CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 22:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Avokado
OdeslatNapsal: 23 Srp 2003 13:34 
Nedavno som zasadil semienko z avokada. Asi po 3 tyzdnoch vyklicilo a zaujimalo by ma ake mate skusenosti s jeho pestovanim. Moze rodit aj v byte?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Zář 2003 11:44 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2003 08:11
Příspěvky: 8
Bydliště: Praha - Chodov
Zdravim.

Nejakou dobu jsem mel avokado, ale lonskou zimu neprezilo. Mam jeste naskenovane nejake veci z atlasu. Jestli by jsi mel zajem dej vedet jaky mas e-mail. Ma to zazipovane asi 1.7 MB.

S pozdravem

Petak


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: prosba
OdeslatNapsal: 08 Bře 2004 12:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Bře 2004 12:27
Příspěvky: 4
petak napsal:
Zdravim.

Nejakou dobu jsem mel avokado, ale lonskou zimu neprezilo. Mam jeste naskenovane nejake veci z atlasu. Jestli by jsi mel zajem dej vedet jaky mas e-mail. Ma to zazipovane asi 1.7 MB.

S pozdravem

Petak


Mam akurat cerstve semiacka z avokada, budem ti vdacny, ak by si mohol poslat tie podklady z atlasu.
Dakujem
mail: marek(zavinac)ine.sk

_________________
mekelle
http://www.ine.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Bře 2004 10:25 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
No pokus se Vam bude chtit vybrat z toho to nej rad to pak dam na web


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: avokado
OdeslatNapsal: 09 Bře 2004 10:31 
Avokado pěstuji už asi 5. rokem. Je to docela statná dekorativní rostlina. Mám ho za oknem v bytě, okno je orientováno na JV, takže rostliny zde mají opravdu mnoho světla. Myslím, že pěstování avokada není těžké, pouze při vyšší zálivce mu hodně hnědnou listy. Možná to je přímým sluncem, kdoví. Co se týče kvetení a plození, po pěti letech jsem nic takového na své rostlině nespozoroval, údajně semenáče plodí po 7 a více letech. Radim


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Bře 2004 10:33 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Bře 2004 12:27
Příspěvky: 4
Admin napsal:
No pokus se Vam bude chtit vybrat z toho to nej rad to pak dam na web

ak tie veci dostanem, rad z nich spravim vyber najpodstatnejsich informacii a poslem vam ich:))

_________________
mekelle
http://www.ine.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Avokádo
OdeslatNapsal: 25 Dub 2004 09:58 
Já mám avokádo 13let.Za tu dobu vyrostlo v pěkný stromek,avšak květů ani plodů jsem se nedočkala.Nyní mi začaly sesychat listy/i mladé,vypadá
to jako by se spálily horkým vzduchem/Sromek jsem zmladila a přesadila,ale nějaký neduh pokračuje.Nevíte někdo co s tím? :?:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Tak jsem se na to podival ve svete...
OdeslatNapsal: 17 Říj 2004 12:14 
Avokado ze semene mam taky a taky nevim co s tim, tak jsem se podival na avokado do sveta. A zjistil jsem zhruba toto:

(pripojuji i sve uvahy, pokud jsou spatne tak me prosim opravte, spolecne treba dojdeme aspon ke kvetu :-) )

Avokado, jka jsem zjistil, potrebuje dobre propustnou pudu, jiz od zacatku s dobrym prostorem. Cim vetsi, tim lepsi. Koreny se vsak nesmi obnazit.

Avokado je treba roubovat. Nejlepsi vysledky se dosahnou roubem v po 30 dnech od vykliceni. Roub musi byt velmi precizni.

Listí na avokádu indikuje jeho zdravotní stav. Zdravý strom má listy lesklé a tmavě zelené. Listy deformované anebo odbarvené jsou znakem špatně předpěstovaného stromu a takový je odkázán ke špatné budoucnosti. Listy často napadají hmyzí škůdci a tak je třea je často kontrolovat

JE TO VELMI CITLIVY STROM. EXTRMNE CITLIVY. Nema rad prilis velke horko (ptimum 20 - 25 stupnu) a zimni teploty nejhure do nuly (nektere kultivary -5°C). Optimum v zime je 10 - 15°C.

Nejvetsi urodu ma mezi 7 - 10 rokem pestovani.

Kvete podivne. Jeden den se otviraji na cele rostliny s pestiky a druhy den s tycinkami. Neni samosprasna, takze je treba dve rostliny. Ale je obou pohlavna. Takze paradox je, ze je treba vzit pyl z jedne rostliny jeden den a na druhou rostlinu dat druhy den. Popripade naopak. Nejsem botanik, tak nekdo napiste jak to chodi, kdo o tom neco vi.

Zkusim se poptat pratel v jizni americe anebo v mexicu, aby poslali neco na naroubovania zkusim to spolu s nejakym zahradnikem. Snad to prezije cestu.

Nezjistil jsem nic o prenosu rostlin, ale asi to neni problem. Vsude se o tom pise jako o rostlinach do ovocneho sadu. Kdyz najdu vic zas napisu.

martin@petrasek.tk


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: avokádo
OdeslatNapsal: 18 Říj 2004 07:38 
Avoládo v bytě poroste celkem bez problémů, zejména je-li to subtropická odrůdy (což je u nás většina prodávaných plodů). Podmínky již byly řečeny výše. PLodit asi nebude, muselo by se naroubovat. Plodící rostliny se dají dovézt z ciziny.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Avokádo
OdeslatNapsal: 11 Úno 2005 19:42 
Co se týče opadávání listů, tak nejčastější chybou pěstitelů bývá nadměrná zálivka. Avokádo má velice citlivý kořenový systém, který je náchylný na hnilobu. Správná zálivka je klíčem k úspěchu při pěstování této rostliny. Avokádo bude nelépe prospívat ve vzdušném substrátu, který je bohatý na organickou hmotu (můžeme přidat perlit nebo vermikulit pro zvýšení porezity). Jako pěstební nádoba je nejvhodnější hliněný květináč, na dno je dobré umístit drenážní vrstvu (drcený polystyren nebo propraný štěrk). Rostlina nikdy nesmí "stát ve vodě", to způsobí rychlou zkázu, přinejmenším rostlině začnou hnědnout a opadávat listy. Substrát musí být vlhký, nikoliv promáčený a před další zálivkou vždy prstem zkontrolujeme, zdali je svrchní vrstva proschlá. V zimě omezíme zálivku na minimum. Během vegetace rostlinám prospívá zvlhčování okolního vzduchu mlžením.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Pěstování avokáda
OdeslatNapsal: 14 Úno 2005 09:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Avokádo mám naroubované, stáří asi 15 let. Potřebuje hodně světla a spotřebuje i dost vody. Kvete zhruba jednou za rok, ale myslím, že by měl přezimovat při nižších teplotách jinak nekvete. V létě nemůže být na přímém sluníčku venku, listy se spálí, ale je možné jej mít za oknem na sluníčku při dostatečné vlhkosti. Kvete v dlouhých uskupeních s mnohačetnými žlutými kvítky. Jak již zde bylo napsáno, musí ale býti naroubované a dále avokádo v domácích podmínkách stěží zaplodí, to by byl mimořádný úspěch, navíc není oboupohlavní, takže potřebuje další rostlinu k opýlení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: avokádo
OdeslatNapsal: 01 Bře 2005 16:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 22 Úno 2005 14:31
Příspěvky: 4
Bydliště: Most
Ahoj, sleduji téma avokádo, ale nikde jsem se nedočetla, jak vlastně semeno správně zasadit: moje sestra postupuje tak, že semeno nechá ze 2/3 ve vodě a poté, když pustí klíček, ho sází do půdy špičkou dolů. Zkouším to stejně. V jedné knize jsem ale na obrázku viděla sázet semeno obráceně, tj. špičkou nahoru. Poraďte mi, jak je to správně.
Díky

_________________
Olga


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Avokádo
OdeslatNapsal: 01 Bře 2005 20:03 
Semeno avokáda se doporučuje sázet širším koncem dolů, špička by měla vyčnívat nad substrát. Průběh klíčení je hezky zachycen na stránkách http://www.indexfresh.net/growing_stages.htm :)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: --
OdeslatNapsal: 01 Bře 2005 22:29 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
At jsem zasadil semeno avokada do cehokoliv, vzdy vyklicilo a vyrostlo. Nejlepe se mi osvedcil lignocel, ale muze to byt i zahradni substrat. Proste ze tech nekolika semen co jsem vrazil do kvetinace se vsechny ujaly...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Bře 2006 18:54 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Pred dvěma lety jsem jen tak hodil do maleho kvetinace tri pecky. Potvurky vsechny zacaly rust a ja porad nemel cas je presadit.(kvetinac cca 2,5l ) Ted jsem se rozhodle ze je tedy presadim.
Totalne prokorenene,zadna hlina, a tri rostliny

Prvni 1,6 m . Vetvi se cca v metru do V
Druha 1,3 m . Robny kminek dost listu
Treti 80 cm. Rovna chudinka malo listu

Z toho plyne kdyz rostlina chce roste :lol:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz