CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 12:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 386 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Pro 2005 20:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Klokoci napsal:
=>admin:líbí se mi, že chceš pěstovat jen to co se dá jíst...plně stebou souhlasím.. 8)
Jen, co se dá jíst ? A co pít nebo obojí - např. švestky, ty máš taky v nemilosti :lol: :?:
Ale já stejně nesouhlasím, velmi hezké jsou i nejedlé druhy, nakonec to dokazuje toto forum - např. v případě Poncirus trifoliata či Budhova ruka.
A vůbec Klokočí, že to podporuješ zrovna ty ! Našel jsem si na netu, jestli je klokočí jedlé a houbelec, dělá se z něj růženec :) :

"Staphylea pinnata-klokoč zpeřený
Klokoč zpeřený je pěkný opadavý keř nebo menší strom, vysoký od 1,5 do 5 metrů. Nejznámější z celého keře jsou asi jeho plody, lidově známé jako „klokočí“, což je vlastně lesklé, hnědé a velmi tvrdé semeno velikosti hrášku. Díky své tvrdosti a vzhledu korálku se uplatňovalo zejména při výrobě korálí, ale hlavně na známé klokočové růžence. Semínka jsou ukryta v měchýřkovitě nafouklé, 3 – 5 centimetrů velká tobolka. "

Nebo v tvém případě znamená Klokočí název místa, či něčeho jiného ? :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 11:20 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Trefil si to..Já to znám z te zbírky od K.J.Erbena-Kytice-balada:Svatební košile. "úryvek:..zahoď ten růženec z klokočí, jako had tebe obtočí..." :oops: (recitovat moc neumim... :lol: )

Já sem to použil jen ztoho důvodu, že to nikdo nepoužívá jako nick.. :D 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 11:21 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
PS:Stema švestkama, abych to uvedl na pravou míru..já je jim v pevném stavu a taky samozřejmě piji v tekutém... :D No neumím nikdy odolat... :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 20:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Klokoci napsal:
Trefil si to..Já to znám z te zbírky od K.J.Erbena-Kytice-balada:Svatební košile. "úryvek:..zahoď ten růženec z klokočí, jako had tebe obtočí..." :oops: (recitovat moc neumim... :lol: )

Erbena mám moc v oblibě, ale toto mě nenapadlo :oops: , dík.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Tomel virginský
OdeslatNapsal: 06 Led 2006 22:05 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 06 Led 2006 20:46
Příspěvky: 71
Ahoj! Může někdo z Vás nabídnout kontejnerované, leč otužilé dvouleté semenáče Diospyros virginiana? Děkuji za zpráv. -muďoul-


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Semenáče Diospyros virginiana
OdeslatNapsal: 07 Led 2006 08:11 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Semenáče Diospyros virginiana se mohou dovézt z USA ale cena je trosku mimo realitu cena 6 dolarů + fytocertifikáty a poštovné k tomu clo a DPH tak konečná suma bude neco kolem 10 dolarů za 1 tomel.
V ČR zatím asi nebudou žádné dvouleté semenáče k prodeji. Já mám pouze pár rostlin pro svoji potřebu a budu na jaře vysévat další semena. Snad budou příští rok i semenáče za přijatelné ceny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Umerickej tomel
OdeslatNapsal: 07 Led 2006 12:34 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 06 Led 2006 20:46
Příspěvky: 71
1000eré díky díky za nabídku, ale moje touha vlastnit zmíněné semenáčky skutečně nepřevyšuje avizované ceny, takže posečkám, zda se neobjeví nabídka s reálnou nadějí na úspěch. Děkuji za snahu. -muďoul-


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pro Petra Brožu ke staršímu příspěvku
OdeslatNapsal: 23 Led 2006 19:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 06 Led 2006 20:46
Příspěvky: 71
"...velmi hezké jsou i nejedlé druhy, nakonec to dokazuje toto forum - např. v případě Poncirus trifoliata či Budhova ruka."
K předešlému výroku bych rád podotkl, že obě jmenované rostliny nepatří tak docela k nejedlým a nepitným. Když jsem býval členem Klubu citrusářů, někteří členové uváděli informaci, že si šťávu plodů ždímají do čaje jako citronovou. Zkusil jsem to. Jde to a chutná to. Žiju, a zdravotních problémů nemám. A Buddhova ruka je přeci odrůda druhu Citrus medica, mletá kůra plodů se pod obchodním názvem CEDRÁT prodává (nebo alespoň prodávala) jako koření. Takže bych skoro soudil, že je jedlá. -muďoul-


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro Petra Brožu ke staršímu příspěvku
OdeslatNapsal: 26 Led 2006 23:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Muďoul napsal:
"...velmi hezké jsou i nejedlé druhy, nakonec to dokazuje toto forum - např. v případě Poncirus trifoliata či Budhova ruka."
K předešlému výroku bych rád podotkl, že obě jmenované rostliny nepatří tak docela k nejedlým a nepitným. Když jsem býval členem Klubu citrusářů, někteří členové uváděli informaci, že si šťávu plodů ždímají do čaje jako citronovou. A Buddhova ruka je přeci odrůda druhu Citrus medica, mletá kůra plodů se pod obchodním názvem CEDRÁT prodává (nebo alespoň prodávala) jako koření. Takže bych skoro soudil, že je jedlá. -muďoul-

Jako nejedlé jsem to doslovně nemyslel. Vzhledem k tomu, že Budhova ruka moc šťávy nemá, uvedu její jiné využití:
Dělají se z ní sladkosti-bonbony, ale na rozdil od podobných výrobků z jiných citrusů se nakraji na odlišně vypadajicí kousky, které jsou i odlišné chuti. V Asii se přidává do alkoholu (vodka, whisky) kterým změní chuť i barvu. Mnohem dražší verze takového alkoholu je zajimavý postup na způsob toho, co dělají Francouzi s hruškami. Na výhon s plodem Budhovy ruky se po odkvětu nasune láhev a narostlý plod v láhvi se pak zaleje alkoholem, po několika měsících se zjemní chuť a dosladí se.
Má i nepotravinářské použití jako např. parfémování místností, šatníku - čínská tradice. Využití pravých cedrátů (silné oplodí, malá nevýrazná dužnina ) je pozoruhodně veliké ve zdravotnictví, kosmetice a především potravinářství. O všech těchto dobrotách píšu v článku "Citrus medica aneb Za cedráty v Kalábrii II " v posledním čísle časopisu Citrusy. Je též k dispozici na mé webstránce v odkazu "publikované články" .
Obrázky cedrátových dobrot pak na :
http://www.cedrocalabria.it/prodotti.htm
http://www.cedrocalabria.it/eventi.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Led 2007 21:18 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Zkoušel ten Dunaj(myslím tomel) množit semenem?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Led 2007 20:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
konales napsal:
Zkoušel ten Dunaj(myslím tomel) množit semenem?

Odrůda Dunaj je semenáč ze semena albánského plodu neznámé odrůdy.
Na Slovensku ho množí pan Karas, samozřejmě roubováním. Ze semene by vzniklo nejspíš něco jiného.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Led 2007 21:12 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Doufám,něco odolnějšího.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Led 2007 20:12 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Petře, nevíš za jak dlouho ten Dunaj plodil?Přibližně.Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Led 2007 21:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
konales napsal:
Petře, nevíš za jak dlouho ten Dunaj plodil? Přibližně. Děkuji.

Už si to nepamatuji přesně, snad to bylo do 10 roků. V nějakém starším čísle časopisu Citrusář o Dunaji psal nějaký Slovák, snad se jmenoval Hučko, ale je to bez záruky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tomel
OdeslatNapsal: 22 Led 2007 07:36 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
literatura uvádí u tomelu nástup do plodnosti mezi 6 - 10 rokem. Co není ověřené tomu se moc věřit nedá.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 386 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz