CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 13:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jahodový strom
OdeslatNapsal: 30 Pro 2005 21:31 
Zdravím,obracím se na Vás s otázkou,zda-li to patří k normálnímu průběhu růstu přes zimu?Mám jahodový strom umístěn v místnosti o teplotě okolo 10stupòů v květináči a opadávají mě z něho listy.Je vysoký asi 40cm.Prosím o radu pro budoucí pěstování?Vyrostou z těch opadaných větviček nové listy?Kdy mám větvičky uštipávat?Předem děkuji
Ten samí problém mám i u mandarinky roubované.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: ..
OdeslatNapsal: 31 Pro 2005 11:16 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Jen hádám, Psidium mám taky, a co vím tak mu skutečně při simulaci zimní sezóny opadají listy. U mandarinky nemohu soudit, snad jen z toho, že Poncirus Trifoliata taky shazuje listy přes zimu. Takže možná taky...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Pro 2005 11:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Co se týká opadávání listů u citrusů, už tady je zmiňováno i v jiných příspěvcích. U psidia to bude asi podobné. Nízká teplota by to však dělat neměla. Svého času jsem ho dával na balkon brzy na jaře a teploty kolem 10 stupňů mu nevadily. To opadávání je spíš následkem změny prostředí, tedy pokud k ní došlo. Přesunoval si na podzim rostlinu přímo do téhle místnosti? Ono u citrusů je běžné, že právě přenos z chladnějšího prostředí do teplejšího vede k opadu listů. Také může podobné problémy dělat průvan.
Jinak ta teplota je pro zimování skoro ideální. Citrusy by opadávat neměly, nicméně se to u naroubovaných odrůd občas v malé míře stává. V každém případě bych s řezem počkal až na jaro. Ze dvou důvodů. Jednak psidium kvete na loňských letorostech, jednak řez by nyní mohl stimulovat nový růst a nově narostlé výhony budou slabé a vytažené z nedostatku světla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Pro 2005 13:19 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 22 Lis 2005 16:29
Příspěvky: 54
Bydliště: Brno
Já mám Psidium cattleanum asi tři roky staré a letos je poprvé zimuji v chladném prostředí, kde teplota prozatím pohybuje v rozmezí 3-8 stC nad nulou. Přežívá mně společně s mandarinkami i pomerančovníky na trifoliátách úplně bez problémů.Listy žádné nepadají.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Pro 2005 20:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Jahodový strom není opadavá rostlina, proto shazování listů není typické pro ni. Sám mám jahodové stromky a opadává v zimním období sem tam nějaký list, některý zežloutne, ale to je normální.Ale aby celý shodil všechny listy, to je spíše špatnými podmínkami, nebo jak bylo zmíněno výše, náhlou změnou prostředí a pod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Led 2006 22:34 
Dr. Mrek Svítek napsal:
Jednak psidium kvete na loòských letorostech...


Neviem, odkia¾ to máte, ale psidium bezpečne kvitne na nových výhonoch.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Psidium,opad listů
OdeslatNapsal: 03 Led 2006 19:48 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 14 Lis 2005 18:07
Příspěvky: 14
Bydliště: Úpice
Nevim jak ostatním, ale moje Psidium opadalo dvakrát. Vždy však po zavadnutí rostliny. Zapomněl jsem je prostě zalít. Jinak nebyl problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: psidium cattleianum
OdeslatNapsal: 07 Led 2006 18:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pěstuji psidia cattleiana (jahodový strom) i jejich žlutoplodou varietu lucidum již bezmála 15 let - z toho první léta v paneláku s letněním na balkoně.
Dávám je ven na přelomu dubna a května (občas je trochu popálí mírný mráz), sklízím až po poklesu k nule popř. i přejití mrazíkem. Zimují v hale při teplotě +14 až +18°C. Pokud mají zálivku odpovídající teplotě prostředí, pak je to bez problémů s opadem listů. Pokud rostliny v této fázi podsuším do vadnutí listů, následuje značný až masivní opad zelených dehydrovaných listů (nezřídka 50%). Nasazené plody na základním druhu přesto postupně dozrávají, na lucidu padají zelené ekvivalentně k opadu listů. :( Po výstavě v r. 2004 jsem měla více než 50% opad listů na vystavených rostlinách a přesto pak v létě již byly všechny opět nádherné a po jarním přejití mrazem -6°C nakvetly a plodily jako o závod). :wink:
Psidium je takový docela nezmar, dokáže obrazit i z větví několik let starých i z holého kmene. :wink: Aby se udržela pěkná korunka, je potřeba zaštipovat - nejlépe za 3. dvojicí listů resp. u lucid za 2. až 3. dvojicí(větvičky bez plodů), nebo nad posledními poupaty. Kvete totiž na letorostech z loňských a možná :?: i předloňských větví. Nevyzrálé koncové větvičky, z nichž opadnou všechny listy, později zasychají, tak je stačí na jaře vylomit.
Psidium snáší dost hluboký řez a spokojí se i s relativně malým květináčem. Potřebuje jen pořádnou zálivku, může i občas zůstat stát ve vodě. :wink:
Malá rostlina s výškou 40cm (tedy cca 1 rok stará) by ovšem listy shazovat neměla - muselo dojít k podsušení kořenů. Na škůdce totiž psidium příliš netrpí a na rozdíl od citrusů mi do kořenů nikdy nenalezly ani ty žížaly.
Psidiu cattleianu nevadí ani méně světla při teplém zimování a růst nonstop - jen pak špatně kvete. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Led 2006 14:57 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Ivan1 napsal:
Dr. Mrek Svítek napsal:
Jednak psidium kvete na loňských letorostech...


Neviem, odkiaľ to máte, ale psidium bezpečne kvitne na nových výhonoch.


Takhle kvetlo to moje. Tím netvrdím, že nemůže kvést i na nových výhonech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Psidium
OdeslatNapsal: 08 Led 2006 17:54 
Dr. Mrek Svítek napsal:
Ivan1 napsal:
Dr. Mrek Svítek napsal:
Jednak psidium kvete na loòských letorostech...


Neviem, odkia¾ to máte, ale psidium bezpečne kvitne na nových výhonoch.


Takhle kvetlo to moje. Tím netvrdím, že nemůže kvést i na nových výhonech.


Mám 4 druhy a všetky kvitnú na nových výhonoch. Aký to máte druh? Alebo to bude individuálna odchýlka?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Led 2006 18:08 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Já už ho nemám, před pár lety jsem ho prodal :( Ale původní rostlina pocházela z Kruhu, podle mě to byl semenáč. Bylo to Psidium cattleianum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: P. cattleianum - pěstování
OdeslatNapsal: 09 Led 2006 11:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pro Jaroslava musím ještě k pěstování doplnit:
Dokud psidium není schopné plodit (jako semenáč nejdříve po 3 letech), je pro jeho rychlejší růst výhodnější pěstování non-stop s odpovídající zálivkou a hnojením. Zimní klid nebo snížené teploty nevyžaduje, snáší ústřední topení i méně světla (samozřejmě ne přítmí) :!: Tím méně světlem míním umístění na okně nebo blízko u něj (může být i těsně za řídkou záclonou) :wink:
Do těch tří let ho nevystavovat teplotám blízkým k nule. Chlad potřebuje až pro stimulaci květů a jejich vývoj. Otužovat postupně se zvyšujícím se stářím rostliny.
Mírný mráz rostlině nevadí až tak po 5. roce života - ale již při -1°C jsou poškozeny rostoucí lístky, -3°C nevytvrdlé listy spolehlivě sežehne (zčernají a odumírají). Staré listy to vydrží, ale mohou získat bronzový nádech. Odmrzlé výhony jsou pak velice rychle nahrazeny jinými ze všech možných (zdá se že i někdy nemožných) oček - psidium pak roste jako o závod.
Při těch ranních -6°C, které mi psidia "přejely" loni v květnu, zmrzly jak rostoucí výhony, tak všechny listy, vyrostlé doma přes zimu. Staré listy dostaly silně bronzový nádech (z lícní strany), který ale postupem léta pomalu ustupoval obvyklé tmavé zeleni. :wink: Musím zdůraznit, že psidia byla sice na mraze, ale v závětří domu. Jsou stará 15, 22 a lucidum 13let.
Lucidum je i jako semenáč spolehlivě samosprašné, červenoplodé cattleianum je silně a někdy i zcela cizosprašné :( Vzájemně se opylovat nemíní :evil: . Tak žel musíte mít někdy 2 rostliny, abyste si opravdu vypěstoval "stromové jahůdky". :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Led 2006 22:24 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Obrázek
Paní Ivo napsala jste to pěkně ale mně se nikdy nepodařilo aby psidium catleanum vydrželo přes zimu bez většího spadu listů.Letos obzvlášť brzy na jaře obrostlo hrozně moc kvetlo/a květy divně zapáchaly/.A výsledek
viz foto.Je v nádobě asi 20l,v zimě bylo v chladu do 5st. a stejě opadalo.
Teď je vchodbě asi 10-12st. a až na pár větví je to "koště" bez listů.Ale
věřím že zase na jaře dobře poroste.Zjistil jsem že v době kvetení je dobré dát rostlinu ven /jinak je ve skleníku nevytápěném/ aby na ní mohl hmyz nebo včely.Několikrát jsem to tak udělal.A nebo chce nížší teplotu v době květu.Jinak snese dosti vysoké teploty ve skleníku.
Co myslite Vy?Zatim nashle Vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: psidium
OdeslatNapsal: 12 Led 2006 09:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Velmi pekne, nech sa mu dari 8)
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: prosím o radu
OdeslatNapsal: 12 Led 2006 10:47 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Zdravím, nejak jsem péči o sůj jahodový stromek zaflákal a vyhodilo mi od spodu výhony, odštípl jsem je, ale jeden jsem nechal. Ten je ale teď větší než samotná rostlina. Mám jej nechat? Ptám se proto, že rostlinu jsem koupil v Laelia zahradnictví v Olomouci a je takto zaštípnutý a zdá se, že se mu nebude chtít již nahoru. Roste jen do šířky.

Co poradíte?

A kdy a kde říznout?

Díky! :-)

Obrázek

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz