CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 21:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čajovník
OdeslatNapsal: 23 Bře 2006 15:15 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 22 Bře 2006 12:58
Příspěvky: 19
Bydliště: Luka nad Jihlavou
Příští týden plánuju jet na nákupy do Kruhu.
Co koupím, bude záležet na vzhledu a kvalitě, která bude doufám dobrá.

Četl jsem na jejich stránkách, že od května budou prodávat i čajovník.
A protože já i "ředitelka mých dní" máme rádi zelený čaj, tak uvažuju, že si ho pak dodatečně objednám.
Máte ho někdo doma?
Rád bych získal zkušenosti a zjistil jak je náročná!!!

Pište, ať mám co studovat.... :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Bře 2006 15:39 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
Čajovník nemá rád přelévání ani sušení nebo přehnojení, nemá rád přímé slunce ani tmavé stanoviště, vyžaduje kyselý substrát a chladné přezimování. Nejlépe se mu daří ve světlé vlhké nevytápěné místnosti s teplotou přes zimu mezi -4 až 10°C. V bytě se pěstovat nedá. Rostlina je to poměrně náročná, doporučuji pouze pokročilým pěstitelům. Čajový nálev připravený z vlastních sklizených tipsů kvalitou převyšuje veškeré prodávané sypané čaje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Bře 2006 17:01 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 22 Bře 2006 12:58
Příspěvky: 19
Bydliště: Luka nad Jihlavou
Bydlím v rodinném domku a chladné zimování mám ideální ( 5-10 stupnu), takže ho asi vyzkouším. Zkusím doplnit znalosti z netu.

Tak myslím, že by se to mohlo podařit. Co říkáš Botanist? :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Bře 2006 19:48 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
botanist napsal:
Čajový nálev připravený z vlastních sklizených tipsů kvalitou převyšuje veškeré prodávané sypané čaje.

Sorry, ale nevěřím :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Bře 2006 06:25 
Offline
Citrusář
Citrusář

Registrován: 12 Dub 2005 07:24
Příspěvky: 524438
Bydliště: Brno
Mám doma dvě rostlinky čínského, daří se jim dobře (chladné zimování). Dosud jsem neměl to srdce sbírat z nich flešky, pouze jednou jsem si udělal čaj ze starších lístků, nechal jsem je fermentovat, mám radši černý čaj, povedlo se mi něco mezi černým a zeleným (žlutý?), chuť docela dobrá,ale do kvalitního čaje to mělo ještě dost daleko. Letos mají dobře nasazené pupeny, tak možná něco oberu.

_________________
kidman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: čajovník
OdeslatNapsal: 24 Bře 2006 10:49 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Mám špatnou zkušenost s čajovníkem z Kruhu, jezdíme tam v létě, kdy je i Krakonošova tržnice, kde se už zase začíná objevovat dost pěstitelů s přebytky rostlin, než textilu... :? Nicméně vždy zajedeme do zahradnictví a nakoupíme. Je potřeba vybrat kvalitní rostlinu, mě se to zřejmě nepodařilo, byť vypadala dobře /nejlépe z těch, které tam byly...a nebylo jich moc/, řízek asi nebyl dostatečně zakořeněný a stačilo převézt do jiných podmínek a do měsíce byl konec.
Teď mám vysetá semena a věřím jim více, než řízkovancům. Držte mi palce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Bře 2006 10:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 22 Bře 2006 12:58
Příspěvky: 19
Bydliště: Luka nad Jihlavou
Dášo a kde jsi koupila ty semena čajovníku?

Radši bych si je taky vypěstoval ze semen, je to jistější než čekat jak si řízek
zvykne na nové podmínky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Bře 2006 12:24 
Offline
Citrusář
Citrusář

Registrován: 12 Dub 2005 07:24
Příspěvky: 524438
Bydliště: Brno
Taky mám semenáče, semena jsem koupil u Pavla Rezla (bambusárium), myslím, že letos taky dovážel. Pozor, semena rychle ztrácejí klíčivost.

_________________
kidman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Bře 2006 09:40 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
Taky jsem zkoušel vypěstovat semenáče, ale nějak jsem to podcenil a nepřežily zimu. Možná jsou v prvním roce trochu náchylnější na podmínky, ale rozhodně to stojí za pokus si vypěstovat vlastní odrůdu. Já mám asi osmiletý čajovník, zpočátku jsem ho trápil studeným zimováním, vydržel i -5°C v místnosti na chalupě, ale shodil vždy pár listů. Sám bych teď potřeboval radu, protože mi moc nepřirůstá a občas mu zaschne nějaký list, asi se mu stýská po chalupě.
Pro Iraba - to je jak s těma citrusama, doma sklizené mají daleko lepší aroma než ty dovážené, rozhodně to stojí za vyzkoušení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Bře 2006 10:51 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
botanist napsal:
Taky jsem zkoušel vypěstovat semenáče, ale nějak jsem to podcenil a nepřežily zimu. Možná jsou v prvním roce trochu náchylnější na podmínky, ale rozhodně to stojí za pokus si vypěstovat vlastní odrůdu. Já mám asi osmiletý čajovník, zpočátku jsem ho trápil studeným zimováním, vydržel i -5°C v místnosti na chalupě, ale shodil vždy pár listů. Sám bych teď potřeboval radu, protože mi moc nepřirůstá a občas mu zaschne nějaký list, asi se mu stýská po chalupě.
Pro Iraba - to je jak s těma citrusama, doma sklizené mají daleko lepší aroma než ty dovážené, rozhodně to stojí za vyzkoušení.

No já to stejně zkoušet nebudu, protože jsem "čajový magor" a vím, že správnou chuť čaje ovlivňuje spousta faktorů, které doma prostě neuděláš :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Bře 2006 11:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
Taky jsem slyšel zkušenost jednoho čajofila, který jezdí na dálný východ na čajové burzy, a ten říkal, že to co nám sem z východu posílají je pro ně odpad, a že to co se dá nazvat lepším čajem se na těch burzách prodává od 2000Kč/kg a výš. Takový čaj jsem bohužel dosud neochutnal, zatím jsem měl tu čest ochutnat jen několik desítek druhů toho odpadu z východu a samozřejmě potom co jsem se napil toho mého výpěstku tak jsem byl v extázi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Bře 2006 11:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
irab napsal:
No já to stejně zkoušet nebudu, protože jsem "čajový magor" a vím, že správnou chuť čaje ovlivňuje spousta faktorů, které doma prostě neuděláš :wink:

Faktor rum (pardon dnes už Tuzemák) se dá doma doplnit :!: :?: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Bře 2006 13:51 
Offline
Citrusář
Citrusář

Registrován: 12 Dub 2005 07:24
Příspěvky: 524438
Bydliště: Brno
Moje řeč, čaj s rumem a s citronovou šťávou je příjemný osvěžující nápoj, jehož aroma nikterak nenarušuje původní čajové aroma, alébrž ho vhodně doplňuje. BTW existuje nějaký druh citrusu s rumovým aroma? Abych ušetřil ingredience...

_________________
kidman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Bře 2006 10:28 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
co se týče čajů, já nejratši piju čaje bilinkové, pokud možno vlastní zběr...No a to s čajovníkem nemá nic společnýho.. :lol: :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Bře 2006 08:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
No a tady jsou fotky mého čajovníku.
Obrázek Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz