CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 18 Dub 2024 23:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Maclura aurantica
OdeslatNapsal: 28 Srp 2010 14:27 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Předloni jsem si macluru koupil ,asi pulmetrový stromek a přes zimu v 250mnm vymrzl,takže to asi jen tak někde neporoste.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Maclura aurantica
OdeslatNapsal: 02 Říj 2011 08:52 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Říj 2011 08:27
Příspěvky: 2
Zdravím všechny na fóru. Tak jsem si přečetl diskuzi k makluře a nedalo mi to, abych nepřidal svoje zkušenosti.
Znám makluru (M. pomifera) ze zámeckého parku v Židochovicích. Jsou tam dva stromy, mimimálně jeden z nich pravidelně každý rok na podzim bohatě plodí. Stromy rostou volně v půdě a zdá se, že jim zdejší klima vyhovuje. Jeden strom je opravdu divný, řekl bych že je to srostlice dvou stromů - samec a samice, protože některé větve mají plno kulovitých plodů a jiné nikoliv. Makura je tuším dvoudomá, takže bez samce by to ani nešlo.
Přede 2 roky jsem sebral jeden "pomeranč" spadlý pod stromem a hledal semena. Ty jsou velká skoro jako zrnko rýže a jsou ukrytá v jednotlivých dílečcích souplodí. Tyto jsem vydlabal, opral, osušil a vložil v lékovce na zimu do ledničky s trochou písku. Na jaře jsem semena vysel do písčité půdy do kontejneru a téměř všechna brzy klíčila a rostla. Část rostlinek jsem zasadil do volné půdy a zbytek nechal v květináči i přez zimu. Tady se potvrdila teplomilnost maklury. Zatímco semenáčky ve volné půdě pouze omrzly (nevyzrálé dřevo) asi do poloviny, tak slabší v kontejneru zimu nepřežily vůbec. Na jaře sem zmrzlou část ostříhal, vylámal rašící pupeny na jeden termiál a dnes (podzim 2011) už mám špičáky výšky člověka. Počítám, že nevyzrálé dřevo zase zčásti zmrzne. Pokud by měl někdo zájem, můžu na podzim makluru za něco vyměnit. Některé půjdou zasadit zpátky do Židlochvického parku.


Přílohy:
Poznámka: Strom s plody
PA280070.jpg
PA280070.jpg [ 95.22 KB | Zobrazeno 588 krát ]
Poznámka: Plody z parku
PA280068.jpg
PA280068.jpg [ 61.07 KB | Zobrazeno 589 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz