CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 17:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 386 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 21 Led 2011 07:42 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
nevím jestli budu mít pravdu, ale plody této odrůdy mají slupku oranžové barvy s žilkováním, které se podobá pavučině. Před mnoha lety jsem plody této odrůdy viděl na výstavě v PADOVA :wink: Foťák jsem tehdy bohužel neměl k dispozici :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 21 Led 2011 15:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
ďakujem za odpoveď Zdenku, s tým žilkovaním v tvare pavučiny to bude asi pravda. podarilo sa mi nájsť na internete obrázok plodu odrody Ragno, kde je to pekne vidieť http://davesgarden.com/community/forums/fp.php?pid=8027101. len škoda, že tam nepíšu nič o pestovaní a či by táto odroda mala u nás zmysel aj vo voľnej pôde. okrem Ragna sem najnovšie vozia aj rastliny odrody Mela, to znamená v preklade jablko, možno je to nejaký kríženec :mrgreen: . vyzerajú to byť lokálne názvy odrôd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 21 Led 2011 15:11 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Mela by měla být Melela alespoń dle mého názoru. Je to lokální Italská selekce tvořící samčí i samičí květy. Plody jsou chuťově dobré. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 22 Led 2011 18:25 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Dub 2008 22:46
Příspěvky: 37
Bydliště: Vlachovo Březí
ragno mám 4-tým rokem v nádobě a zimuju ho ve stodole ( do - 2st.C). V roce 2009 stomek kvetl na konci června a začátku července-trošku jsem se opozdil s letněním :roll: a plody nestihly úplně dozrát. I v prosinci byli max.slabě žluté, ale sladké. loni jsem ho pro změnu vyndal brzy a zmrzli pupeny :evil: . Pokud se mi ho podaří naroubovat na semenáč určitě ho zkusím do volné půdy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 23 Led 2011 16:31 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
Prosím o radu, kde koupit a jakou odrůdu (nebo odrůdy) vhodnou k pěstování ve volné půdě v Brně? Sice jsem přečetla celou diskuzi, i různě na internetu, ale stejně bych raděj poradit podle vlastních zkušeností s pěstováním. Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 24 Led 2011 16:42 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Dub 2008 22:46
Příspěvky: 37
Bydliště: Vlachovo Březí
já sem ...!!! "pupeny zmrzly" a ne "zmrzli" - omlouvám se


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 25 Led 2011 07:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
jirka30 napsal:
ragno mám 4-tým rokem v nádobě a zimuju ho ve stodole ( do - 2st.C). V roce 2009 stomek kvetl na konci června a začátku července-trošku jsem se opozdil s letněním :roll: a plody nestihly úplně dozrát. I v prosinci byli max.slabě žluté, ale sladké. loni jsem ho pro změnu vyndal brzy a zmrzli pupeny :evil: . Pokud se mi ho podaří naroubovat na semenáč určitě ho zkusím do volné půdy.


ďakujem za odpoveď. takže vašemu tomelu poskytujete v zime luxusné podmienky a príliš ho zatiaľ neotužujete. ja som dúfal, že ho máte už zasadený vo voľnej pôde :) . ale keď máte len jednu rastlinu, je to risk, že zmrzne. netuším, aké teploty táto odroda v zime zvláda ale možno na úrovni Kaki Tipo,preto som sa pýtal na osobnú skúsenosť. ako píšete, že ste jedli slabožlté plody a boli sladké, tak zrejme patrí medzi neastringentné typy kaki.

ivik napsal:
Prosím o radu, kde koupit a jakou odrůdu (nebo odrůdy) vhodnou k pěstování ve volné půdě v Brně? Sice jsem přečetla celou diskuzi, i různě na internetu, ale stejně bych raděj poradit podle vlastních zkušeností s pěstováním. Díky


dôležité je vedieť, aké máte v zime najnižšie teploty a potom možno vyberať. medzidruhové hybridy Rosseyanka a Nikita by mohli byť istotou, ktorá vo vašich podmienkach vydrží. z čistých D. kaki odrôd ale netuším, čo je v oblasti Brna vyskúšané. šlo by možno Steiermark kaki, Saijo alebo Korea kaki.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 25 Led 2011 12:14 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
ivik napsal:
Prosím o radu, kde koupit a jakou odrůdu (nebo odrůdy) vhodnou k pěstování ve volné půdě v Brně? Sice jsem přečetla celou diskuzi, i různě na internetu, ale stejně bych raděj poradit podle vlastních zkušeností s pěstováním. Díky


dôležité je vedieť, aké máte v zime najnižšie teploty a potom možno vyberať. medzidruhové hybridy Rosseyanka a Nikita by mohli byť istotou, ktorá vo vašich podmienkach vydrží. z čistých D. kaki odrôd ale netuším, čo je v oblasti Brna vyskúšané. šlo by možno Steiermark kaki, Saijo alebo Korea kaki.[/quote]
Díky za odpověď, doufala jsem, že se ozve někdo, kdo má s pěstováním kolem Brna zkušenosti. Načteného mám dost, le není nad konkrétní zkušenosti


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 25 Led 2011 14:49 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Pro 2010 16:40
Příspěvky: 2
dobry den zkuste http://www.bambusarium.cz pan Rezl pěstuje kaki,také ho prodává za rozumnou cenu.bydli ve Velkých Němčicích takže cca30km od Brna.Když jsem snim mluvil tak byl ochotný a dobře poradil kam a jakou odrudu umistit.Ma celkem slušný výběr odrud tak neni problem u něho nakoupit.Kupoval jsem 2rostliny,druhy rok Dunj prines prvni plod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 28 Led 2011 21:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Led 2010 21:01
Příspěvky: 62
posledni roky byly u nas zimy takoveto....pouze jednu noc, ty dalsi jiz byly teplejsi v prumeru o 4 a více st...

rok minimum

2007 --13,8

2008 -17,5

2009 -18,9

2010 -15,8

takze me zajima, jaka odruda bude tou nejvhodnejsi-Berounsko


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 29 Led 2011 10:40 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
from napsal:
dobry den zkuste http://www.bambusarium.cz pan Rezl pěstuje kaki,také ho prodává za rozumnou cenu.bydli ve Velkých Němčicích takže cca30km od Brna.Když jsem snim mluvil tak byl ochotný a dobře poradil kam a jakou odrudu umistit.Ma celkem slušný výběr odrud tak neni problem u něho nakoupit.Kupoval jsem 2rostliny,druhy rok Dunj prines prvni plod.

Díky za odkaz, určitě se k němu vypravím, je to opravdu solidní cena a výběr má taky dobrý


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 04 Bře 2011 10:00 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Zář 2007 13:05
Příspěvky: 21
Máte někdo zkušenosti s DIOSPYROS virginiana, koncem loňského roku jsem si objednal semena a po stratifiaci je vysel.

Jak dlouho asi trvá než vylezou?

Jsou dost odolné i semenáčky, abych je mohl letos hodit do volné půdy, nebo je lepší nechat vyzrát nějaký rok v nádobě?

Měl by to být jeden z nejodolnějších tomelů?

v.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 06 Bře 2011 10:18 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Dub 2008 22:46
Příspěvky: 37
Bydliště: Vlachovo Březí
Semena D.virginiana od p.Rezla vysévám i bez stratifikace rovnou na záhon a klíčí spolehlivě a rychle. Jsou na záhoně od začátku a ani jeden nevymrzl


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 06 Bře 2011 18:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Pan Rezl nabízel většinou Diospyros lotus, ale je možné že nabízí i Dyospyros virginiana D.virginiana byl často k dostání v Koexfloru, ale klíčivost byla někdy dost žalostná, alespoň v mých podmínkách. Stalo se mi i že nevyklíčilo vůbec nic. D.lotus od pana Rezla, naproti tomu klíčil 100%. Myslím, že je lotus i lepší podnož než virginiana, alespoň v mých podmínkách, kdy tomely nezimuji pod širým nebem. V teplých oblastech, kde se pěstují ve volné půdě, je asi Diospyros virginiana jediným řešením. Lotus má podstatně menší semena, ale mnohem lépe roste, má silnější kořenoví systém a vůbec se mi více zamlouvá, navíc semena vyjdou mnohem levněji, neboť jich je většinou v balení víc, než velkých semen virg. Mě letos zimovali semenáče v nevytápěném skleníku a některé již začínají rašit, rozhodně nepomrzly. Pro oponenty! Říkám své zkušenosti a postřehy Netvrdím, že to tak je vždy a všude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 08 Bře 2011 19:33 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
minulý rok som objednával z Koexflor semená D. kaki a D. virginiana, a nezišlo ani jedno....takže určite boli už zaschnuté a staré, z takých sa už dá ťažko niečo dopestovať. do budúcna nad tým už neuvažujem vôbec niečo objednávať zo semenárskych firiem. lepšie sa už oplatí si kúpiť hotovú rastlinu ako investovať do niečoho neistého..

Lotus ako podpník je celkom dobrý, ja som minulý rok nechal vonku bez zakrytia jednoročný semenáč a prežil bez akéhokoľvek poškodenia mrazom, a to bolo minimum okolo -19 stupňov. a lotus rastie celkom rýchlo, za prvý rok aj vyše metra vo voľnej pôde.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 386 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz