CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 18 Dub 2024 03:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Maclura aurantica
OdeslatNapsal: 18 Lis 2005 09:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Mam odpovidat na dotaz o Maclura aurantica a protože nic nevím :oops: , poradte - jakekoliv informace o pestovani u nas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Lis 2005 12:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Tak nevím jestli ti pomůžu, ale podle údajů na webu by mělo jít o strom nenáročný na podmínky, rostoucí v Americe zcela volně. Většinou se všude popisuje M. pomifera, patrně jde o synonymum, nedokážu to dohledat. Ale protože se M. pomifera nazývá Osage Orange, tak se to nabízí. Bohužel název Maclura aurantica se nevykytuje ve většině významných botanických databází. Takže buď je to synonymum nebo nepříliš významný druh. Můžu se mýlit, rod Maclura má 12 druhů v Americe, Asii, Africe a Austrálii. Dohledatelné údaje jsou však praktiocky jen u dvou z nich.
Podle toho mála, co jsem nalezl, by snad měl bez větších problémů růst i u nás. Pokud je to ta M. pomifera. Ale jestli ho někdo pěstuje tady, to netuším.
Tak je to fakt synonymum:
Maclura pomifera (Raf.) C.K. Schneid.
osage orange, hedge apple; Fr: bois d'arc, oranger des osages, maclure épineux
[=Ioxylon pomiferum Raf.]
[=Maclura aurantiaca Nutt. 1818, non Raf. 1830]

Pod pojmy osage orange je spousta stránek :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Lis 2005 21:36 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Někdo Macluru Pomiferu tady na foru už scháněl.Zaujalo mě to a zjistil jsem na netu mimo jiné že Maclura Pomifera/Osage orange/ cituji-původem tropická Amerika a Afrika,zdomácněl na jihu Spoj.států/Arkansas,Oklahoma,Texas/.V podstatě divoký pomeranč.Velmi tvrdé,tuhé,těžké a pružné dřevo.Vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Lis 2005 22:14 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Taky přispěju svojí troškou :lol:
Maclura - monotypický rod, opadavý strom, pěstovaný pro listy a neobvyklé plody. Je potřeba mít samčí a samičí rostliny. Plně mrazuvzdorný - starší. Vyžaduje plné slunce, nesnáší zamokření. Množí se dřevitýmiřízky v létě, na podzim semeny, koncem zimy koř. řízky.
Květy drobné žluté, kvete v létě, plody jsou velké kulovité, vrásčité, světle zelené. Větve jsou trnité.
V 15m, š 12m.
( zdroj: V. encykl. květin a okr. rostlin)
Podle článku na citrusech by maclura měla růst v lednickém parku, a možná vím i kde :wink:
http://www.hort.uconn.edu/plants/m/macpom/macpom1.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Lis 2005 00:28 
http://weather.nmsu.edu/AbqPlantList/la ... Orange.htm
Mám jiné adresy na Maclura pomifera.
http://www.cnr.vt.edu/dendro/dendrology ... common.cfm
Vaclav


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Maclura aurantica
OdeslatNapsal: 19 Lis 2005 23:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Marku, Václave, irab a Anonymní :lol: díky za rady - pomohly !
Irab, především Tobě díky - dnes mně u nás na srazu upřesnila, kde Maclura aurantica v parku v Lednici vlastně je. Při nedávné návštěvě Lednice jsem obdivoval cizokrajný vzhled stromu a ještě netušil, o co jde :oops:
To Admin:
psal jsi o dnešním srazu, že :
Hergot budeme jen chlapi :( No co se da delat tak jsem se tesil na Lucku s maminkou :lol:

A neměl jsi pravdu , dnes jsme mohli na irab oči nechat :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Maclura aurantica
OdeslatNapsal: 23 Lis 2005 22:00 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Přítel Vlado z Hawaii odpovídal známemu na Slovensko na dotaz o tomto stromu, který roste poblíž Hlohovce. Kopíruji jeho odpověd, Vlado napsal :
1. O mene tohoto stromu:
Mimo latinskeho mena Maclura aurantica to ma tiez latinske meno Maclura aurantiaca a Maclura pomifera .Francuzky sa tento strom vola:
"Bois d'arc" pretoze Indiani z jeho vetvi robili luky
prve meno - Maclura je meno skupiny 12tich odrod - genus. Tento genus je pomenovany po Americkom geologovi menom William Maclure (1763-1840).
niektori vtaci a vevericky jedia semienka z tohoto ovocia.
druhe meno - pomifera - znamena 'rodiace jablka' - kvoli peknemu gulatemu ovociu ... .
tento strom nieje ani vzdialene pribuzny citrusovnikom, pretoze citrus je z rodu
Rutaceae
ale tento strom je z rodu
Moraceae
cize z jedlych napriklad pribuzny morusiam a figam.
ta biela latexova stava je typicka pre rozne figovniky (banyany), gumovniky ... .
I ked to nieje citrusovnik, v Anglictine sa to vola "Osage orange" (orange v anglictine, znamena pomaranc).
i ked to nieje jedle, jedovate to mozno nieje tiez kedze v zapadnej indii z dreva totoho stromu robia misy.
2. ci je jeho ovocie jedle:
Nie je to citrusovnik, a nie je to jedle. Pestuje sa to na ozdobu a kvoli tvrdemu drevu.
na adrese:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/quer ... t=Abstract
som nasiel kratky clanok o protinadorovych ucinkoch na laboratorne mysi - z latky vytazenej alkoholom z ovocia - mysky zili o 155 percent dlhsie.
vyskum sa konal v 1991 vo farmakologickom podniku v Taliansku
3. O jedlom ovoci pribuznych stromov:
mnohe ovocne stromy su clenmi rodu morusa a mnohe vyzeraju podobne - maju podobnu strukturu (botanicky je to vlastne zhluk ovoci v tvare gule).
Mnohe s tychto stromov su tropicke.
napriklad chlebovnik a vsetky annony (cherymoya, atamoya, soursop ...)
Mnohe s tychto ovoci ale tiez nejedly "Osaga Pomaranc"
mozno vidiet na fotkach na stranke:
http://waynesword.palomar.edu/jackfr1.htm
tiez uz spomenute moruse a figy su z tohoto isteho rodu (a niektore su jedle ...)
4. Ako tento strom rozmnozovat:
propagovat sa to da zo semena, odrezkov zelenych vetviciek a odrezkov korenov, ale ak su so zakorenovanim vetviciek problemy, tak sa proste lyko na jar nareze, zabali do mokrej (ale vymackanej - aby bola len vlhka, aby to nehnilo) raseliny. To cele sa zabali do igelitu a uviaze hore i dolu a to cele sa znovu zaviaze do niecoho co neprepusta svetlo - napriklad velkeho pozlatka. Ten vonkajsi obal sa raz za kazdych par mesiacov odviaze aby sa clovek pozrel ci vidno plno zdravych korenov pod tym igelitom. Prinajneskorsom do jari by sa tak malo stat a tak mozno stromcek odrezat, a zasadit. Ak sa tak stane az na jesen, tak zasadit do kvetinaca a prezimovat vnutri aby sa to do zeme presadilo az na jar. (vela kamienkov na spod kvetinaca na dobry odtok).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: strom
OdeslatNapsal: 24 Lis 2005 12:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Peto, a este nech ten Tvoj znamy napise, kde presne pri Hlohovci ten strom rastie, ze urobime najazd :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strom
OdeslatNapsal: 24 Lis 2005 18:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco napsal:
Peto, a este nech ten Tvoj znamy napise, kde presne pri Hlohovci ten strom rastie, ze urobime najazd :D


Pry mame smulu a stejne ho mezi Hlohoveckymi hlohy nenajdeme :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Lis 2005 21:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
Na Slovensku by měl růst někde u zahradnického učiliště v Malinovo u Bratislavy.
Před pár lety plod přivezl plod k určení na naši výstavu jeden ze slovenských členů s tím, že je to nemrznoucí citrus.
Až později jsem zjistil, že roste i v Lednici.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: fotky
OdeslatNapsal: 24 Lis 2005 21:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
pokusím se vložit nepříliš kvalitní fotku

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: maclura
OdeslatNapsal: 25 Lis 2005 22:17 
Tento plod som skutočne priniesol pred pár rokmi na výstavu do Breclavy zo strednej školy kvetinárskej v Malinove, kde pravidelne rodí strom asi 15m vysoký. Tento rok mám plod z ktorý som získal pri návšteve v Lednici ked som bol na výstave citrusov v Breclavy. Aj u nás v Pezinku som zistil výskyt, ked mi kamaráti priniesli tieto plody ako zaujímavos


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Jeden příbuzný
OdeslatNapsal: 28 Lis 2005 21:56 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Mám pocit, že Macluře je příbuzný i rod Broussonatia papyrifera - papírovník čínský, který je nejen velmi okrasný a také jednodomý, ale má jedlé plody. Listy připomínají fíkovník /F. carica/ a jsou krásně sametové, plody jsou složené stejně jako u Maclury. Tato rostlina nejenže dobře roste v mé zahradě, ale i na Mělníku a také v Lednickém parku. Já mám samce, který má každoročně spoustu květů, kdyby někdo z Vás věděl o dámě....díky za info. O Broussonatii se psalo v jednom starším Citrusáři z doby pana Šamly.
Zkoušela jsem vysévat semena, ale žádný úspěch jsem neměla.... také se o papírovníku píše jako o potencionální energetické plodině, opravdu dosti naroste.
Zdravím Dáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Lis 2005 22:14 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Je pravda, že patří do stejné čeledi - morušovité.
Může se rozmnožovat i vyzrálými řízky v létě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: maclura
OdeslatNapsal: 28 Lis 2005 22:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Anonymous napsal:
Tento plod som skutočne priniesol pred pár rokmi na výstavu do Breclavy zo strednej školy kvetinárskej v Malinove, kde pravidelne rodí strom asi 15m vysoký. Tento rok mám plod z ktorý som získal pri návšteve v Lednici ked som bol na výstave citrusov v Breclavy. Aj u nás v Pezinku som zistil výskyt, ked mi kamaráti priniesli tieto plody ako zaujímavosť. Pri návšteve u Petra Brožu sme sa ktejto téme nedostali. Jano Fiala

Ano Jano, na Macluru jsme zapomneli :( . Mám letosni fotky z Lednice, moc se nepovedly :cry: . Ale tady na foru vidim, ze Maclura aurantica neni "fotogenicka" :lol: :lol: , proto take prikladam jeden obrazek:
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz