CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 20 Dub 2024 03:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Révové víno
OdeslatNapsal: 13 Bře 2006 06:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Révové víno, zde můžete psá svoje skušenosti s pěstváním, zastříháváním a chutí svého či cizího révového vína..(nebo zde můžete dat návody na spracování vína... :lol: )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: prosba
OdeslatNapsal: 13 Bře 2006 11:25 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Mozna je to OT, ale ... To ja bych toho hned vyuzil a zeptal se, bot bych na zahradu revu chtel.

Severni Morava u hranic s Polskem. V revovem vine jsem laik. Potrebuji odrudu na konzum (v idealnim pripade bez semen), odolnou tady na severu.

Kdy a kde a jakou koupit? A kdy a jak zasadit?

Uz jsem dvakrat zkousel odrudu ze supermarketu, ale nepovedlo se. Na co dat pozor?

Nejsem narocny, staci mi to napsat nejak strucne a budu nadosmrti vdecny :o)

dekuju kazdemu za radu

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Bře 2006 22:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Moje vinná réva není zrovna moc na chlubení - je to hlavně praktické oddělení chodníku od nájezdu do garáže, ale když už nám Klokočí udělal tuhle rubriku... Aspoň uvidíte, jak se to asi nemá dělat :oops:
Obrázek
Tohle je asi to nejlepší, co se mi zatím podařilo vypěstovat (červená chrupka, stáří 4. rok a 1. sklizeň - září 2004)
Obrázek
Loňská sklizen byla jen z rezistentů, z chrupek šla vniveč :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 08:37 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Iva Hažmuková napsal:
Moje vinná réva není zrovna moc na chlubení - je to hlavně praktické oddělení chodníku od nájezdu do garáže, ale když už nám Klokočí udělal tuhle rubriku... Aspoň uvidíte, jak se to asi nemá dělat :oops:

Asi by potřebovala trošku vyštípat ale ta stěna vypadá móóóc pěkně :D. Také mám doma porostlou pergolu vínem (stáří asi 10 let). Bohužel před 3-mi lety mi ji děda ostříhal bez mého vědomí a vzal ji opravdu pořádně, že na pergole skoro nic nezbylo :(. Vysvětlil mi to s tím, že se má víno hodně řezat. To sice vím ale chci mít porostlou celou terasu!!! Od té doby jsem ho k vínu nepustil a pergola se zase zelená... Je to paráda, když v létě čumím na citrusy na terase, drbu psa na břiše, sebe na zádech a nad hlavou mi dozrávají hrozny :mrgreen:, ale co mě štve tak to jsou ptáci a vosy co nade mnou bzučí a ožírají mi víno :evil:. Jak se proti nim bránit psal tady Ondra Stískal: http://citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=469 tak to chci letos vyzkoušet :shock:.

_________________
Mich@l


Naposledy upravil Michal Kazda dne 14 Bře 2006 10:02, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 08:52 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
-> martincz: nějaké info na pěstováni a vysazovaní v tom odkazu je taky :)

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 17:18 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Koupil sem Amurskou révu pěstoje jí pán od Plzně(ing.J.Kratochvíl)550 m.n.m.Je 80cm pod sněhem tak nevím přežije-nepřežije uvidíme.Má těch odrůd víc,od.Severnyj-někdo ju má v nabídce ze zahradníku z Olomouce nebo poblíž.Ty ruský odrůdy mají být velice odolné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 22:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Martine, nějak nemám čas, ale abych na tvůj dotaz nezapomněl, tak alespoň něco. S révou experimentuju na Vysočině 20 let a tak nějaké závěry z toho jsou. Neumím posoudit tvé podmínky, ale asi budou lepší, proto by jsi mohl lepší odrůdy než já. U mně je krátká vegetační doba, proto dozrát do poživatelného stavu mohou pouze nejranější odrůdy. S ohledem na nevhodné podmínky je žádoucí, aby odrůda byla odolná na mráz a houbové choroby. Toto nejvíc splňují rezistentní orůdy (pozor nikdy nejsou úplně rezistentní :!: ). Rezistenci na choroby a mráz nejvíce splnují tzv. interspecifické odrůdy - to jsou hybridy mezi ušlechtilou evropskou révou Vitis vinifera a jinými neušlechtilými druhy např.Vitis amurensis (studené Rusko). pozor za tyto odrůdy by mě mohli vinaři kamenovat. Žádná odrůda není na všechno super, aby byla jedlá, tak v těch několikanásobných křížencích nesmí být té odolné divočiny mnoho.
Hodnocení pár odrůd:
1.Sieger (německá-Vítěz - ranná :!: ) - to je-vyjímečně ušlechtilá Vitis vinifera, vynikající chuť, pozor na ptáky. Náchylnější na houbové choroby (perenospora, oidium) a proto bez postřiku někdy napadané výhony zmrznou a příští rok neplodí. Menší hrozny i bobule červené barvy.
tzv.Amur bílý - dovezl z Ruska citrusář ing.Dobeš, u mně dlouhodobě nejspolehlivější odrůda. Odolností, ranností, množstvím cukru. Trochu nepříjemná semena v bobulích. Občas trochu napadána oidiem (padlí)-neřeším.Žluté, v plné zralosti s nádechem do růžova, středně velké bobule a vijany.
3.Reform-menší, drobnější bobule i hrozny, ale dovede značně zesládnout, žádné kyseliny-trochu fádní chuť.
4.Krystal-velmí odolná na mráz i choroby, ale pozdnější než výše uvedené, u mě v horších letech úplně nezesládne.Dá se koupit,bývá ofic.množen.
5.Amur modrýOdolný na vše, ale v dešti sprchává, lépe, když na na květ neprší. Menší modrébobule a vijany se velmi brzy vybarvují, ale do úplné sladkosti to potom trvá podstatně déle. Podobně vypadají hrozny odrůdy Modré rané (koupil jsem u Mašína v K.Hoře)
6.Prim- větší žluté bobule i vijany, ale pozdnější než výše uvedené, u mně uspokojivě dojde pouze v nejlepších letech. Odolná na houb.choroby, méně na mráz.
7.Vostorg-měla by být superraná, odolná, bohužel dosud nemám odzkoušeno. 6luté bobule.
8.Donské ranné - velké modré vijany i bobule, odolné, pouze oidium. Brzy se vybarvuje, ale sládnutí je bídné, jakžtakž uspokojivě dojde jen v nejlepších letech.
Mám i další, toto je základ. Asi by jsi měl koupit Prim, zřejmě by u vas dobře dozrál.
Ve studených sklenících to lépe dozrává. Ale tam mohou i odrůdy s většími hrozny, nezničitelný je např.Jalovenskij ustojčivyj (to jest odolný)-hodně pozdní, bobule vydrží do větších mrazů-sládnou více.
Rannější je chutná a atraktivní Arkadia.
Z evropských napr.Pannonia Kincse, Vitra, Royal a tak dále.
Příprava pozemku, umístění - jindy, nebo se ptej.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Bře 2006 13:34 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Dekuju Petre, netusil jsem ze to bude takova veda :-) Zitra mam dulezitou prednasku, atkze si to podrobne proctu az o vikendu a pak se na nejakou drobnost jeste urcite rad zeptam. Za kazdou radu budu vdecny :-)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: .
OdeslatNapsal: 15 Bře 2006 21:34 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
Kdysi mě vinohradnictví natolik bavilo, že jsem jej dokonce vystudoval, ale teď se věnuju spíš vinařství :-).
Záda mě bolí jen vidím motyku, takže jsem vinohrady vykučoval a nechal jen pár rezistentů.
Jeden klon odvozený z odrůd Áron x Prim mě dozrává už v polovině srpna.
Přes příbuzné se dostal až na opavsko kde také roste, plodí i dozrává.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Foto révy
OdeslatNapsal: 15 Bře 2006 21:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Obrázky révy vkládám do :

http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=759


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: .
OdeslatNapsal: 16 Bře 2006 11:51 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
peťa áč napsal:
Kdysi mě vinohradnictví natolik bavilo, že jsem jej dokonce vystudoval, ale teď se věnuju spíš vinařství :-).
Záda mě bolí jen vidím motyku, takže jsem vinohrady vykučoval a nechal jen pár rezistentů.
Jeden klon odvozený z odrůd Áron x Prim mě dozrává už v polovině srpna.
Přes příbuzné se dostal až na opavsko kde také roste, plodí i dozrává.

A nechtěl by jsi napsat pár rad a nějaké info o pěstování :?: Nebo třeba napsat článek a poslat to Adminovi? Rád bych si něco početl a poučil se... :wink:

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Reform
OdeslatNapsal: 16 Bře 2006 19:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Přidáno foto:
3. Reform :
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?p=6194#6194


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2006 07:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Môj vinohrad sa začína postupne prebúdzať vypučaný je v chránenej polohe pri stene, ale už to rýchlo pôjde všetko a tiež s tým robota.

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Dub 2006 21:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Jano Fiala napsal:
Môj vinohrad sa začína postupne prebúdzať vypučaný je v chránenej polohe pri stene, ale už to rýchlo pôjde všetko a tiež s tým robota.

Takto vypučené mám víno ve studeném skleníku. Potvrzuje to názor, že klimatu vinarskych oblasti se u nas na Vysočine priblizime pouze ve studenem skleniku.
V citrus-skleníku, kde jsem v únoru a breznu topil, zacina prvni vino kvest. Odruda Royal :
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Dub 2006 13:53 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Dub 2006 09:06
Příspěvky: 45
Bydliště: Hrušovany u Brna
Petr Broža napsal:
Jano Fiala napsal:
Môj vinohrad sa začína postupne prebúdzať vypučaný je v chránenej polohe pri stene, ale už to rýchlo pôjde všetko a tiež s tým robota.

Takto vypučené mám víno ve studeném skleníku. Potvrzuje to názor, že klimatu vinarskych oblasti se u nas na Vysočine priblizime pouze ve studenem skleniku.
V citrus-skleníku, kde jsem v únoru a breznu topil, zacina prvni vino kvest. Odruda Royal :
Obrázek


Jednou z možných odrůd viné révy pro pěstování v okrajových oblastech je také Čabanská perla. Je nejrannější z odrůd, které pětuji na zahradě. Začíná dozrávat v prvním týdnu měsíce srpna a někdy i mnohem dříve. Není náchylná na vymrzání - do rašení jde o něco později, ale potom jde velice rychle do plodnosti. Hrozny jsou s muškátovou vůní a mají ji také rády vosy!!! Nevýhodou je poměrně tenká slupka, která je sice při konzumaci vynikající, ale často praská pri přebytku vláhy při dozrávání.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz