CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 21:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Led 2006 12:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Václave, jestli máte takhle krásné psidium po větším opadu listů, pak gratuluji a konstatuji, že si vůbec nemáte na co stěžovat :!: :lol:
Nádoba 20l je již poměrně velká, i na Vašich plodech je vidět, že jsou "slušně živené" :D .
Já pěstuji v hale v domě a letním nejdéle, jak to jde. Mám poslední léta opad části listů po přenesení domů vždy, ale to je podle mne důsledek malé nádoby (vzhledem ke koruně) s totálně prokořeněným prostorem. Přesazovala jsem naposled před asi 4 lety, hnojím jen se zálivkou a těžko hledám mezi kořeny vůbec nějakou zeminu :oops:
Pak samozřejmě se v teplejším prostředí (po přechozích poklesech teplot venku k nule popř. i těsně pod ni) strašně těžko hlídá dostatečná zálivka, prvních pár dnů vždycky rostliny nechtě přisuším a opad listů je nevyhnutelný. :cry: Někdy s nimi spadne i pár zelených plodů.
Když ale byla rostlina ještě mladá a já pravidelně přesazovala do stále větších nádob, listy skoro nepadaly - a to ani po přenosu z balkonu do suchého, teplého bytu paneláku.
Možná že je malý kořenový systém vzhledem ke koruně i Váš případ. A nebo se psidiu nelíbí skleník :?: Tuhle zkušenost nemám. :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu
OdeslatNapsal: 12 Led 2006 12:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
[quote="martincz"]Zdravím, nejak jsem péči o sůj jahodový stromek zaflákal a vyhodilo mi od spodu výhony, odštípl jsem je, ale jeden jsem nechal. Ten je ale teď větší než samotná rostlina. Mám jej nechat? Ptám se proto, že rostlinu jsem koupil v Laelia zahradnictví v Olomouci a je takto zaštípnutý a zdá se, že se mu nebude chtít již nahoru. Roste jen do šířky.
Martine, psidium můžete tvarovat v podstatě jak chcete. Pokud chcete hlavně dekorativní rostlinu, tvaruje se stromeček - já u svých rostlin tvaruji "šplhavou" korunu kvůli místu - trochu na způsob vřetena :wink:
Pokud ale chcete hlavně plody, je výhodnějším tvarem keřík - a tak jej také obvykle prodejci tvarují. :)
Já bych osobně nechala řez do jara, až začne rostlina silně narašovat a zatím jen vyštípávala měkké výhony či pupeny, které rostou, kde nechci. Máte aspoň čas si zatím pořádně rozmyslet, co od rostliny chcete :lol:
Nakonec můžete nechat i dole keřík a osamělý výhon vyvázat na kmínek se zaštípnutím tam, kde chcete mít 2. patro - tedy korunu. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Led 2006 12:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Musím doplnit: psidia řežu (a opravuji tvar) vždy bezprostředně poté, co je vynesu letnit ven. V chladu zastavují růst (pokud již mi doma začaly rašit) a tak je pro ně řez nejméně zatěžující. Jinak jen odlamuji popř. odřezávám suché větvičky. :wink:
A v létě venku pak samozřejmě zaštipuji. Poupata jsou naštěstí na výhonech zřetelná již od rozvinutí lístků z listového "zámotku" (za termín se omlouvám, lepší mne teď rychle nenapadá :oops: ), tak se nemusíte bát, že si časným zaštípnutím snížíte možnou úrodu. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kvetoucí lucidum
OdeslatNapsal: 12 Led 2006 21:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Zkouším poslat své 1. foto - lucidum, jak mi v létě nakvetlo.
Obrázek
Obrázek

Snad se to povedlo :shock: :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetoucí lucidum
OdeslatNapsal: 13 Led 2006 06:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Iva Hažmuková napsal:
Zkouším poslat své 1. foto - lucidum, jak mi v létě nakvetlo.
Snad se to povedlo :shock: :P

Povedlo :D , pěkné Ivo :!:
V květináči dole je vidět ještě jiná rostlinka, je to Punica granatum Nana, nebo myrta či něco dalšího :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Led 2006 13:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Petře, děkuji za pochvalu.
Kdybyste viděl, jak vypadá tohle lucidum teď, tak byste mi do péče nesvěřil ani pampelišku :!: Máte pravdu, ten keříček dole je punice gran. nana - vznikla tak, že se mi ulomila na matečné rostlině větvička, já ji sebrala a jen prostě zapíchla k lucidu do květináče. A ejhle - zadařilo se :lol:
A tak ještě pošlu aktuální fotografie, jak vypadají moje červenoplodá cattleina teď, po opadu listů. To menší je můj semenáč, strom jsem dostala před 5 lety od Milana Býčka "na zotavenou" a už mi zůstal :wink:
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Led 2006 13:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
A teď ještě ten jahodový strom. (To vlevo u okna je passiflora edulis, věk 3 roky, v létě ,ěla první plody - celkem 16) :wink:
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Led 2006 23:30 
Pro pobavení - tak pro zajímavost toto je dnešní odpolední foto mého psídia.Venku ho samo.nemám jen na dobu focení - bylo na nule.V loni bylo podobné ale v létě viz foto nahoře.Takže si myslím že zase na jaře poroste a halvu si s tím nelámu.Naschle Vaclav
Obrázek


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Led 2006 23:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Řekla bych, že opravdu bylo moc slabých větviček daleko od kořenů, tak se jich rostlina prostě na zimu zbavila :wink: Ale stejně musela mít pocit, že není dost zalitá. Na jaře byste měl podstatně zakrátit ty dolní neopadané větve, pokud chcete mít do dalších let pěknou korunu. Psidium vám bude samo od sebe inklinovat spíš k tomu keři, když mu to dovolíte :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: psidium
OdeslatNapsal: 04 Bře 2006 23:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No ja som mal cervenu catlejanu, ale pocas zimy v pivnici posla.. Na jar sa tvarila fajn, ale asi odmrzli korene, pretoze cela ocervenela a opadla. Kupil som si druhu - zltoplodu a tento rok v pivnici (inej nez ta prva) tiez odmrzla, ale tento krat korene prezili a vyhana zospodu. Takze prejdem asi na teple zimovanie. Zeby tato zltoploda bola citlivejsia nez klasicka?
Inak vsetky takto leda-bolo prezimovane a poskodene rastliny u rodicov v trencine, ked ich dam z pivnice rovno von po mrazoch (asi 3 mesiac) tak ky sa spamataju a zacnu rast, tak je august (srpen) a takmer po sezone. Psidium, fejchoa, granatove, citrusy..
nuz co uz. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Bře 2006 10:24 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
V zásadě jsou to spíše polotropické rostliny, takže mráz nesnáší. Samozřejmě je zde určitá individuální tolerance, zejména u rostlin víceméně vyselektovaných pěstováním v Evropě. Přesto jak řada příspěvků potvrzuje, teplotám pod nulu je lépe se vyhnout :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Řízkování
OdeslatNapsal: 05 Bře 2006 11:08 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Taxem zkoušel řízkovat ty boční výhony co mi vyrazilo. Zjistil jsem že ty dřevnaté seschly, ale ty výhony co měly ještě zelený stonek zakořenily :-)

:-)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Bře 2006 10:37 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Můžu se zeptat? (Snad nebudu někoho opakovat)

Chutnjí plody jako jahody??(sou jedly?)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Bře 2006 10:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Jako jahody mi příliš nepřijdou, název dle mého vznikl kvůli optické podobnosti ze střední vzdálenosti to vypadá, jako že na tom stromku rostou jahody. Ale chuť je velmi příjemná, takže to je myslím jedno, jedlé samozřejmě jsou.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Bře 2006 10:57 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Vždy bude z čeho vybírat, pěstitelé se mají dobře..na světi je tolik rostlin..
:lol: :lol: :lol: a všechny sou nádherny..


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz