CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 00:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Eriobotrya japonica
OdeslatNapsal: 04 Dub 2006 18:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Ahojte. Mal som asi 4 rocny semenac, ktory zostal jednu zimu nedopatrenim vonku a zmrzli mu asi korene, pretoze na jar uschol. Takze som si zasadil nove rastliny z plodov vypestovanych na rastlinach v nadobach v taliansku. Niektore mrzaciky som nechal cez zimu vonku na balkone a oni tam prezili celu zimu a na jar dalej rastu, co aj mna prekvapilo. Mate niekto skusenost s kvitnutim a plodenim rastlin u nas? Niekde sa uvadza ze semenace rodia neskoro, niekde som cital ze vraj mozu zacat rodit uz v 4 roku.. Mate niekto skusenost?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eriobotrya japonica
OdeslatNapsal: 04 Dub 2006 20:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
miro napsal:
Ahojte. Mal som asi 4 rocny semenac, ktory zostal jednu zimu nedopatrenim vonku a zmrzli mu asi korene, pretoze na jar uschol. Takze som si zasadil nove rastliny z plodov vypestovanych na rastlinach v nadobach v taliansku. Niektore mrzaciky som nechal cez zimu vonku na balkone a oni tam prezili celu zimu a na jar dalej rastu, co aj mna prekvapilo. Mate niekto skusenost s kvitnutim a plodenim rastlin u nas? Niekde sa uvadza ze semenace rodia neskoro, niekde som cital ze vraj mozu zacat rodit uz v 4 roku.. Mate niekto skusenost?

Eriobotrya japonica, česky japonská mišpule nebo lokva či lokvát se pro urychlení plodnosti roubuje. Kdy u nás semenáč vykvete nevím, ale jap.mišpule je zajimavá tím, že v jižní Evropě kvete na podzim a na jaře dozrává. U nás se to jeví jako nevýhoda, protože udržet citlivější květy přes zimu (jinak je to velmi odolný druh na mráz) je komplikované, často zplesniví nebo zmrznou :cry: . Pokud se podzimním a zimním chladem podaří posunout kvetení na jaro, bude sklizeň jistější. Myslím, že se k nám nemohla vozit (patří mezi "Růžokvěté") s ohledem na velmi nebezpečnou nemoc - spála růžokvětých.
Pozitivnější je, že se dá roubovat na kdouloň a na obyčejný a odolný hloh. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Dub 2006 22:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Bře 2006 14:27
Příspěvky: 60
Dá sa, i keď obtiažne rozmnožovať odrezkami. Kvety aj plody spoľahlivo zničí aj slabý mráz. Rastlina samotná je odolnejšia.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 10:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já mám semenáč mišpule japonské z r. 1992 z plodu koupeného v Barceloně. Je s citrusy ve skleníku, hezky roste, musím občas zařezat, ale ač bude už 14 let stará a je v 30cm květináči, ještě nekvetla :( Nemá ale moc chuti k větvení, pokud radikálně neseřezávám, roste hlavně do prodloužení a kolmo vzhůru. Udělat z ní seriózní aspoň stromek se mi nedaří a nedaří :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lokvát
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 12:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
No to mě tedy pěkně strašíte, paní Ivo. Japonský lokvát jsem zasadil ze semena v roce 2002 (o 10 let později jak Vy) a v roce 2004 jsem ji vysadil do volné půdy ve skleníku. To vše pod vlivem mé "bible" pro pěstování kytek - publikace od pana Šamly, teď jsem zapomněl název, která uváděla právě lokvát jako jednu z rostlin, která i neroubovaná dokáže relativně rychle zakvést a zaplodit. Teď mě těch Vašich 14 let trochu odebralo kyslíku a vzhledem k tomu, kolik lokvát odebírá místa ve skleníku (a viditelně ještě více odebrat chce do budoucna). Nejsem si jistý, jestli mne nečeká práce s pilou ...
pro ilustraci přikládám fotku nepříliš dlouho po vysazení do skleníku:

Obrázek

a fotku před pár týdny:

Obrázek

Je to docela žrout prostoru, za 16 měsíců se dosti zvětšil, že ...
Jinak zkušenosti s růstem stejné, stále snaha o sloupovitý růst vzhůru a téměř nemožný tvarovací řez, po jeho provedení se velmi rychle pokusí o nový růst starým směrem :lol:

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: lokva
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 17:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No dakujem za radu, pri najblizsej dovolenke v stredomori skusim aj nejaky ten odrezok a uvidim. Prave ze mne sa pacia take robustne a mohutne rastliny, akurat ze je problem kam s nimi potom :o(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 19:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ivane, děsit Vás rozhodně nechci :!: Ta moje rostlina je díky řezání asi tak velká, jako teď ta Vaše. Třeba je zrada právě v tom řezu, u mne navíc v omezeném prostoru květináče a ještě víc v opravdu chladném zimování, při kterém se nechce nakvétat vůbec ničemu :!: Už jsem přemýšlela, že ji jednou zkusím vzít na podzim místo do studeného (tedy minimálně vytápěného) skleníku raději domů do haly, kde by se jí těch asi +16 až 18°C mohlo líbit :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lokvát
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 20:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
IvanD napsal:
...vzhledem k tomu, kolik lokvát odebírá místa ve skleníku (a viditelně ještě více odebrat chce do budoucna). Nejsem si jistý, jestli mne nečeká práce s pilou ...

A bude hůř :!:
Nevím, kolik máš volného prostoru a nic mně po tom není, ale myslím že je toho místa ve vytápěném skleníku pro lokvát škoda...
Jinak je to pěkná rostlina s ozdobnými listy. Protože snese poměrně velký mráz dá se pěstovat a zimovat v nádobě v méně důležitém prostoru.
Pouze s těmi plody je to složitější (podzimní kvetení).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 21:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No cital som niekde, ze rastie dokolnca aj v anglicku, ako okrasna rastlina. Tiez na severe chorvatska rastu, ale plody kazdorocne omrznu a ostava tiez iba ako okrasna rastlina. S tou rodivostou je to diskutabilne. Napr.moja fejchoa nikdy nemala jediny kvet, ale nova rastlina z odrezku z tejto velkej rastliny kvitne kazdorocne a to su v rovnakom prostredi a maju rovnake podmienky, nehovoriac ze je o 5 rokov mladsia. A co som sa rozpraval s pani v botanickej zahrade v bratislave, tiez im vobec nekvitne (fejchoa) a nevedia preco. :-) Lokvat tuto zimu uplne zlikvidovali asi koli priestoru. :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: lokvat
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 21:37 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Mám rostlinu 3 roky, ale dostala jsem ji od kolegyně z Klubu, je i s květináčem vysoká k 2 metrům a právě se mi na ní líbí, že se příliš nerozrůstá, sama od sebe přirůstá tak 10-15 cm ročně - držím ji v poměrně malé nádobě a občas přisuším :oops: , letos vydržela bez problémů mínus šest stupňů, dostala to i ke kořenům, nebyla nijak zabezpečená. Roste a shodila jen asi 10 listů. Předpokládám, že rostlina pochází z Institutu trop. a subtrop. zemědělství a je jí kolem 10 let....byl to jeden z našich posledních klubových zájezdů :cry: Má korunku založenou v 150 cm, celkem pěkně větvenou, také se těším na plody. Zkoušela jsem ji přilepšit /přesazení, hnojení /, ale rostlina to přijala s klidem. V Lednici /MZLU/ lokvat ve skleníku kvete a zřejmě i plodí, možná by se nějaké rouby daly získat z tohoto směru, také je dováží ing. Matějka, snad by koupit rouby také nebylo složité....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rouby
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 21:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No ja banujem, vratil som sa pred tyzdnom z rima, ze som to neriskol a nenalamal som si zopar vyhonkov. Prave mali zelene plody lokvy a asi bol najlepsi cas tesne pred sezonou :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Eriobotrya
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 21:58 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Bře 2006 14:27
Příspěvky: 60
Kvitla mi a plodila už niekoľkokrát.
Obrázek[/img]

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: plody
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 22:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Tak to je parada. A prezrad aka je ta rastlina stara, ci je stepena alebo semenac a ako ju zimujes. Zda sa, ze nie je az taka velka..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: plody
OdeslatNapsal: 06 Dub 2006 08:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Bře 2006 14:27
Příspěvky: 60
miro napsal:
Tak to je parada. A prezrad aka je ta rastlina stara, ci je stepena alebo semenac a ako ju zimujes. Zda sa, ze nie je az taka velka..


Má zhruba 18 rokov, výška 2,5 m. Je z odrezku. Celoročne je na zasklenej terase, v zime teplota 10-13°C, časť zimy klesá pod 10°C, niekedy k 4-5°C.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Lokvát
OdeslatNapsal: 22 Dub 2006 17:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2006 07:12
Příspěvky: 8
Bydliště: Zábřeh na Moravě
Dobrý den pane Ivane,
zaujaly mě Vaše pěstitelské úspěchy s lokvátem. Rád bych Vás požádal o několik fotografií (5 až 7) lokvátu. Před nedávnou dobou jsem byl na jarním výstavišti Flora Olomouc a tam lokvát měli, ale bez květů a plodů. Z té flory už vím jak vypadají listy, ale rád bych zjistil jak vypadají plody. Na internetu jsou některé obrázky lokvátu velmi zkreslené a neodpovídají středoevropským odrůdám. A tak bych Vás rád požádal o to, abyste mi několik fotografií ze své sbírky věnoval (pokud možno tak zrající plody). Moje e-mailová adresa je: exoticke.ovoce@seznam.cz .
Předem děkuji.
PS: Možná si někdy lokvát vypěstuji.

_________________
Martin Šimurda


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz