila som ananás s peknou ružicou
2. z ružice som dala dole spodé lístky asi 5 cm som natrela stimulátorom
3. za 4 dni mi to zaschlo a ružica začala žltnúť
4. na deň som ju posadila
5. uvidím , neviem či som urobila velkú blbosť ale našla som to tu http://www.citrusy.cz/2006040101-sazeni-ananasu-i-cast
http://www.citrusy.cz/2006040102-sazeni-ananasu-ii-cast

neviem aká je prax


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 24 Lis 2009 16:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Dub 2006 06:52
Příspěvky: 83
Bydliště: Cheb 470 m.n.m
Jak jsem již výše zdokumentoval mám po sklizni :)
Mám ale jeden dotázek.
Z kořenů staré (odplozené) růžice mi vyrůstá nová.S tou si rady vím.Až bude větší a bude mít dostatek kořínků oddělím jí a zasadím stejně jako vrcholovou.
Minulý týden mě ale překvapila další nová (zatím malý zárodek)vyrůstající mezi listy odplozené růžice.Až bude větší tak to nafotím.
Co s ní jak jí oddělit?Možná tu někde o tom psal Václav z Plzně,ale nemohu to najít.

Pekos


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 24 Lis 2009 18:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
pekos napsal:
Minulý týden mě ale překvapila další nová (zatím malý zárodek)vyrůstající mezi listy odplozené růžice.

Tych dalsich ruzic ti tam moze vyrast aj viac (mne raz tusim 12). V podstate pokial povodnu rastlinu nezlikvidujes, mozu sa vyvijat nove. Normalne pockaj kym nebude dostatocne velka (10 - 15cm) a potom ju odlomis (ukrutis) a das zakorenit ako vrcholovu ruzicu - s tym rozdielom, ze tato bude kvalitnejsia ako vrcholova, takze bude rychlejsie rast a nehrozi ze by nezakorenila, lebo nie je omrznuta ako vacsina v obchodoch.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 25 Lis 2009 06:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Dub 2006 06:52
Příspěvky: 83
Bydliště: Cheb 470 m.n.m
Pokud to máš vyzkoušené počkám až povyroste a jdu na to :)

Pekos


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 25 Lis 2009 19:15 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím
všechny pěstitele všeho
ano já jsem to tady už psal-bylo to ale asi v "zkušenosti se zakořeňováním vrcholových ružic anansů".
Ale napíšu to znova,je to z knihy.
Sazenice -odborně
1.terminální růžice-vrcholová plodí za 24 měsíců.Já když jsem jí uřízl z čerstvého mého zralého plodu tak asi za 1,5 roku se vytvořil zárodek plodu a za 5měsíců dozrál.Je dobré aby zárodek se vytvořil na jaře aby měl co nejvíce slunce
2.rozeta na bázi terminální růžice-vyrůstá těsně pod vrcholovou růžicí u plodu nebo z růžice.Plodí za 24 měsíců
3.rozeta na bázi plodenství-vyrůstá těsně pod plodem
4.rozeta tkzv."slips"-vyrůstá z paždí listů na stvolu co nese plod
5.rozeta tkzv."hapas"-vyrůstá těsně ze spodku stvolu co nese plod,plodí za 15-18 měs.
6.rozeta úžlabní-vyrůstá z paždí listů hlavního kmene rostliny,plodí za 12 měs.
7.půdní rozeta,tvoří prý se málo a plodí za 12 měs.
Jinak se celý kmen po odplození může zbavit listů a celý rozřezat na kolečka určitým způsobem
a tyto kolečka se rozdělí na 4 segmenty,jako když krájíte koláč na 4 díly.Tyto segmenty se zasadí do substrátu s očkem nahoru a časem vyrostou nové sazenice.Dá se tak získat spousta sazenic ale trvá to déle než vyrostou.Vždy používám vrcholovou růžici,půdní nebo úžlabní.Samozřejmě že někdy mají i semena a ty se mohou použít.
Koupil jsem nedávno jeden s rozetou označ.3,tedy rozeta na bázi plodenství.
Původ Kameru - no a nekupte ho.
Měl jsem taky ananas který měl na listech ostré zoubky které se zapíchávaly do rukou něco jako opuncie.A zůstávaly v kůži zapíchnuté.A ten plodil a měl desítky sazenic tedy rozet.Nepříjemná manipulace,nebo jakýkoliv dotyk.Tak zatím nashle.vaclav


Přílohy:
Snímek 064.jpg
Snímek 064.jpg [ 65.98 KB | Zobrazeno 787 krát ]
Snímek 059.jpg
Snímek 059.jpg [ 68.53 KB | Zobrazeno 772 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 25 Lis 2009 19:49 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím
ještě by jsem si dovolil fotečky rozety půdní,a mého současného plodu velkého asi jako pořádná pěst.Zatím nashle.vaclav


Přílohy:
Snímek 009.jpg
Snímek 009.jpg [ 44.59 KB | Zobrazeno 743 krát ]
Snímek 024.jpg
Snímek 024.jpg [ 52.99 KB | Zobrazeno 792 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 26 Lis 2009 06:45 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Dub 2006 06:52
Příspěvky: 83
Bydliště: Cheb 470 m.n.m
vaclav napsal:
1.terminální růžice-vrcholová plodí za 24 měsíců.Já když jsem jí uřízl z čerstvého mého zralého plodu tak asi za 1,5 roku se vytvořil zárodek plodu a za 5měsíců dozrál.Je dobré aby zárodek se vytvořil na jaře aby měl co nejvíce slunce
2.rozeta na bázi terminální růžice-vyrůstá těsně pod vrcholovou růžicí u plodu nebo z růžice.Plodí za 24 měsíců
3.rozeta na bázi plodenství-vyrůstá těsně pod plodem
4.rozeta tkzv."slips"-vyrůstá z paždí listů na stvolu co nese plod
5.rozeta tkzv."hapas"-vyrůstá těsně ze spodku stvolu co nese plod,plodí za 15-18 měs.
6.rozeta úžlabní-vyrůstá z paždí listů hlavního kmene rostliny,plodí za 12 měs.
7.půdní rozeta,tvoří prý se málo a plodí za 12 měs.


Václave díky moc za "rozetový rozbor".Jako vždy vyčerpávající :D

Pekos


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 313 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz