CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 20 Dub 2024 02:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 386 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 07 Srp 2010 16:19 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Bře 2010 12:18
Příspěvky: 8
laradek napsal:
Můžu se zeptat co je to za odrůda? A jaká teplota byla u vás v zimě? Jinak doporučení od zkušeného pěstitele ze Slovenska je klasický udržovací řez v době vegetačníko klidu.

Bohuzel odrudu nevim,stromek jsem koupil v Drozdine u Olomouce,teplotu jsem nemeril,ale i v Brne,kde stromek roste byla zima dost tuha,hodne mi omrzli i fikovniky,palmy,kamelie a bobkovy list,ale treba araukarie je uplne bez poskozeni.Jinak dekuji za radu a v zime kaki trochu pristrihnu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 16 Srp 2010 17:37 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
Ferda napsal:
laradek napsal:
Můžu se zeptat co je to za odrůda? A jaká teplota byla u vás v zimě? Jinak doporučení od zkušeného pěstitele ze Slovenska je klasický udržovací řez v době vegetačníko klidu.

Bohuzel odrudu nevim,stromek jsem koupil v Drozdine u Olomouce,teplotu jsem nemeril,ale i v Brne,kde stromek roste byla zima dost tuha,hodne mi omrzli i fikovniky,palmy,kamelie a bobkovy list,ale treba araukarie je uplne bez poskozeni.Jinak dekuji za radu a v zime kaki trochu pristrihnu.


dôležité je, že zimu prežil a nevymrzol úplne do miesta štepenia,ako sa to stalo môjmu známemu s odrodou Vaniglia. v Droždíne predávajú viacero odrôd kaki, škoda že neviete sortu, pomohlo by to pri určovaní hranice mrazuvzdornosti, ktorá sa bude v rámci odrôd určite mierne líšiť. akú najnižšiu teplotu ste mali túto zimu v Brne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 01 Zář 2010 10:19 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
máte niekto skúsenosti s odrodou Costata? zaujíma ma hlavne doba dozrievania, či by to vedelo u nás na Slovensku dozrieť vonku vo voľnej pôde. lebo niekde som čítal, že táto odroda by mala byť neskorá, ale niet nad osobnú skúsenosť :) . budem rád, ak sa niekto už s touto odrodou stretol a napíše.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 08 Zář 2010 10:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
Noo, vidím, že odpovedí a skúseností je tu na mraky.... tak sa aspoň pochválte, komu po tejto zime zmrzlo kaki, a aká odroda :mrgreen: . hodne sa tu predávali po záhradníctvach odrody Tipo a Vaniglia dovezené z Talianska. pestujete to niekto vo voľnej pôde? vydržali tie nízke teploty, ktoré boli túto zimu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 08 Zář 2010 19:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 30 Říj 2006 15:45
Příspěvky: 62
Bydliště: Ostrava
No letos byl špatný rok pro tomely. A to dokonce i v nejteplejších oblastech Slovenska. Kolega, který každoročně sklízí kvanta plodů v Nitře bude mít letos tak akorát na ochutnání. Mě kupodivu přežilo kaki Hiratanenashi na podnoži lotus i letošní dlouhotrvající mrazy s minimem -23st. Na to, že by měl mít hraniční teplotu - 15st, tak mi omrzly větve, ale z kmínku krásně obrazil s letošními přírůstky více jak metr. Jinak Rosseyanka a Meader bez jakéhokoli poškození mrazem, bohužel všechny květy, asi díky studenému a mokrému květnu, opadaly. Uvidíme jak letošní zimu zvládnou další odrůdy např. Nikita.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 08 Zář 2010 20:37 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Doopravdy je velice špatný rok,sibiřské kiwi ,které dozrává normálně v červenci,ještě neni dozrálé,to je dva měsíce zpoždění.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 08 Zář 2010 20:49 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Tipo jsem viděl a nafotil kousek od Vídně a pak u Haagu. Obojí ve volné půdě přežilo zimu, ale již s velkým poškozením letní bouřky s kroupami. Pole s kukuřicí jsopu pěkně dorasované někde jsou jen pahýly.


Přílohy:
IMG_9842.JPG
IMG_9842.JPG [ 57.3 KB | Zobrazeno 2116 krát ]
IMG_9841.JPG
IMG_9841.JPG [ 82.73 KB | Zobrazeno 1658 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 08 Zář 2010 20:51 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Costatu mám ve skleníku a neplodí mi podobně je na tom odůda Sharon. Z Kaki mi plodí tak jen odrůda Vainiglia a ta má problém dozrát ve foliovníku. Dozrává v průběhu prosince a většina plodů zplesniví na stromě před dozráním :evil:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 09 Zář 2010 09:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
Tak som rád, že v prípade odrody Tipo sa nepotvrdili informácie o nízkej mrazuvzdornosti len do -12 stupnov Celsia, ako to tu niekto písal. Viedeň neni tak ďaleko od nás, určite aj u nich v poslednej zime spadli teploty pod - 15 stupnov a stromky si žijú ďalej :) Na budúcu jar vysadím môj stromček do volnej pôdy a musí si zvykať :!:

Zdenìk napsal:
Costatu mám ve skleníku a neplodí mi podobně je na tom odůda Sharon. Z Kaki mi plodí tak jen odrůda Vainiglia a ta má problém dozrát ve foliovníku. Dozrává v průběhu prosince a většina plodů zplesniví na stromě před dozráním :evil:


Costatu začali popri odrodách Tipo a Vanigliu ponúkať v niektorých záhradníctvach na Slovensku (zrejme sú rastliny pôvodom od pána A.D. :D ) Bulhari píšu, že u nich Costata dozrieva v priebehu Októbra - Novembra, tak mám trocha obavu, že by u nás vonku nestihla dozrieť, keď už začiatkom novembra občas bývajú mrazíky. To radšej pestovať niektorú zo skorších odrôd ako riskovať, že plody dozrejú raz za 5 rokov, keď bude teplejšia jeseň.

Zdenku, kamarátovi na Morave odroda Vaniglia zmrzla počas zimy. Lenže on ju sadil niekedy až na jeseň a už sa nestihla dobre v pôde uchytiť. Nepomohlo, že ju ani zakryl. Ale ako vravel, škoda nebola vysoká, lebo ho stála 9 EUR, kupoval rastlinu v Slovinsku :) I tak sa mi zdá podľa tvojho popisu dosť neskorá a nie moc vhodná pre naše vonkajšie podmienky.

Mne túto zimu prežili bez poškodenia Meader, Nikita a Rosseyanka. Jedine Meader má pár plodov, Rosseyanka kvitla až v lete a na Nikite jediný plod v auguste odpadol. No vďaka dostatku vlahy sú na všetkých rastlinách pekné prírastky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 09 Zář 2010 16:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
najhoršie je, že neviem o nikom, kto by Costatu pestoval u nás vo voľnej pôde. a tak sa presná doba dozrievania v našich podmienkach nedá zistiť. len z literatúry a pestovania v iných krajinách sa dá niečo vyčítať ale to môže aj nemusí byť smerodajné pre naše oblasti. chcelo by to preveriť. odroda by mala byť mrazuvzdorná (aspoň) do - 20 stupňov.

Zdenku, a odrodu Steiermark kaki máš vysadenú vonku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 09 Zář 2010 16:39 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Steiermark jsem vysazený měl v lepších klimatických podmínkách v nížině Moravské brány u kamaráda. Tuto zimu s Tmin kolem -26°C bohužel nerozchodil. Obrazila jen podnož, která vyrostla skoro 1,5 metru :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 09 Zář 2010 17:19 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 20 Dub 2008 13:14
Příspěvky: 402
Bydliště: Slovensko- Trenčín
U mňa Steiermark prežil vonku, ale na kvitnutie je ešte mladý...Možno budúci rok 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 09 Zář 2010 18:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
kal-el

a aká bola najnižšia teplota v zime tam u vás? :) Steiermark bol aj zakrytý na zimu alebo pestovaný voľne?

Zdenku, Steiermark je niekde spod Álp, nemáš informácie akú najnižšiu teplotu tam dospelý strom vydržal? čím starší strom, tým zrejme aj vyššia odolnosť voči mrazom, ale hold -26 je už asi hooodne zlé pre druh D. kaki .....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 10 Zář 2010 11:34 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Krátkodobě to problém není, ale když tato teplota je dosahována opakovaně v několika po sobě jdoucích dnech je se stromem druhu D. kaki amen. U nás je problém v délce období trvání kritických teplot spojená s nedostatečným vyzráním pletiv diky malé sumě vegetačního tepla přes vegetační sezonu. Jižní Slovensko je v tomto bodě na tom mnohem lépe, než mrazová kotlina Nízkého Jeseníku cca 480m.n.m U citrusu je to podobné např. v Provence je menší výsadba citrusu odolných odrůd ve volné půdě a lets v zimě dostaly jednu noc -15 a další dvě noci -10°C bez přikrytí k tomu napadlo cca 20 cm sněhu. Co z toho když délka mrazového období byla jen velmi krátká a přes den teplota vylezla na +10°C. Citrusy tuto teplotu přežily dá se říci bez poškození a odešly jen některé druhy jako mandarina Okitsu a některé odrudy pomerančů. :wink: Nezbývá nic jiného zkoušet a testovat co který druh vydrží a v jakých podmínkách ještě bude plodit a dozrávat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 11 Zář 2010 14:20 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Pro porovnani. Me odesla cela nadzemni cast nikitas gift, obrazila z toho co bylo trvale pod snehem. Naopak meader (D. viginiana) prezil bez poskozeni. Tmin=-26,5°C. Nezbyva tedy nez kryt.

Nepomohlo by neco, podpori vyzravani dreva na podzim Zdenku?

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 386 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz