CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 18 Dub 2024 07:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Dub 2006 22:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
pepa napsal:
Jednou z možných odrůd viné révy pro pěstování v okrajových oblastech je také Čabanská perla. Je nejrannější z odrůd, které pětuji na zahradě. Začíná dozrávat v prvním týdnu měsíce srpna a někdy i mnohem dříve. Není náchylná na vymrzání - do rašení jde o něco později, ale potom jde velice rychle do plodnosti. Hrozny jsou s muškátovou vůní a mají ji také rády vosy!!! Nevýhodou je poměrně tenká slupka, která je sice při konzumaci vynikající, ale často praská pri přebytku vláhy při dozrávání.

Tuto odrůdu jsem se snažil několikrát získat, ale nikdy se pořádně neujala-nezakořenila, a tak nepřežila zimu. Pěstoval ji zde na Vysočině uvnitř města Žďár nad Sázavou jeden kamarád, ale mám dojem, že o ni také přišel. Takže příště ji budu mít třeba od tebe :D :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Dub 2006 10:50 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Dub 2006 09:06
Příspěvky: 45
Bydliště: Hrušovany u Brna
Petr Broža napsal:
pepa napsal:
Jednou z možných odrůd viné révy pro pěstování v okrajových oblastech je také Čabanská perla. Je nejrannější z odrůd, které pětuji na zahradě. Začíná dozrávat v prvním týdnu měsíce srpna a někdy i mnohem dříve. Není náchylná na vymrzání - do rašení jde o něco později, ale potom jde velice rychle do plodnosti. Hrozny jsou s muškátovou vůní a mají ji také rády vosy!!! Nevýhodou je poměrně tenká slupka, která je sice při konzumaci vynikající, ale často praská pri přebytku vláhy při dozrávání.

Tuto odrůdu jsem se snažil několikrát získat, ale nikdy se pořádně neujala-nezakořenila, a tak nepřežila zimu. Pěstoval ji zde na Vysočině uvnitř města Žďár nad Sázavou jeden kamarád, ale mám dojem, že o ni také přišel. Takže příště ji budu mít třeba od tebe :D :wink:


I letošní zimu přečkala réva v pohodě a nic nevymrzlo. Všechna očka raší, takže bude z čeho v zimě stříhat a tak budu na tebe pamatovat. A nebo nechceš zkusit roubování za zelena? Jde to výborně a urychlíš si první sklizeň.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Dub 2006 21:31 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
pepa napisal:
Jednou z možných odrůd viné révy pro pěstování v okrajových oblastech je také Čabanská perla. Je nejrannější z odrůd, které pětuji na zahradě. Začíná dozrávat v prvním týdnu měsíce srpna a někdy i mnohem dříve. Není náchylná na vymrzání - do rašení jde o něco později, ale potom jde velice rychle do plodnosti. Hrozny jsou s muškátovou vůní a mají ji také rády vosy!!! Nevýhodou je poměrně tenká slupka, která je sice při konzumaci vynikající, ale často praská pri přebytku vláhy při dozrávání.

To všetko je pravda a hlavne málo úrodná. Napriek tomu že bola rozšírená po celej Europe dnes z výsadieb vypadla a nemnoží sa.
Od začiatku poslúžila pre dobré vlastnosti na vznik nových odrôd ako Královná viníc neskôr Irschai Oliver, ktorý sa dnes pestuje. Je iba o dáky deň neskorší voňavý úrodný a pestovaný vo väčších výmerách. A rôzne dalšie. Dnes má asi iba pre nás zberateľskú hodnotu no a pre tých šlachtitelov. Dnes ja takto vyrašená v chránenej polohe pri stene.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Dub 2006 20:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
pepa napsal:
... A nebo nechceš zkusit roubování za zelena? Jde to výborně a urychlíš si první sklizeň.

Kdykoliv jsem to zkoušel venku, tak narostl minimální vyhonek a jako nevyzrálý nepřežil zimu :cry: Ale měl bych to kam naroubovat ve studeném skleníku, tam by to mělo větší šanci. Ale dotáhnout to konce (problém čas) bude složitější...
Irschai Oliver jsem měl kdysi ve studeném skleníku, jednou zaplodil (opravdu chutné a rané plody) a pak nepřežil další zimu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2006 13:05 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Dub 2006 09:06
Příspěvky: 45
Bydliště: Hrušovany u Brna
Petr Broža napsal:
pepa napsal:
... A nebo nechceš zkusit roubování za zelena? Jde to výborně a urychlíš si první sklizeň.

Kdykoliv jsem to zkoušel venku, tak narostl minimální vyhonek a jako nevyzrálý nepřežil zimu :cry: Ale měl bych to kam naroubovat ve studeném skleníku, tam by to mělo větší šanci. Ale dotáhnout to konce (problém čas) bude složitější...
Irschai Oliver jsem měl kdysi ve studeném skleníku, jednou zaplodil (opravdu chutné a rané plody) a pak nepřežil další zimu.


Studený skleník je asi ta správná volba pěstování pro "Moravskou Sibiř". Irschai Oliver mám také. Rodí pravidelně, vosy tolik neláká, protože má silnější slupku, není náchylná na praskání bobulí a je jen o něco pozdnější než Čabanská perla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 08:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Hrozno začalo pomaly kvitnúť. Na to nastala pomerne silná nepraizeň počasia teplota 15 stC cez den v noci ešte chladnejšie a trvalé dažde.
Tak uvidíme ako to dopadne, určite sa to oddiali a opelenie tiež nevidím priaznivo.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 17:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já teď ze v zimě odstříhaných výhonů révu řízkuji - myslím, že nákaza, kvůli níž se v některých oblastech muselo výhradně roubovat na semenáč jakési americké divoké révy, která je vůči té nákaze rezistentní (omlouvám se, nevím, co je to za nákazu :oops: ), v našich končinách okrajových oblastí nehrozí. Řízky koření jak ve vodě, tak jen prostě zapíchnuté do květináče se zeminou pro moje subtropické rostliny při teplotě asi 14 až 18°C u okna. Zakořeněné řízky pak vysadím do velkých kelímků od jogurtu (tzv. rodinné balení), přes zimu nechám ve skleníku a na jaře mohu vysadit na stanoviště. Co mi zbude, jde další rok do kontejnerů na růže nebo květináčů velikosti aspoň 14cm. Další jaro jsou už tak zakořeněné, že je lze nejen vysadit naprosto bez problémů, ale následující sezónu obvykle ukazují první plody :wink: Řízkovance letním stejným režimem, jako fíkovník v nádobě.
Petře, možná, že tohle by byla cesta i pro Vás :roll: :?: Někteří citrusáři (teď už i včetně mne) dělají pokusy s pěstováním révy v nádobě ve skleníku - většinou s velkoplodými stolními odrůdami z Řecka či Španělska a s výsledky jsou velice spokojení :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 22:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Iva Hažmuková napsal:
Já teď ze v zimě odstříhaných výhonů révu řízkuji - myslím, že nákaza, kvůli níž se v některých oblastech muselo výhradně roubovat na semenáč jakési americké divoké révy, která je vůči té nákaze rezistentní (omlouvám se, nevím, co je to za nákazu :oops: ), v našich končinách okrajových oblastí nehrozí. .... Řízkovance letním stejným režimem, jako fíkovník v nádobě.
Petře, možná, že tohle by byla cesta i pro Vás :roll: :?: Někteří citrusáři (teď už i včetně mne) dělají pokusy s pěstováním révy v nádobě ve skleníku - většinou s velkoplodými stolními odrůdami z Řecka či Španělska a s výsledky jsou velice spokojení :wink:

Ten škůdce se myslím jmenuje "mšička révokaz". Zřejmě strach pěstitelů z révokaze ( i z kontrolorů ) částečně otupěl, viděl jsem i na Jižní Moravě velkou výsadbu pouze pravokořených odrůd.
Vína v nádobě jsem také plánoval letnit, ale než jsem se na jaře dostal k vynešení ven, nádoba prokořenila do volné půdy :shock: Potom už mě ji bylo líto urvat :( Podobně kdysi dopadl fíkovník (ten naproti vchodu :wink: ). Z malého květináče prokořenil a ve volné půdě vytvořil obrovský kořenový systém a tomu odpovídá i nadzemní část. Malý květináč na zemi působí v porovnání s velikostí rostliny komicky :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 13:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Petře, díky za tu informaci o jménu škůdce.
Myslela jsem zkusit tu Čabanskou perlu pěstovat třeba rok či dva v nádobě, než ji zkusíte u Vás vysadit ven - tak by mohla jít :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 22:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Iva Hažmuková napsal:
Petře, díky za tu informaci o jménu škůdce.
Myslela jsem zkusit tu Čabanskou perlu pěstovat třeba rok či dva v nádobě, než ji zkusíte u Vás vysadit ven - tak by mohla jít :roll:

Ono existuje i několik odolnějších hybridů Čabanské perly s jinými druhy rodu Vitis (tzv.interspecifické odrůdy), kterým zůstala po Perle ranost a z té divočiny podědily větší odolnost na mráz na houbové choroby.
Ale všechno chce moc času a kde ho brát :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Zář 2006 09:50 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 18 Bře 2006 13:57
Příspěvky: 5
Uz mi dozrava vinná réva

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Zář 2006 10:20 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
david j. napsal:
Uz mi dozrava vinná réva

Krásné víno :).
Jen příště vkládej menší fotky viz. Jak vkládat fotografie: http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=522 ať to nemusím opravovat. Velké fotky rozhodí vzhled fóra a těm, kdo mají pomalý net se to dlouho načítá :(. Jo a smáznul jsem ti ten druhý příspěvek s další fotkou. Byla to ta samá jako ta první a navíc stějně příšerně veliká :roll:.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Zář 2006 19:42 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 18 Bře 2006 13:57
Příspěvky: 5
Díky za upraveni fota, vkladal jsem po prve priste to snad zvladnu lepe, chtel jsem poslat jeste foto cele pergoly s vinnou revou, ale popletl jsem fotky a mam vybite baterky na fotaku tak zitra dodam. Jinak tato viná réva roste na severni morave ve Vsetine a v zime vydrzela loni -32.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Zář 2006 21:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
david j. napsal:
Uz mi dozrava vinná réva ...


Také na Vysočině jsou nejranější odrůdy docela jedlé :) . Denně zbaštím několik kranců :lol:
Letos byla nejdříve odrůda Reform, tradičně solidně sládne Amur bílý.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Črc 2007 22:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Už mam takéto hrozno! U nás začali so zberom, takže burčiakova sezona začína.

Obrázek
Shot with Finecam M410R at 2007-07-25


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz