CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 09:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 156 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 17:56 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2006 20:58
Příspěvky: 112
Bydliště: Čelákovice
Tady je ta zlomená Opuncie:
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: opuncia
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 18:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Tak to je riadny mohykan! Ja mam opunciu cca 8 rokov, tiez z tunisu ale je to taky placaty mrnous :) vzdy sa zacne ohybat, pritom je vonku na svetle, ale ten spodny clanok to nejako nezvladne a tak stale sadim vrchne clanky a spodok vyhodim. Minuly rok mala 2 kvety a jeden plod, ktory sa vyvijal na podzim a v zime v pivnici v tme a chlade aj samovolne dozrel a na moje velke prekvapenie bol aj celkom chutny! V takych podmienkach!!! A tento rok ma nasadenych uz teraz na jar asi 8 kvetov! A to som je chcel vyhodit.. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: opuncie
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 18:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 04 Úno 2006 20:37
Příspěvky: 33
teda opuncie v botanický je naprosto bezkonkurenční a obří :shock: .A ty co máte doma jsou naprosto úžasné :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 20:30 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím pěstitele opuncií ale i ostatní

takže pane miro vloni ale i dříve jsem nové články také zasadil ale
na jaře po přenesení do tepla se z něho udělalo zelené bahno.Takže teď už mám opět zasazenou loňskou placku a na jaře příští rok budu postupovat asi jinak ale asi pomaleji nebo jí nachat na místě kde byla celou zimu/ve skleníku s citrusy při asi tak 1-5st a bez zálivky-už byla zakořeněná/.Také se mi stalo že rostliny jakoby změkly-zavadly asi 2x ale dostaly se z toho. A ještě tedy kvetou Vám nové zasazené placky např.další rok nebo za několik let, lépe řečeno kdy asi kvetou a plodí?Děkuji za odpověď .Zatím nashle
vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: opuncie
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 20:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Pane Vaclave, a nemohlo sa stat, ze vam v zime namrzli a preto zvodnateli? Niektore opuncie slaby mraz preziju, ale niektore nie. Aj mne jedna namrzla odspodu a ohla sa. Ano, na zaciatku to trvalo 3 - 4 roky ale teraz som zasadil celu tu viac-clankovu cast v podstate celu rastlinu akurat bez spodnej casti a korenov a chytila sa a aj hned kvitne. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 21:19 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Pane miro
snad nám nevynadají že si tady tak korespondujem - namrznout sazenice
nemohla protže když jsem ji přenášel do tepla-za okno do místnosti tak byla bezvadná.Zřejmě ta změna teploty.A jak jsem psal
že jakoby zavadly/změkly/ tak to je ta na fotce-přežila ,ale to se stalo nějak ko konci léta nebo na podzim.Mám jí ve skleníku a až když jsou větší tepla tak je venku.Možná nějaká změna teploty či co.Ono tam u vás je mnohem více tepla než u nás.Děkuji zatím za odpověď. vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE: Opuncie
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 22:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Opuncie jsou poměrně variabilní, pokud jde o zimuvzdornost. Některé druhy jsou v našich podmínkách plně zimuvzdorné, mám jich asi pět na skalce a i letošní zimu přežily zcela bez problémů. To jsou ale speciální zimuvzdorné druhy. Normální "ovocné" by měly přežít obdobně jako citrusy, areál pěstování je dost podobný. Moje ve skleníku má za sebou dvě zimy s citrusovými teplotami zcela bez poškození. Pokud jde o lámání, docela bych doporučoval oporu, je velmi křehká, bez opory je to dost pravděpodobné. Vloni jsem ji dal příležitost se opřít a od té chvíle se nezlomilo nic.
Také by mně zajímalo, jestli někdo nemáte speciální "beztrnné" ovocné odrůdy, které byly vyšlechtěny speciálně pro produkci plodů a rostou údajně hlavně na Sicílii ve specializovaných sadech. Prý jsou v podstatě bez trnů a i poměrně chutné v plodech. Díky za případné info.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Opuntia indica
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 22:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Rád ji fotím na cestách po jihu, tak vložím nějaké foto ze svých stránek :

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 22:47 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Obrázek
Toto je loňská "placka" zasazená asi před 3týdny.Možná že by odpovídala představě IvanaD-je bez trnů velice hladká.Je odříznuta z té velké staré /foto výše/.
"Stará" je vypěstovaná ze semen z plodu dovezeného z Tunisu a byla to
slušná oranžová hruška poměrně velice sladká.Vloni takto zakořenila ale letos na jaře přišla pryč/jak píšu zelené bahno.Tak toto je zase nová. Stará
rostlina se drží zatím dobře.
Tak zatím nashle vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 23:18 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Jóóó a samozřejmě jsem zapoměl pochválit fotky které zaslal Petr, opuncie
na nich jsou opravdu nádherné.Postávat u takového monstra a jenom obdivovat ....A ještě jak píše IvanD nemrznoucí opuncie
mám a zkutečně přežijí naší zimu se všim všudy.Mám je asi 10let a občas kvetou ale neřád je to jeden - spousta ostnů které ani nejdou pořádně vytáhnout z ruky, ale ještě více drobounkých chloupků.....
Tak zatím nashle vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Čer 2006 05:52 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
To je něco, ja se v kaktusech nevyznám, byl sem jednou v chorvatsku a ljeden se mi tam líbil, kvetl tak hezky růžově, tak sem si 2 články utrhl, zasadil a ono to funguje a roste, ale nekvete a už se mi taky zlomila..
sem ji nějak něvěnoval pozornost a nikdy sem nezimoval..

Jak se mám přesně o opuncii starat?

_________________
Na mích www, zbohatnete!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Čer 2006 05:52 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
PS:Ty plody sou jedli??

_________________
Na mích www, zbohatnete!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE: Opuncie
OdeslatNapsal: 02 Čer 2006 08:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Ahoj!
Plody opuncie (ovocné) jsou jedlé. Jen to má jeden malý problém a to je drobné až neviditelné chmýří z trnů, které bývá na povrchu především divoce rostoucích rostlin (plodů). Proto ta předchozí replika na "holé" odrůdy. Mám s tím "hezký" příběh o lidské (mé) hlouposti, kdy jsem asi před 5 lety na Sardinii utrhl jeden velmi hezký plod. Nic zhlého netuše, protože mne do prstů nic nepíchalo, jsem si do něj řádně kousl a ... Následovalo asi 6 hodin snahy o extraxci drobounkých trnů z mé ústní dutiny, jazyka a vůbec všude ... Chlebem, ovocem, kapesníkem, rukama, no prostě vším. Nakonec jsem dosáhl mírového stavu, kdy jsem si na zbytky zvykl a dalších několik dní jsem čekal, než můj jazyk opustí. Teprve dodatečně jsem zjistil, že je "bezpečné" před jídlem plod důkladně otřít hadříkem od malých ostnatých "chloupků" a vůbec nejlepší je plody rozkrojit a vyjíst lžičkou pouze dužinu.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RE: Opuncie
OdeslatNapsal: 02 Čer 2006 09:31 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
IvanD napsal:
Ahoj!
Plody opuncie (ovocné) jsou jedlé. Jen to má jeden malý problém a to je drobné až neviditelné chmýří z trnů, které bývá na povrchu především divoce rostoucích rostlin (plodů). Proto ta předchozí replika na "holé" odrůdy. Mám s tím "hezký" příběh o lidské (mé) hlouposti, kdy jsem asi před 5 lety na Sardinii utrhl jeden velmi hezký plod. Nic zhlého netuše, protože mne do prstů nic nepíchalo, jsem si do něj řádně kousl a ... Následovalo asi 6 hodin snahy o extraxci drobounkých trnů z mé ústní dutiny, jazyka a vůbec všude ... Chlebem, ovocem, kapesníkem, rukama, no prostě vším. Nakonec jsem dosáhl mírového stavu, kdy jsem si na zbytky zvykl a dalších několik dní jsem čekal, než můj jazyk opustí. Teprve dodatečně jsem zjistil, že je "bezpečné" před jídlem plod důkladně otřít hadříkem od malých ostnatých "chloupků" a vůbec nejlepší je plody rozkrojit a vyjíst lžičkou pouze dužinu.


Upřímě tě lituju a soucítím stvým utrpením...Jednou mi v krku uvízla slupka z pšenice..NO to byl taky pěknej boj...

_________________
Na mích www, zbohatnete!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RE: Opuncie
OdeslatNapsal: 03 Čer 2006 21:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
IvanD napsal:
Plody opuncie (ovocné) jsou jedlé. Jen to má jeden malý problém a to je drobné až neviditelné chmýří z trnů, které bývá na povrchu především divoce rostoucích rostlin (plodů). Proto ta předchozí replika na "holé" odrůdy. ....

Při manipulaci s plodem se tomu chmýří opravdu nedá ubránit :cry: - zapíchají se i do tvrdší kůže na rukou.
Domníval jsem se, že "bezpečné" plody v obchodech vznikají odřezáním ložisek pichlavých chloupků v určité fázi vývoje plodů, ale píšeš o speciálně vyšlechtěných odrůdách - to je zajímavé :idea:
Zminované opuncie na skalce mam take, sice u nás přeřívají, ale neprosperují - prakticky nepřirůstají :cry: .


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 156 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz