CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 11:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Bře 2006 19:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Vzbudilo se mi jedno z mých dvou červenoplodých cattleian - 15 let starý semenáč - bohatě narůstá a na většině nových výhonků jsou vždy 2 až 4 poupata :wink:
Obrázek
To druhé (strom 22 let) má ještě hlubokou zimu :( .
I lucidum začalo obrůstat, ale bylo skoro holé, tak mi nezbylo, než je pořádně seřezat. Takhle vypadalo před řezem :(
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Bře 2006 08:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
Tak tady je pár fotek mého psidium cattleyanum, zapěstoval jsem ho do stromkové podoby, dnes má na výšku asi 190cm. Pro pěstování na plody je určitě lepší keřová forma s větším počtem postranních větví.

Obrázek


Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Dub 2006 20:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tak jsem už tuhle neděli (9.4.) vynesla letnit ven starší psidium - strom, který se dosud neprobudil ze stagnace. S menším psidiem zatím čekám, má nasazeny nové větvičky se spoustou poupat, tak by v téhle fázi nebylo přemrznutí vůbec žádoucí. :idea:
Lucidum je zatím ve skleníku, velice pomaličku začíná narašovat, ale o velikonocích i ono půjde letnit ven. Teploty kolem 0°C by mu dle mých zkušeností neměly ublížit. Alespoň pak po nich lépe obrazí a nakvete :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Čer 2006 12:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 03 Kvě 2006 07:02
Příspěvky: 14
Bydliště: Velvary cca 10km od Slaného nebo Kralup nad Vltavou
retrix napsal:
Jahodový strom není opadavá rostlina, proto shazování listů není typické pro ni. Sám mám jahodové stromky a opadává v zimním období sem tam nějaký list, některý zežloutne, ale to je normální.Ale aby celý shodil všechny listy, to je spíše špatnými podmínkami, nebo jak bylo zmíněno výše, náhlou změnou prostředí a pod.


já jen připomínku: pokud to není odrůda Psidium Quayava která někdy všechny listy schazuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Čer 2006 13:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pod názvem jahodový strom je myšleno z psidií pouze cattleianum :idea: . Quayava (kvajáva) je jiný druh psidia (tropický) - ne odrůda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jahodový stromek
OdeslatNapsal: 18 Črc 2006 07:00 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2006 10:17
Příspěvky: 113
Bydliště: Ústí nad Labem
Tak nevím, leta jsem si myslela, že mám doma (kvajávu), aspoň mi to kdysi před lety tvrdil jeden človíček, který se mnou chodil do našeho citrusáře, byl to jeden z jeho přebytků. Je to velký strom (posledně jsem psala, vysoký jako já) a to jen díky tomu, že ho leta razantně stříhám. Vypadá teď podobně jako stromek paní Ivy :D , protože jsem ustřihla terminál, byl by jinak až do stropu a já mám v bytě vysoké stropy (přes 3 m) a tím jsem ho donutila že se rozvětvil a hlavní terminál už neroste vzhůru, ale do stran. Letním ho na balkóně a jednou před lety jsem na něm měla 3 květy, bohužel vykvetl až někdy v říjnu, takže z květů nic nebylo. Prostě jen listy, listy a nic. Letos jsem poslechla rady zkušenějších :D zde na fóru a ke konci dubna jsem ho vyhodila ven. Tak jsem si minule říkala, jak krásně kvete paní Ivě a včera, při zalévání a prvním letošním hnojení koukám a našla jsem tam jednu bílou bouličku :D . Je tam květ, ale vypadá to, že jen jeden. No letos ho tedy tak razantně stříhat nebudu a třeba to bude příští rok lepší. Snad je to "první vlaštovka" a i já se dočkám nějakého plodu. Ale proč to hlavně píšu, teď si totiž nejsem jistá co to vlastně mám... někde jste psali, že "kvajáva" má světlejší listy a zřetelné žilkování? Tak mám tedy asi jahodový stromek. To jsem se zase rozepsala :D , prima den všem. Eva


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Črc 2006 18:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 03 Kvě 2006 07:02
Příspěvky: 14
Bydliště: Velvary cca 10km od Slaného nebo Kralup nad Vltavou
jahodovej stromek mam vevnitř zajímalo by mě zda když ho dám ven zda mu přímé slunce neublíží ? :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Črc 2006 21:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pokud ho budete dávat ven až teď, tak bych ho rozhodně raději přistínila. Nemám to sice ozkoušeno, letnit vynáším cattleianum již v dubnu, když není slunce ostré, ale i tak je mám obě ve stínu pod stromy - také z praktických důvodů: uvazuji je ke kmenům meruněk popř. k tyčkám Argovy překážkové dráhy. Pokud to neudělám, kácí mi rostliny každý trochu silnější vítr :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Črc 2006 12:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pro Evu a ostatní zájemce o identifikaci vašeho psidia dle listů vkládám pro názornost následující fotografie:

psidium cattleianum (jahodový strom)
Obrázek

psidium cattl. var. lucidum (žlutoplodé):
Obrázek

psidium guajava - kvajáva:
Obrázek

kvajáva - detail dolní strany listů:
Obrázek

Doufám, že teď již nikdo nebude na pochybách, co to vlastně doma má :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jahodový stromek
OdeslatNapsal: 21 Črc 2006 18:00 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2006 10:17
Příspěvky: 113
Bydliště: Ústí nad Labem
Díky paní Ivě, takže teď už je to opravdu jasné. Mám jahodovýýýýýýýý stromek, kvajáva to tedy rozhodně není. Teď kdyby z toho jednoho květu byl plod, ale když nebude, tak nevadí. Já jsem trpělivá a příští rok se už třeba zadaří. Kromě toho mám novou mladou rostlinku v práci, tak jsem zvědavá, až to nastěhuji domů, jak se přes ty vzrostlé jedině za chvíli budu dostávat k oknu. Štěstí, že můj byt není panelákový krcálek a tak se tam vejdu já, 3 děti, ohromný hafan, kocour a spóooooooooouuuuuuuuuusta kytiček :D. Tak díky za krásné fotky a přeji krásný víkend a příští týden přeju všem lidičkám odsud, aby bylo teplo,ale občas i sprchlo. Pokud to půjde takhle dál, tak za chvíli zahrádky tak vyschnou.... ach jo. Nejdřív jsme všichni brečeli že je zima, že už chceme teplo a když ho máme, tak je toho tepla zase nějak moc :D . Tak se tu mějte prima a za týden se tu zase uvidíme. Ahoj všem Eva


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom
OdeslatNapsal: 02 Říj 2008 16:10 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 20 Dub 2008 13:14
Příspěvky: 402
Bydliště: Slovensko- Trenčín
Dobrý deň, chcem sa opýtať. Dostal som dnes od maminej kamarátky jeden plod psidia catleiana. Jedol som to prví krát a bolo to vynikajúce. Tak ma napadlo, že som s toho plodu odobral semienka cca 10. Lenže som zistil, že je na nich veľa dužiny a zle sa to čistí. Keďže odoberáme Záhradkára a tam som videl ako čistiť semená od dužiny tak som to tak urobil. Postup bol semená vybrať, zobrať zavárací pohár naplniť vodou dať dovnútra semená a zavreť, Teraz nechať 5 dní stáť v teple a že potom sa ta dužina oddelí sama. Zvolil som správny postup. Ďakujem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom
OdeslatNapsal: 02 Říj 2008 20:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Tomaš, ja mam lepši postup :D : plod dáš do úst, vychutnáš si jeho chuť, dužinu od semienok vycmúľaš a vyberieš... :wink: a možeš sadiť. Joj jak sa mi zle píše na českej klavesnici... Obrázek
Nedávno sme boli v záhradníctve Adavo a tam mali voľne v zemi posadený Psidium cattleyanum, obrovské plody vynikajúcej chuti. Obrázek Ani v nádobe dopestované psidia nie sú tak dobré... Lepšia je už len figa od pani Ivy. Obrázek
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom
OdeslatNapsal: 02 Říj 2008 20:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Kamile, nechci být šťoura, ale ... kde jsou ty obrázky? :roll: :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom
OdeslatNapsal: 02 Říj 2008 21:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Aké obrázky? Ak myslíte fotky zo zájazdu, bohužiaľ, nemal som foťák... :oops: a urobil som dobre, bo by zase bolo aspon 400 fotiek.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom
OdeslatNapsal: 03 Říj 2008 05:50 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Iva má na mysli obrázky u tvých příspěvků.... Už delší dobu si toho všímám, že ti chybí v zobazení.. Místo nich tam máš jen obdélníček. Jak fotky vkládáš??

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz