CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 10:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 08 Úno 2011 13:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 05 Pro 2009 21:18
Příspěvky: 29
Bydliště: Bílina
Tady mají semena, nedávno jsem si je objednal, ale ještě nelezou ze země :)
http://www.osiva-semena.cz/7-exoticke-r ... -5-ks.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 09 Úno 2011 09:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
skúšal niekto robiť čaj z listov vypestovaných v našich podmienkach? ono to asi nebude úplne z hľadiska obsahových látok a kvality na rovnakej úrovni ako má trebárs indický čaj alebo asámsky. tak ak niekto už doma lúhoval vypestované
lagy napsal:
Tady mají semena, nedávno jsem si je objednal, ale ještě nelezou ze země :)

http://www.osiva-semena.cz/7-exoticke-r ... -5-ks.html
listy z čajovníka, dajte vedieť, zaujíma ma to :)

ide množiť aj odrezkami, v baumaxe také rezkovance predávali minulý rok. niekedy to zo semena klíči dosť ťažko a problematicky, ak sú semená nie čerstvé


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 09 Úno 2011 18:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Led 2010 21:01
Příspěvky: 62
si rikam, ze az jej uvidim v obchode tak se asi neudrzim a budu muset premistit jednu vetvicku :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 18 Bře 2011 19:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
To vám za to stojí? Přemisťovat větvičky? Stojí něco málo přes dvě stě Kč. Pěstuje se snadno, mě letos celou zimu kvetl, bohužel neplodil. Zřejmě chyběl opylovač. Letos jsem několik větviček neřízkoval, tak pokud bude přát štěstí, na podzim by mohly být rostlinky navíc. Květy mě překvapily slabou vůní po jasmínu. Roste poměrně pomalu, možná má nedostatek živin, neboť je zasazen jen v čisté vrchovištní rašelině. Začnu ho hnojit a uvidíme. Po zimě je takový neveselý, tak mu budu muset trochu zvednout náladu. Jinak se pěstuje opravdu skoro stejně jako citrus. Stejné nároky na půdu i teplotu. Chladné zimování. Na ČZU je mají celoročně jen v tranšeji, spíše pařeništi a již brzy z jara je odkrývají. Možná je oproti citrusům méně náročný na světlo, i když snáší i přímý úpal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 31 Bře 2011 09:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
Když plod čajovníku dozraje, tak pukne a kulaté semeno vypadne. Rychle ztrácí klíčivost, takže je nutné co nejdřív ho zasadit nebo umístit do vlhka.


Přílohy:
caj_semeno.JPG
caj_semeno.JPG [ 56.58 KB | Zobrazeno 769 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 05 Srp 2011 08:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 09 Črc 2008 14:38
Příspěvky: 134
Tak tenhle krasavec je taky z Kruhu, mám ho společně s Wasabi v polostínu a vjku a evidentně mu to svědčí.


Přílohy:
ajovník.JPG
ajovník.JPG [ 102.3 KB | Zobrazeno 802 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 04 Říj 2011 11:44 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Bře 2003 10:15
Příspěvky: 14
Bydliště: Česká Lípa
Zdravím vespolek.
Přečetl jsem si příspěvky od začátku a zjistil, že jsem měl zřejmě štěstí a můj čajovník není ani trochu rozmazlený... Získal jsem ho kdysi dávno na jednom trhu (neznámá odrůda i původ) a od té doby žije mezi citrusy - ve stejné hlíně, stejně zalévaný a zimovaný.... (zasklený balkon - chladné zimování, teploty těsně nad nulou). Teprve před dvěma lety jsem ho odpravil tím, že jsem ho přesadil do venkovního skleníčku. Nevím, jestli by zmrznul, ale určitě nepřežil, protože mu kořeny ohryzaly myši... Naštěstí jsem si předem zakořenil odnože, takže letos na jaře jsem mohl vysadit do skleníčku další, tentokrát do "koše" z pletiva.
Pokud bych s ním takto nelaboroval, přišlo by mi pěstování čajovníku celkem nenáročné (ale nekvetl mi).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 04 Říj 2011 14:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Čajovník má opravdu podobné nároky jako citrusy, nebál bych se dokonce říct, že jako zimovzdorné hybridy. V tranšejích jsem nejednou viděl nádherné keře čajovníků. Na ČZU je mají jen v jakýchsi mírně zahloubených pařeništích a na zimu je zakrývají izolací bez přitápění. Vyloženě nenáročná acidofilní rostlina. Myslím, že snáší lépe zamokření než citrusy. Můj čajovník zrovna nasazuje na květ, bohužel v dost nevhodnou dobu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 06 Říj 2011 13:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Bře 2009 13:26
Příspěvky: 15
Bydliště: Kamenický Šenov
Mám takový dotaz, všimla jsem si u mého zhruba ročního semenáčku čajovníku, že mi leze na květ. Rostlinka je vitální, měla bych ho nechat vykvést nebo ho to jenom zbytečně vysílí? A kvetla už takhle mladá rostlinka někomu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 06 Říj 2011 13:31 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Čajovník je kamélie, miniaturní kvítky čajovníku (kamélie čínské) se nedají srovnat s květy japonských kamélií, a ty kvetou také jako malé rostlinky a nijak zvlášť je to nevysiluje. Obecně rostliny nevysiluje ani tolik kvetení, které je všem kvetoucím rostlinám přirozené, jako spíše následná plodnost šlechtěných kultivarů, kdy plody jsou mnohonásobně větší, než u divokých druhů a nemluvě o roubovancích, kdy podnož musí uživit plody, které by v přirozených podmínkách sama živila až jako velký strom. Plody čajovníku také nejsou velké, ač jsou vlastně k ničemu, nemáme li zájem o semena. Mě také čajovník kvete až takhle před zimou, plodů jsem se proto nikdy nedočkal. Květy jsou však v tomto ročním období, kdy jiných květů příliš není pěkné a slabě voní po jasmínu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 08 Říj 2011 20:19 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
petrlcr napsal:
Čajovník je kamélie, miniaturní kvítky čajovníku (kamélie čínské) se nedají srovnat s květy japonských kamélií, a ty kvetou také jako malé rostlinky a nijak zvlášť je to nevysiluje. Obecně rostliny nevysiluje ani tolik kvetení, které je všem kvetoucím rostlinám přirozené, jako spíše následná plodnost šlechtěných kultivarů, kdy plody jsou mnohonásobně větší, než u divokých druhů a nemluvě o roubovancích, kdy podnož musí uživit plody, které by v přirozených podmínkách sama živila až jako velký strom. Plody čajovníku také nejsou velké, ač jsou vlastně k ničemu, nemáme li zájem o semena. Mě také čajovník kvete až takhle před zimou, plodů jsem se proto nikdy nedočkal. Květy jsou však v tomto ročním období, kdy jiných květů příliš není pěkné a slabě voní po jasmínu.

Kamélie - což je i čajovník, kvetou právě v tomto období. Čajovník mám teprve maličký, měsíční semenáček, ale kamélie pěstuji už hodně let, kvetou většinou od prosince do jara, přes léto zakládají nové květy. Není žádný důvod květ odstraňovat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 01 Lis 2011 13:32 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 01 Lis 2011 13:15
Příspěvky: 2
Ahoj všem
Od loňského jara mám čajovník z Kruhu, zatím žije:) Letos v létě nasadil hromadu poupat (kolem 30), ale nic se nedělo, pak mu začaly hnědnout konce listů:-( Většinu poupat jsem otrhala, dnes mi jedno z těch zbylých vykvetlo. Čajovník mi ale roste hrozně do výšky, má asi jen 3 větve a ty rostou nahoru (má asi 60cm), nijak se nerozvětvuje ani po zaštipování:-( Pěstuji v rašelině, zalévám převařenou vodou, zkoušela jsem teď na podzim (když začal hnědnout) přihnojit hnojivem na kyselomilné rostliny, předtím ničím. Chtěla bych poprosit o pár rad k pěstování, fóra jsem přečetla, ale rady moc nepomáhají.

1. co s hnědnutím listů?
2. mám čajovník zimovat i když kvete? Loni jsem ho nezimovala (neměla jsem kde), byl stále na okně v bytě, teplota kolem 21 stupňů.
3. co udělat aby se začal větvit a "keříčkovatět":)


Přílohy:
Poznámka: kvet cajovniku
cajovnik.jpg
cajovnik.jpg [ 196.04 KB | Zobrazeno 706 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 04 Lis 2011 15:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Črc 2005 09:22
Příspěvky: 73
Bydliště: Prágl
1. listy hnědnou většinou v důsledku delšího převlhčení substrátu anebo paradoxně i vlivem přesušení. Hnědnutí způsobuje i delší pobyt na přímém slunci. Po odstranění pěstitelské chyby čajovník většinou dobře regeneruje.
2. Přezimování v teple se mi osvědčilo více než v chladu, což je způsobeno hlavně tím, že nemám dost vhodnou chladnou místnost : 5-12°C bez přímého slunce, vlhko
3. keříčkovatění je otázka času, dlouhé šlahouny jsou přirozené, buď ráda, že roste. Taky jsem ho pořád zaštipoval, ale začal obrážet odspodu, ze země, původní kmen odumřel, a v této formě prosperuje nejlépe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 04 Lis 2011 22:18 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Možná právě proto, že ho zimuješ v bytě, je tak vytáhlý, i když to není žádné drama. To hnědnutí listů bych viděl také v suchém vzduchu v bytě. Jinak čajovník je opravdu otužilá rostlina. Ještě stále by mohl klidně stát pod širým nebem a nikterak by mu to neuškodilo, samozřejmě rostlina na to přivyklá a otužilá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čajovník
OdeslatNapsal: 04 Lis 2011 23:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 01 Lis 2011 13:15
Příspěvky: 2
Diky za rady, zkusim mene zalevat. Suchy vzduch urcite nema, zalevam a rosim ho kazdy den. Zkusim tedy nechat trochu vyschnout hlinu. Jen nevim s tim zimovanim, je pravda ze loni pres zimu stale rost, nevypadal ze by mu to ublizilo, ale nevim jestli by se nemel nechat odpocinout pres zimu radeji.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz