CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 16:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mangosteen
OdeslatNapsal: 13 Úno 2006 11:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 04 Úno 2006 20:37
Příspěvky: 33
chtěla bych se zeptat,jestli se u nás mangosteen pěstovat dá ,myslím doma a jestli jo ,tak jestli se dají někde sehnat semena :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: mangostan
OdeslatNapsal: 13 Úno 2006 12:39 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
semena u nás sehnal nelze, snad jen na výletě do jihovýchodní Asie.
Pěstovat v bytě by měl jít jako řada jinných tropických ovocných stromů. Chce to jen trochu více péče, ale plodů se asi nedočkáš. Je to pěkná rostlina, která se dá dovézt roubovana z Floridy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Díky
OdeslatNapsal: 13 Úno 2006 12:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 04 Úno 2006 20:37
Příspěvky: 33
aha tak děkuji,tak to asi nemám šanci :lol: :lol: ,ale aspoň jsem to zkusila :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mangosteen
OdeslatNapsal: 13 Úno 2006 15:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Semena se dají sehnat, ale jen velmi málo kdy, velmi málo kdy a kde jsou totiž k dispozici samotné plody. Ale když jsou, vřele doporučuji koupit, ale jen plody relativně "čerstvé". Mohu potvrdit, že to je mimořádně chutné ovoce, když je v tomto stavu, ale pokud je poněkud více "uleželé" tak to nestojí za to. Problém bohužel je v tom, že jeho pěstování je obtížné i v "zemích původu", údajně se mimořádně obtížně množí. Prý proto není příliš pěstován průmyslově, ale nahodile, čemuž odpovídá nabídka ovoce (nejen u nás, ale celosvětově, v Evropě se s ním i v poměrně velmi dobře zásobených obchodech setkáme jen výjimečně). Z tohoto důvodu je asi velmi nepravděpodobný úspěch se semenáčem (zkoušel jsem asi dvakrát a ani jedno vyklíčené semeno). Navíc se obávám, že i s roubovanou rostlinou to nebude v našich podmínkách (zvláště doma) jednoduché. Navíc ty zmiňované dodávky z Floridy (a odjinud) nejsou moc snadné, pokud si vzpomínám, tak skoro každá školka ho má v nabídce a skoro každá reagovala na případnou poptávku tak, že teď ho nemají ....
Takže asi z ČR nebude mangosteenová velmoc, i když vzhledem k produkci ovoce na světě to není příliš vzdálený cíl :)

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: mangosteen
OdeslatNapsal: 13 Úno 2006 15:23 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 04 Úno 2006 20:37
Příspěvky: 33
díky :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Úno 2006 08:53 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Plody Garcinia mangostana se dají koupit ve francouzské prodejně ovoce v Praze, mají je tam snad neustále. Nevím jak semena klíčí ostatním, ale mně se nepodařila vyklíčit. Koupil jsem asi před 2 -3 roky malou rostlinku asi 15 cm vysokou, ale že by se jí nějak dařilo, to se říci nedá, i když je ve skleníku s poměrně velkou relativní vlhkostí, chřadne a chřadne a nejhorší na tom je, že nevím čím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Úno 2006 10:14 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Proč ste se rozhodly pro mangosteen :?:
Má nějakou skvělou chuť :?: :?:
Nebo už nevíte coby?Já mám zatim dost slušny rezervy co pěstovat a dá se to sehnat líp.. :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Úno 2006 10:25 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 04 Úno 2006 20:37
Příspěvky: 33
To ne ,samozřejmě mám toho na pěstování jednoduššího dost.Jen mě to zajímalo,protože se mi nepodařilo nic "vygooglovat" tak jestli by se to tu pěstovat dalo.Kdyby získala nějaké příznivější info,tak bych to zkusila,ale když jsem zjistila,že to tak jednoduché není zůstanu u osvědčenějších rostlin :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Úno 2006 12:50 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Citace:
Klokoci Zaslal: út únor 14, 2006 10:14 am Předmět:

--------------------------------------------------------------------------------

Proč ste se rozhodly pro mangosteen
Má nějakou skvělou chuť
Nebo už nevíte coby?Já mám zatim dost slušny rezervy co pěstovat a dá se to sehnat líp..

To je hloupá otázka. Proč bychom měli potom pěstovat citrusy, když si je za pár korun můžeme koupit v obchodě. Proč by pan Broža a jemu podobní pěstovali spoustu odrůd citrusů, z nichž mnohé bud nezaplodí nebo nemají valnou chut a přesto jsou rádi, že nějaký ten kultivar seženou. Proč pěstovat kalamondin a fortunelu, když to takřka není k jídlu, citron nebo mandarinka je mnohem chutnější . Proč sázet semínka litchi, avokáda manga a další, když nikdy nezaplodí, atd, atd. Prostě pro radost z cizokrajných rostlin.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Úno 2006 13:38 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
retrix napsal:

To je hloupá otázka. Proč bychom měli potom pěstovat citrusy, když si je za pár korun můžeme koupit v obchodě. Proč by pan Broža a jemu podobní pěstovali spoustu odrůd citrusů, z nichž mnohé bud nezaplodí nebo nemají valnou chut a přesto jsou rádi, že nějaký ten kultivar seženou. Proč pěstovat kalamondin a fortunelu, když to takřka není k jídlu, citron nebo mandarinka je mnohem chutnější . Proč sázet semínka litchi, avokáda manga a další, když nikdy nezaplodí, atd, atd. Prostě pro radost z cizokrajných rostlin.


Je mi líto, jestli sem se tě dotky, ale ja bydlím v malím bytě a když chcu něco pěstovat, tak si hodně vybírám.. :shock: a když vidím, jak hledáte něco, co snad ani neni pěkny...no nevím...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mangosteen
OdeslatNapsal: 14 Úno 2006 22:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
To se nám to tu ale rozjelo ...

Ale k věci ještě dvě připomínky:

1. Ve Francouzské prodejně v Pze se dá koupit ledacos, ale právě Mangosteen bych moc nedoporučoval. Mají ho v poslední době hodně zřídka a navíc zkušenosti jak s chutí, tak s klíčivostí jsem tam udělal bídné. Podařilo se mi ho asi před rokem sehnat jinde (ale vůbec si nevzpomínám kde, mohlo to být i někde "venku") a to byla jiná káva, musím zopakovat, že to bylo zcela exkluzivní ovoce.

2. K té připomínce o pěstování tropických kytek, které u nás nezaplodí bych si dovolil nesouhlasit. Zaprvé je to třeba zkoušet, už jenom proto, že pionýrů slepých uliček je nedostatek a bez nich se vývoj nikam nepohne. Ale především proto, že plodnost u mnoha věcí není nedosažitelným snem, je pouze těžko dosažitelná. Netvrdím, že nám tu budou masivně plodit manga, ale jsem přesvědčený, že v případě skleníkových podmínek to reálné je, pokud jde o bytové, tak je to horší, ale bezpochyby je to velká výzva. Námitka na problémy s plodností semenáčů je "racionální" ale vývoj "kulturních" rostlinných druhů na této zemi se počítá na nikoliv roky, ale spíše desítky tisíc let. A jaksi téměř po celou tuto dobu bylo nemožné, aby se množily (a především rozšiřovaly) jinak než semeny, protože naši předci, ať jimi byli opice nebo jepice neměly roubovací nože ...
Přesto rosliny došly přírodním vývojem a výběrem k obrovské druhové různosti a na nás "pánech" tvorstva byla především selekce a křížení k dosažení nejlepších "tržních" vlastností a zároveň k nechtěnému dosažení choulostivosti a často i konce evolučního řetězu (příklad semeny nemnožitelných "jedlých" banánů je znám, tato plodina je ve svých "kulturních" odrůdách běžnou cestou dále nekřížitelná, protože prostě nemá semena a plodí bez oplodnění ...)
Takže závěrem k tématu si myslím, že zkoušet semenáče z čehokoliv co se mi líbí (chutná, láká, těší ...) je super a podnětné. Případná plodnost je určitě horší, ale zase bychom neměli podléhat citrusářskému pesimismu, kde skutečně jde o desítky let k dosažení plodnosti semenáče. U mnoha jiných plodin jde o podstatně kratší období k dosažení plodnosti semenáčků za předpokladu vytvoření vhodných podmínek. Historky o vyhozených semenech z okna v tropech a sklizni plodů z nové rostlinky za "pár měsíců" je svět plný a myslím, že všechny nebudou jen "pěstitelská latina".

Takže sázejme a starejme se, ono to za to stojí :D

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Úno 2006 09:27 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 04 Úno 2006 20:37
Příspěvky: 33
Ivane díky :D ,napsal si to moc pěkně :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Úno 2006 10:51 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Konkrétně u mangostanu vychází informace asi z velké části z knihy pana Šamly, praktické zkušenosti s ním má asi málokdo (u nás). Tak proč to neověřit v praxi :D
Já pár plodů koupil před několika lety, chuťově mi to zase nijak zvláštní nepřišlo, zralé semeno bylo tak jedno na plod. Nevyklíčilo žádné :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mangosteen
OdeslatNapsal: 06 Úno 2010 11:14 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Poradte prosím.Po mnoha neúspěšných pokusech s výsevem mangostanu jsem semena letos zasadil jako palmy do vaniček od bramborového salátu naplněných kokosovou drtí.Ty jsem dal mezi palmy do inkubátoru s rozkolísanou teplotou a čekal že zase splesniví ale včera při vyndavání naklíčených Bismarkií jsem si všiml že vaničky jsou plné kořínků.Nevím jak je přesadit do normálního substrátu Oproti palmám jsou ty kořínky strašně jemné.Nebude jim vadit když je nechám v tom kokosu?A kdy začít hnojit,ten kokos bude mít živin asi málo.Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mangosteen
OdeslatNapsal: 06 Úno 2010 11:53 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Klíčovosť garcinii je skôr daná kvalitou semien ako substrátom,
mám viac garcinni (intermédia, laterifolia, mangostana) a teraz som vysieval garciniu xantochymos a gardnerianu do normálneho substrátu.
Rastlina zo začiatku čerpá živiny zo semienka, takže ju substrát až tak netrápi. Garcinia vytvára jeden hlavný koreň s drobnými bočnými korienkami. Hnojiť by sa asi klíčiaca rastlina nemala.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz