CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 02:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 12 Říj 2007 16:24 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Pro 2006 09:19
Příspěvky: 105
Chtěl jsem se zeptat jestli někdo neví jakým hnojivem hnojit a jak často.koupil jsem si rostlinku čajovníku.Má trochu uschnuté listy(zatím jen kraje )čím to je .Květináč ve kterém byl zabalený v sáčku po třetím dnu jsem ho s toho sáčku vindal ven a přesadil.Díky za rady. :cry: :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 12 Říj 2007 16:58 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Zrovna minuly vikend bylo neco o pestovani cajovniku na zahrade v TV: http://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=30.09 ... 38v=116927

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 01 Lis 2007 18:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Pro 2006 09:19
Příspěvky: 105
nevíte někdo co může způsobovat usychání listu.Vlhkost mám 70-80% a mám ho v chladu.Začaly mi usichat konečky listu.Moc dík za odpověď. :( :( :(A nemám tam škůdce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 02 Lis 2007 15:41 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Johny napsal:
nevíte někdo co může způsobovat usychání listu.Vlhkost mám 70-80% a mám ho v chladu.Začaly mi usichat konečky listu.Moc dík za odpověď. :( :( :(A nemám tam škůdce.


To taky nevím, ale byl to tehdy začátek konce mých čajovníků :-(

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 05 Lis 2007 08:19 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
Zasychání listů je u čajovníku opravdu častý jev. Příčin bývá mnoho, protože čajovník je rostlina náročná na pěstování a tak trochu i nevyzpytatelná. Listy hnědnou a zasychají buď kvůli převlhčení substrátu nebo naopak při jeho přesušení, dále při pobytu na přímém slunci nebo při teplém zimování. Dále je tu ještě jedna podmínka, důležitá pro úspěšné pěstování čajovníku, a to kyselý substrát. Pokud rostlinu nemáte přes léto na dešti, který zeminu promývá a okyseluje, ale naopak jej zaléváte vápnitou vodou z vodovodu (nebo snad ještě hůře ze studny), musíte jednou ročně substrát vyměnit. Pro tyto účely vyhovuje běžně prodávaná kyselá rašelina, která však neobsahuje živiny. Ty je nutno dodat hnojivem pro kyselomilné rostliny. Mnohem lépe než rašelina se mi osvědčila lesní hrabanka a zalévání jejím výluhem.
Tak zdar všem čajovníkářům!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 16:09 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 05 Led 2008 22:20
Příspěvky: 7
zajímavý článek o nejsevernější čajové plantáži:
http://www.ionia.ru/i/News/?article=5036

cca 2Ha plantáž se nalézá na Červené hoře u Mukačeva. Byla založena téměř před 60 lety, kdy dostali sovětští vědci úkol zajistit pěstování teplomilných rostlin dále na severu.
V případě čajovníku se to opravdu podařilo, keře rostou, kvetou, plodí ... bez jakékoli ochrany, v zimě omrzají ale vše zase doroste.
Plantáž je dnes již zpustlá, zarůstá náletovou vegetací, místní obyvatelé prodávají čaj z plantáže na trzích jako "gruzínský"

Na internetu je možné nalézt zmínky o pěstování čaje i v dalších místech Zakarpatské Ukrajiny, ale nakolik je to pravda netuším

Každopádně by tyto rostliny byly mimořádně zajímavé pro pěstování ve volné půdě i v ČR


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 06 Led 2008 16:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Safra ... tak tyto rostlinky by mne opravdu velice zajímaly. :wink:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 09 Led 2008 12:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 05 Úno 2007 19:23
Příspěvky: 6
Nemá náhodou někdo cestu na Červenou horu :lol: :lol: Jinak taky mám jeden kousek :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 11 Led 2008 13:39 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 15 Bře 2007 12:32
Příspěvky: 2
Bydliště: Trenčín,SR
Ahoj z http://www.kpr.sk som si objednala nejaké semienka a medzi nimi boli aj semienka čajovníku,
prišlo mi asi 10 ks :lol: . No potrebovala by som poradiť ako ich zasadiť. Sú to dosť veľké semená v tvrdom obale a neviem od radosti ako na to. Rozmýšlala som že ich vyskúšam namočiť na pár dní do vody a potom fuknem do hliny, alebo do perlitu, a tiež ma trochu matie či mám narušiť ten tvrdý obal. Viem, že najlepšie sa učí na vlastných chybách a skúsenostiach, no tých semienok zas nie je toľko :!: , takže taká malá rada by bodla.
Zatial ďakujem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 05 Bře 2009 17:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
Taky som sa dal nahovorit na pestovanie cajovnika, hoc uz mi jedla pekna rastlina schatrala a zahynula :( A to uz mala aj kvetne puky :( Teraz mam semena povodom z Indie, co ma velmi netesi, lebo asi to s ich odolnostou voci nizkym teplotam nebude dobre. Aj ked -5 stupnov by mohli zniest. Inak ta stranka o najsevernejsej plantazi v Mukaceve vyzera zaujimavo, je to dobry tip na niektory vikendovy pobyt :lol:

Ake mate skusenosti s odolnostou cajovnikov voci mrazom?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 09 Bře 2009 13:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
Zkoušel jsem pěstovat čajovník v chladné místnosti, kde bylo přes zimu asi -5st, květináč úplně promrzl dotvrda, čajovník to přežil, ale na jaře pak schazoval hodně listů, takže ho mám v zimě v místnosti s asi 16st a daří se mu vcelku dobře. Ale tady v Praze je pěstován v jednom výzkumném zahradnictví v pařeništích, přes zimu je zazimován balíky slámy.
Myslím, že čajovník je opravdu dost náročná rostlina na pěstování, spoustě mých známých uhynul. Můj čajovník je asi 10let starý, před ním jsem měl taky jeden, který uhynul. Poslední dobou moc neroste, ale docela dobře obráží odspodu. Každoročně kvete, ale asi bude cizosprašný, podařilo se mi vypěstovat jediné semeno do zralosti, které i vyklíčilo, ale záhy seschlo. Jinak musím opravdu doporučit jako substrát lesní hrabanku nebo alespoň prolít stávající substrát výluhem z hrabanky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 19 Úno 2010 10:24 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
Detail květu čajovníku.
Květ nevoní a produkuje velké množství žlutého pylu. Rostlina kvete převážně v zimě. Plod se v bytových podmínkách vytváří vzácně.


Přílohy:
caj_kvet.JPG
caj_kvet.JPG [ 42.87 KB | Zobrazeno 709 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 10 Bře 2010 15:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Pěstuji čajovník v tranšeji a oproti bytovému pěstování vytváří plodů velké množství.Při klasickém teplém výsevu mi však vůbec neklíčil.Proto jsem zkusil chladnou stratifikaci přez zimu.Na jaře po přenesení semen do temperovaného skleníku skoro všechna vyklíčila.Letos jsem měl v tranšeji u čajovníku několikrát po sobě teplotu -14stupnů.A až na opad několika listů na něm nepozoruji žádné změny.Ty listy opadávají ovšem každý rok nehledě na teplotu.Bude to způsobeno spíše nedostatkem světla protože ho přikrývám koberci.Nutno ovšem podotknout že mateční rostliny čajovníků jsem dostal darem z Ukrajiny a proto bude chladová tolerance asi jiná než u čajovníku z Indie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 11 Bře 2010 09:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
Pěstování v tranšeji je zajímavé, přihoď nějakou fotku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 11 Bře 2010 13:50 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Dub 2008 07:46
Příspěvky: 21
Taky by mě zajímala fotka :wink:

Předpokládám, že se jedná už o starší rostlinu, zkoušel jsi z toho vyrobit čaj?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz